Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
GRECJA PowerPoint Presentation

GRECJA

257 Views Download Presentation
Download Presentation

GRECJA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. GRECJA

  2. Informacje o Grecji Ustrój polityczny: Republika, funkcję głowy państwa sprawuje prezydent, władza ustawodawcza należy do trzystuosobowego Zgromadzenia Narodowego. Władza wykonawcza w rękach rząduPodział administracyjny: 10 obwodówJęzyk urzędowy: GreckiPowierzchnia: 131 944 km2Powierzchnia lądowa: 130 918 km2, z czego na półwysep przypada 105 834 km2, na wyspy 25 084 km2Powierzchnia wodna: 1 140,00 km2Całkowita granica lądowa: 1 210,00 km2Długość wybrzeża: 13 676,00 km

  3. Najważniejsze Zabytki

  4. Akropol Akropol - wzgórze w centrum Aten, Widoczne są tu ślady osadnictwa od neolitu, od IV w. p.n.e. , ośrodek kultu - monumentalna zabudowa m.in. świątynia Ateny Polias, skarbce, propyleje Pizystrata. Z V w. p. n. e. pochodzą: Partenon, Propyleje, Erechtejon, świątynia Ateny Nike. Partenon jest pozostałością po dawnej cywilizacji, która dała początek cywilizacji europejskiej, stała się jej podwaliną europejskiej kultury nauki i myśli politycznej.

  5. Propyleje Propyleje - Obecnie tak nazywa się w architekturze brama na planie prostokąta, zwykle o nieparzystej liczbie przejść, prowadząca do wielkich okręgów sakralnych lub świeckich. Najsłynniejsze są Propyleje ateńskie które powstały około 437 - 432 lat p. n. e.

  6. Świątynia bogini Ateny Świątynia na część Bogini Ateny Nike - świątynia ta znajduje się w miejscu nad urwiskiem w okolicach portu Pireus i Zatoki Sarońskiej. Jest to miejsce w którym według mitów król Eugeusz na widok swojego syna Tezeusza i jego okrętów powracających

  7. Partenon Partenon - Jest to świątynia Ateny na Akropolu ateńskim, zbudowana w latach 448 - 432 p. n. e. Partenon jest usytuowany w najwyższym punkcie na wzgórzu, dlatego można powiedzieć, że dominuje nad Akropolem. W czasach starożytnych budowlę front świątyni osłaniały liczne rzeźby i inne mniejsze budowle tak że była ona mało widoczna. W części głównej znajdował się pomnik patronki świątyni - Ateny Promachos, dziesięciometrowy wykonany z brązu. W czasach Bizancjum posąg został przeniesiony do Konstantynopola

  8. Kreta Kreta - największa z wysp greckich na Morzu Śródziemnym, jest to jedna z wysp bardzo dobrze rozwijających się, szczególnie jest ot widoczne w miastach i na północnym wybrzeżu. Są tu miejsca bardzo nowoczesne i typowe dla greckich krajobrazów, z plażami i tradycyjnymi greckimi zwyczajami. Kreta jest zaliczana do wysp górzystych, liczne są tu zarośla frygana, w górach wieczne zielone lasy dębowe.

  9. Peloponez Peloponez -półwysep w Grecji, najdalej na południe wysunięta cześć półwyspu Bałkańskiego, połączona z kontynentem przesmykiem Korynckim (przeciętym przez Kanał Koryncki). Półwysep peloponeski jest jednym z najbogatszych regionów w Grecji jeśli chodzi o zabytki. Z czasów starożytnych zachowały się liczne fragmenty pałaców i świątyń z czasów Homera m.in. pałac Agamemnona w Mykenach, Nestora w Pilos. Do najlepiej zachowanych antycznych budowli należą znajdujący się w Epidauros teatr a także świątynia w Olimpii miejscu gdzie w starożytności odbywały się igrzyska sportowe.

  10. Prezentacje wykonali: Paweł Wilczak Eryk Pilawski Karol Gil Źródła informacji : http://www.wikipedia.org/, http://www.google.pl/.