uwaga st d si nadaje n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Uwaga! Stąd się nadaje!

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 35

Uwaga! Stąd się nadaje! - PowerPoint PPT Presentation


 • 103 Views
 • Uploaded on

Uwaga! Stąd się nadaje!. Agata Hącia Wydział Polonistyki UW. Na początku była ludzka mowa. Potem wymyślono pismo, które miało ją utrwalić. Z czasem ludzie zapragnęli czegoś więcej: przesyłania dźwięków, a potem obrazów, na odległość i do wielu osób jednocześnie – w czasie rzeczywistym.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Uwaga! Stąd się nadaje!' - forest


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
uwaga st d si nadaje

Uwaga! Stąd się nadaje!

Agata Hącia

Wydział Polonistyki UW

slide2
Na początku była ludzka mowa. Potem wymyślono pismo, które miało ją utrwalić. Z czasem ludzie zapragnęli czegoś więcej: przesyłania dźwięków, a potem obrazów, na odległość i do wielu osób jednocześnie – w czasie rzeczywistym.

Tak narodziły się radio i telewizja.

slide3
Pierwsze było radio.Jego początkisięgają przełomu XIX i XX w., ale dynamiczny rozwój radiofonii nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym (między I a II wojną światową).

Wtedy też – w 1925 r. – rozpoczęło nadawanie Polskie Radio.

Plakat z 1936 r.; źródło: http://www.polskieradio.pl/85/obchody

slide4
Czym jest radio?

WPo polsku objaśniamy to tak:

slide5
Rodowód radia, jak piszą znawcy, jest plebejski i egalitarny. Gdy się rodziło prawie sto lat temu, nawet w krajach rozwiniętych nie wszyscy potrafili czytać. Prasa zatem nie docierała do wszystkich zainteresowanych, a radio – tak.
slide6
To właśnie radio, a nie prasa, było zdolne szybko pokonywać przestrzeń i zbliżać ludzi mieszkających daleko od siebie. Już na początku zauważono także, że ma ono olbrzymie możliwości wywierania na ludzi wpływu, zarówno dobrego, jak i złego.
slide7
Często mówi się o magii radia. Polega ona na tym, że słuchacz jednocześnie ma poczucie nawiązania intymnego kontaktu z nadawcami programu oraz poczucie wspólnoty z innymi słuchaczami, choć jest od nich odizolowany.

WPo polsku piszemy o tym tak:

slide8
Istotą radia jest dźwięk. Większość sygnałów z otoczenia odbieramy za pośrednictwem wzroku (90%), za pomocą słuchu – tylko kilka procent informacji. Konstruowanie przekazów radiowych wymaga więc nie lada umiejętności zwanych sztuką radiową.

Jej podstawą jest perfekcyjne poznanie i zrozumienie istoty radia oraz technologii tworzenia przekazu radiowego. Najważniejsze jednak jest uczenie się od mistrzów mikrofonu i realizacji dźwięku.

slide10
Za program (audycję) odpowiedzialny jest wydawca (ktośw rodzaju reżysera).To on czuwa nad wypełnieniem każdej sekundy w radiu (czas bowiem mierzy się tam nie w godzinach ani minutach, ale właśnie w sekundach – nie powinno być ani chwili ciszy).
slide11
Wydawca każdą godzinę ustawia według zasady hot clock. Musi pamiętać, aby zmieścić w odpowiedniej kolejności wszystkie konieczne elementy:
 • każde wejście antenowe prowadzącego (i ew. gościa)
 • każdą piosenkę
 • każdą reklamę
 • każde promo i autopromo
slide13
W radiu uprawia się różne gatunki dziennikarskie:
 • krótki wywiad radiowy
 • relację reporterską
 • reportaż
slide14
Krótki wywiad radiowy to pytania reportera i odpowiedzi naocznego świadka bądź uczestnika zdarzenia, składające się na relację z jego przebiegu bądź opisujące pewien stan.

Taki krótki wywiad może być częścią relacjireporterskiej – czyli informowania o jakichś wydarzeniach na żywo, z miejsca, w którym coś się dzieje. Relacja powinna być zwięzła, treściwa, uporządkowana logicznie.

slide15
Tak jak programy informacyjne wymagają od reportera refleksu, tak programy publicystyczne wymagają od reportażysty refleksji.

Reportażysta zatem to dziennikarz, który starannie wybiera temat czy to wywiadu (długiego), czy reportażu, czy audycji publicystycznej, którą prowadzi.

slide17
Radio można założyć samemu – w domu, w szkole. Potrzebny będzie odpowiedni sprzęt, ale niezbędne jest również przygotowanie dziennikarskie:
 • poćwicz dykcję (szczegółową instrukcję znajdziesz w następnej prezentacji)
 • doskonal umiejętność pisania – wiele ćwiczeń i podpowiedzi znajdziesz w Po polsku w częściach pt. „Warsztat dziennikarski”
slide18
Radio to nie tylko sztuka mówienia, ale też pisania: pisanie jest fundamentem każdego dziennikarstwa, nie tylko radiowego. Pisanie informacji (na zasadzie odwróconej piramidy) uczy dwóch rzeczy: biegłości językowej i wartsztatowej oraz selekcji materiału, niezbędnej przy montażu materiałów dźwiękowych. Każdy dziennikarz musi przede wszystkim umieć dobrze pisać.
slide19
Jeśli chcesz zostać dziennikarzem – czy radiowym, czy telewizyjnym – nie popełniaj błędów językowych. To kompromituje. Wiele podpowiedzi, jak mówić i pisać poprawnie, znajdziesz w Po polsku np. w postaci takich notek:
slide20
Być może bardziej niż radio interesuje Cię telewizja. Jeśli chciałabyś/chciałbyś pracować w telewizji, poczytaj o niej – na przykład w Po polsku.
slide21
Telewizja narodziła się wtedy, ludzie zapragnęli przesyłać ruchome obrazy i dźwięki na odległość – tak by odbiorcy w różnych częściach świata widzieli je jednocześnie
 • 1925 – pierwsza, jeszcze niedoskonała, transmisja obrazu ruchomego
 • lata 30. XX wieku – pierwsze programy telewizyjne pojawiają się w Niemczech i ZSRR
 • 1950 – w USA możliwa jest transmisja obrazu kolorowego
telewizja w polsce
Telewizja w Polsce
 • 1938 – pierwsze eksperymentalne emisje
 • 15.12.1951 – pierwszy program dla tzw. radiowidzów; występowali znani aktorzy, kabareciarze, tancerze
 • 25.10.1952 – pierwszy półgodzinny program – pokazano etiudę baletową; można ją było odbierać na... 24 odbiornikach w kraju
 • 23.01.1953 – rozpoczęto regularną emisję programu – półgodzinnego raz w tygodniu
 • 1970 – uruchomonio II ogólnopolski program telewizyjny
 • 1971 – rozpoczyna się epoka telewizji kolorowej
slide23
Telewizja to coś więcej niż utrwalanie rzeczywistości: chodzi o to, by widz miał wrażenie bycia na miejscu wydarzeń, uczestniczenia w zdarzeniach rozgrywających się na ekranie.
slide24
Obserwacja rozwijającej się telewizji i zachowań odbiorców skłania do stawiania ważnych pytań. W Po polskuprzedstawiamy je tak:
 • Czy telewizja jest obiektywna?

Czy toforum wymiany myśli, czy tuba aparatu władzy albo jakiejś grupy społecznej? Zaobserwowano, że ludzie znani z ekranu mogą liczyć na większe poparcie społeczne i polityczne, zaczynają odgrywać rolę autorytetów i wpływać na zachowania i postawy widzów. To dobrze czy źle?

slide25
Telewizja a rzeczywistość: relacja czy kreacja?

Na ile telewizja pokazuje prawdziwy, a na ile stwarza nowy, własny świat? Przez różne strategie utrzymywania widza stale przy ekranie (np. zachęcanie do wysyłania SMS-ów) ten ma wrażenie, że uczestniczy w innym, nowym, ale prawdziwym świecie. To dobrze czy źle?

slide26
Telewizja staje się coraz bardziej autotematyczna, reklamuje siebie, swoje programy i wydarzenia, swoje gwiazdy ekranu.

Ludzie zaczynają się interesować prywatnym życiem osób znanych z telewizji, także dziennikarzy (czy są żonaci, czy rozwiedzeni, na co chorują, z kim się spotykają itd.). Takie osoby stają się autorytetami w sprawach społecznych, politycznych, życiowych. To dobrze czy źle?

slide27
Telewizja od początku jest związana z kulturą popularną.

Czy oglądane telewizji obniża poziom wykształcenia i kompetencji kulturowych odbiorców? Jakie umiętności są potrzebne, by rozumieć programy telewizyjne?

slide28
Telewizja wpływa na sposób organizowania czasu i na relacje międzyludzkie.

Ludzie oglądają telewizję w różny sposób: biernie (jest wtedy tylko tłem dla innych zajęć) albo aktywnie (inne sprawy schodzą na dalszy plan, najważniejszy jest program telewizyjny). Z jednej strony telewizja skupia rodzinę i znajomych (np. przez rytuały wspólnego oglądania), z drugiej strony – oglądana w nadmiarze, otępia psychicznie i społecznie. Czy czas spędzony przed odbiornikiem zagraża związkom przyjacielskim, rodzinnym, towarzyskim? Czy oglądanie telewizji uzależnia?

slide29
Czy pokazywanie agresji i przemocy w telewizji ma wpływ na zachowania społeczne?

Badacze udowodnili, że (…) przemoc prezentowana w telewizji nie tylko wywołuje u widzów nasilenie agresji, ale również obniża ich wrażliwość na przejawy agresji w codziennym życiu społecznym i sprawia, że zaczynają te przejawy akceptować (nazwano to zjawisko efektem znieczulającym). (E. Aronson i in., Psychologia społeczna. Serce i umysł)

najwa niejsze gatunki telewizyjne
Najważniejsze gatunki telewizyjne

Z jednej strony występują tu gatunki znane z innych dziedzin kultury, np. film, reportaż, wywiad, relacja, z drugiej – gatunki typowo telewizyjne. Dodatkowo coraz częściej obserwuje się zjawisko hybrydyzacji, czyli łączenia, mieszania gatunków.

i na koniec
I na koniec....

Zastanów się, co Ci się w radiu i telewizji najbardziej podoba, a co, Twoim zdaniem, należałoby zmienić. Może urządzisz z koleżankami i kolegami debatę „Za i przeciw telewizji” – albo zastanowicie się, czym się różni życie gwiazd przedstawiane w telewizji od ich prawdziwego życia?

A może – jeśli wiążesz swoją przyszłość z medami – zorganizujesz wycieczkę do radia bądź telewizji, żeby podpatrzyć, jak pracują dziennikarze?

Wiele podpowiedzi oraz ćwiczeń znajdziesz w Po polsku.