W ochy
Download
1 / 16

W?ochy - PowerPoint PPT Presentation


  • 159 Views
  • Uploaded on

Włochy . Ogólne wiadomości…. Włochy znajdują się na Półwyspie Apenińskim, który głęboko wcina się w Morze Śródziemne. Kraj jest odgrodzony od reszty kontynentu Alpami. Z kolei Apeniny dzielą cały półwysep wzdłuż, a Pad, czyli najdłuższa rzeka we Włoszech, przecina północną ich część. ~ * ~.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'W?ochy' - fritzi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Og lne wiadomo ci
Ogólne wiadomości…

Włochy znajdują się na Półwyspie Apenińskim, który głęboko wcina się w Morze Śródziemne. Kraj jest odgrodzony od reszty kontynentu Alpami. Z kolei Apeniny dzielą cały półwysep wzdłuż, a Pad, czyli najdłuższa rzeka we Włoszech, przecina północną ich część.


W ochy
~ * ~

Włochy liczą sobie prawie 60 milionów mieszkańców. Powierzchnia kraju jest nieco mniejsza od powierzchni Polski (wynosi dokładnie 301 268 km2 wliczając Sardynię i Sycylię). Stolicą jest Rzym.

Kraj jest tak samo magnesem dla kulturoznawców i romantyków, jak i turystów. We wszystkich miastach można oglądać wspaniałą architekturę. Włochy mają również bogatą tradycję literacką i muzyczną, słyną z malowniczych krajobrazów i znakomitej kuchni. Kraj ten wykazuje bardzo duże przywiązanie do tradycji i swojego dziedzictwa kulturowego nie ulegając macdonaldyzacji.


W ochy
~ * ~

Dziedzictwo kulturowe Włoch jest niezwykle bogate. Wynika to niewątpliwie między innymi z położenia geograficznego. Wjeżdżając do Włoch przez Alpy, podróżując na Sycylię, jadąc przez kraj można doświadczyć na własne oczy mozaiki najróżniejszych nacji i regionów. Państwo powstało w 1861 roku - od tego momentu jest zjednoczone. Nie przeszkadza to jednak w zachowaniu odrębności kulturowej każdemu z 21 regionów. We Włoszech mówi się wieloma dialektami. Występuje tu również wiele rodzajów kuchni, rzemiosła oraz architektury. Przedstawiając Włochy trzeba również wspomnieć o podziale innego rodzaju - na część bogatą - północną i biedną - południową. Rzym i Neapol leżą na tej nieoficjalnej granicy.


W r d najwa niejszych zabytk w w rzymie nale y wymieni co najmniej nast puj ce

Bazylika Św. Piotra - jest największą świątynią chrześcijaństwa, która stoi nad grobem Św. Piotra, który założył Kościół Rzymu. Jej poprzedniczka została otwarta w 326 r., lecz w czasach odrodzenia zburzono ją aby na jej miejscu postawić nową bazylikę.

Wśród najważniejszych zabytków w Rzymie należy wymienić co najmniej następujące:


Panteon

Panteon - znajduje się w centrum miasta. Wymienia się go jako jednego z najlepiej zachowanych zabytków kultury starożytnej na świecie. Budowla ta była poświęcona wielu bogom, wśród których najbardziej czczeni byli Mars i Wenus. Prace nad budową rozpoczęły się z rozkazu Marka Agrypy, który był zięciem i przyjacielem Augusta.

Panteon…


Usta prawdy

Usta prawdy - (wł. Bocca della Verita) to maska wykonana z marmuru. Wierzenia przekazują, że włożenie swojej dłoni do Ust i złożenie fałszywego świadectwa powoduje, że dłoni nie można już wyjąć. Zabytek znajduje się w dościele Cosmedin.

Usta prawdy…


Hiszpa skie schody

Hiszpańskie schody - są pozostałością baroku. Robią spektakularne wrażenie. Zbudowano je w latach 1723-1726 na prośbę Innocentego XIII. Wykonawcą był Francesco De Sanctis.

Hiszpańskie schody…


Fontanna di trevi

Fontanna DiTrevi - jest najbardziej imponującą artystycznie fontanną spośród wszystkich na świecie. Stanęła w 1730 r. na miejscu starszej, zaprojektowanej przez Leona Battistę Albertiego jeszcze w 1453r. Była pomysłem papieża Klemensa XII.

Fontanna DiTrevi…


Koloseum

Koloseum - jeśli coś ma się kojarzyć z Rzymem oprócz wilczycy to jest to z pewnością Koloseum. Amfiteatr Flawiusza, bo tak brzmi prawdziwa nazwa tego zabytku, powstał na prośbę Nerona. Nazwę Koloseum zawdzięcza kolosowi wykonanemu z brązu, który przedstawia właśnie Nerona.

KOLOSEUM…


Villa borghese

Villa Borghese - zbudowano ją na polecenie Szczepana Borghese, kardynała. Miejsce to rozsławiają na cały świat nadzwyczajne okazy zgromadzone w kolekcji kardynała. Obecnie eksponaty znajdują się jednak w Luwrze, ponieważ w 1807r. Napoleon kupił ich całkiem sporo i przeniósł właśnie pod Paryż.

Villa Borghese…


Uk konstantyna

Łuk Konstantyna - upamiętnia zwycięstwo Konstantyna nad Makscencjuszem. Zbudowany w 313 roku jako ostatni postawiony na życzenie Senatu rzymskiego.

Łuk Konstantyna…


Kapitol

Kapitol - centrum religijne z czasów rzymskich. Rzym położony jest na siedmiu wzgórzach - ale Wzgórze Kapitolińskie jest z nich wszystkich najmniejsze.

Kapitol…


Forum romanum

Forum Romanum - określenie to służyło do nazwania miejsca spotkań mieszkańców antycznego Rzymu, w którym podejmowano ważne decyzje w sprawach zarówno publicznych

jak i prywatnych.

Forum Romanum…


Muzea watykanu i kaplica syksty ska

Muzea Watykanu i Kaplica Sykstyńska - Muzea powstały z uwagi na zgromadzenie przez Juliusza II wielu starożytnych rzeźb. Dzieło papieża było kontynuowane i uzupełniane nowymi antykami z kultury greckiej, chrześcijańskiej i rzymskiej.

Muzea Watykanu i Kaplica Sykstyńska…ad