Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya
Download
1 / 14

MEVLANA YOLUNDA 10-12 ARALIK 2010 KONYA - PowerPoint PPT Presentation


  • 285 Views
  • Uploaded on

MEVLANA YOLUNDA 10-12 ARALIK 2010 KONYA. “Dikenden gül bitiren,kışı da bahar haline getirir.Selviyi hür bir halde yücelten,kederi de sevinç haline sokabilir” Mevlana. GÜL BAHÇESİNDE. “Kim iyi dostlarla düşüp kalkarsa külhanda bile olsa gül bahçesindedir” Mevlana.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'MEVLANA YOLUNDA 10-12 ARALIK 2010 KONYA' - farhani


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya
MEVLANA YOLUNDA10-12 ARALIK 2010KONYA

“Dikenden gül bitiren,kışı da bahar haline

getirir.Selviyi hür bir halde yücelten,kederi

de sevinç haline sokabilir” Mevlana


G l bah es nde
GÜL BAHÇESİNDE

“Kim iyi dostlarla düşüp kalkarsa külhanda

bile olsa gül bahçesindedir”

Mevlana

“Ne insanlar gördüm üzerinde elbisesi yok.

Nice elbiseler gördüm içinde insan yok”

Mevlana


G n l g z yle mevlana yolunda
GÖNÜL GÖZÜYLE MEVLANA YOLUNDA

“Dünyayı görmek için

gerçek göze ihtiyaç

vardır”

Mevlana


Lezzet yolunda
LEZZET YOLUNDA

“Gönül her dosttan bir gıda ile gıdalanır. Her bilgiden bir lezzet alır” Mevlana

Etli Ekmek,

Tirit,

Furun Kebap


Sema co kusuna kapildik b z de d n yorduk kalb m z y n nde a k olsun d ye
SEMA COŞKUSUNA KAPILDIK,BİZ DE DÖNÜYORDUK KALBİMİZ YÖNÜNDE ...AŞK OLSUNDİYE...


Hayal alem ndeyd k semazenler de l sank ruhlar dansed yordu
HAYAL ALEMİNDEYDİK,SEMAZENLER DEĞİLSANKİ RUHLAR DANSEDİYORDU...
Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya

''Sema 'diri' olanın canına huzur verir,Bunu, ancak canında 'can' olanlar bilirGül bahçesinde yatan, Gülistan'da uyanırZindandaki ise, kalksa bile yine zindandadır.Sema düğün yerinde olur; yas olan yerde değil!Yas yeri ancak feryat-figan yeridir.Kendindeki cevheri göremeyenler yok mu;Bu insanlara müzik ne yapsın, def ne yapsın!Sema, gönüller alan Sevgili'yle buluşmak içindir.Yüzlerini kıbleye dönmüş kişiler,Bu dünyada da Sema'dadır, o dünyada da;Hele hele Sema edenlerin ortasında bir de Kabe olursa…Bir parmak şeker istersin belki amma;Gel, şeker madeni var burada, hem de bedava.(Mevlana, Gazel No: 339 - Nuri Şimşekler tercümesi)


Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya

Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum. Işığı gördüm, korktum. Ağladım. Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim. Karanlığı gördüm, korktum. Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi. .. Ağladım. Yaşamayı öğrendim. Doğumun, hayatın bitmeye başladığı an olduğunu; aradaki bölümün, ölümden çalınan zamanlar olduğunu öğrendim. Zamanı öğrendim. Yarıştım onunla... Zamanla yarışılmayacağını, zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim... İnsanı öğrendim. Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu... Sonra da her insanin içinde iyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim. Sevmeyi öğrendim. Sonra güvenmeyi... Sonra da güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu, sevginin güvenin sağlam zemini üzerine kurulduğunu öğrendim. İnsan tenini öğrendim. Sonra tenin altında bir ruh bulunduğunu.. . Sonra da ruhun aslında tenin üstünde olduğunu öğrendim.


Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya

Evreni öğrendim. Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim. Sonunda evreni aydınlatabilmek için önce çevreni aydınlatabilmek Gerektiğini öğrendim. Ekmeği öğrendim. Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini. Sonra da ekmeği hakça üleşmenin, bolca üretmek kadar önemli olduğunu öğrendim. Okumayı öğrendim. Kendime yazıyı öğrettim sonra... Ve bir süre sonra yazı, kendimi öğretti bana... Gitmeyi öğrendim. Sonra dayanamayıp dönmeyi... Daha da sonra kendime rağmen gitmeyi... Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yasta... Sonra kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım. Sonra da asil yürüyüşün kalabalıklara karşı olması gerektiğine vardım. Düşünmeyi öğrendim. Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim. Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim.Namusun önemini öğrendim evde... Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu; gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el sürmemek olduğunu öğrendim.


Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya

Gerçeği öğrendim bir gün... Ve gerçeğin acı olduğunu... Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. Her canlının ölümü tadacağını, ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim. Olur ya ... Kalp durur ... Akıl unutur ... Ben dostlarımı ruhumla severim. O ne durur, ne de unutur ...

MEVLANA


Ahmet zhan le me k ett k
AHMET ÖZHAN İLE MEŞK ETTİK...

“Manasız söz,su üstüne yazılan yazı

Gibidir.Ondan vefa umarsan elin boş

Kalır”

Mevlana

Bu törene yakışır harika bir

Kültür Merkezi yapılmış Konya’da.


Mevlana yolunda 10 12 aralik 2010 konya

VE VEDA ZAMANI GELDİ,YENİ GEZİYE KADAR

HOŞÇAKALIN. Necdet Bükülmez 2010

“Ayrılık küçük bir aşkı söndürür,büyük bir aşkı daha da

güçlendirir ” Mevlana