slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
نکات درسی به همراه مثالی در مورد سیستم انتخاب واحد دانشگاه

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 24

نکات درسی به همراه مثالی در مورد سیستم انتخاب واحد دانشگاه - PowerPoint PPT Presentation


 • 180 Views
 • Uploaded on

نکات درسی به همراه مثالی در مورد سیستم انتخاب واحد دانشگاه. 1- تحلیل نیازها. اولین گام بعد از درخواست جهت ایجاد سازی سیستم جدید، جلسه پرسش و پاسخ می باشد.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'نکات درسی به همراه مثالی در مورد سیستم انتخاب واحد دانشگاه' - galena


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

نکات درسی به همراه مثالی در مورد سیستمانتخاب واحد دانشگاه

slide2
1- تحلیل نیازها
 • اولین گام بعد از درخواست جهت ایجاد سازی سیستم جدید، جلسه پرسش و پاسخ می باشد.
 • متداولترین روش دریافت نیازها، تشکیل و هدایت جلسه یا مصاحبه با مشتری است. سه دسته سوال که شامل سوالات آزاد، از مشتری و ارزیابی در ابتدای کار بسیار موثر و راهگشا می باشد.
 • سپس استفاده از روش هدایت تعیین مشخصه کاربرد (FAST) Facilitated Application Specification Technique که ایجاد یک تیم شامل مشتری و توسعه دهنده را پیشنهاد می کند که با یکدیگر کار می کنند تا مسئله و نیازها را شناسایی و راه حل ها را مشخص کنند.
slide3
FAST
 • با شروع جلسه اولین موضوع بحث در مورد نیاز و ضرورت تولید محصول جدید است، همه افراد باید موافق باشند که این محصول مورد نیاز و ضروری است. پس از رسیدن به توافق،لیست های کاری هر شرکت کننده جهت بحث ارائه می شود. در این مرحله تحلیل مجاز نیست. پس از اینکه هر یک از لیست ها در هر زمینه ارائه شدند، یک لیست ترکیبی توسط گروه ایجاد می شود که در آن وارده های اضافی را حذف می کند، ایده های جدید را که در ضمن بحث به وجود می آیند اضافه می کند.
 • هدف از اینکار توسعه لیستی مورد توافق همه در هر زمینه مانند اشیا، سرویس ها، محدودیت ها و کارایی است.
slide4
QFD
 • پس از روش هدایت شده تعیین مشخصه کاربرد، می بایستی به استقرار تابع کیفیت (QFD)Quality Function Deployment پرداخت.
 • استقرار تابع کیفیت، یک فن مدیریت است که نیازهای مشتری را به نیازهای فنی نرم افزار ترجمه می کند،QFD بر این مفهوم تاکید دارد که چه چیزی برای مشتری با ارزش است و سپس این مقادیر را در فرایند مهندسی هدایت می کند:
  • نیازهای معمولی: اهدافی است که برای محصول یا سیستم در نظر گرفته شده اند. اگر این نیازها وجود داشته باشند، مشتری راضی است.
  • نیازهای مورد انتظار: این نیازها برای محصول یا سیستم ضمنی هستند و ممکن است که مشتری به صراحت آنها را بیان نکند، فقدان آنها باعث نارضایتی فراوانی می شود.
  • نیازهای ایده آل: این جنبه فراتر از انتظارات مشتری هستند و در صورت وجود، رضایت زیادی را به دنبال دارند
slide5

QFD تمام فرایند مهندسی نرم افزار را در بر می گیرد.

 • مواردی که در جلسات QFD اتفاق می افتد :
  • گسترش و شناسایی وظایف
  • گسترش و شناسایی اطلاعات
  • گسترش و شناسایی کار
  • گسترش و شناسایی مقادیر داده ها
davis
شش اصل راهنمای DAVIS برای مدل سازی نیازها
 • قبل از شروع به ساخت مدل تحلیل، درک درست مسئله الزامی است.
 • یک نمونه از مسئله تهیه شود تا مشتری از نحوه ارتباط با ماشین با انسان آگاه شود.
 • منبع ودلیل هر نیاز باید ثبت شود
 • به صورت های مختلف، نیازها نمایش داده شوند
 • نیازها باید اولویت بندی شوند
 • روی موارد مبهم کار شود تا حذف و یا به طور واضح و روشن بیان شوند
slide7
مثال
 • چگونگی شکل گیری مراحل ابتدایی سیستم پیش از انتخاب واحد توسط دانشجو:

پیش از شروع ترم و آغاز سال تحصیلی در دانشگاه ، ابتدا با تعیین نیاز آموزش نسبت به واحد هایی که می بایست درترم جهت ارائه به دانشجو، مشخص گردد با هماهنگی اداره آموزش و مدیریت و امور دانشجویی به منظور رسیدن به یک سری نتایج کلی درچگونگی برگزاری ترم با توجه به امکانات دانشگاه و توانایی برگزاری واحدهای درسی مختلف ، در هر رشته خاص اقدام به گزینش و تکمیل پایگاه داده ای می‌کنند که مشتمل است از لیست واحد های درسی ، کد درس ،شماره گروه برای هر درس( بر مبنای پیش بینی مقدار تقاضای دانشجویان جهت تعیین ظرفیت)،انتخاب اساتید ، تعیین روز و ساعت برگزاری هر درس ( با توجه به انتخاب اساتید و عدم تداخل ان‌ها)، تعیین تاریخ و ساعت امتحان ،تعیین مکان برگزاری هر واحد درسی، تعیین ظرفیت ( با توجه به امکانات و نوع واحد).

این اطلاعات گرد اوری می‌گردد تا در زمان شروع پروسه انتخاب واحد توسط دانشجو به عنوان منبع در اختیار دانشجو قرار گیرد.

سیاست‌های کلی دانشگاه و یک سری معیارها و اهداف کلی جهت هر چه بهتر ارائه شدن و پیاده سازی این سیستم نیز در شکل گیری این سیستم موثر است.

از قبیل عدم تداخل برخی واحد درسی که عموماً در یک ترم توسط یک دانشجو انتخاب می‌گردد یا جلوگیری از ایجاد فواصل در میان برگزاری هر درس ، جلوگیری از ازدیاد و تراکم ارائه دروس در مکان برگزاری ...

در مجموع این مرحله پیش از فرا رسیدن زمان انتخاب واحد دانشجویان توسط مجموعه سیستم واحد دانشگاهی انجام و ایجاد می‌شود.

ما دراینجا به چگونگی پیاده سازی و تحلیل سیستم انتخاب واحد که مرحله اصلی ان شرح انتخاب واحد توسط دانشجو است می‌پردازیم و در واقع تمرکزگروه بر تحلیل این مرحله می‌باشد.

slide8
شرح کلی پروسه انتخاب واحد توسط دانشجو
 • دانشجو مستقيماً به انستیتو مورد نظر مراجعه كرده و پس از اخذ لیست واحد های ارائه شده در نیمسال جاری ، دانشجو نام واحدهای درسی درخواستي و تعداد و شهریه هر واحد درسی را در فرم خاصی به نام فرم انتخاب واحد وارد كرده و به مدیر گروه جهت تایید درخواست دانشجو تحويل مي دهد، چرا که میبایست با قوانین خاصی مطابقت داده شود . به فرض مثال در تعیین حداکثر تعداد واحد درخواست شده و یا رعایت پیش نیاز ها و... دانشجو فرم را به حسابداری برده و حسابداری پس از ضرب تعداد واحد در شهریه واحد آن و تعیین شهریه کل که ان نیز بر اساس یک پروسه خاص مشخص میشود. با تایید فرم توسط حسابداری ، دانشجو فرم را به همراه فیش واریز جهت ثبت واحد به متصدیان ثبت واحد مراجعه کرده تا با اختصاص ظرفیت به دانشجو برای هر درس صورت پذیرد و واحد را به دانشجو ارائه شود . که با تحویل فرم هايي كه در نزد دانشجو مي مانند ، چک لیست مي گويند ، پروسه انتخاب واحد تکمیل و پایان پذیرد.
 • البته مرحله حذف و اضافه نیز طی دو مرحله در ابتدا و انتهای‌ترم در کل پروسه انتخاب را کلی‌تر می‌کند.
question answer
(Question & Answer)

  -نيازهاي سيستم انتخاب واحد چيست يعني سيستم چگونه كار مي كند؟

دانشجو ابتدا ليست دروس پيشنهادي خود را به مدير گروه تسليم مي كند اگر به موافقت مدير گروه رسيد. آنگاه همراه با امضاي مدير گروه به قسمت ثبت دروس مراجعه مي كند(قسمتي در آموزش) و در آنجا با توجه به ضوابط خاص خود مانند تداخل ها و پيش نيازها و…. درس‌ها را ثبت مي كند در صورتی که گروهي بخواهد تغيير كند در حوزه ي اختيارات ثبت دروس است اما اگر درسي بخواهد عوض شود بايستي به تاييد مدير گروه و حسابداري برسد.

- كارحسابداري كجاي سيستم تعريف مي شود؟

دانشجو قبل از اينكه ليست دروس پيشنهادي خود را به مديرگروه بدهد با توجه به هزينه ي هردروس كه از قبل به دانشجو اطلاع داده مي شود شهريه ي خود را حساب مي كند(شهريه هر واحد درتعداد واحدها به اضافه ي شهريه ثابت). آنگاه فيش واريزي را به همراه ليست دروس خود به حسابداري (امورمالي) مي برد و امورمالي هنگامي كه فيش واريزي را به همراه ليست دروس مطابقت داد ليست دروس را ممهوربه مهر امورمالي مي كند . انگاه دانشجو نزد مدير گروه مي رود …

- ضوابط خاصي(استثناء ها و ضوابط) درثبت دروس چه چيزها هستند؟

دروس يك دانسجو نبايستي با هم تداخل داشته باشد و ديگري رعايت پيش نيازها مي باشد .همچنين يكسري از دروس هم نياز هستند دانشجوياني كه معدل آنها بالاي ۱۸ است مي توانند تا ٢۴ واحد انتخاب كنند ودانشجوياني كه معدل آنها زير ۱٢ است بايستي تا ۱۴ واحد انتخاب كنند و كساني كه معدل آنها بين ۱۸-۱٢ است مي توانند حداكثر ٢۰ واحد انتخاب كنند . و راستي وضعيت دانشجويان ترم يك كه بايستي قبل از انجام تمامي اين كارها ثبت نام را انجام دهند و ديگر اينكه آنها ليست دروس پيشنهادي ندارند و دروس آنها از قبل توسط مدير گروه تعيين شده است.

- ضوابط و استثناء ها ی حسابداري چیست ؟

تخفيفهاي به دانشجوياني كه پدران آنها شهيد- ايثارگر و جانباز باشند وخانواده هاي زير نظر كميته امداد و بهزيستي يكسري تخفيفها مي دهيم. و به دانشجويان ممتاز نيز يكسري تخفيف مي دهيم ۱۰ الي ۱۵درصد از كل شهريه و ديگري اينكه تا زمانيكه كه دانشجو تسويه حساب كامل نكرده باشد چك ليست دروس و تمديد كارت دانشجويي براي او انجام نمي شود.

slide10

-چه كساني با اين سيستم كار خواهند كرد؟

مسئول آموزش –اعضاي ثبت دروس – مسئول ثبت نام – مدير گروه –اعضاي امورمالي.

-اين سيستم چه اطلاعاتي را در برمی گيرد ؟

اطلاعات دانشجويان (اطلاعات شخصي)- اطلاعات درسي دانشجويان (واحدهايي كه گذرانده و واحدهايي كه قرار است بگذراند)- وضعيت مالي دانشجو (چگونگي عملكردش در حسابداري ) – ليست درسها و تاريخ امتحان آنها – اطلاعات پرسنلي اساتيد-

-چه گرازشهايي از سيستم خواهيد داشت؟

چاپ چك ليست دانشجو-چاپ ليست تسويه حساب – گواهي اشتغال به تحصيل – گواهي اشتغال به تحصيل همراه با ذكر مبلغ پرداختي شهريه – چاپ فرم تمديدكارت دانشجوي – ليست دانشجويان هر درس – ليست دانشجويان هرسال ورودي با يك رشته خاص – ليست دانشجوياني كه شهريه بدهكار هستند و مانند اينها ….

- نحوه ي پرداخت شهريه چگونه است؟

دانشجويان فيش بانكي كه مبلغ شهريه را پرداخت كرده اند به حسابداري مي آورند و ما ليست دروس آنها را تاييد مي كنيم. و ما با يكسري از ضوابط به دانشجويان وام پرداخت مي كنيم اما اصل پول را به آنها نمي دهيم و آنرا از شهريه آنها كم كرده و دانشجو موظف است با پرداخت اقساط خود، وام را به صندوق رفاه دانشجوياني برگرداند به عبارتي همان حالت شهريه ي قسطي را خواهد داشت.

-چه قسمتهايي با اين سيستم كارخواهند كرد؟

قسمت آموزش – ثبت دروس – امورمالي(حسابداري) – صندوق رفاه دانشجوياني (البته بطور خيلي محدود).

slide11
صورتجلسهFAST

مورخه : دوشنبه–۳۰ مهر ماه سال 1392ساعت ۵/١۴

مكان : دانشگاه آزاد اسلامي

اعضاي حاضر در جلسه :

اعضاي دانشگاه : مسئول ثبت نام – مسئول حسابداري – مدير گروه

اعضاي گروه تجزيه وتحليل : ************************

موضوع جلسه : بررسي و تحليل سيستم انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامي

جلسه با هماهنگی قبلی اعضاء با يكديگرآغاز شد.

ابتدا آقاي ******* يك ديد كلي كه گروه از جلسه پرسش و پاسخ بدست آورده بود را براي جمع شرح داد :

با عرض سلام و تشكر قبلي از پرسنل محترم دانشگاه.

پروژه ي طراحي سيستم انتخاب واحد که با هماهنگی بخش اداره آموزش و حسابداري مرکز زیر نظر معاو ن اموزشی با همکاری بخش امور دانشجویی سروكاردارد که در واقع همان طور که پیشتر گفته شد در پروسه پیاده سازی این سیستم عناصر مختلف موجود در سیستم ، در راه اندازی ان به عنوان عوامل موثربه وجود دارند . كساني كه با اين سيستم درتماس هستند عبارتند از به ترتيب – دانشجو – مسئول حسابداري – مديرگروه – مسئول ثبت دروس و درمسائل آموزش مسئول آموزش .

سيستم يكسري محدوديت و شرایط خاص را به عنوان قوانین و هنجار دارد که در شرح تحلیل سیستم ذکر شده است و بعلاوه سيستم يكسري بانك اطلاعاتي را نیز دربر خواهد داشت كه اطلاعات دانشجويان – اساتيد – دروس – كلاسهاي كارگاهها و …. را در بر خواهد داشت . و يكسري درخواستها و گزارشها كه سيستم گرفته خواهد شد. اين ديد كلي ، گروه تجزيه و تحليل از سيستم انتخاب واحد دانشگاه مي باشد . لذا با توجه به حجم داده ها وعمل سازماندهی به ان و سرعت بخشیدن به کارو در نهایت دوام و پایداری و به روز رسانی این پروسه ، وجود یک سيستم مکانیزه را برای این فرایند در دانشگاه یک نياز است .

با تشكر

اعضاي گروه جهت پیشبرد و تعيين QFDها در مرحله بعد ،علاقمند به دریافت نظرات پيشنهادي پرسنل دانشگاه حاضر در جلسه بودند.

نظرات مسئول ثبت نام آقاي بزرگي :

بدلیل عدم حضور همکارم (مسئول ثبت دروس) سعی میکنم درخواستهاي ايشان را نیز نسبت به سیستم تعریف شده منعكس كنم.

طبعا سيستم میبایست تداخل ها و رعایت پيش نيازها وهم نيازها را چك كند و در قبال ان عمل تعریف پده در قوانین اموزشی را پیاده کند.همچنین امكان اضافه كردن گروه جديد با صدور مجوز از سمت مدير گروه در برنامه را داشته باشد و مجوزی برای ویرایش و تغيير ظرفیت مکان های برگزاری دروس را داشته باشد .

ارئه یک گزارش از بررسي وضعيت دانشجو در ترم قبل را برخوردار باشد تا از طریق ان بتوان در انتخاب واحد او برای ترم حاضر یا اینده بهتر تصمیم گرفت .

و يك پيشنهاد اينكه كاربر بتواند فقط با يك كليك يك درس رابراي يك دانشجو انتخاب كند وديگر نيازي به تايپ اضافه نباشد و اگر همين كار را بتوان در ثبت نام انجام داد يعني اينكه با اسكن فرم پرشده ي ثبت نام توسط دانشجو اطلاعات تفكيك شده و در كامپيوتر وارد شوند.

slide12

مسئول حسابداري:

سيستم انتخاب واحد قسمتي ازآن دربخش حسابداري و يا امورمالي تكميل مي شود. سيستم بايد بتواند وضعيت دانشجو در ترم قبل و وضعيت بدهكاري يا بستانكاري او را براي ما نشان دهد تا اينكه بتوانيم چك ليست دانشجو را درصورت تسويه ارائه کنیم و همینطور برای تمدید كارت دانشجوئي او و همچنین وضعيت دانشجو را از لحاظ پرداخت وام نيز مورد بررسي قرار دهيم. من يكسري از مشكلات سيستم قبلي را ذكرمي كنم آنهايي را كه درطول مدت خدمتم با آنها برخورد داشته ام تا شايد بتوان بعضي از آنها رادرسيستم جديد برطرف كرد. مثلا يك دانشجو مقداري وجه را از امورمالي طلبكار مي باشد و دانشجويي ديگر مقدار وجهي را بدهكار مي باشد با توجه به توافق دو دانشجو درسيستم قبل نمي توان مقداري وجه را از حساب دانشجوي طلبكار به دانشجوي بدهكار واريز كرد . و اين مشكل براي هنگامي كه دانشجوي طلبكار مي خواهد طلب خود را از وام دانشجويي كسر كند ويا اينكه آنرا بابت هزینه های دیگری که مربوط به حسابداری است از قبیل ژتون غذا كسر كند و يا جريمه ي گم كردن كارت دانشجويي و … را از آن كسر كند که بازاين امكان وجود ندارد. مشكل ديگر اينكه درموقع انتخاب واحد به دليل ازدحام و شلوغي ممكن است بعضي از فيش هاي بانكي مفقود شوند و ما چونكه فقط شماره ي فيش و مبلغ آنرا نگاهداري مي كنيم در سيستم به يكسري مشكلات برخورد مي كنيم لذا اگر بتواند يك اسكن ازخود فيش نيز نگاهداري كرد شايد بعضي از مشكلات حل شود. و يكي ديگر از مشكلات هنگامي كه ما پرينت حساب را از بانك مي گيريم نمي توانيم بفهيم كدام دانشجو در چه روزي چه مقدار پول به حساب ريخته اگر يك جستجو در سيستم طراحي شود كه با استفاده از شماره فيش اطلاعات دانشجو را به ما بدهد يكي از مشكلات ديگر ما حل شده است..

مدیر گروه :

سعی میکنم پيشنهادهاي خودم را نسبت به مسائلی که ذکر کردم ارائه کنم. به عنوان مدير گروه يكي از مشكلاتي كه با آن هر ترم دست و پنجه نرم مي كنيم طراحي برنامه دروس مي باشد. بطوريكه بتوان برنامه ممکن را با توجه به ویژگی ها و امکتنات و قابلیت های دانشگاه و همینطور بنا به خواسته ها ی مختلف دانشجویان نسبت به نحوه ارائه برخی دروس بخصوص در رابطه با اختلاف زمانی مابین و ازاد بودن اوقات بهترین برنامه را تنظیم کنیم که این مستلزم رعایت یکسری محدودیت ها و جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی است مانند اینکه دريك ساعت مشخص دوكلاس مختلف دریک اتاق قرار نگيرند. كارگاهها به طور همزمان به دو استاد تعلق نداشته باشد. تمامي دانشجويان بتوانند به اندازه ي نرمال واحد انتخاب كنند و ديگر اينكه دروس پيش نياز همديگر، دريك زمان ارائه شوند تا با هم تداخل داشته باشند كه يك دانشجو نتواند هر دو را با هم انتخاب كند. اگرچه اين قابليت درثبت دروس نيز چك مي شود و ضوابط ديگر که مطمئنا یک سیستم میبایست تمامی این شرایط را دارا باشد تا بیشترین بازدهی را برای دانشجو در زمان انتخاب واحد داشته باشد.

نظر تمامي پرسنل حاضردرجلسه را شنيديم و با يكسري رايزني ها و صحبتهاي ديگر كه مابين اعضاي شركت كننده شكل گرفت به مجموعه جمع بندي و نتيجه رسيديم كه درزير نتيجه گيري جلسه و صحبتهاي گروه تجزيه و تحليل را مي شنويم.

گروه تجزيه و تحليل :

چنانچه بخواهيم به يك جمع بندي كلي از جلسه برسيم تا بر مبنای ان به یکسری اهداف تعيين شده دست پیداکنیم میبایست به بخشی از درخواستها در مقابل دیگردرخواستها که قابل اجراست صرف نظر کنیم. البته قابل اجرا نبودن نه بدين معني كه اصلا قابل اجرا نباشد ومحال باشد بدين معني است که به لحاظ هزينه و در نهایت نسبت به نیازمندیهای نهایی سیستم قابل چشم پوشی است .در معرفي اين خواستها بيشتر توضيح خواهم داد.يكسري از درخواستها مانند: بررسي تداخل ها- بررسي پيش نيازها و هم نيازها – اضافه كردن گروه جديد و تغيير گنجايش كلاس . و همچنين تمامي درخواستهاي كه مسئول حسابداري داشته اند حتما در سيستم جديد گنجانده خواهند شد.

و اما درخواستهايي كه قابل اجرا نيستند.درخواست اسكن شدن فرم ثبت نام. برنامه اي كه بتواند نوشتار طبيعي رابه نوشتار ديجيتالي تبديل كند که دربازار آماده وجود دارد اما هزينه ي خريد آن خيلي زياد است.. شايد بتوان گفت اين سيستم خود يك سيستم مجزا مي باشد كه شايد بيشتر از اين سيستم انتخاب واحد نياز به زمان داشته باشد. اما غيرممكن نيست..

ساعت 50: 15 جلسه پايان مي پذيرد و نيازمنديهاي مختلف سيستم كه QFD هاي ما را تشكيل مي دهند شناسائي شدند.

qfd quality function development
QFD(Quality Function Development)توسعه تابع كيفيت

نيازمنديهايمان را بر اساس آنچه درصورتجلسه آورده شده مي نويسيم بدين ترتيب :

نيازهاي معمولي (Normal requirement) :

۱- تداخلي دروس - ۲- گنجايش كلاسها -۳- گنجایش هر گروه درسی -۴- رعايت پيش نيازها و هم نيازها- ۵- وضعيت ترم قبل دانشجو-۶-واحد تکراری -۷- وضعيت بدهي- ۸- وضعيت وام درصورت گرفتن وام -۹- خانواده ی شهید و ایثارگر و... -۱۰- تحت پوشش کمیته و بهزیستی – ۱۱- میزان پرداختی شهریه - ۱۲- برنامه دروس -۱۳- تداخل امتحانی -۱۴- بررسي دانشجويان مشروط – ۱۵- معدلهاي بالاي هیجده -۱۶- بستانكاري دانشجو-۱۷- تسویه کامل- ۱۸- فارغ التحصیل- ۱۹- امكان حذف و اضافه- ۲۰- اطلاعات دانشجويان -۲۱- اطلاعات اساتيد -۲۲- اطلاعات کلاسها – ۲۳- اطلاعات امتحانات – ۲۴- تغییر گروه -۲۵- ثبت نهایی -۲۶- صدورچک لیست – ۲۷- صدور لیست دانشجویان کلاس – ۲۸- صدور لیست دانشجویان هر استاد -۲۹- لیست بدهکاران -۳۰- لیست وام گیرنده ها – ۳۱- گواهی اشتغال به تحصیل – ۳۲- اطلاعات صندوق رفاه – ۳۳- کارنامه – ۳۴- محاسبه شهریه – ۳۵- کم و زیاد کردن شهریه – ۳۶- برنامه کلاسی استاد – ۳۷- صدور کارت دانشجویی -۳۸- بررسی ثبت نام – ۳۹- انواع جستجو(بر اساس معدل – شماره دانشجویی – نام و نام خانوادگی – سال ورود- جنسیت – نام و نام خانوادگی استاد- مدرک استاد – بدهکاری دانشجو – تاریخ امتحانات – نام درس – گروه درسی- نام کلاس و...) – ۴۰- ....

 نيازهاي مورد انتظار (Expected requirement):

۱- ايجاد بانكهاي اطلاعاتي- ٢- ايجاد يك سيستم شبكه- ۳- ذخيره سازي اطلاعات - ۴ - محاسبه ميزان شهريه- ۵- يك محیط گرافیکی که كاربر بتواند به راحتي با آن ارتباط برقرار كند.

slide14

نيازهاي جالب توجه (Exiciting requirement) :

۱- تحت وب كاركردن سيستم - ٢- ماشين حساب- ۳- تعيين برنامه ي دروس- ۴ - يك سيستم كه اگر نام يا فاميلي به صورت اشتباهي وارد شد هشدار دهد یا به عبارتي يك دايره المعارف اسم و فاميل – ۵ - درصورت فارغ التحصيلي دانشجويان مرد گزارش به حوزه ي نظام وظيفه -۶- تاريخها به صورت اتوماتیک وارد شوند -۷- مهرها دركامپيوتراسكن شوند تا پرينترها همراه با مهر باشند و ديگر نيازي به رفتن از اين اتاق به آن اتاق نباشد و نامه بصورت شبكه امضاء و مهرهاي مختلف را در اتاقهاي مختلف دريافت كند وبه دست ارباب رجوع رسد وهزاران كار ديگر...

data dictionary
(Data Dictionary)فرهنگ داده ها
 • ليست دروس = ليستي است از درسها كه به دو صورت ارائه شده ليست دروسي كه خود دانشجو انتخاب مي كند كه بستگي به ترم چند بودن آنها را انتخاب مي كند وليست دروسي كه مدير گروه ارائه مي دهد كه ليست تمامي دروسی است كه در دانشگاه ارائه مي شوند.
 • مدير گروه = شخصي كه ليست دروس را پيشنهاد مي دهد و همچنين ليست دروس پيشنهادي دانشجو را بايستي تاييد كند.
 • انتخاب واحد يا ثبت دروس = جايي كه ليست دروس دانشجو را ثبت مي كنند بر روي سيستم.
 • پيش نياز و هم نياز = يكسري دروس پيش نياز هم هستند يعني يكي مشروط به پاس شدن ديگري است و هم نياز يعني اينكه اين دو بايستي با هم انتخاب شوند.
 • گروه درسي = يك درس ممكن در ۴ روز مختلف مثلا درساعت ۵/۱۱-۹ ارائه شود هرروزي را كه اين درس ارائه مي شود يك گروه درس مي نامند مثلا : شنبه ۵/۱۱-۹ گروه يك – يكشنبه ۵/۱۱ –۹ گروه دو و... دانشجو براساس علاقه يكي از گروهها را انتخاب مي كند.
 • حسابداري یا امورمالي = دانشجو براي تحصيل علم بايستي مبلغي را پرداخت كند بر اساس دروسي كه انتخاب مي كند. كه اين مبلغ را حسابداري تعيين مي كند و كنترل آنرا بر عهده دارد.
 • فيش واريزي = رسيد مبلغي را كه دانشجو به بانك پرداخت مي كند را گويند.
 • چك ليست دروس = هنگامي كه دانشجو تسويه حساب كامل مي كند يك فرم (رسيد) به او تحويل مي دهند كه درآن ليست درسهايي كه با آنها موافقت شده وتاريخ امتحانها وميزان شهريه را بيان مي كنند. اين رسيد را از حسابداري (امورمالي) تحويل مي گيرد.
 • تمديد كارت دانشجوئي = كارت دانشجويي بايستي ابتداي هرترم تمديد گردد.
slide18

ليست تسويه حساب = هنگامي كه دانشجوقصد فارغ التحصيلي را دارد يك فرم به او مي دهند به نام تسويه حساب كه بنا به آن فرم بايستي از قسمتهاي مختلف دانشگاه تسويه بگيريد.

 • گواهي اشتغال به تحصيل = نامه اي اداره اي از دانشگاه به ارگانهاي دولتي و غير دولتي مبني براينكه شخص نامبرده شده درحال تحصيل دراين دانشگاه مي باشد.
 • كارگاهها = هر دانشجو كه درسي را انتخاب مي كند ممكن است واحد عملي داشته باشد لذا كارهاي عملي بايستي دركارگاه انجام شوند.
 • پرينت حساب= يك درخواست است كه از بانك مي شود كه تمامي واريزها وبرداشتها را به ما نشان مي دهد.
 • برنامه دروس = همان ليست پيشنهادي مديرگروه را در بعضي از جاها با نام برنامه دروس يا جدول دروس نام برده شده .
 • حذف و اضافه = ممكن است درتاريخ تعيين شده جهت انتخاب واحد دانشجوئي نتواند به طوريكه دوست دارد واحدهايش را انتخاب كند لذا تاريخ ديگري به عنوان اضافه و حذف اعلام می شود جهت ويرايش انتخاب واحد توسط دانشجو .
 • دانشجوي مشروط = اگر دانشجو معدلش زير ۱٢ باشد مشروط مي باشد و نمي تواند بيشتر از ۱۴ واحد انتخاب كند.
 • فارغ التحصيل = دانشجوئي كه تمامي واحدهاي خود را پاس كند يك دانشجوي فارغ التحصيل تلقي مي شود.
 • انصراف = دانشجويي كه بنا به مشكلاتي از آمدن به دانشگاه منصرف شود را گويند.
 • حقوق ثابت = در هر ارگان هركس يك حقوق ثابت دارد و يكسري كسريات و يكسري مازاد كه در كل حقوق او را تشكيل مي دهند.
slide20
نمودار جریان داده ها سیستم انتخاب واحد در سطح صفر
slide22
نمودار جریان داده ها جهت حسابداری در سطح دو- یک