shopping for food n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Shopping For Food PowerPoint Presentation
Download Presentation
Shopping For Food

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 35
flynn

Shopping For Food - PowerPoint PPT Presentation

150 Views
Download Presentation
Shopping For Food
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Shopping For Food 12-1 & 12-3

  2. Objectives • Give Guidelines for planning where and when to shop • Explain the benefits of preparing a shopping list • Discuss ways to make the best use of coupons

  3. Terms to Learn • Food Cooperatives • Impulse Buying • Staples • Rebate

  4. Where to Shop • Supermarkets • Warehouse stores • Food cooperatives • Heath Food Stores • Specialty Stores • Convenience Stores • Farmer’s Markets

  5. Supermarkets • Large stores that sell not only food but also many other items and services • Example: • Wal-Mart • Target

  6. Warehouse Stores • Offer basic items with few customer services • Prices are usually lower • Most are large but have a limited variety of items • Shoppers must bag their own groceries • Example: • Aldis • Food For Less

  7. Food Cooperatives • Low Cost Option • Food distribution organizations mutually owned and operated by a group of people • Members buy food in quantity and do the sorting, unloading, and other work themselves

  8. Health Food Stores • Offer a wide range of foods • Likely to be more expensive • Often times will include items that can not be found other places

  9. Specialty Stores • Limited to specific items such as • Fish • Meat • Baked goods • Ethnic foods • Prices are usually higher • Often carry items that can not be found in other stores

  10. Convenience Stores • Give fast service • Open early and close late • Some open 24 hours • Do not carry a full line of groceries • Generally higher in prices

  11. Farmer’s Markets • Specialize in fresh fruits and vegetables • Selection depends on the area and the season • Usually closed during cold months • Locally grown foods that are fresher and less expensive

  12. How to decide • Is the store clean? • What are your priorities? • What kinds of food do you shop for most often? • How far do you have to travel to shop? • Are you willing to give up some services in exchange for lower prices?

  13. When to shop • How often should you shop? • Depends on several factors • How much storage space you have • Over half of all American families do their shopping once a week • What time of the day should you shop? • One time of day NOT to shop is right before mealtimes (or if your hungry) • Studies show that people spend as much as 15% more on food when they shop on empty stomachs • Evening and Weekends are the most crowded times

  14. A Shopping List • Saves you time and money • Help to avoid IMPULSE BUYING • Buying items you did not plan on purchasing and do not really need • Can ruin any food budget

  15. Making a Shopping List • 1. Plan the meals you will serve for that shopping period • Check newspaper ads to see what is on sale • 2. Check your menus and recipes to see what ingredients you need to purchase • Check your supply of basic items: • Staples • Items you use on a regular basis such as flour, honey, and nonfat dry milk • Foods you keep on hand for emergencies • Frozen dinners • Canned foods • Cleaning supplies and paper products

  16. Making a Shopping List • 3. Organize Your List • Group items that are found in the same area of the store • Make out your list according to the layout of the store

  17. Coupons • Offer savings on the price of a specific product • Found in • Newspapers • Magazines • Product packages • Mailed advertisements

  18. Coupons • Two Basic Types: • Cents-off Coupons • Reduced prices when the coupon is presented to the cashier • Rebate Coupons • Rebate • Partial refund from the manufacturer of a purchased good • You pay regular price at the store • Later you fill out the rebate coupon and mail it • A check for the rebate amount will be mailed to you

  19. In the Supermarket 12-3

  20. Objectives • Describe ways of getting the most for your money when food shopping • Explain how to choose and handle food to preserve nutrition, quality, and safety • Give guidelines for courteous shopping

  21. Terms to Know • Bulk Food • Comparison shop • Unit price • Store brands • Generic

  22. How stores are organized • Departments • Produce • Fresh fruits and vegetables • Meat, Poultry, and Fish • Refrigeration Section • Dairy, eggs, lunch meats, fresh pasta • Freezer Section

  23. Bulk Foods • Shelf-stable foods that are sold loose in covered bins or barrels • (often another department in stores)

  24. Comparison Shopping • Match prices and characteristics of similar or like items to determine which offers the best value • Methods: • Calculating unit price • Computing cost per serving • Trying store brands or generic items

  25. Unit Prices • An item’s price per ounce, quart, pound, or other unit • To calculate: divide the total price of the item by the number of units • Example: • Spaghetti Sauce • $1.32 for a 12 oz jar (1.32/12=.11 per oz) • $1.52 for a 16 oz jar (1.52/16=9.5cents per oz) • The larger jar is a better value

  26. Cost Per Serving • Determine how many servings a given amount will provide • Divide the price for that amount by the number of servings it will provide • Example: • Fish fillets cost 1.80 per pound • You can serve 4 per pound • 1.80/4=.45 • Pound of chicken $1.06 • Serves 2 • 1.06/2=.53

  27. Store Brands and Generics • Store brands: • brands specially produced for the store • Generally equal in quality to name brands but less expensive • Generic items: • items produced without a commercial or store brand name • Usually less expensive • Labels not as eye-catching

  28. Other Money Saving Ideas • Use your shopping list • Look for sale items • Pre-check the unit price of products you buy regularly • Consider Bulk Foods • Don’t buy more food than you can store • Be aware of strategies to encourage impulse buying

  29. Nutrition, Quality, and Food Safety • Read labels carefully • Check the date on the package • Use the “Nutrition Facts” Panels • Avoid packages that are dirty, rusty, leaking, or damaged in any other way • Harmful bacteria could of gotten into the food • Avoid frozen food packages frosted with ice • Package may have thawed a little and was refrozen • Keep fragile items in one part of your cart • Plan your route through the store • Ensure your food stays at the correct temperature

  30. Courtesy When Shopping • Do not race your cart through the store • Keep to the right of the isles • Avoid blocking the aisles or other busy areas • Do not open container to look at or sample contents • Return a product to its proper place if you decided not to buy it • Handle produce gently

  31. Review • What is the formula for calculating Unit Price? Price Per Serving? • Why is it important to avoid buying food in damaged containers? • What are two guidelines for choosing a time of day to shop? • How can preparing a shopping list help you save money?

  32. Shopping List • Test your skills. • Complete the Plan of Action Worksheet.

  33. Recipe Veggie Pizza • * 1 (8 ounce) can refrigerated crescent roll dough • * 1 (8 ounce) package light cream cheese, softened • * 2 cups reduced fat sour cream • * 1 tablespoon dried dill weed • * 1 cup shredded carrots

  34. Recipe • Preheat oven to 375 degrees F (190 degrees C). • Unroll crescent roll dough and lay flat on a baking sheet (do not separate sections). Bake in preheated oven for 11 to 13 minutes, until golden brown. Remove and allow to cool. • While crust is baking, mix together cream cheese and sour cream until smooth. Stir in dill. When crust is cool, spread cream cheese mixture evenly over top and cover with carrots, broccoli, cauliflower, and green pepper. Chill approximately 5 minutes, until cream cheese mixture is firm. Cut into 4 portions and serve.

  35. Make a shopping list for me of the ingredients that are needed to complete your cooking lab for tomorrow.