2-1 Solving One-Step Equations 2-2 Solving Two-Step Equations 2-3 Solving Multi-Step Equations - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
2-1 Solving One-Step Equations 2-2 Solving Two-Step Equations 2-3 Solving Multi-Step Equations PowerPoint Presentation
Download Presentation
2-1 Solving One-Step Equations 2-2 Solving Two-Step Equations 2-3 Solving Multi-Step Equations

play fullscreen
1 / 11
2-1 Solving One-Step Equations 2-2 Solving Two-Step Equations 2-3 Solving Multi-Step Equations
404 Views
Download Presentation
flavia-miranda
Download Presentation

2-1 Solving One-Step Equations 2-2 Solving Two-Step Equations 2-3 Solving Multi-Step Equations

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Lesson Quizzes Preview 2-1 Solving One-Step Equations 2-2 Solving Two-Step Equations 2-3 Solving Multi-Step Equations 2-4 Solving Equations with Variables on Both Sides 2-5 Solving Proportions 2-6 Solving Literal Equations for a Variable 2-7 Solving Absolute-Value Equations

  2. 2-1 Solving One-Step Equations Lesson Quiz Solve each equation. 1.r – 4 = –8 3. 5. 6. This year a high school had 578 sophomores enrolled. This is 89 less than the number enrolled last year. Write and solve an equation to find the number of sophomores enrolled last year. –4 2. 2.8 4. 8y = 4 40 s – 89 = 578; s = 667

  3. 2-2 Solving Two-Step Equations Lesson Quiz Solve each equation. 1. 4y + 8 = 2 2. 3 + 2x = 11 3.4. 4 –8 5. Nancy bought 5 rolls of color film and 6 rolls of black-and-white film. The 5 rolls of color film cost $15, and Nancy’s total was $39. Write and solve an equation to find the cost of one roll of black-and-white film. 6b + 15 = 39; $4

  4. 2-3 Solving Multi-Step Equations Lesson Quiz: Part l Solve each equation. 1. 2y + 29 – 8y = 5 2. 3(x – 9) = 30 3.x – (12 – x) = 38 4. 5. If 3b – (6 – b) = –22, find the value of 7b. 4 19 25 9 –28

  5. 2-3 Solving Multi-Step Equations Lesson Quiz: Part ll 6. Josie bought 4 cases of sports drinks for an upcoming meet. After talking to her coach, she bought 3 more cases and spent an additional $6.95 on other items. Her receipts totaled $74.15. Write and solve an equation to find how much each case of sports drinks cost. 4c + 3c + 6.95 = 74.15; $9.60

  6. 2-4 Solving Equations with Variables on Both Sides Lesson Quiz Solve each equation. 1. 7x + 2 = 5x + 82. 4(2x – 5) = 5x + 4 3. 6 – 7(a + 1) = –3(2 – a) 4. 4(3x + 1) – 7x = 6 + 5x – 2 5. 6. A painting company charges $250 base plus $16 per hour. Another painting company charges $210 base plus $18 per hour. How long is a job for which the two companies costs are the same? 3 8 all real numbers 1 20 hours

  7. 2-5 Solving Proportions Lesson Quiz: Part l 1. In a school, the ratio of boys to girls is 4:3. There are 216 boys. How many girls are there? 162 Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 2. Nuts cost $10.75 for 3 pounds. $3.58/lb 3. Sue washes 25 cars in 5 hours. 5 cars/h Solve each proportion. 5. 4. 16 6

  8. 2-5 Solving Proportions Lesson Quiz: Part ll 6. Find 20% of 80. 16 7. What percent of 160 is 20? 12.5% 114.3 8. 35% of what number is 40? 9. A scale model of a car is 9 in. long. The scale is 1:18. How many inches long is the actual car the model represents? 162 in.

  9. 2-6 Solving Literal Equations for a variable Lesson Quiz: Part I Solve for the indicated variable. 1. 2. 3. 2x + 7y = 14 for y 4. for h P = R – C for C C = R – P for m m = x(k – 6) 5. for C C = Rt + S

  10. 2-6 Solving Literal Equations for a variable Lesson Quiz: Part II Euler’s formula, V – E + F = 2, relates the number of vertices V, the number of edges E, and the number of faces F of a polyhedron. 6. Solve Euler’s formula for F. F = 2 – V + E 7. How many faces does a polyhedron with 8 vertices and 12 edges have? 6

  11. 2-7 Solving Absolute-Value Equations Lesson Quiz Solve each equation. 1. 15 = |x|2. 2|x – 7| = 14 3. |x + 1|– 9 = –9 4. |5 + x| – 3 = –2 5. 7 + |x – 8| = 6 –15, 15 0, 14 –1 –6, –4 ø 6. Inline skates typically have wheels with a diameter of 74 mm. The wheels are manufactured so that the diameters vary from this value by at most 0.1 mm. Write and solve an absolute-value equation to find the minimum and maximum diameters of the wheels. |x – 74| = 0.1; 73.9 mm; 74.1 mm