slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ISPSoft Delta PLC Programlama Editörü PowerPoint Presentation
Download Presentation
ISPSoft Delta PLC Programlama Editörü

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 34

ISPSoft Delta PLC Programlama Editörü - PowerPoint PPT Presentation


 • 398 Views
 • Uploaded on

ISPSoft Delta PLC Programlama Editörü. ISPSoft desteklenen cihaz listesi. ISPSoft tarafından desteklenen cihaz tipleri ES, EX, SS, SA, SC, SX, EH, EH2 , EH2L, SV ES2, SS2, SA2, SX2 ISPSoft tarafından desteklenen programlama dili editörü

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

ISPSoft Delta PLC Programlama Editörü


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript
  1. ISPSoft Delta PLC Programlama Editörü

  2. ISPSoft desteklenen cihaz listesi • ISPSoft tarafından desteklenen cihaz tipleri • ES,EX,SS,SA,SC,SX,EH,EH2, EH2L,SV • ES2, SS2, SA2, SX2 • ISPSoft tarafından desteklenen programlama dili editörü • Ladder Editor ( ES,EX,SS,SA,SC,SX,EH,EH2,EH2L,SV, ES2,SS2,SA2,SX2) • Ladder、FBD、SFC、IL Editor(AH )

  3. Adım-1: File->New (Ctrl+N) Yeni bir proje nasıl oluşturulur ?

  4. Adım-2: Proje adını girin ve dosyanın oluşturulacağı dizini seçin Programın tasarlanacağı PLC modelini seçin Yeni projeyi oluşturmak için <OK> butonuna basın Yeni bir proje nasıl oluşturulur ? Dosya dizini seçmek için buraya tıklayın. Proje ile ilgili detaylı bilgi girişi yapmak için buraya tıklayınız.

  5. Yeni bir proje nasıl oluşturulur ? Çalışma alanı

  6. Adım-1: Mause ile çalışma alanında gidin ve “Main Program” nesnesine sağ tıklayın Seçiniz <New POU…> Proje içinde POU (Program) nasıl oluşturulur?

  7. POU’ların adlandırılması Harf, rakam ve alt çizgilerden oluşan bir kombinasyon olmalı. İlk karakter bir harf veya alt çizgi olmalı. Büyük-küçük harf ayrımı yoktur. İki ardışıl alt çizgi kullanımına müsaade edilmez. Örneğin ‘__POU1’ 或 ‘POU__1’ Alt çizgi en sonda kullanılamaz.Örneğin ‘POU1_’ Karakter uzunluğu max. 16 ‘dır. Proje içinde POU (Program) nasıl oluşturulur?

  8. Adım-2: POU adı girilir Görev “Task”türü seçilir Şifre tanımlanabilir (isteğe bağlı) Proje içinde POU (Program) nasıl oluşturulur? Eğer “Active” seçeneği işaretli değilse bu program çalıştırılmayacaktır. POU açıklama Model tipinden dolayı bazı dillerin seçimine müsaade edilmez.

  9. Adım-1: Mause ile çalışma alanında gidin ve “Function Blocks” nesnesine sağ tıklayın. <New POU…> Seçiniz Projede POU (Fonksiyon Bloğu) nasıl oluşturulur? Eğer seçili ise Fonksiyon Bloğunda ‘En’ ve ‘Eno’ pinleri olacaktır.

  10. EğerEN/ENO işaretli ise EğerEN/ENO seçili değil ise Projede POU (Fonksiyon Bloğu) nasıl oluşturulur?

  11. Global değişkenler tüm proje için oluşturulur Bu değişkenler global etkiye sahiptir, bu sebeple tüm POU’lar dan erişilebilir. Global Değişkenler (variable) Mause ileGlobal Variables nesnesine gelin ve çift tıklayın. Global variable tablosu açılacaktır.

  12. Kalıcı Hafıza Bölgesi Değişken Tahsisi Ayarları (variable allocation setting) Ayar penceresini açmak için ‘Retentive Range’ nesnesine çift tıklayın. Ayar penceresini açmak için "Device Resource Allocation" nesnesine çift tıklayın.

  13. Değişken Tahsisi ISPSoft içerisinde her çeşit aygıt sistem için ayrılmış bir alana ihtiyaç duyar. Bu alanlar fonksiyon bloğu(function blocks) hafıza tahsisi içindir. Eğer kullanıcı bu çeşit aygıtları kullanırsa, ISPSoft derleme esnasında hata mesajı gösterecektir. Eğer ayrılmış(reserve) aygıtlar yetersiz ise ISPSoft linking error hata mesajları gösterecektir. Değişken Tahsisi Ayarları (variable allocation setting)

  14. ISPSoft Fonksiyon Bloğu Import/Export

  15. FB export (ver) Sadece Function Block nesnesi içerisindeki POU ’lar export edilebilir. Verilen dosya birçok POU içerebilir. Şifre korumalıdır (eğer aktif ise) FB import (al) Eğer dosya şifre korumalı ise dosyayı import ederken doğru şifreyi girmelisiniz. Sistem iki POU’nun aynı isimde olmasına müsaade etmez. Fonksiyon Bloğu (FB) Import/Export

  16. FB Import/Export FB Import/Export Projedeki tüm FB’lar burada listelenektir. Hangisinin veya hangilerinin export edileceğini seçiniz. Eğer dosyaya şifre tanımlanır ise kullanıcı bu POU dosyasını import ederken sistem kullanıcıdan doğru şifreyi girmesini isteyecektir.

  17. Global Değişkenler Import/Export • Adım: • Mause ile kursörü çalışma alanında götürün ve “Global Symbols” nesnesine sağ tıklayın. • < Import Symbols…> seçiniz.

  18. Global değişkenler import Global Değişkenler Import/Export Eğer alınan dosyadaki ile aynı değişkenler tabloda mevcut ise sistem, kullanıcıya var olanları değiştirip değiştirmeyeceğini soracaktır. Eğer dosyadaki global değişkenler tabloda mevcut ise var olanlar değiştirilecektir. Eğer dosyadaki global değişkenler tabloda mevcut ise herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Import işlemi yapılmadan önce tablodaki tüm değişkenlerin silinmesi işlemi onayı seçilir.

  19. Kullanılan Aygıt Listesi (Used Device Report) • Adım: • Mause ile çalışma alanında gidin ve “Used Device Report” nesnesine sağ tıklayın. • Projenin düzgün olarak derlenmesi tamamlanmadan “Used Device Report” tablosu açılmayacaktır. Aksi takdirde sistem aşağıdaki gibi hata mesajı gösterecektir.

  20. *.dvp formatlı dosyayı açmadan önce IL(instruction list) kodunun mevcut ve doğru olup olmadığını kontrol ediniz.Aksi taktirde sistem hata mesajı gösterecektir. *.dvp formatından *.isp formatına çevrildikten sonra program kodları artabilir. DVP formatındaki dosyalar nasıl açılır ?

  21. ISPSoft Haberleşme & Görüntüleme

  22. Haberleşme Fonksiyonu • Haberleşme Ayarları (Communication Settings) • PLC ile bağlantı kurmadan önce haberleşme ayarlarınızı kesinlikle kontrol ediniz . PLC istasyon adresi girilir.“0” broadcast seçimidir ve PLC adresini dikkate almaz. Not: PLC’ye RS-485 portundan bağlanıyorsanız PLC’nin gerçek istasyon adresini girmelisiniz. PLC ile bağlantı tipiniz seçilir. Seri port için RS-232Ethernet için Ethernet seçilir. PLC’ye bağlanacak Bilgisayarın COM port numarası seçilir. Varsayılan PLC haberleşme değerleri;9600 bps 7 data bit Even parity ASCII mod dur. Eğer farklı ise ISPSoft otomatik olarak tarayacaktır.

  23. Haberleşme Fonksiyonu • Run/Stop: PLC durum kontrol • Upload/Download: PC ve PLC arası data transferi. Data, program, aygıt açıklaması vb. içerebilir. • Online Mode: PLC’ye bağlan ve görüntüleme moduna geç. Editor salt okunur durumunda geçecektir. • Online Edit mode: Editor görüntüleme modunda iken program yazılabilir duruma geçecektir. • Send Change: Değiştirilen kodu görüntüleme modunda iken PLC’ye gönderir. • Device Monitoring: Görüntülenmek istenilen aygıtismi girilerek aygıtları görüntülemeye yarayan bir formdur. • Set MPU X On/Off: X aygıtıyazılımdan kontrol edilebilecek. Run/Stop Online Mode Send Change to PLC Upload/Download Online EditMode Set MPU X On/Off Device Monitoring

  24. Denetleme ve Derleme (Check / Compile) Check : Aktif POU denetle. Yazım hatalarını kontrol eder. Compile : Tüm POU’ları kontrol eder ve derler.Eğer programda fonksiyon blokları mevcut ise derleyici herbir fonksiyon bloğu alt öğesi (instance) için hafıza alanlarını organize edecektir. Sonrasında POU’ların çalışma sıralamasını kontrol etmek için görevleri (tasks) ayarlayacaktır. Derleme başarı ile tamamlanmışsa “Online Mode” geçilebilir. Denetlemeve Derleme Check Compile

  25. PC =>PLC Eğer ‘Comment’ ve “Program” seçeneği seçili değilse, sistem sadece temel çalışma kodunu “Object Code” PLC’ye transfer edecektir. Eğer “Program” seçeneği seçili ise sistem ISPSoft formatında yükleme yapacaktır. Eğer ‘Program veComment’ seçili ise sadece çalışma kodu değil aynı zamanda açıklamalarda ilave olarak PLC’ye yüklenecektir. Upload/Download PLC memory LD X0 OUT Y0 . . . PLC Code Block . . . . . . END . . . Extra Information . . . . .

  26. PC <= PLC Eğer “Program”seçeneği seçili değilse sistem sadece temel çalışma kodlarını (Object Code) PLC’den çekecektir. Eğer “Program” seçeneği seçili ise sistem program kodları ile birlikte açıklamalar, değişkenler, semboller v.b bilgileri de PLC’den çekecektir. Not Sadece temel çalışma kodları (Object Code) PLC’den çekilirse ISPSoft formatındaki bazı datalarkaybolabilir. Örneğin; Değişkenler (variables), semboller, açıklamalar v.b Upload/Download LD X0 OUT Y0 . . PLC Code Block . . . . . . . END . . . . Extra Information . . . .

  27. Program Online moda girin ve bir POU açın Function Block Fonksiyon bloğuna ait bir alt öğeyi (instance) monitor etmek içindir, fonksiyon bloğun tamamını değil. Fonksiyon bloğunun her bir alt öğesi kendisine ait bir monitor formuna sahiptir. Ladder editor görüntüleme

  28. Program online izleme Ladder editor online

  29. Function Block online izleme Ladder editor online

  30. X aygıtıyazılımdan kontrol edilebilme (Set MPU X On/Off) Aktif değeri değiştir Ladder editor online

  31. Aygıt görüntüleme tablosunu açın (Devices Batch Monitoring) Butona basın Online moda girdikten sonra, aygıt görüntüleme başlayacak ve içerdiği verileri tazeleyecektir. Aygıt görüntüleme (Device Batch Monitoring) Device Batch Monitoring

  32. Sağ Tık Menü Seçenekleri & Değişken Seçimi Monitor veri alanları seçimi (Set the fields) Monitor değişkenleri seçimi (Select Symbols) Aygıt görüntüleme (Device Batch Monitoring)

  33. Hata takibi

  34. Teşekkürler