90 likes | 176 Views
Learn to decode ads, compare prices, read labels, and make smart shopping decisions. Unit 1 covers advertising influence and consumer strategies for cost-effective purchases.
E N D
Consumer Shopping • Influenced by ADVERTISING • Advertising is everywhere! • Consumer ultimately pays for the price of advertising • Tugs at our emotions, persuades us • Branding for trust!
Use your common sense • Avoid impulse purchases • Decision making process • Specify, Search, Sift, Select, Study • Evaluate: • Opportunity costs • Hopes, dreams, values • Needs vs. wants • Comparison shop • Pays off when price and quality differ
Be a smart consumer! • Understand labels • Food labels – nutrients (required) • Ingredients listed in order by net weight • Packaging “net weight” – contents only (not packaging) • Sell by/use by/best by dates • Read use and care instructions • Understand any necessary warranties/guarantees
Which is cheaper? Jif Peanut Butter Extra Crunchy 18 OZ JAR$2.99 Skippy Peanut Butter Super Chunk 28 OZ JAR $4.69 Smucker's Peanut Butter Chunky Natural 16 OZ JAR $3.29
Use UNIT PRICING TO HELP YOU! Price / # of units = price per unit i.e. $ 6.99 / 16 oz = $ 0.44 per ounce
YOU TRY IT AND DECIDE! Jif Peanut Butter Extra Crunchy 18 OZ JAR$2.99 Skippy Peanut Butter Super Chunk 28 OZ JAR $4.69 Smucker's Peanut Butter Chunky Natural 16 OZ JAR $3.29
If you guessed Skippy, you were RIGHT! Jif Peanut Butter Extra Crunchy 18 OZ JAR$3.19$.18/ OZ Skippy Peanut Butter Super Chunk 28 OZ JAR $4.69$.17 / OZ Smucker's Peanut Butter Chunky Natural 16 OZ JAR $3.29 $.21 / OZ
Shopping strategies? • Don’t shop when you’re hungry • Make a list to avoid impulse buys • Prepare coupons and specials • Shop around • Watch for sales • Find the right “app”! • What strategies do you use?