parafia matki bo ej cz stochowskiej w kole n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole PowerPoint Presentation
Download Presentation
Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole - PowerPoint PPT Presentation


 • 148 Views
 • Uploaded on

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Główne wejście do świątyni. Historia. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej powstała z podziału parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole' - feng


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
historia
Historia
 • Parafia Matki Bożej Częstochowskiej powstała z podziału parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Od niepamiętnych czasów u zbiegu dróg, biegnących przez wsie Miodowa i Blizna, stała kapliczka poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Po wojnie została odbudowana, a miejscowa ludność zaczęła gromadzić się przy niej na nabożeństwach. W latach siedemdziesiątych XX stulecia miasto rozrastało się w kierunku północnym. Miało to związek z powstającymi zakładami pracy, które budowały bloki mieszkalne dla swoich pracowników. Kapliczka nie mieściła już dużej liczby wiernych, spieszących na mszę świętą oraz dzieci i młodzieży, schodzących się na katechezę. Potrzebny był kościół, potrzebna była nowa wspólnota parafialna. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole powstała z podziału parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.

budowa ko cio a
Budowa Kościoła

W związku z powiększającą się liczbą wiernych podjęto działania, mające na celu uzyskanie zgody władz na budowę nowej świątyni. Zmagania ówczesnego proboszcza i dziekana kolskiego, ks. Serafina Opałko z oporem władz komunistycznych, doprowadziły do wybudowania na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku kościoła systemem gospodarczym. Trzeba także wspomnieć o wielkiej życzliwości i ofiarności parafian, którzy od samego początku wspierali dzieło budowy świątyni nie tylko swą modlitwą, lecz także czynną pomocą przy pracach budowlanych. Projekt wykonał architekt inż. Aleksander Holas z Poznania. Kościół w stanie surowym przekazano nowo utworzonej parafii w 1982 r. Pierwszym proboszczem parafii był śp. ks. prałat Stanisław Matczak. Jego następca, ks. prałat Janusz Ogrodowczyk, podjął się w 1987 r. rozbudowy świątyni. Utworzenie nowej parafii stanowiło dziękczynne wotum za 600- letnią obecność cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

architektura i wystr j wn trza
ARCHITEKTURA I WYSTRÓJ WNĘTRZA
 • Bryłę kościoła stanowi wielościan, symbolizujący barkę. Wieże kościelne są jej masztami. Wyższa wieża zwieńczona jest krzyżem. Kościół jest jednonawowy z wyraźnie wydzielonym prezbiterium, gdzie w centrum umieszczony jest krucyfiks, a po jego obu stronach obrazy świętych, związanych z historią Polski. Są tu wizerunki: biskupów Jordana i Stanisława, Królowej Jadwigi, Kazimierza Królewicza, Stanisława Kostki, biskupa Michała Kozala, ojca Maksymiliana Kolbe, siostry Faustyny, Alojzego Orione.
proboszczowie
Proboszczowie
 • ks.prał Stanisław Matczak 1982-1987
 • ks.prał Janusz Ogrodowczyk 1987-nadal
przy parafii swoj dzia alno prowadz
Przy parafii swoją działalność prowadzą:
 • Odnowa w Duchu Świętym
 • Wspólnota Krwi Chrystusa
 • Rodzina Radia Maryja
 • Koło Żywego Różańca
 • Schola młodzieżowa
 • Neokatechumenat