Harlequin
Download
1 / 54

Harlequin - PowerPoint PPT Presentation


  • 225 Views
  • Uploaded on

Harlequin. Pablo Picasso , 1901 Metropolitan Museum of Art. New York. הרלקין או ארלקינו הינו אחד מן הטיפוסים הראשיים של "הקומדיה דל ארטה". Paul Cezanne , Harlequin 1888-1890 , .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Harlequin' - finley


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Harlequin

Pablo Picasso ,1901

Metropolitan Museum of Art. New York


הרלקין או ארלקינו הינו אחד מן הטיפוסים הראשיים

של "הקומדיה דל ארטה".

Paul Cezanne , Harlequin 1888-1890 , 


ה הטיפוסים הראשייםקומדיה דל'ארטה (איטלקית: Commedia dell'arte) הינה סוג של קומדיה שהייתה נפוצה באיטליה במאות ה-16 וה-17 (תקופת הרנסאנס),שהתבססה על האטלן הרומאי. שגיאה נפוצה היא לתרגם את השם כ"קומדיית אמנות"; למעשה פירוש המילה arte באיטלקית של ימי-הביניים והרנסאנס הוא "עיסוק" או "מלאכה" (כלומר, לא art - אמנות, אלא סוג של artisanship - אוּמנות). הקומיצ'י דל'ארטה היו שחקנים מקצועיים, שעסקו בקומדיה לפרנסתם.

Gillot, Claude

(1673-1723(

Scenes from

the comedy

"Le tombeau de Maitre Andre".

Louvre, Paris


הצגות הקומדיה דל'ארטה הועלו על ידי שחקנים אשר אלתרו את דבריהם במהלך ההצגה תוך התבססות על עלילה קבועה וכמה דמויות סטריאוטיפיות ומוכרות לכל: במרכז הקמודיה עמדו המשרתים ארלקינו ושותפתו קולומבינה הערמומית, פנטלונה העשיר והקמצן, אל דוטורה המאהב המזדקן והפטפטן, אל קפיטנו החייל שמעמיד פני אמיץ, בריגלה הנבל, פולצ'ינלה הערמומי ופדרולינו התמים שקל להונותו.

זוג האוהבים היה בדרך כלל פלורינדו ואיזבלה. כל דמות אופיינה בעזרת שפת גוף ומסכה משל עצמה. הקומדיה דל'ארטה שילבה מוטיבים שונים ומגוונים מתקופות רבות בההיסטוריה, החל ברומא העתיקה וכלה בקרנבל המסכות של ונציה.

Gillot, Claude

The two coaches. Scaramouche and Harlequin, in disguise, cursing each other; scene added to the comedy "La Foire St. Germain" of 1695. ,Louvre, Parisמבנה הסיפור לעתים תכופות הוא כדלקמן:

זוג אוהבים הרוצים להיות ביחד, אך ישנו מחסום שהוא בדרך כלל האב של אחד משהשניים, או דמות חזקה אחרת שמונע מהם את מימוש אהבתם. האוהבים ינסו להתגבר על המחסום בעזרת תחבולות הנעשות על ידי המשרתים (ארלקינו, קולומבינה), או האמא (וגם אז המשרתים יהיו כלולים בתוכנית התחבולה). הדמות המרושעת תאיים על התחבולה ותצדד בדמות החוסמת. הסיפור ייגמר כשאותו המחסום יישבר- כשהדמות החוסמת תכנע או תצא מהתמונה, המרושע ייקבל את עונשו ושני האוהבים יוכלו להיות ביחד.

Pablo Picasso

Two acrobats (Harlequin and his companion).1901

Museo Pushkin de Bellas Artes de Moscú.


Jean-Antoine Watteau כדלקמן:

The Italian Comedy, 1714Staatliche Museen, Berlin


המסכות בקומדיה דל'ארטה שונות מהמסכות בהן השתמשו בתיאטרון ביוון העתיקה. השוני הוא שבעוד שהמסיכות בהן השתמשו ביוון היו שלמות, בקודמיה דל'ארטה השתמשו בחצאי מסיכות שכיסו רק את האף וחלק מהלחיים. במסיכה היו חורים לעיניים ואזור הפה נשאר חופשי. שינוי זה תרם לשיפור הדיקציה של השחקן. בנוסף, המסיכה בקומדיה דל'ארטה הייתה "נייטרלית", כלומר היא לא ייצגה מצב רוח ונתנה לשחקן חירות מסוימת לעבוד על הדמות כריאות עיניו.

SAND Maurice.

Harlequin, 1671


הקומדיה דל'ארטה נחלה הצלחה כבירה במאות ה-16 וה-17, והשפיעה רבות על התיאטרון ועל מחזאים רבים, ובראשם מולייר. במאה ה-18 החלה הקומדיה דל'ארטה לקפוא על שמריה, אולם רבות מהדמויות שהופיעו בה משמשות השראה לדמויות בתסריטים ומחזות מודרניים.

Picasso Pablo, Study for the stage curtain of "Pulcinella":

Harlequin in the ring with a dancer and rider. 1920.

Musee Picasso, Paris, France


Jean-Antoine Watteau במאות ה-16 וה-17, והשפיעה רבות על התיאטרון ועל מחזאים רבים, ובראשם מולייר. במאה ה-18 החלה הקומדיה דל'ארטה לקפוא על שמריה, אולם רבות מהדמויות שהופיעו בה משמשות השראה לדמויות בתסריטים ומחזות מודרניים.

Actors from a French Theatre detail, 1712Hermitage, St Petersburg


השם הרלקין דומה בשפות אירופיות שונות ונגזר

מ- Arlecchino , כינויו של טיפוס זה על הבמה האיטלקית מן המאה ה16 ואילך. כנראה ששרשו של השם האיטלקי נעוץ בשם הצרפתי העתיק Hellequin שציין בפולקלור הצרפתי את הראש של חבורת הרוחות, "חבורת הלקין", שהיתה ,ודאי, זהה עם חבורת " הציד הפראי" של האל ווטאן, ואח"כ , בתיאטרון הצרפתי של ימי הביניים,

אחד מן השדים.

Pablo Picasso

Harlequin with violin,1918

The Cleveland Museum of Art.


Pablo Picasso שונות ונגזר

Seated Harlequin1905

Pablo Picasso

Tumbler with harlequin, 1905


Gris Juan, שונות ונגזר

Harlequin with Guitar, 1919


Pablo Picasso שונות ונגזר

In the "Lapin Agile" (Harlequin with crown),1905


אפיו של הרלקין, הדומה ביותר לאפיו של הטיפוס הנקרא Zanni בקומדיה דל ארטה (שהוא מצידו אינו אלא המשך של הטיפוס הקומי Sannio, אחת מן הדמויות של ה"מימוס" של רומי העתיקה), היה מתחילה זה של עבד שוטה וגס רוח, יליד העיר ברגאמו ומדבר בניבה.

Juan Gris

Harlequin with a Guitar


Pablo Picasso של הטיפוס הנקרא

Acrobat and Young Harlequin, 1905


Pablo Picasso של הטיפוס הנקרא The family of the Harlequin, 1905


Pablo Picasso של הטיפוס הנקרא Harlequin with a Guitar, 1918

Collection Heinz Berggruen. Ginebra. Switzerland


Pablo Picasso של הטיפוס הנקרא Seated Harlequin 1923,


עד מהרה, משעלתה חשיבותו של הרלקין בין ה"מסכות" של הקומדיה דל ארטה, נשתנה אפיו יותר ויותר, באופן שהרלקין פיקח נעשה מצוי יותר מהרלקין שוטה, והרלקין חינני- יותר מהרלקין

גס רוח, ובכלל התחילה דמותו של הרלקין ,

עוד במאה ה16,

לובשת צורה

ופושטת צורה.

LUCIAN O. VALEAN

Sad Harlequin


Derain Andr בין ה"מסכות" של הקומדיה דל ארטה, נשתנה אפיו יותר ויותר, באופן שהרלקין פיקח נעשה מצוי יותר מהרלקין שוטה, והרלקין חינני- יותר מהרלקין é

Harlequin & Pierrot,

1924


Juan Gris בין ה"מסכות" של הקומדיה דל ארטה, נשתנה אפיו יותר ויותר, באופן שהרלקין פיקח נעשה מצוי יותר מהרלקין שוטה, והרלקין חינני- יותר מהרלקין

Harlequin


Pablo Picasso בין ה"מסכות" של הקומדיה דל ארטה, נשתנה אפיו יותר ויותר, באופן שהרלקין פיקח נעשה מצוי יותר מהרלקין שוטה, והרלקין חינני- יותר מהרלקין Paul as Harlequin, 1924,

Musée Picasso, Paris


Pablo Picasso בין ה"מסכות" של הקומדיה דל ארטה, נשתנה אפיו יותר ויותר, באופן שהרלקין פיקח נעשה מצוי יותר מהרלקין שוטה, והרלקין חינני- יותר מהרלקין Harlequín,1915

The Museum of Modern Art. N.Y

Pablo PicassoHarlequin ,1918


השחקנים לא היססו לייחס לו תכונות נפש, מעמדים, מקצועות שונים ומרובים לאין שיעור, ולא הקפידו אלא על כך שיהא משעשע ביותר ועדיף מכל שאר הטיפוסים שבמחזה.

NAIVEU, MatthijsCandle-Lit Interior


Giovanni Domenico Ferretti נפש, מעמדים, מקצועות שונים ומרובים לאין שיעור, ולא הקפידו אלא על כך שיהא משעשע ביותר ועדיף מכל שאר הטיפוסים שבמחזה..

Harlequin and Colombina


Lur נפש, מעמדים, מקצועות שונים ומרובים לאין שיעור, ולא הקפידו אלא על כך שיהא משעשע ביותר ועדיף מכל שאר הטיפוסים שבמחזה.çat, Jean

Sleeping Harlequin. 1923.

Musee d'Art Moderne de la Ville de Paris


Degas, Edgar נפש, מעמדים, מקצועות שונים ומרובים לאין שיעור, ולא הקפידו אלא על כך שיהא משעשע ביותר ועדיף מכל שאר הטיפוסים שבמחזה.

Harlequin and Colombine, ca. 1886-90.

Musee d'Orsay, Paris

Degas, Edgar (1834-1917(

Harlequin and Colombina.

Kunsthistorisches Museum, Vienna


כך היה מצוי בכל להקה של שחקנים איטלקיים (או איטלקיים מדומים) במאות ה17 וה18 ( באיטליה ומחוץ לה ) בדחן ראשי, שהיה נקרא הרלקין ולבוש בלבושו המיוחד של הרלקין ושהיה עשוי להתחבב על הצופים, וביחוד על הצופות, בהופעתו, בפקחותו, בקונדסיותו, בזריזותו ובחוצפתו.

Chatterton, Clarence K.

Harlequin, 1918


anonymous Flemish painter איטלקיים (או איטלקיים מדומים) במאות ה17 וה18 ( באיטליה ומחוץ לה ) בדחן ראשי, שהיה נקרא הרלקין ולבוש בלבושו המיוחד של הרלקין ושהיה עשוי להתחבב על הצופים, וביחוד על הצופות, בהופעתו, בפקחותו, בקונדסיותו, בזריזותו ובחוצפתו.

Mother and child with Harlequin, 18th century


Gris, Juan איטלקיים (או איטלקיים מדומים) במאות ה17 וה18 ( באיטליה ומחוץ לה ) בדחן ראשי, שהיה נקרא הרלקין ולבוש בלבושו המיוחד של הרלקין ושהיה עשוי להתחבב על הצופים, וביחוד על הצופות, בהופעתו, בפקחותו, בקונדסיותו, בזריזותו ובחוצפתו.

Harlequin at a Table, 1919


הרלקין היה ממלא בכל מחזה תפקיד אחר: "קיסר", "רופא", "מיילדת", "פנס","תינוק", ועוד ועוד. והמחזות שהרלקין היה גיבורם , נקראו , לכל הפחות בתיאטרון Come’die Italienne שבפאריס (1650-1700) , בשם Arlequinade, בין שהיה זה מחזה מדבר (כתוב או מאולתר) או פאנטומימה.

Pablo Picasso

Harlequin on horseback, 1905


Pablo Picasso אחר: "קיסר", "רופא", "מיילדת", "פנס","תינוק", ועוד ועוד. והמחזות שהרלקין היה גיבורם , נקראו , לכל הפחות בתיאטרון Harlequin and woman with necklace,1917

Museo Nacional de Arte Moderno. Centre Georges Pompidou. París.


Pablo Picasso אחר: "קיסר", "רופא", "מיילדת", "פנס","תינוק", ועוד ועוד. והמחזות שהרלקין היה גיבורם , נקראו , לכל הפחות בתיאטרון Seated Harlequin

The painter Jacinto Salvado 1923,

Öffentliche Kunstsammlung Basel.


Pablo Picasso, אחר: "קיסר", "רופא", "מיילדת", "פנס","תינוק", ועוד ועוד. והמחזות שהרלקין היה גיבורם , נקראו , לכל הפחות בתיאטרון Pierrot and Harlequin1969 , , Galerie Louise Leires. París


במרכז הצגותיו של אותו תיאטרון פאריסאי עמד ההרלקין המפורסם

שבכל הדורות,

אואריסטו גרארדי (Evaristo Gherardi)

1663-1700, שחקן דרמאטורגן , שיצר יותר ממאה וחמשים "גלגולים" של הרלקין, כלאמר , התגלמויות או תחפושות שונות של ה"מסכה" הרבגונית הקרויה הרלקין. לתוך הרבה מן הגלגולים הללו לא נמנע גרארדי , שהיה אדם ואמן רציני במסווה של מוקיון, מלהכניס נימה של ביקורת על החברה והמשטר.

Pablo PicassoThe Harlequin Barcelona,1917

Museu Picasso. Barcelona.


WATTEAU, Jean-Antoine פאריסאי עמד ההרלקין המפורסם

Harlequin and Columbine,1716-18Wallace Collection, London


Pablo Ruiz Picasso פאריסאי עמד ההרלקין המפורסם Organ and small harlequin ,1905

Kunsthaus Zürich.


בין המחזאים, שיצרו קומדיות מסביב לדמותו של הרלקין בגלגוליו השונים, נמצאים סופרים חשובים, כגון מריוו, דליל, לסז', ופלורין, בצרפת וקרלו גוצי באיטליה. המסורת ,שגרארדי ייצג את שיאה, נמשכה הודות לאמנותם ושאר-רוחם של שחקנים, שנתמחו כל ימיהם בעיצובו של הרלקין, עד שברבע השני של המאה ה19 גבר על הבמה הפאריסאית, בתיאטרון הוודוויל, טיפוס מתחרה בהרלקין- פירו (Pierrot), שהיה חביב על הרומאנטיקאים משום רגשנותו.

Picasso, Pablo

Pierrot and Harlequin. 1920. Musee Picasso, Paris


Pablo Picasso לדמותו של הרלקין בגלגוליו השונים, נמצאים סופרים חשובים, כגון מריוו, דליל, לסז', ופלורין, בצרפת וקרלו גוצי באיטליה. המסורת ,שגרארדי ייצג את שיאה, נמשכה הודות לאמנותם ושאר-רוחם של שחקנים, שנתמחו כל ימיהם בעיצובו של הרלקין, עד שברבע השני של המאה ה19 גבר על הבמה הפאריסאית, בתיאטרון הוודוויל, טיפוס מתחרה בהרלקין- פירו (Harlequin with mirror, 1923

Museo Thyssen-Bornemisza


Pablo Picasso לדמותו של הרלקין בגלגוליו השונים, נמצאים סופרים חשובים, כגון מריוו, דליל, לסז', ופלורין, בצרפת וקרלו גוצי באיטליה. המסורת ,שגרארדי ייצג את שיאה, נמשכה הודות לאמנותם ושאר-רוחם של שחקנים, שנתמחו כל ימיהם בעיצובו של הרלקין, עד שברבע השני של המאה ה19 גבר על הבמה הפאריסאית, בתיאטרון הוודוויל, טיפוס מתחרה בהרלקין- פירו (Seated Harlequin1923


Pablo Picasso לדמותו של הרלקין בגלגוליו השונים, נמצאים סופרים חשובים, כגון מריוו, דליל, לסז', ופלורין, בצרפת וקרלו גוצי באיטליה. המסורת ,שגרארדי ייצג את שיאה, נמשכה הודות לאמנותם ושאר-רוחם של שחקנים, שנתמחו כל ימיהם בעיצובו של הרלקין, עד שברבע השני של המאה ה19 גבר על הבמה הפאריסאית, בתיאטרון הוודוויל, טיפוס מתחרה בהרלקין- פירו (Seated Harlequin

(The painter Jacinto Salvado), 1923

Museo Nacional de Arte Moderno. Centre Georges Pompidou. París


מלבושו של הרלקין היה חולצה ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Juan Gris

Harlequin with Violin


Pablo Picasso ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.Harlequin and his family,1908

Pablo PicassoHarlequin Inclined 1909,


Pablo Picasso ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Harlequin playing guitar,1918


Juan Gris ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Harlequin at Table,1918


Watteau, Jean-Antoine ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Harlequin, Emperor on the Moon, 1707


Juan Gris ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Seated Harlequin ,1923


Picasso, Pablo ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Harlequin with a Guitar, 1916.

National Museum, Stockholm, Sweden


Chagall, Marc ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

The Harlequins. 1944.

Musee National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou, Paris


Lhote, Andre ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.

Woman and Harlequin or Hommage to Watteau. 1918. Musee d'Art Moderne de la Ville de Paris


Joan Miro ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.Carnival of Harlequin, 1924-1925. Galería de Arte Albright-Knox de Buffalo. New York.


מקורות ומכנסים צמודים לגוף, בעלי טלאים ססגוניים (מתחילה בצורת כתמים, ולבסוף על פי רוב בצורת רומבים), מסכת פנים שחורה וחרב עץ תקועה בחגורה.:

http://en.wikipedia/Harlequin

http://commons.wiki/Harlequin

http://www.artcyclopedia/Harlequin

http://www.artres/Harlequin

המוסיקה:

Recitar! Vesti la giubba

מתוך Pagliacci

של Leoncavallo

עריכה:

אסף פלר


שלום לך, אני מזמין אותך לבקר באתר המצגות שליולהנות ממצגות נוספותלהתראות, אסף פלרhttp://assaffeller.com

Severini, Gino (1883-1966)

Two harlequins.Villa Sitwell, Montegufoni, Italy