İçerik:
Download
1 / 80

- PowerPoint PPT Presentation


 • 184 Views
 • Updated On :

İçerik:. Hazır gıdalar nedir, ne değildir? Hazır gıdalarda kullanılan katkı maddeleri nelerdir? Hazır gıdaların hazırlanma süreçleri? Hazır gıdaların tehlikeleri? Hazır gıdalarla ilgili güncel bilgiler. Tarihçe:.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - finian


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Slide1 l.jpg

İçerik:

Hazır gıdalar nedir, ne değildir?

Hazır gıdalarda kullanılan katkı maddeleri nelerdir?

Hazır gıdaların hazırlanma süreçleri?

Hazır gıdaların tehlikeleri?

Hazır gıdalarla ilgili güncel bilgiler


Tarih e l.jpg
Tarihçe:

 • Teknolojinin gelişmesi, kentleşme, kadının iş hayatına atılması, yoğun iş temposu, çocukların okulda daha uzun zaman geçirmeleri, seyahat etme, yalnız yaşama gibi etkenler nedeniyle insanlar hazır ve hızlı yemeklere rağbet göstermeye başlamışlardır.


Peki haz r yemek nedir l.jpg

Bir yemek terimi olarak Fast food, kısa sürede hazırlanmış ve hızlı bir şekilde servis edilen yiyeceklere verilen isimdir. TDK tarafından hazır yemek olarak da adlandırılmaktadır[1]. Fast food türü tüketime Türkiye'de ayak üstü beslenme de denilmektedir.

Yol üstlerindeki büfelerde ve seyyar arabalarda hazırlanıp satılabildiği gibi, bu tür yiyeceklerin satıldığı fast food restoranları da günümüzde önemli yemek yeme mekanları haline gelmiştir ve bu restoranların büyük çoğunluğunun evlere paket servis imkanı da vardır.

Peki hazır yemek nedir?


Slide4 l.jpg

 • Fast food zaman içinde "kötü gıda" ile aynı anlamda kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdalar, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi nedeniyle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir


Haz r yiyecekler l.jpg
Hazır yiyecekler: kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdalar, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi nedeniyle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir

 • Simit

 • Tost

 • Döner

 • Lahmacun

 • Pide

 • Pizza

 • Kızarmış patates

 • Çay, kahve, meşrubatlar, asitli içecekler

 • Hamburger

 • Ketçap, mayonez

 • Pizza….


Meyve suyu hem de katk s z l.jpg
Meyve suyu hem de katkısız… kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdalar, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi nedeniyle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir

%100 doğal

(katkısız)


Katk maddesi l.jpg
Katkı maddesi: kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdalar, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi nedeniyle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir

Genel olarak yiyeceklerin uzun süre dayanmaları için sağlık kuruluşları tarafından belirlenen miktarlarda kullanılan kimyasal maddelerdir.

Katkı

maddeleri

kozmetik

besinsel

Besinlerin görünüşünü, rengini ve tadını değiştirmek için kullanılmaktadır.

Yiyeceklerin besin ve vitamin değerlerini arttırmak için kullanılmaktadır


100 do al m demi tik biraz abartm z l.jpg
%100 doğal mı demiştik.Biraz abartmışız… kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdalar, besin değerinin düşük kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi, aşırı tüketiminin yüksek tansiyon, osteoporoz ve obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini artırması ve koruyucu, renklendirici gibi katkı maddeleri içermesi nedeniyle zararlı bir beslenme biçimi olarak kabul edilmektedir

 • içindekiler:

 • Su,

 • şeker (fruktoz şurubu/sakkaroz),

 • asitliği düzenleyici (limon suyu konsantresi),

 • Meyve oranı en az % 40'tır.

 • E330:sitrik asit midenin ph dengesini bozar


Slide9 l.jpg


E kodlu r nler ne demektir l.jpg

Avrupa bilimsel komitesi tarafından incelenmiş ve gıda katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler için verilmiş onayı belirleyen ve katkı maddesinin kimyasal adı yerine kullanılan tanıtıcı bir işarettir.

(Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Tomris Aytuğ)

Örneğin;

Şekerlemelere eklenen E104 kodlu kinolin sarısı

Alkolsüz içeceklerden ketçaplara kadar her yiyecekte

kullanılan ve ürünlerin raf ömrünü iki yıla kadar uzatan

E211 kodlu sodyum benzoat

E kodlu ürünler ne demektir?


Peki katk maddelerinin hepsi de zararl m d r l.jpg
Peki katkı maddelerinin hepsi de zararlı mıdır? katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Dünya ülkeleri, bu toksikolojik grupları dikkate alarak, ilgili mevzuatlarım düzenler ve kullanımına onay verilecek maddelerin bir ömür boyunca vücuda günlük olarak alınabilecek miktarları (ADI-Acceptable Daily intake) ve değişik gıdalarda kullanım sınırları (maksimum düzey) ile ilgili olarak listeler hazırlanır. Bu kuruluşlara üye olan ülkeler, ancak söz konuşu listelerde yer alan maddelerin belirtilen maksimum düzeylerde gıdalara katılımına izin verirler.


Nemli l.jpg
Önemli: katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Hazır gıdaların kullanımıyla ilgili dikkat edilecek 2 husus vardır

 • 1-günlük kullanımına dikkat etmek.Hazır gıdaların sık sık tüketilmesini engellemek.özellikle çocuklarımızın boyar maddeli yiyecekleri kullanmasını önlemek

 • 2-sanayide üretilmesi sırasında denetime tabi tutmak yani hazırlanma süreçleriyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar


Hazir gidalarin hazirlanma s re ler l.jpg

HAZIR GIDALARIN HAZIRLANMA SÜREÇLERİ katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

A)HAM MADDE SEÇİMİ

Ürün çiftçiden doğrudan temin ediliyorsa çiftçinin kullandığı böcek ilacı, yabancı maddeler,gübre vb maddeler çiftçinin sorumluluğunda olmakla birlikte gıda firmaları bunları da kontrol etmelidir.

Gıda firması satın alacak olduğu ürünün temiz topraklarda,temiz suyla vetemiz havada yetişmiş olmasına dikkat etmelidir.

Ayrıca ürünün hasat sırasındaki işlemlerine dikkat edilmelidir .Çünkü hasat sırasındaki bir dikkatsizlik sağlık açısından çok büyük tehlikelere neden olabilir.

En son olarak da gıda firmaları ürünleri seçerken ürünün taze ve tabi olmasına çok dikkat etmelidir.


B gida ret m tekn kler l.jpg
B)GIDA ÜRETİM TEKNİKLERİ katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Gıda firmaları öncellikle bütün işlemleri için üretim talimatları hazırlamalı ve uygulamalıdır.Bu talimatlar sıcaklık ,zaman ve basınç gibi ayarları içermelidir. Teknikler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Ürün asitliği düzenlenmesi

 • Su aktivitesinin kontrolü

 • Dondurma

  Bu teknikler daha çok koruma amaçlı kullanılmaktadır.


1 r n as tl d zenlenmes l.jpg
1)ÜRÜN ASİTLİĞİ DÜZENLENMESİ katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Gıdaların özellikle pH ı bakterilerin büyümesini etkilemektedir.Örn;yüksek asitli gıdalarda (domates,vişne, kiraz,erik vb) bakteriler büyüyemez.Ancak düşük asitli gıdalarda (birçok sebze,et,balık ve ürünleri) bakteriler büyüyebildiğinden ,bunların sporlarını yok etmek için yüksek sıcak uygulaması gereklidir.

 • Bazı gıdalar pH ı düşürülerek(asitlendirme işlemi )ile korunabilmektedir. Bu durumda gıdanın pH ının 4.6 veya daha düşük ve su aktivitesinin de 0.85den büyük olması gerekmektedir.Bu tür gıdalara enginar,asitli fasulye salataları,biberler,tuzlu sebze ve turşular örnek olarak verilebilir.


2 su akt v tes n n kontrol l.jpg
2)SU AKTİVİTESİNİN KONTROLÜ katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Su aktivitesinin giderilmesine yönelik konsantrasyon ve kurutma işlemleri uygulanmaktadır.Bu teknikle gıdalar daha iyi korunmuş olur.

 • Bu tür ürünlere örnek olarak reçel, kurutulmuş gıdalar,konsantreler verilebilir.


3 dondurma l.jpg
3)DONDURMA katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Dondurulmuş gıdalar daha çok hazır gıdalardır.

 • Bu gıdalar, dondurma işlemi sonrasında mikroorganizmaların üreyemeyeceği uygun sıcaklıkta tutulmalıdır.

 • Ayrıca az işlenmiş gıdaların soğukta depolama ve koruyucularla korunma gibi uygulamalarda yaygınlaşmaktadır.

 • Bu tekniklere ek olarak ;modifiye atmosferde ambajlama ve kontrollü atmosferde depolama gibi teknikler de eklenebilir.Bu teknikler özellikle koruma için de çok önemlidir.


C ali an h jyen uygulamalari l.jpg
C)ÇALIŞAN HİJYEN UYGULAMALARI katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Gıda işletmelerinde çalışanlar ,en önemli yapı taşlarındandır.Bu önemi çalışanlara hissettirmek gerekir.

 • Gıdalara doğru işlemlerin uygulanması;gıdalara yeni bulaşmaların önlenmesini,var olan bakterilerin çoğalarak tehlikeli olabilecek sayılara ulaşmasını ve gıda zehirlenmesi oluşması engellenebilir.

 • Aksi takdirde gıda zehirlenmesi nedeniyle insan sağlığı ve ülke ekonomisi olumsuz yönde etkilenmektedir.

 • Tüm bunların yaşanmaması için ise çalışanların işletmelerde belirlenen hijyen talimatlarına uyması gerekmektedir.


4 hazir gidalarin paketlenmes ve sunumu l.jpg
4)HAZIR GIDALARIN PAKETLENMESİ VE SUNUMU katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Gıda paketleme malzemesi temiz ve dayanıklı olmalı ancak toksik olmamalıdır.

 • Paketleme malzemesi ,paketlenecek gıdaya uygun olmalı,kullanım öncesi depolama koşullarına dayanabilmelidir.

 • Çapraz bulaşmayı önlemek için fazla paketleme malzemeleri gıda hazırlama bölümünden ayrı tutulmalıdır.

 • Eğer gıda paketlemede kap kullanılıyorsa bu kaplar toz ve kirden uzak ortamlarda depolanmalıdır.Kullanılmadan önce kontrol edilmelidir.


Hazir gidalarin bozulma nedenler ve saklanma ko ullari l.jpg
HAZIR GIDALARIN BOZULMA NEDENLERİ VE SAKLANMA KOŞULLARI katkı maddesi olarak kullanımında sakınca görülmeyen maddeler

 • Gıdalardaki farklılık (sebzeler,fırında pişmiş gıdalar,paketlenmiş etler,deniz ürünleri vb) gıdaların sağlıklı ve faydalı olması hususunda rekabete katkıda bulunmaktadır.

 • Şayet tat, koku,renk veya kıvamda sakıncalı değişiklikler meydana gelirse zevk aldığımız yiyecekler bozulmuş olabilir.

 • Bu bozulmaların çoğuna ENZİMler neden olmaktadır.Bu enzimler yiyecek içinde olabilir veya yiyecek içinde gelişen bakteri,maya ve küf gibi mikroorganizmalar tarafından üretilebilir.


Slide21 l.jpg

 • Her gıda ve bakteri çeşidi farklı bir kimyasal madde üretebilir.Bunlar arasında uçucu bazlar,uçucu asitler,aldehitler ve sülfür bileşikleri sayılabilir.

 • Hastalığa neden olan patolojik bakterilere göre bozulmaya neden olan bakteriler üreme zamanları daha kısa olduğundan dolayı yiyeceklerin çok daha kısa sürede bozulmasına sebep olurlar.

 • Bunların sayıları hücre replikasyonu denilen süreçle(bir hücrenin bölünerek iki hücre olması)çok kısa bir sürede artmaktadır.


Slide22 l.jpg

 • Bakteriler çoğaldıktan bir süre sonra yiyeceğin lezzet,kıvam ve besin değerini bozacak hale gelirler ve böylece yiyeceğin raf ömrü azalmış olur.

 • Bir bakteri yiyeceğe ulaştığı zaman tüketicinin yiyeceği soğutması, ısıtması veya yemesi için dört saatten az bir zaman kalmıştır.Çünkü bakteriler çoğaldıkça bunların ürettiği enzim miktarı da çoğalmaktadır.


Slide23 l.jpg

 • Enzimler yiyecekleri içerisinde normal olarak bulunan,kimyasal reaksiyonların hızını artıran veya azaltan bileşiklerdir.Örn;şeftali ve elmanın olgunlaşmasını sağlarlar.

 • Isı bu enzimlerin aktivasyonunu engeller.Bu özellikten dolayı sebzeler kaynatılarak tüketilirse daha sağlıklı olurlar.

 • Benzer şekilde de soğuk sıcaklık dereceleri enzimlerin aktivasyonunu bozar.Bu özellikten dolayı da bazı gıdalar buzdolabında saklanabilir.


Slide24 l.jpg

 • Yiyeceklerin içindeki kimyasal değişiklikler sonucu veya daha yaygın olarak ısının yanlış kullanımından dolayı da gıdalar bozulabilir bu yiyecekleri kokusu bize onların bayatlığı hakkında bilgi verir.

 • Ayrıca besinleri saklarken ve taşırken kullandığımız alüminyum folyoları da kullanmamalıyız.Çünkü sulu ve sıcak besinlere ağır metaller bırakırlar;bu da vücutta beyinle ilgili hastalıklara ve kansere neden olabilmektedir.


B l n l t ket c ler olarak neler yapmaliyiz l.jpg
BİLİNÇLİ TÜKETİCİLER OLARAK NELER YAPMALIYIZ? daha yaygın olarak ısının yanlış kullanımından dolayı da gıdalar bozulabilir bu yiyecekleri kokusu bize onların bayatlığı hakkında bilgi verir.

 • Gıda katkı maddesi içermeyen ve bunu etiketinde belirten gıdalar tercih edilebilir.Tüm çeşitlerde bu sağlanmasa bile bazı çeşitlerde sağlanabilir.

 • En az gıda katkı maddesi içeren gıdalar tercih edilebilir.Bu aynı cins ürün etiketine bakılarak aradaki fark anlaşılıp, en az katkı maddesi içeren ürünü seçerek yapılabilir.

 • Zararsız olan katkı maddeleri belirlenerek bunları içeren gıdalar tercih edilebilir.


Slide26 l.jpg

4) Zararsız olduğu kesin olmayan katkı maddeleri belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.

5)Katkı maddelerinin elde edildiği kaynaklar bizim açımızdan önemliyse kaynağı açısından mahsurlu olan(veya şüpheli olan) belirlenerek bunları içermeyen gıdalar tercih edilebilir.

 • Bilindiği gibi vejeteryanlar hiçbir hayvansal gıda, yahudiler ve müslümanlar domuz ve domuzdan elde edilen ürünleri yememektedirler.


Slide28 l.jpg

Homo obezus!!! belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.


Slide29 l.jpg

Hiç düşündünüz mü belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.

 • Son yıllarda kanser vakaları neden devamlı artış göstermiştir?

 • Eğer bir ebeveyn olsaydınız çocuğunuzun kanserojen madde almasını ister miydiniz?

 • Peki memleketimiz taze gıdalarla dolu iken neden kolaycılığı seçiyoruz?


Slide30 l.jpg

Öyleyse şimdi belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.hazır gıdaların çocuklar ve yetişkinler açısından sağlığımıza olumsuz etkilerinden ve neden olduğu hastalıklardan kısaca bahsedelim...


Slide31 l.jpg

Prof.Dr.Sebahattin Ateşal;cipslerin belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.içerdikleri yağların damar sertleştirici özelliklere sahip olduklarını,bunun damar tıkanıklarına yol açtığını ve kalbi besleyen damarların olumsuz etkilenerek kalp krizlerinin ortaya çıktığını belirtmiştir.


Slide32 l.jpg

Ayrıca,en belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.zararlı yağlar olan trans yağların yine;cips,margarin,kurabiye,bisküvi,pasta gibi rafine besinlerde bulunduağu ve kilo alımına sebebiyet verdiği uzmanlarca kanıtlanmıştır.


Slide33 l.jpg

ABD’deki belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.California Üniversitesi’nin araştırmasına göre de doymuş yağ tüketimi günlük 20 gramı aştığında “obezite” riski %80 artıyor...


Slide34 l.jpg

Peki sizce yiyecekler içindeki belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.renklendiriciler “hiperaktivite”ye neden olur mu?

“Hiperaktif Çocukları Destekleme Grubu”bazı gıda katkı maddelerinin (rafine şekerler,beyaz un,sakız,çikolata..vb.)hiperaktif davranışları arttırdığını savunmaktadır.


Slide35 l.jpg

Ayrıca uzmanlar;gıdalara belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.kırmızı rengini veren “Karmen kırmızısı”nın alerjiye neden olduğunu,hatta devamlı tüketilmesi halinde ölüme götüren şok yaratabildiğine dikkat çekiyor.


Slide36 l.jpg

Yine aynı şekilde belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.puding,gazoz ve şekerlemeye sarı renk veren”Tartrazin” katkı maddesinin astım krizine neden olduğu bilinmektedir.


Slide37 l.jpg

Ve belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.beslenme uzmanı Sam Montel;bu renk verici boyaların insanlardaki kanser riskini %30 arttırdığı konusunda uyarıyor.


Slide38 l.jpg

Ayrıca bu belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.yapay renklendirici katkı maddeleri;çocuklardabeyin fonksiyonlarınıazaltarak ,zeka seviyelerini düşürmektedir.


Slide39 l.jpg

Uzmanlar; belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.meyve suları gibi bazı hazır gıdalardaki E sayılı maddelerin çocukların vücutlarında kaşıntı,yüzde döküntü,dikkat eksikliği gibi zararlı etkiler gösterdiğini belirtiyorlar.


Slide40 l.jpg

Ayrıca belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.dayanıklılık için kuru meyvelerde kullanılan sülfitlerin kusma,ishal ve karın ağrısına yol açtığı bilinmektedir.


Slide41 l.jpg

Hazır gıda üreticilerinin belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir.gittikçe artan miktarda kullandıkları mısır kaynaklı fruktoz,insan sağlığı için önemli bir tehdit haline gelmiştir.Fruktoz,meyve şekeri olarak bilinmekle birlikte,diyetteki en önemli kaynağı fruktozdan zengin mısır şurubu kullanılarak üretilen hazır gıdalardır.Fruktoz,temel olarak karaciğerde metabolize edilir ve glukoz ile aynı enerji yüküne sahiptir.

H


Slide43 l.jpg

Ancak belirlenerek bunlardan kaçınılmaya çalışılır veya bunları en az içerenler tercih edilebilir. glukoz gibi doyma ve tokluk hissi oluşturmaz.Bu nedenle yüksek fruktoz içeren hazır yiyecek ve içecekler doyma hissi oluşturmadıkları için daha çabuk tüketilirler.Son dönemde yapılan çalışmalar,gıdalarla alınan fruktozun kalp-damar hastalıkları,diyabet,hipertansiyon ve şişmanlığa sebep olduğunu göstermiştir.


Slide44 l.jpg

Sizce hazır çorbaların herhangi bir zararı var mıdır?

“Dünya Kanser Araştırmaları Merkezi” tarafından yapılan bir araştırma,paket halinde satılan hazır çorbaların gırtlak kanseri olma riskini arttırdığını ortaya koydu.


Slide45 l.jpg

Araştırma başkanı mıdır?Doktor Racher Thompson,paket çorbaların içerisinde günlük almamız gereken tuz miktarının yarısının bulunduğunu ve bunun da çok yüksek bir miktar olduğunu söyledi.

Fazla tuz tüketiminin kalp krizi riskini arttırdığı zaten biliniyordu.Fakat son yapılan araştırmalar yüksek tuz tüketiminin gırtlak kanseri riskini de arttırdığını ortaya koydu.


Slide46 l.jpg

Yeni bir mıdır? araştırma;işlenmiş et ürünleri tüketiminin;pankreatik kanser riskine,hafıza kaybına ve beyin hasarına yol açtığını göstermektedir.


Slide47 l.jpg

Fast Food yiyeceklerin zararları saymakla bitmiyor mıdır?.Zihin Sağlığı Vakfı’nın araştırmasına göre yararlı yağların,vitaminlerin ve minerallerin eksik alınmasıyla Fast Food tarzı beslenme; depresyon,Alzheimer ve şizofreniye neden oluyor.


Slide48 l.jpg

İngiliz uzmanlara göre hazır kek, mıdır?konserve gibi hazır gıdalar özellikle okul çağındaki çocukların boy gelişimi üzerinde olumsuz etkilidir.


Slide49 l.jpg

Ayrıca bilinen bir diğer gerçek de hazır gıdaların mıdır?erken ergenliğe sebep olmalarıdır...


Slide50 l.jpg

Konuyla ilgili bir diğer olumsuz örnek; mıdır?

Kuzey ülkelerinde dondurulmuş balık tüketimi çoğalmasından sonra diyabet sorunlarının %60 civarlarına yükseldiği açıklanmıştır.


Slide51 l.jpg

Ve bu maddeler nadiren de olsa mıdır?gıda zehirlenmesine yol açabilirler.


Slide52 l.jpg

Beynimize zarar veren yiyeceklerin mıdır?neler olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz

 • Beyne zarar veren yiyecekler;

 • Kızartılmış fast-food yiyecekler,

 • Rafine edilmiş ve işlenmiş besinler,

 • Alkol,şeker

 • Çay,

 • Kahve

 • Besinlere konulan bazı ek maddeler...


Slide53 l.jpg

Peki bizler beynimizi geliştirmek için hangi besinleri tüketmeliyiz

 • Sebzeler(lifli olanlar),

 • Fındık,

 • Meyve,

 • Yumurta

 • Buğday,

 • Balık...


Slide54 l.jpg

İngiltere Gıda Standartları Ajansı’nın (FSA) tüketmeliyiz

rastgele seçilen 300 çocuk üzerinde yaptığı bir araştırmada;

“Çocukların katkı maddeleri içeren bir içeceği içtikten sonra ani hareketler yaptıkları ve konsantrasyonlarını kaybettikleri” ortaya konulmuştur.


Slide55 l.jpg

Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na göre;

Bir yetişkinin günde en fazla 6gr tuz alması, 65gr yağ tüketmesi gerekiyor.

Yani günde 2 paket cips yiyen bir çocuk bu oranları fazlasıyla aşıyor!


Slide57 l.jpg

Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (FDA) verileri;

günde 2 paket cips yiyen bir çocuğun, yetişkinin bile almaması gereken oranda yağ ve tuz tükettiğini gösteriyor.

Bu iki kurumun uzmanlarına göre;

günde ortalama 2000 kalori alan bir yetişkin;

en fazla 65 gr yağ tüketmesi gerekir.

Üstelik toplam yağ miktarı içinde, kalbe zararlı doymuş yağ oranının 20 gr’ı aşmaması gerekir.


Slide59 l.jpg

ABD deki California Üniversite’nin Araştırmasına Kurumu’nun (FDA) göre;

Doymuş yağ tüketimi günlük 20 gramı aştığında OBEZİTE riski %80 ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski %60 a kadar yükseliyor.

Trans yağ; damarlarda tıkanmaya yol açarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat artırıyor.


Slide60 l.jpg

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK);

Hazır Gıda Ürünleri ile İlgili Kanser Taramasında;

Türkiye’de 20 çeşit ürünü piyasadan tesadüfi yöntemle toplayarak incelemiş ve bu ürünleri kapsayan ev yemekleri, kavrulmuş çerez, fırıncılık mamulleri, cipsler, kahve, bisküvi, kraker, çikolata, bebek mamaları, patates kızartmaları, türk tatlıları, ızgara, kebap, döner ve köfte gibi gıdalardan oluşan yaklaşık 50 hazır gıdayı da analiz etmiştir.


Akr lam d ned r l.jpg
AKRİLAMİD NEDİR? (TÜBİTAK);

Yüksek ısıda protein ile şekerin reaksiyona girmesi sonucu ortaya çıkan akrilamid;

plastik sanayide kullanılır. Ayrıca sigarada da kanser yapıcı maddeler arasında yer almaktadır.


C ps yemek ya mekten farksizdir l.jpg
CİPS YEMEK, YAĞ İÇMEKTEN (TÜBİTAK); FARKSIZDIR !

İngiliz Kalp Sağlığı Vakfı (BHF) çocukların cips tüketimini azaltmak yolunda kampanya başlatmış; 35 gramlık cips paketinde 2,5 çay kaşığı yemeklik yağ kullanıldığını açıklamıştır.


Slide64 l.jpg

Ayrıca ülkede cipslerde kullanılan yağ ile günde 2 olimpik yüzme havuzu doldurulabileceğini;

Dünyada ise her yıl 36 milyar paket patates cipsi satıldığını kaydetmiştir.


Margar nler l.jpg
MARGARİNLER günde 2 olimpik yüzme havuzu doldurulabileceğini;

Sıvı yağların yüksek ısıda hidrojenle işlenerek katı hale gelmesi ile oluşan margarinler; oluşumu sırasında yağın molekül yapısını değiştirdiği gibi vücuttaki etkisini de farklılaştırır. Margarinler; bir anlamda doğal değil insan yapımı yağlardır ve sağlığa zararlıdır.

.


Hazir orbalar l.jpg
HAZIR ÇORBALAR günde 2 olimpik yüzme havuzu doldurulabileceğini;

Hazır çorba tüketen insanlar; “marketten kanser satın almış” olurlar.


Slide67 l.jpg

Toz haline getirilmiş, defalarca işlem görmüş, renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…

Pişirildiğinde ağız tadına yakın olması için ne konduğunu bilmediğimiz,

günlerce ve aylarca kuru olarak dolapta bekleyebilen,

suya katıldığında 5 dakikada eriyen 10 dakikada kaynayan HAZIR ÇORBA!


Fast food l.jpg
FAST FOOD renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…

Zihin Sağlığı Vakfı’nın araştırmasına göre;

yararlı yağların, vitaminlerin ve minerallerin eksik alınması ile fast food tarzı beslenme “DEPRESYON, ALZHEİMER, ŞİZOFRENİ” hastalıklarına neden olmaktadır.


Slide69 l.jpg

İngiliz Gıda Standartları Ajansı’ renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…nınyaptığı araştırmaya göre;

Hazır gıdalar içerisindeki katkı maddeleri her geçen gün artıyor. Uzmanlar 1900’lü yıllarda hazır gıdalar içerisinde yalnızca 100 katkı maddesi bulunurken bugün bu sayının 4500’e ulaştığını söylüyorlar.


C lt abuk kiri iyor l.jpg
CİLT ÇABUK KIRIŞIYOR! renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…

MONTEL: “hazır gıdalar sadece kansere yol açmıyor aynı zamanda kalp, pankreas, kan dolaşımı,cilt ve beyin sağlığı için de büyük tehlike oluşturuyor. Çünkü yararlı omega 3 yağları içeren gıdaların raflardaki ömrü uzun olmuyor.”


Ne kadar sa l kl besleniyoruz l.jpg
Ne Kadar Sağlıklı Besleniyoruz? renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…

Gençlerin ve çocukların alışveriş merkezlerinde ve okullarda tercih ettikleri hazır yiyecekler, sağlıklı beslenmelerini etkilemektedir.

Doyma hissini hızlı tüketmekten dolayı, geç algıladığımız için aşırı derecede tüketmekteyiz.


Yiyeceklerimiz neden sa l ks z hale gelmektedir l.jpg
Yiyeceklerimiz Neden Sağlıksız Hale Gelmektedir? renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…

CİPS, KRAKER, KURABİYELER: Bu yiyeceklerin hazır satılanlarında trans yağların kullanımının çok fazla olması

PATATES KIZARTMASI: Yağ içinde yüksek derecede kızartıldığı için kansere yol açabilecek kimyasal değişimlere uğramaktadır.


Slide74 l.jpg

 • HAMBURGER: renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…Dana kıyması ya da domuz pirzolası kullanılarak yapılan köfte, içeriğinde et ürünlerini korumak için kullanılan ancak fazla tüketildiğinde kansere yol açabilen SODYUM NİTRAT içeriyor demektir. Bu da kalp krizi riskini yükseltir.

 • SOSİSLİ SANDVİÇ: Hamburger gibi yüksek SODYUM NİTRAT içeriyor. Bir çocuğun yılda 12’den fazla sosis tüketmemesi öneriliyor.


Zararl zarars z ve tart mal olan katk maddeleri l.jpg
Zararlı, zararsız ve tartışmalı olan katkı maddeleri: renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…


Slide76 l.jpg

Öyleyse bu konuda en basit anlamda neler yapabiliz? renklendirici kullanılan, katkı maddeleri saymakla bitmeyen…


Slide77 l.jpg

Sağlığımız için lütfen herhangi bir gıda maddesi satın almadan önce ambalajın üzerini dikkatlice okuyalım....


Slide78 l.jpg

Ve mümkün olduğunca satın almadan önce doğal,katkı maddesi içermeyen besinleri tercih edelim.....Slide80 l.jpg

 • http://www.tekbasun.com.tr/tr/dosya/makale2.pdf beslemek anlamına gelir... (EÜ Gıda Mühendisi Bölümü Prof.Tomris Aytuğ)

 • http://www.vankim.com/documents/gidakatki.htm (Hacettepe üni. Doc. Dr. Aydin OZTAN, Gida Muhendisligi Bolumu )

 • E. Ü. Müh. Fakültesi gıda müh. Bölümü makalesi (Doç.Dr. Muammer Kayahan,Prof. Dr. Mustafa Metin,tebliğ no:15)

 • http://www.gidahareketi.org/Hazir-Corbalarin-Girtlak-Kanseri-Yapiyor-93-haberi.aspx