slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
به نــام آن که مارا نــام بخشید زبان را در فصاحت کا٠PowerPoint Presentation
Download Presentation
به نــام آن که مارا نــام بخشید زبان را در فصاحت کاÙ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 35

به نــام آن که مارا نــام بخشید زبان را در فصاحت کا٠- PowerPoint PPT Presentation


  • 192 Views
  • Uploaded on

به نــام آن که مارا نــام بخشید زبان را در فصاحت کام بخشید. « و از جمله آيات او آفرينش آسمان ‌ ها و زمين است و اختلاف زبان هاي شما و رنگهاي شما، بي ‌ گمان در اين براي دانشمندان مايه ‌ هاي عبرت است. » (سوره ‌ ی روم :22 ).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'به نــام آن که مارا نــام بخشید زبان را در فصاحت کاÙ' - garren


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

به نــام آن که

مارا نــام بخشید

زبان را در

فصاحت کام بخشید

slide3

«و از جمله آيات او آفرينش آسمان‌ها و زمين است و اختلاف زبانهاي شما و رنگهاي شما، بي‌گمان در اين براي دانشمندان مايه‌هاي عبرت است.»

(سوره‌ی روم :22 )

slide4

به نام ایزدداناهر صبح آغاز دیگری است.هر روز جهانی است که از نو تولد می یابد.امروز روزی نو است.این دنیای من است که امروز از نو بنیاد می یابد.سراسر حیاتم را تااین لحظه گذرانده ام تا چنین روزی فرا رسد.این لحظه این روز همچون لحظه های دیگر در طول ابدیت خوب و گرامی است.بر آنم که از این روز و لحظه لحظه های آن بهشتی زیبا بیافرینم.امروز روز بخت من است.دان کاستر

slide5

اولین روز دبستان بازگردکودکی ها شاد و خندان باز گردباز گرد ای خاطرات کودکیبر سوار اسب های چوبکی خاطرات کودکی زیباترندیادگاران کهن مانا ترنددرسهای سال اول ساده بودآب را بابا به سارا داده بوددرس پند آموز روباه و خروس روبه مکار و دزد و چاپلوس                       روز مهمانی کوکب خانم استسفره پر از بوی نان گندم است             کاکلی گنجشککی باهوش بود فیل نادانی برایش موش بودبا وجود سوز و سرمای شدیدریز علی پیراهن از تن می درید

slide6

تا درون نیمکت جا می شدیمما پر از تصمیم کبری می شدیمپاک کن هایی ز پاکی داشتیمیک تراش سرخ لاکی داشتیم کیفمان چفتی به رنگ زرد داشتدوشمان از حلقه هایش درد داشتگرمی دستانمان از آه بودبرگ دفتر ها به رنگ کاه بود مانده در گوشم صدایی چون تگرگخش خش جاروی با با روی برگهمکلاسیهای من یادم کنیدباز هم در کوچه فریادم کنید همکلاسیهای درد و رنج و کاربچه های جامه های وصله داربچه های دکه سیگار سرد

slide7

کودکان کوچک اما مرد مرد کاش هرگز زنگ تفریحی نبودجمع بودن بود و تفریقی نبودکاش می شد باز کوچک می شدیملا اقل یک روز کودک می شدیم یاد آن آموزگار ساده پوشیاد آن گچها که بودش روی دوشای معلم نام و هم یادت به خیریاد درس آب و بابایت به خیرای دبستانی ترین احساس منبازگرد این مشقها را خط بزن محمد علی حریری جهرمی

slide8

زبان در قرآن در قرآن، بالغ بر ۲۰ مرتبه از کلمه "لسان" و مشتقات آن که در عربی به معنای" زبان" است، استفاده شده است.*در سوره قصص به تاثیر نفوذ کلام (مهارت کلامی)اشاره می کند، آن جا که آمده است:و برادرم هارون از لحاظ بیان و فصاحت کلام بر من برتری دارد پس استدعا دارم او را برای تصدیق و تائید من همراه من بفرست چون که بیم دارم که مرا تکذیب کنند و من از عهده پاسخگویی بر نیایم. (قصص: ۳۴)

slide9

*"( ای پیامبر) وقتی که آیه دارد نازل می شود شتابزده آن را بر زبان جاری نکن ( بگذار مطمئن شوی که آیه را بطور کامل شنیده ای) (قیامت ۱۶)

"

*"( ای پیامبر) ما قرآن را به زبان مادری تو (که زبان عربی است) بیان فرمودیم تا آسان باشد و مردمان معانی را درک کنند و پند بگیرند"(دخان: ۵۸)*"و ( قرآن) به زبان عربی ساده و قابل فهم بیان شده است" (شعرا :۱۹۵)

slide10

عظمت زبان زبان ترجمان اندرون و سجایای یک انسان است، چنانچه حضرت علی(علیه السلام) می فرماید: المرء مخبوء تحت لسانه.( بحارالأنوار: ج ۶۸، ص ۲۹۱و نهج البلاغه: کلمات قصار، ۱۴۰٫)شخصیت مرد در زیر زبان او پنهان است، وقتی که حرف زد شخصیت وی معلوم می شود.قرآن کریم گفتار و بیان را از مواهب خداوند به حساب می آورد و او تعلیم بیان یعنی گفتار و سخنوری را در وجود انسان قرار داده است.سخن گفتن از شگفت انگیز ترین اعمال انسان استانبیای الهی با سلاح بیان مجهز شده و مأمور به تبلیغ شده اند.

slide11

زبان واحادیث :از امام زین العابدین(علیه السلام) سؤال شد از کلام و سخن گفتن و ساکت شدن کدام افضل است؟ امام(علیه السلام) فرمود: برای هر کدام از اینها آفاتی است، وقتی از آفات سالم ماند، سخن گفتن افضل است از سکوت. عرض شد چگونه می شود ای فرزند پیامبر، امام فرمود: انبیا و اوصیا به خاموشی مبعوث نشده اند بلکه خداوند آنها را به سخنرانی فرستاده و بهشت با سکوت به دست نمی آید، و دوستی خدا را با سکوت نمی توان یافت، جلوی آتش دوزخ را با سکوت نمی توان گرفت، همه اینها با سخن گفتن بدست می آید. من هیچ وقت بین ماه و خورشید برابری نمی گذارم ... علی(علیه السلام) می فرماید: اگر زبان گویا نباشد، بشر جز هیکل و نقشی و یا چارپایی بیش نیست. (غررالحکم: ج ۲، ص۷۴۸)

slide12

كنونت كه امكان گفتار هست بگو ای برادر به لطف و خوشی كه فردا چو پیك اجل در‌رسید به حكم ضرورت زبان در‌كشی

سخندان پرورده پیر كهن

بیندیشد آنگه بگوید سخن

مزن تا توانی به گفتار دم

نكو گو اگر دیر گویی چه غم

بیندیش و آنگه برآور نفس

وز آن پیش بس كن كه گویند بس

slide13

امام علی(علیه السلام): ) کار کرد های زبان(در انسان ده خصلت وجود دارد که تنها زبان آنها را آشکار می سازد. در مقام شهادت از باطن خبر دهنده است، در مقام حکومت حلّ و فصل کننده است، در مقام نطق به سؤالات جواب دهنده است، در برابر نیازمندان شفاعت کننده است، در مقام توضیح مجهولات معرّف اشیا است، در مقام امارات دستور دهنده به کارهای نیک است، در مقام وعظ، از کارهای بد باز دارنده است، در موارد مصیبت و غصّه تعزیت گوینده و تسکین دهنده است، در موارد حقد و حسد با مدّاحی آنها را از بین برنده است و خوش سُراینده است که شنونده را به وجدْ می آورد.بحارالأنوار: ج ۷۴، ص ۲۸۳و أصول الکافی: ج ۸، ص ۲۰٫)

slide14

قال الحسين عليه السلام :زبان آدميزاد، هر روز به اعضاى او نزديك مى شود و مى گويد: چگونه ايد؟ آنها مى گويند: اگر تو ما را به خودمان واگذارى، خوب هستيم و مى گويند: از خدا بترس و كارى به ما نداشته باش: و او را سوگند مى دهند و مى گويند: ما فقط به واسطه تو پاداش مى يابيم و به واسطه تو، مجازات مى شويم.

slide15

امام صادق عليه‏ السلام : اِنَّ لاِهلِ الجَنَّةِ اَربَعَ عَلاماتٍ: وَجهٌ مُنبَسِطٌ وَ لِسانٌ لَطيفٌ وَ قَلبٌ رَحيمٌ وَ يَدٌ مُعطيَةٌ؛ اهل بهشت چهار نشانه دارند:روى گشاده، زبان نرم، دل مهربان و دستِ دهنده.(مجموعه ورام: ج2، ص 91)

slide16

فردینان دو سوسور زبان شناس سوئیسی (1913-1857) زبان را نظامی بالقوّه می‌داند که تنها در ذهن اهل زبان وجود دارد و متشکّل از علایمی است که ارتباطی یک به یک با مقولات دنیایی خارج دارند و از قوانین مشخّص پیروی می‌کنند. سوسور کوشید تا نشان دهد زبان مجموعه‌ای از صداها و واژه نیست، بلکه نظامی از نشانه‌هاست که بیانگر مفاهیم است، از این رو با نظام‌های نشانه‌ای دیگر قابل مقایسه می‌باشد، هرچند که متفاوت از همه‌ی آن‌ها است.

slide17

زبان وتعاریف آن :نوام چامسکی زبان‌شناس، راجر برون روان‌شناس و اریک لنبرگ زیست‌شناس: زبان یک شالوده‌ی زیستی است که هنگام تولّد ذاتی ذهن هر کودک است. زبانی که کودک از محیط می‌آموزد در حکم روبنایی است که بر این شالوده‌ی ژنتیکی قرار می‌گیرد (مدرسی،188:1386).(با ایه علمه البیان مقایسه شود)به نظر آندره مارتینه(1965) زبان‌شناس برجسته‌ی فرانسوی، زبان ابزاری است که برای ایجاد ارتباط یعنی تفهیم و تفاهم در جامعه به کار می‌رود. در گفتار عادی «زبان» به معنای اخصّ آن، بیانگر توانایی انسان‌ها در امر تفهیم و تفاهم به یاری نشانه‌های آوایی است.

slide18

زبان از طرفی نمایی از جهان ذهنی بشر است و از سویی دیگر نمایی از رفتارهای وی می‌باشد و آنرا جدای از بشر نمی‌توان در نظر گرفت(باطنی، 1371).زبان مجموعه‌ای از نشانه‌ها یا دلالت‌های وضعی است که از روی قصد میان افراد بشر برای القای اندیشه یا فرمان یا خبری از ذهنی به ذهن دیگر به کار می‌رود (ناتل خانلری،69 13: 145).

slide19

داگلاس براون (1386) از ادغام تعاریف مختلف به هشت جمله‌ی تعریفی از زبان اشاره می‌کند که می‌توانند، زبان را در محدوده‌ی تعداد معدودی از واژه‌ها به طور دقیق شرح دهند.زبان نظام مند است.زبان مجموعه‌ای از نشانه‌های اختیاری است.این نشانه‌ها عمدتاً صوتی هستند، اما ممکن است به صورت بصری نیز باشند.این نشانه‌ها به مفاهیم قراردادی اشاره دارند.زبان برای برقراری ارتباط به کار می‌رود.زبان در جامعه‌ی گفتاری یا در یک فرهنگ عمل می‌کند.زبان اساساً متعلق به انسان‌ها است اگرچه ممکن است به انسان‌ها محدود نباشد.تمام مردم تقریباً زبان را به یک روش فرا می‌گیرند، زبان و یادگیری زبان هر دو دارای خصوصیات جهانی هستند (براون،5:1386).

slide20

»پاسخ همیشه هست کافی است ســوال(پرسش)خوبی مطرح کنیم«

slide21

پرسش :؟ 1-مهمترین شکل تعامل انسان،ارتباطی است که بر مبنای پرسش و پاسخ پی ریزی می شود.2-اکثر پرسش ها کلامی هستند. 3-نقش بسیار مهمی در یادگیری و فرایند رشد ایفا می کند.4-موجب برانگیختن استدلال و تفکر می شود.5-باعث افزایش اعتماد به نفس و قدرت اظهار وجود.

slide22

معلم ها سه برابر تصورشان پرسش می کنند و به اندازهٔ یک دوم تصورشان از طرف بچه ها مورد سؤال قرار می گیرند

slide23

علل بی رقبتی بچه ها در کلاس به پرسش: -واکنش هم کلاسی ها)تمسخرو...)معمولا کسی سوال را می پرسد که جایگاه بالاتر یا کنترل بیشتری دارد.-عدم اعتماد به نفس(باید اجازه دهیم حتی احمقانه ترین پرسش ها مطرح شوند) -استرس: در کلاس یا دادگاه پرسشگر معمولا پاسخ سوال را می داند و این مسأله استرس طرف مقابل را بیشتر می کند. اضطراب دانش آمزان هم به فرایند یادگیری لطمه میزند و هم نگرش آنها به معلم

slide24

پرسش به فراخور بافت خود کارکرد های مختلف دارد01- کسب اطلاعات 2. کنترل تعامل 3. ایجاد علاقه و کنجکاوی 4. تشخیص مشکلات طرف مقابل 5- ابراز علاقه به طرف مقابل 6. تعیین نگرش ها، احساسات و عقاید طرف مقابل 7. به حد اکثر رساندن فعالیت طرف مقابل 8. سنجش میزان و دانش پاسخ دهنده9. تشویق تفکر انتقادی و ارزیابی 10.جلب توجه اعضای گروه از طریق پرسش های غیر مترقبه11. ابلاغ پیام به اعضای گروه برای حضور در بحث بیشترو اندیشمند بودن این شرکت12. تشویق اعضای گروه به ابراز نظر در مورد پاسخ های سایرین

slide25

انواع پرسشپرسش های یادآوری :درشروع تدریس برای سنجیدن میزان اطلاعات دانش آموزان ، در پایان درس برای تعیین میزان یاد گیری استفاده می شود.این پرسش ها دانش آموزان را برای شرکت در بحث تشویق می کند پرسش های پردازش :پاسخ دهنده ملزم به استفاده از فرایند های عالی ذهن مانند: ابراز عقیده، توجه، قضاوت یا ارزیابی، پیش بینی و تحلیل اطلاعات، تغییر وضعیت یا تعمیم مانند: به نظر شما یک مدیر خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟- نیاز به تفکر عمیق و ..در تدریس برای تشویق دانش آموز به فکر کردن از این پرسش ها استفاده می شود.

slide26

پژوهش ها نشان می دهد معلمان بیشتر از پرسش یادآور استفاده می کنند. ولی لازم است به پرسش های تفکربرانگیز بیشتر توجه کرد0عدم افراط در استفاده از پرسش های پردازشی پرسش های پردازشی برای کسانی که توانایی عقلانی بالا (بهره هوشی بهتر دارند) مناسب است.

slide27

پرسش های بسته :*پرسش انتخابی  که به آن پرسش های گزینه ای اجباری می گویند. مثلا دوست دارید با هواپیما مسافرت کنید یا کشتی؟*پرسش بله، خیر  جواب مثبت یامنفی *پرسش تشخیص  جواب گویی در مورد امر حقیقی. «ایام تعطیل کجا می روید؟ » مردم بیشتر دوست دارند به پرسش های بسته پاسخ دهند (آسانتر است)*برای واداشتن مردم به تعامل پاسخ محدود دوسه کلمه ای، این پرسش ها در زمانی محدود برای جمع آوری اطلاعات مورد نظر است.

slide28

پرسش های باز: پرسش های قیفی شکل که با پرسش های بسیار باز شروع می شود و به تدریج بسته تر می شود.پرسش های معکوس که به آن هرمی می گویند. پرسش های بسته ابتدا مطرح می شود و به تدریج بازترمی شود.پرسش های تونلی که همگی پرسش ها بسته است.استفاده از زنجیر نا منظم (یاد آور/پردازشی ) باعث گیج شدن پاسخ دهندگان و در نتیجه کاهش میزان مشارکت می شود.(بازپرس ها برای گیج کردن از پرسش های نامنظم استفاده می کنند) چون تغیرات سریعی در سطح شناختی ایجاد می کند

slide29

پرسش های عاطفی :به هیجانات، احساسات پاسخ دهنده ربط دارد. الف) یاد آوری واکنش های فرد به وقایع گذشته (در دوران تحصیل معلم، معلم محبوب شما که بود) ب)پرسش های بسته کشف احساسات

slide30

پرسش های هدایتگر: در این پرسش ها پاسخ در پرسش وجود دارد. در این پر سشها پرسش کننده را شخص مهربان و علاقمند می شناسد و احساس می کند حرف های آن ها درک شده و گوش داده می شود.از این پرسش ها برای مشارکت دانش آموزانی که کمتر در تعاملات کلاسی شرکت می کنند می توان استفاده کرد مثلا : فرمول آبh2o نیست؟هدایت گر های ساده: پرسش های هدایت گر ساده علنًا نادرست باعث کسب اطلاعات بیشتر می شود.چون طرف مقابل در جایگاه یک متخصص قرار می گیرد.هدایت گر های تلویجی: مجریان رادیو و تلوزیون در بحث های سیاسی و مجادلاتهدایت گر های ظریف : پاسخ دهنده را به سوی پاسخ معینی سوق می دهد. کوتاهی قد او چقدر است؟

slide31

پرسش های سرنخ گیر : (پیگیرنده)پرسش های روشن کننده :دقیقأ منظورت چیست؟پرسش های تمثیلی :با اشاره به موارد عینی و مصداقی؟ می توانید مثالی بزنید؟پرسش های بسط دهنده: روشن کردن پاسخ های قبلی با ارائه اطلاعات بیشتر . چه جالب بیشتر بگو؟پرسش های دقتی: توجه به خطا های احتمالی، منظم کردن پاسخ ها وسازماندهی مجدد آنها. آیا دراین باره اطمینان کامل دارید؟پرسش های بازتابی: پرسش های مورد استفاده عینا به خود او باز گردانده می شودپرسش های توافقی:مجالی برای ارائه نظر در مورد پاسخ های قبلی. آیا همه با این موضوع موافق هستند.پرسشهای تحمیلی :از طرف مقابل انتظار پاسخ نمی رود.مانند: سخنرانان. کیست که خیر و صلاح فرزندانش را نخواهد؟علاقه شنوندگان را، باشوق به وارسی مطالب بر می انگیزد – افزایش توجه، به تفکر داشتن.پرسشهای مرکب : شامل چند پرسش، پس از یک پرسش ، پرسش بسته می آید، در تعطیلات چه کار کردید؟ درس خوانده اید؟

slide32

طبق پژوهش ها اگر معلمان در هر نوبت یک پرسش مطرح کنند با موفقیت تحصیلی رابطه مثبت اما اگر بیشتر مطرح شود رابطه منفی می گردد.

slide33

مکث: بیشتر از پرسش باعث می شود توجه شنونده جلب شود و تاثیر پرسش بیشتر می گردد.پس از پرسش باعث می شود تا طرف مقابل متوجه شود تا باید پاسخ دهد.پژوهش «رو» نشان می دهد مکث های معلمان پس از پاسخ دانش آموزان طول پاسخ های آنان را افزایش می دهد و بچه هایی که تمایل به صحبت نداشتند سر صحبت باز می کنند.مکث باعث افزایش پرسش دانش آموزان و افزایش پرسش پردازش معلمان می شود «اگر می خواهیم بر شناخت و فعالیت طرف مقابل بیفزاییم حد اقل مکث باید 3 ثانیه باشد»

slide34

پاســــــخ : انواع پاسخ: 1. امتناع از پاسخ دادن 2. سکوت 3. پاسخ نا مربوط 4.شوخی(چند سال دارید؟ کمتر از آنچه خودم احساس می کنم ) 5. دروغ 6. طفره رفتن پاسخ سیاست مداران – مانند: اجازه دهید ابتدا به سؤال های خودم پاسخ دهم و سپس به پاسخ سؤال های شما بپردازیم. 8. ابهام انتخابی چند سال دارید؟ نگران نباش هنوز هم در دوی ماراتن برنده می شوم . 9. مضایقه و پنهان کاری : مقابله در برابر افشای اطلاعات 10. تحریف: برای امتیاز گرفتن . خودرا بیشتر یا کمتر تخمین می زنند. 11. پاسخ صادقانه و مستقیم.