Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ماتریس SWOT PowerPoint Presentation
Download Presentation
ماتریس SWOT

ماتریس SWOT

608 Views Download Presentation
Download Presentation

ماتریس SWOT

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. تحلیل SWOT یک ابزار مدیریتی به منظور بررسی شرکت و شرایط محیطی آن است. اصطلاح SWOT یا TOWS مخففی برای کلمات Strength ، Weakness، Opportunity و Threat است

 2. ماتریسSWOT

 3. آمازون:Amazon یک شرکت تجارت الکترونیک آمریکایی‌ست که در سال ۱۹۹۴ در سیاتل واشینگتن تأسیس شده. این وب‌گاه محصولات نو و یا دست‌دوم را از طریق اینترنت عرضه می‌کند. این وب‌گاه در سال ۱۹۹۵ با عنوان فروشگاه برخط کتاب کار خود را آغاز کرد. این وب‌گاه هم‌اکنون کتاب، سی‌دی، دی‌وی‌دی، بسته‌های نرم‌افزاری و حتی کفش هم عرضه می‌کند. هم اکنون، این شرکت کتاب خوان های الکترونیکی نیز تولید می کند که این سری محصولات دارای مشتریان فراوانی در سرتاسر دنیا است . شرکت آمازون بیشترین درصد فروش را در بین فروشگاه های اینترنت دارد. دلیل موفقت این شرکت استفاده از affiliate marketing یا همکاری در فروش بوده است که باعث شده تعداد فراوانی کار به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شود

 4. جف بزوس -مؤسس سایت آمازون- در عرض ۱۶ سالی که از زمان برپا شدن آمازون می‌گذرد، توانسته است این سایت را از استارت‌آپ کوچکی که به وسیله کامپیوترهای دست دوم در یک گاراژ اداره می‌شود، متحول کند و با توسعه آن، آمازون را مبدل به یک شرکت جهانی متشکل از ۱۲ سایت بزرگ خرید و فروش کند. یک سوم خریدهای اینترنتی در آمریکا در سایت Amazon.com انجام می‌شود، این شرکت ۳۳ هزار کارمند در سراسر جهان دارد و نام‌های بزرگی مثل IMDB, Zappos.com, Wootو LOVEFiLMرا خریده است.

 5. سایت شرکت آمازون

 6. لازم به تذکر است که این گزارش تنها به منظور آموزش و از روی اطلاعات در دسترس پیرامون شرکت آمازون و همچنین برخی وب سایتهای دیگر تهیه گردیده است.تحلیلهای SWOT که بخشی از « تدوین برنامه استراتژیک » و « تدوین برنامه بازاریابی » هستند پس از مراحل مختلف تحقیقات میدانی و مصاحبه‌های مختلف تهیه می گردد

 7. قوت ها Strengths اول : آمازون یک شرکت سودآور است. درآمد خالص شرکت آمازون برای سه ماه آخر سال 2011 تا پایان ماه دسامبر، 177 میلیون دلار بوده، در حالی که این میزان در سال 2010 معادل 416 میلیون دلار بوده است.این سقوط ناگهانی، با وجود افزایش درآمد در طول این دوره تا میزان 43/17 میلیارد دلار، رخ داده است که علت اصلیارائه ی ترفیع ها و تخفیفات مختلف به مشتریان وافزایش هزینه هابوده است .اماآمازون با کاهش هزینه های ارسال برای مشتری، توانسته سهم بازار خود را به شدت افزایش دهد

 8. دوم: مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) قوی و همچنین سیستمهای اطلاعاتی مختلف یک نقطه ی قوت در برنامه های استراتژیک آمازون است. اطلاعات ارزشمند فراوانی که آمازون از رفتار مشتریان در اختیار دارد توانسته است، این امکان را فراهم اورد که پیشنهادات آمازون برای مشتریانش بر روی وب سایت همیشه موثر و کارا باشد.

 9. سوم: آمازون یک برند کاملاً شناخته شده در سراسر جهان است. این شهرت جهانی خود یک قوت برای آمازون است.  آمازون اطلاعات بیش از میلیونهامشتری را در سراسر جهان در اختیار دارد. همچنین آنها اولین شرکتی بودند که استفاده از تجارت الکترونیک را به طور عملی به اجرا درآوردند و خرده فروشی آنلاین را با فروش کتاب آغاز کردند و امروز تنوع بالایی از محصولات را بر روی سایت خود در اختیار دارند.

 10. ضعفها Weaknesses اول: آمازون اولین و بی رقیب ترین فروشنده ی آنلاین کتاب در جهان است ، اما اضافه کردن دسته های جدید محصولات بر روی سایتش یک ریسک بوده که موجب سردرگم شدن مشتریانش شده است. تصور کنید سایتی که اسباب بازی، کتاب و خودرو را به فروش می رساند. شاید این مورد موجب ضربه خوردن به برند آمازون به عنوان فروشنده ی تخصصی کتاب شود.

 11. دوم: در بسیاری موارد به نظر می رسد که آمازون باید بر روی استراتژی ارسال رایگانش بیشتر فکر کند ! ارسال رایگان سفارشات برای مشتریان آمازون سالی چندمیلیارددلار برای آمازون هزینه دارد ! و این هزینه فشار زیادی را بر شرکت وارد می آورد

 12. فرصتهاOpportunities اول: آمازون به عنوان بزرگترین فروشگاه خرده فروشی آنلاین و پیشتاز تجارت الکترونیک شناخته شده است و خیلی از خرده فروش ها برای فروش محصولات خود، مایل به همکاری با Amazon هستند و این یک فرصت استثنایی است. دوم آمازون یک سایت چینی به نام Joyo.com را با قراردادی به مبلغ 75 میلیون دلار خریداری کرده است و اکنون چندین هزار کتاب چینی را در سایت خود دارد و این یعنی ورود به بازار بزرگ چین که خودش سرآغاز هزاران فرصت بزرگ می تواند باشد.

 13. تهدیدها Threats اول: ماهیت کسب و کارهای آنلاین به گونه ای است که رقبا خیلی سریع وارد  کسب و کار می شوند و سطح رقابت را تشدید می کنند. هر چند آمازون یک برند شناخته شده است، و تعداد محصولاتش بالا است، اما شاید SME ها بتوانند با برخی تغییرات خود را متمایز سازند و سهم های کوچکی از بازار را از آمازون بگیرند.

 14. دوم: شاید در بازار آمریکا رقابت با آمازون سخت باشد، اما در بازارهای جهانی آمازون و در رقابت با فروشندگان محلی، آمازون به شدت مورد تهدید این شرکتهای کوچک و متوسط محلی است. در مجموع تکیه کردن آمازون بر خیلی از رفتارهای غالب در آمریکا شرایطی را فراهم آورده که آمازون را در بازارهای جهانی کمی آسیب پذیر تر می کند.

 15. استراتژیهای S-O قوت - فرصت: در اینجا باید با تکیه بر نقاط قوت سازمان، از فرصتهای موجود بهره برداری کنیم. -اول: عقد قراردادهای فروش با تولیدکنندگان گروههای جدید محصولی و استفاده از برند قوی آمازون و سیستم کارآمد CRM این شرکت در جهت افزایش قدرت چانه زنی آمازون با تامین کنندگان محصولات. -دوم: افزودن گروه های جدید کالایی از طریق زمینه های ایجاد شده در چین و بهره برداری از هزینه های پایین تولید و تامین در چین.

 16. استراتژیهای W-O ضعف - فرصت: در این گروه از استراتژیها، هدف غلبه بر ضعفها به منظور بهره برداری از فرصتهای است. -اول: با حذف امتیاز «ارسال رایگان» برای سفارشات کوچک با مبالغ پایین، امکان ارسال کالاهای ارزان قیمت چینی از چین و با کمک شرکت Joyo را فراهم سازیم.

 17. استراتژیهای S-T قوت - تهدید: در اینجا باید راه حلهایی برای کاهش خطر پذیری شرکت با بهره گیری از نقاط قوت شرکت بیابیم. -اول: استفاده از قدرت چانه زنی بالای آمازون به واسطه ی سهم بالا در فروش و همچنین شبکه ی فروش گسترده و اطلاعات ارزشمند CRM به منظور کاهش قیمت تمام شده محصولات و کاهش قیمت فروش بر روی سایت؛ تا از این طریق بتوان علاوه بر مزیت برند، مزیت قیمت نیز ایجاد کرد و رقبای کوچک را از بازار خارج کرد. -دوم: استفاده از دفاتر محلی به منظور ایجاد نسخه های اختصاصی برای بازارهای جهانی مهم. تا از این طریق بتوان تطابقی بین سایت و ترفیعات فروش با فرهنگهای مختلف ایجاد کرد.

 18. استراتژیهای W-T ضعیف – تهدید: جلوگیری از آسیب دیدن از ضعفها از طریق تهدیدات، هدف اصلی این استراژیِ کاملاً دفاعی است. استراتژیهایW-T قویاً برای آمازون رد می شود، زیرا ضعفهای کوچک و تهدیدات کم اثری در تحلیل SWOT آمازون دیده می شود و لزومی به استراتژی دفاعی W-T دیده نمی شود. - حذف ارسال رایگان به منظور کاهش هزینه ها و افزایش حاشیه سود که البته با وجود افزایش حاشیه سود، این کار باعث کاهش حجم فروش و از دست دادن سهم بازار خواهد بود و با توجه به شرایط آمازون، توصیه نمی شود. حذف گروه های محصولات دیگر و حفظ بخش کتاب به منظور ایجاد تمرکز در سایت. این استراتژی نیز همان طور که پیشتر اشاره شد، توصیه نمی گرد

 19. شاد وپیروزباشید اطلاعات بیشتردر:http://www.irexpert.ir/Webforms/Community/Community.aspx?ID=7541