avc l kta g venlik nlemleri n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Avcılıkta Güvenlik Önlemleri PowerPoint Presentation
Download Presentation
Avcılıkta Güvenlik Önlemleri

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 67

Avcılıkta Güvenlik Önlemleri - PowerPoint PPT Presentation


 • 232 Views
 • Uploaded on

Avcılıkta Güvenlik Önlemleri. Hazırlayan: Zeki GÜNEY DKMP Mühendisi. Avcılıkta Güvenlik Önlemleri.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Avcılıkta Güvenlik Önlemleri' - faith


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
avc l kta g venlik nlemleri

Avcılıkta Güvenlik Önlemleri

Hazırlayan: Zeki GÜNEY

DKMP Mühendisi

avc l kta g venlik nlemleri1
Avcılıkta Güvenlik Önlemleri

Bir akrabanızın ya da bir arkadaşınızın avcı olması ilginizi çekti, siz de doğayla iç içe olmanın yaygın yöntemlerinden biri olan avcılığı öğrenmek istiyorsunuz. Doğaya, çevremize, kendimize karşı sorumlulukları çok fazla olan avcılık eylemi, düşünme aşamasını geçip uygulanmaya başlandığında, bilinmelidir ki bu, bir "boş zaman faaliyetinden" çok daha fazla şeyler içerir. Güvenlik konusu da, bunlardan en önemlisidir.

slide3
Avcı olma kararı alındığında yapılacak ilk iş bir av tüfeği edinme girişimi olacaktır. Bunu takip eden günlerde avcılık eyleminde kullanılması muhtemel diğer malzemelerin temini için avcılıkla ilgili aksesuarların satıldığı dükkânlara ziyaretler başlayacaktır. Alınan malzemeler evde saklanacak, ara sıra ortaya çıkartılarak zevkle seyredilecek ve kurcalanacaktır. Avlanabilmek amacına hizmet etmesi plânlanan bu aksesuarlar içinde, çevre güvenliği ve kişisel güvenlik konularını çok yakından ilgilendiren materyaller bulunmaktadır. Yakın çevremizde bulunanların bundan bir zarar görmemesi için; dikkatli bir avcı ve bilgili bir çevre korumacı olmak zorundayız. Zevkle yapılacak bir etkinliğin sonunda acı olaylara sebep verebilecek yanlış davranışları önlemek, bu bölümün ana konusu olacaktır.
slide4

Genel Anlamda Güvenlik Kavramı

 • Kurallara uyan bir avcının bir av sezonu içinde gideceği tüm avları ve buna harcayacağı zamanı hesapladığımızda, aşağı yukarı 70 gün gibi bir süreden bahsettiğimizi bilmeliyiz. Yapmayı plânladığımız günlük, ya da bir kaç günlük av seyahatleri öncesinde veya sonrasında bizi çözümünden zevk alacağımız küçük problemler bekler. Bunlar, ava hazırlık, ava gidiş, avlanma, avın sonlandırılması, avdan dönüş, eve geliş, evde ise malzemelerin kaldırılmasıdır. Bu eylemler sırasında ilgili güvenlik kurallarını, harfiyen uygulamak bilinçli avcıların asla göz ardı etmemesi gereken önemli bir kuraldır.
dikkat ve sab r
Dikkat ve Sabır

Av sezonu dışında özlemle beklenen bu zamanların hayali ile avcı sabırsızdır. Onun bütün konsantrasyonu avlanmak ve avlanma yöntemleri üzerinedir. Bu heyecanın kenarında köşesinde bir yerde çok ciddi iki önemli tehlike onu beklemektedir. Dikkatsizlik ve onun yakın arkadaşı sabırsızlık. Bu heyecanın ciddiye alınması ile kişisel güvenlik ve çevre güvenliği kavramı ortaya çıkar. Avlanma eylemi sırasında ateşli ve kesici aletlerin kullanılacağını düşünerek, doğa ile mücadelenin ön plâna çıkacağı avlanma eyleminde, ne denli bilgili ve ne denli akılcı olursak, o kadar başarılı oluruz.

slide6
Güvenlik kelimesi, avcı için "avlanma" kelimesinden önce kullanılır hale gelmeli ve avcılıkla ilgili her eylemin temelini teşkil etmelidir. Şu, hiç bir zaman akıldan çıkmamalıdır ki en iyi sonuç tüm güvenlik detayları ile beraber düşünüldüğü zaman gerçekleşebilir. Aksi takdirde evin kapısından çıkıp arabaya binene kadar olabilecek bir tatsız olay avın tüm tadını kaçırabileceği gibi, bir daha hiç ava çıkmama kararı almanıza bile sebep olabilir.
avc l kta g venlik ve sorumluluk duygusu
1- Silah sökülür ve kurma mandallarının durumu göz ile kontrol edilir. Burada amaç fabrikasyon bir hata olma ihtimalinin tespitine imkan vermektir.

2- Silahın kurma yayları ve tetik mekanizması kubuz içinde olduğundan görme imkanı yoktur. Kubuz iç yanaklarında, göz ile görünür yerlerde çatlak, çapak ve torna hataları olup olmadığı kontrol edilir. Bu gözlemler bize, silahın genel mekanik durumu, işçilik gibi konularda bazı fikirler verebilir.

3- Silahın kırma mandalının kontrolü için tüfek bir kaç kez kırılıp kapatılır.

4- Dipçik ve namlu üstünden bastırılarak kurma mandalı kapalı konumda tüfeğin açılıp açılmadığı kontrol edilir.

5- Dipçik sağ koltuk altına sıkıştırılarak sol el yardımıyla kundak takılı olmaksızın ve kundakla beraber her iki yana sarsılmak suretiyle yan boşluklar olup olmadığı kontrol edilir.

6- Son olarak, tüfek kurulur ve emniyete alınır. Dipçiğe arkadan avuç içi ile vurularak sarsıntı halinde emniyet kilidinin açılıp açılmadığı kontrol edilir. Eğer bu konumda tetik düşerse silahta "çok önemli bir hata var" demektir. Bir uzmanın bu silahı görmesi ve arızayı gidermesi yerinde olur.

7- Tüfeğin yanlarından da aynı şekilde yapılacak darbe ile tetik düşmüyorsa, emniyet mandalının sağlam olduğuna emin olunduktan sonra bir kaç dakika beklenilir.

8- Tüfeğin emniyet mekanizmasından hiç bir müdahale olmadan bir ses gelmediği takdirde tetik düşürülür. Uygulaması 4-5 dakika sürecek olan bu basit testi geçtikten sonra silah eve götürülebilir. Böylece, zaman zaman, seri üretim tüfeklerde görülebilen basit hata ve arızaların, günler sonra feci sonuçlara yol açmaları bu basit kontrol ile önlenebilir.

Avcılıkta Güvenlik ve Sorumluluk Duygusu
slide8
AVCILIKTA GÜVENLİK KAVRAMI;

Birinci plânda, ailemiz, yakın çevremiz ve kendimiz olmak üzere ateşli silahla yaralanmaları engelleyecek önlemleri almakla başlar. Bu, maksimum dikkat ve özen gösterilmesi gereken birinci kavramdır. Ateşli silahlar daha eve getirilmeden önce kilit altında muhafaza edilebileceği bir yer hazırlanmalıdır. Daha sonra, bu silahların kullanımına ait bilgiler en ince ayrıntılarına kadar öğrenilmelidir. İhmal ve eksik bilgiden doğabilecek tehlikeler, aile üyelerine açık olarak anlatılmalıdır. Evde çocuk varsa, yaşına uygun bir anlatımla silahların yanlış kullanımlarda yol açabileceği tehlikeler sabırla açıklanmalıdır. Saklamak, gizlemek ve bilgi vermemek, insanlar üzerinde daha fazla merak uyandırır ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Unutulmamalıdır ki, bilgilendirmek çocukların ve aile üyelerinin meraklarını giderecek, yanlış davranışları önleyecektir.

slide9
SİLAH ALIRKEN;

Bir av tüfeği almaya karar verildiğinde, alınacak silahın kişinin beğenisine uygun olması önemli görünse de, daha sonra bunun ölçülerinin kişiye uygunluğu, teknik özellikleri gibi detaylar öncelik kazanacaktır. Silahta, çok önemli bir detay olan mekanik özelliklerin başında, emniyet sistemi gelmektedir. Satın alınmasına karar verilen tüfek daha dükkândan çıkmadan ilk olarak silahın emniyet mekanizmasını kontrol etmek doğru bir davranış olacaktır.

slide10
İLK EVE SİLAH GETİRİLDİĞİNDE UYGULANACAK KURALLAR;

Silahların bir silah dolabında kilit altında durması en doğru yöntemdir. Silahların, yatak altlarında, gardırop üstlerinde ya da kayışlarından bir çivi ile duvara asılması asla doğru değildir. Eğer bir silah kasamız, ya da silah dolabı yaptırma imkanımız yoksa silahları kutularında sökülmüş durumda muhafaza etmek daha doğrudur. Özel olarak imal edilmiş kilitli çantalar da istenmeyen kurcalamaları engeller.  

slide11
EVDE MÜHİMMAT VE SAKLANMASI;

Dolabında duran boş bir tüfek ne kadar zararsız görünse de hemen yakınında kolayca bulunabilecek bir fişek onu bir o kadar tehlikeli hale getirebilir. Tüfeğin nasıl doldurulacağına ilgi duyulmaya başlandığı andan itibaren bu tehlike başlar. 1- Fişek, barut, saçma, yanıcı parlayıcı ve patlayıcı maddelerin silahlardan ayrı bir yerde kilit altında depolanması gerekir. Bu, başka bir oda, ya da ayrı bir kasada olabilir. Bundan beklenen yarar silahlara yabancı ve acemi birisinin bunlara kolayca ulaşmasını engellemektir. 2- Barut ve fişekleri, rutubetsiz ve kapalı bir ortamda, çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklamak gerekir. Bu malzemenin, yanıcı, eritici, sıvı ve gazlardan uzakta, kolay alev almayacak bir kutuda bulundurulması doğru olur.

slide12
SİLAH GÜVENLİĞİNDE AİLE REİSİNİN SORUMLULUKLARI;

1- Çocuklarınızla silah emniyeti ile ilgili konuşmak için en uygun zamanlar buna ilgi gösterdikleri anlardır.

2- Çocukla açıkça ve dürüstçe silah emniyeti ile ilgili konuşmak, silahları yakından görüp dokunmasına izin vermek, ona "Silah dolabından uzak dur" demekten ve onu kaderi ile baş başa bırakmaktan daha anlamlı olacaktır.

3- Silah emniyeti ile ilgili her konuşmanız, kuralları açıklayacak şekilde olmalıdır.

4- Açıklamalar, çocukların silahlarla ilgili, sağdan soldan duydukları uydurma ve gizemli hikayeleri ortadan kaldıracak şekilde sonlanmalıdır.

5- Koyduğunuz kurallar çocuğunuzun eve gelen arkadaşlarının da kabul edebileceği şekilde olmalıdır. Bu, silahları ellemek ya da görmek için çocuğunuza gelebilecek "arkadaş baskısını" da ortadan kaldıracaktır.

6- Çocuklar zaman zaman oyuncak silahlar ile oynamaktadır. Bu durumu, doğru bir yöne yönlendirmek için çocuğun oyuncak silahla oynadığı zamanlarda ona doğru ve emniyetli hareketleri göstermek gereklidir. Böylece, silah emniyeti ile ilgili temel bilgileri uygulamalı olarak göstermek sureti ile ona faydalı bir ders vermiş olursunuz.

slide13
SİLAH GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ OLARAK ÇOCUKLARINIZA NELER ÖĞRETEBİLİRSİNİZ ?

1- Eğer çocuğunuzun silah güvenliği konusunda yeterince anlayışlı olamayacağına ve bazı şeyleri anlayamayacağına inanıyorsanız, evde ya da dışarıda izin verilmeden ve yanında büyükler yokken silahlara kesinlikle dokunmaması için onu uyarmalısınız.

2- Eğer çocuğunuz evde ya da dışarıda bir silah görürse ona, aşağıdaki kuralları uygulamasını mutlaka öğretmelisiniz.

3- Dur – Dokunma - Orayı terk et - Büyüklerine söyle

4- Kilit altında olmayan açıktaki bir silaha dokunmak bir çocuğun yapacağı ilk şeydir.

5- "Dur" kelimesinin buradaki önemi çocuğun silahı görmesi ile beraber aklına gelecek ilk kelime olması itibariyledir. Bunu sırasıyla "Dokunma!" kelimesi izler. Bunların çocuğa mesaj olarak verilmesi çok önemlidir. Silahın görüldüğü yerde bir yetişkin insan olmayabilir, dolayısı ile çocuğun bulunduğu yeri terk etmesi ve bu durumu bir yetişkin kişiye anlatması çok önemlidir.

slide14
HER SİLAH DOLUDUR" KAVRAMI;

Bir silah gördüğünüzde ve onu elinize aldığınızda, düşünmeniz gereken ilk şey onun dolu bir silah olabileceğidir. Dolu bir silah, her zaman ateş almaya hazır demektir. Silahı elinize aldığınız ana kadar onun emniyet mekanizmasının ne durumda olduğuna dair bir fikriniz de yoktur.Bu silah, ilk defa gördüğünüz ve size yabancı özelliklere sahip bir silah ise, daha çok dikkatli olmalı ve tedirginlik duymalısınız.

slide15
BÜTÜN SİLAHLARIN, NAMLU YÖNÜNÜ, MUTLAKA EMİN VE GÜVENLİ BİR YERE DOĞRU TUTUN...

Etrafımızda insan bulunsun bulunmasın, elimizde bulunan bir silahın namlusunu boşluğa çevirmek, silah güvenliğinin ilk kuralıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta silahın boş ya da dolu olup olmadığı değildir. Sadece silahın namlusunun hiç kimsenin olmadığı boş bir alana çevrilmesi ve orada tutulmasıdır. Ele alınan her silahın, dolu olabileceği düşüncesini hiç aklımızdan çıkarmamalıyız.

slide16
KULLANMAYA HAZIR OLMADAN ÖNCE SİLAHINIZI MUTLAKA BOŞ OLARAK BULUNDURUNUZ...

- Silahınızı kullanmaya karar vermeden önce fişek yatağının boş olduğundan emin olun.

- Silahınızın nasıl açılıp kapandığını, mermi ya da fişeklerin nasıl takılıp çıkarıldığını çok iyi öğrenin.

- Bu işlemleri yaparken bir sorunla karşılaşırsanız ve sorunu gideremiyorsanız, silahı güvenli bir yere bırakın ve bu işi yapabilecek birinden yardım isteyin.

slide17
SİLAHINIZIN GÜVENLİ BİR KULLANIM İÇİN HAZIR OLDUĞUNA EMİN OLUN...

1. Bütün mekanik aletler gibi silahların da düzenli olarak bakıma ihtiyaçları vardır.

2. Düzenli temizlik ve bakım, kullanım güvenliğinin önemli bir şartıdır.

3. Gerekli şartları yerine getirmeniz halinde dahi, silahta bir problem görüyor ya da hissediyorsanız , silahınızın kullanım kabiliyeti ile ilgili en ufak bir şüpheniz varsa, silahınızı atıştan önce ehliyetli bir tamircinin görmesi şarttır.

slide18
ATIŞ YAPMAYA HAZIR OLACAĞINIZ ANA KADAR, PARMAĞINIZI TETİKTEN UZAK TUTUNUZ...

1. Silahı kavradığınızda, parmağınızı sadece tetik muhafazasının üzerine gelecek şekilde tutunuz.

2. Atış yapma kararı verene kadar bu pozisyonu korumalısınız.

3. Atış yapmaya karar verirken, namlunun önünde sadece hedef olduğuna emin olmalısınız.

4. Ancak bu kararı takiben tetiğe dokunmalısınız.

slide19
SİLAH KULLANIRKEN VE SAKLARKEN KESİNLİKLE UYULMASI GEREKLİ OLAN KURALLAR:
 • Aşağıda belirtilen kurallar uluslararası düzeyde kabul görmüş öngörülerdir. Avcının, eylemini gerçekleştireceği silah cinsinin genel kuralların uygulanmasında hiç bir önemi yoktur. Silahınız bir mızrak ya da ok ve yay olabilir. Sapanla taş bile atıyor olabilirsiniz. Ne ile atış yaptığınızın değil, nasıl yapmakta olduğunuzun önemi vardır.
slide20
HEDEFİNİZİ VE HEDEFİN ARKASINDA NELER OLDUĞUNU KESİNLİKLE BİLİN...

1. Atış yapmadan önce hedefinizin ne olduğunu bilmeli ve onu kendi kendinize tarif edebilmelisiniz.

2. Atışa hazır olduğunuz ana kadar hedefi gözden kaçırmamalısınız.

3. Hedefinizin çevresini görebilmeli, her tarafındaki görüntülerden emin olmalısınız.

4. Aksi durumlarda, şüphe duymayı adet edinmelisiniz.

5. Şüphe, sizi emniyetli davranmaya sevk edecektir.

6. Etrafta sizi rahatsız eden insanlar varsa ve herhangi bir tehlikenin doğabileceğini seziyorsanız asla tetiğe dokunmayınız.

7. Unutmayınız, önce düşünüp, sonra ateş etmelisiniz.

slide21
SİLAHINIZI GÜVENLİ OLARAK NASIL KULLANACAĞINIZI BİLİN...

Silahı kullanmadan önce nasıl çalıştığını, silahınızın basit parçalarını ve söküp takmayı mutlaka öğrenin. Güvenli bir şekilde açıp kapamayı, mermi ya da fişekleri silahtan çıkarmayı, varsa şarjör takmayı mutlaka öğrenin. Unutmayın ki; silahların mekanik güvenlikleri asla kusursuz değildir. Hiç bir şey, güvenli kullanım şartlarını uygulamanın yerini alamaz.

slide22
SİLAHINIZA DAİMA UYGUN VE DOĞRU MÜHİMMATI KULLANIN...

Silahların namlularında, silahta kullanılabilecek fişek tipi ve kalibresi yazılıdır. Bunun dışında, silahınızın kullanım kılavuzunda da bu bilgiler mevcuttur. Markası ve gücü belli olmayan, veya tanımlayamadığınız fişekleri asla kullanmayınız.

slide23
ATIŞ YAPARKEN GÖZLERİNİZİ VE KULAKLARINIZI MUHAKKAK KORUYUN...

Özellikle poligonda atış yaparken mutlaka kulaklarınızı koruyacak bir kulak tıkacı ve mutlaka gözlerinizi koruyacak darbelere dayanıklı bir gözlük kullanın. Yanınızda bulunanları da kulak ve gözlerini korumaları hususunda uyarın ve namludan çıkan patlama sesinin kulaklarınız, gazların da gözleriniz için zararlı olduğunu unutmayın.  

ava veya at a gitmeden nce asla alkol kullanmay n
Ava veya Atışa Gitmeden Önce Asla Alkol Kullanmayın...

Alkol, tüm vücut fonksiyonlarının normal akışını engeller. Böylesi hallerde sağlıklı bir denetim mekanizması oluşturulamaz. Av kazalarının oluşmasında alkolün önemli ölçüde olumsuz katkısı vardır.

silah temizli i
Silah Temizliği...

Düzenli temizleme silah emniyeti açısından çok önemlidir. Bilinçli bir şekilde yapılan doğru temizlik, silahlarınızın ömrünü uzatacağı gibi size bir boş zaman değerlendirme aracı olacaktır. Silahınız her zaman temiz ve kullanıma hazır olmalıdır. Silahı kullanmadan önce içinde ve dışında kalması muhtemel yağ ve benzeri maddeleri iyice temizlemek, silahta oluşabilecek, hasarları ortadan kaldıracaktır. Silahınızı temizlemeye başlamadan önce silahın boş olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Temizlik aşamasında etrafınızda çocuklarınızın olabileceğini düşünerek bu anlarda fişek benzeri yanıcı ve patlayıcıları etrafınızda bulundurmayınız.

av b aklar
Av Bıçakları...

Av bıçakları, av esnasında her an kullanıma hazır bir durumda, belde ve kılıfında taşınmalıdır. İhtiyaç duyulması hallerinde dikkatle kullanılmalıdırlar, aksi takdirde keskinlikleri nedeni ile yanlış ve dikkatsiz davranışlarda ciddi yaralanmalara neden olabilir. Avda kullanılacak bıçak ve çakıları satın alırken paslanmaz çeliklerin (örneğin A.I.S.I 440-C gibi) tercihi yerinde olur. Bundan amaç, kesici yüzeyler üzerinde oluşabilecek korozyonların meydana gelmesini engellemektir. Böylelikle av esnasında meydana gelebilecek bir kesikle çeşitli mikropların bıçak tarafından vücuda aktarılmasının önüne bir ölçüde geçilir. Kaliteli bir çeliğin yüzey özellikleri sebebiyle, sadece suyla dahi ciddi anlamda temizliği mümkündür.

evde av ncesi haz rl k
Evde Av Öncesi Hazırlık...

Ava gitme hazırlığı öncesinde, silahların temizliklerinin yapılması gerekir. Tüfekler dolaptan ya da kılıflarından çıkarılır. Kuru bir bezle fazla yağları alınır ve fişeklikler hazırlanır. Avda kullanacağınız malzemelerin av çantasına yerleştirilmesi bir düzen içinde olmalıdır. Elinizi attığınızda, neyin nerede olduğu hakkında herhangi bir kuşku olmaması gerekir.

Malzemeler içinde kolayca görülebilecek renkte bir ilk yardım çantası bulunmalıdır. Arazide yaralandığınızda ya da herhangi bir kaza anında arkadaşınıza ilk yardım çantasının sadece rengini bile söylemeniz çok değerli dakikaların kaybolmasını engelleyecektir. Bu düzenlemelerin yıllar boyunca aynı şekilde yapılması avcının kendine olan güvenini arttıracaktır. Bu ortamın güvenli ve neşeli bir şekilde tamamlanması için kesici ve ateşli silahların bir an evvel ortadan kaldırılması ve emniyetli bir şekilde hazırlanması avcının sorumluluğudur.

ula m
Ulaşım

ARACININ HAZIRLANMASI...

Aracımızın hazırlığında ana unsur, aracın her türlü bakımının bizi yolda bırakmayacak şekilde yapıldığından emin olmaktır. Bu, avcının rahatı ve emniyeti açısından önemlidir.

1. İçinde bulunduğunuz av sezonu ile ilgili MAK karar kitapçığı ve haritasını aracınızda bulundurun.

2. Av tezkerenizi, ruhsatınızı ve kimliğinizi aracınızda ya da üstünüzde taşımayı alışkanlık haline getirin.

3. Araç tamir bakım malzemeleri mümkün olduğunca kaliteli seçilmelidir.

ara ta mutlaka bulundurulmas gereken malzeme listesi
Araçta mutlaka bulundurulması gereken malzeme listesi:
 • • Çekme halatı
 • • Takoz
 • • Zincir
 • • Su kabı
 • • Bir battaniye
 • • Çeşitli boyda tornavida ve anahtarlar
 • • Bidon
 • • İp
 • • Balta
 • • Testere
 • • Buji
 • • El feneri
 • • Mum
 • • İlk yardım çantası
 • • Kibrit, çakmak
 • Yedek vantilatör kayışı
ara ta g venlik
Araçta Güvenlik :

Aracınızın, yeri geldiğinde sizi her türlü tehlikeden koruyacak bir sığınak olacağını düşünmelisiniz. Sizin ve avcı arkadaşlarınızın, sadece avlağa ulaşmanızın temini ile kalmayıp, doğanın her türlü ağır şartlarına aracınızın da katlanacağını düşünerek, aşağıdaki kuralları uygulamanız doğru olur.

- Araziye girerken aracın benzin deposunun dolu olmasına dikkat ediniz.

- Arazide aracınızı yavaş sürün.

- Aracınızı ekili araziye ve kuru otlu yerlere park etmeyin.

- Aracı mümkünse yokuş aşağı park edin.

- Araç içinde, dolu gaz tüpü taşımayın.

- Yedek benzin bidonunuzu çelik olanlardan tercih edin ve yedek depoyu bagajda taşıyın.

slide31
- Yedek benzin deponuzu ağzına kadar hiç boşluk olmayacak şekilde doldurun. Aksi takdirde benzin çalkalanarak genleşebilir ve bidon kapağı açılışında ciddi sorunlara sebep olabilir.

- Araçta mutlaka yedek anahtar bulundurun.

- Yedek anahtarı ava çıkacağınız zaman başka bir arkadaşınıza verin. Arkadaşlarınız buluşma yerine erken gelip, sizi aramaya araçla çıkabilir ya da acil bir durumda aracı kullanmak icap edebilir.

- Soğuk havalarda, kalorifer çalışırken asla araç içinde uyumayınız.

- Sabah avlağa çıkarken farlarınızın kapalı olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde akünüz bitebilir.

- Kış aylarında ava başlamadan en az yarım saat evvel eğer araç içinde iseniz kaloriferinizi mutlaka kapatınız. Sıcak ortamdan soğuk ortama geçişin yumuşak olmasına gayret gösterin. Hava şartlarının ani değişimine karşı hazırlıklı olun.

- Akşama doğru çıkılacak avlarda araç içinde küçük bir ışık yanmasına dikkat ediniz.Bu av dönüşünde aracınızı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

- Yanınıza küçük bir el feneri alma alışkanlığı edinin.

- Araca binerken ve nakil anında tüfeğinizi sökülmüş olarak kılıfında taşıyınız.

slide32
- Dolu tüfek ile asla araca binmeyiniz.

- Araç içinde tüfek kurma işlemi yapmayınız.

- Araç içinden ve seyahat halinde pencerelerden dışarıya asla atış yapmayın.

- Araç kapasitesinin üstünde avcı arkadaşınızı araca almayın.

- Araç içinde sigara içmeyin. Eğer içiyorsanız, sigara izmaritini sönmemiş halde kesinlikle dışarı atmayın.

- Uzun yolculuklarda yanınıza araç kullanmayı bilen birisini daha alınız.

- Araç arkasında römork ya da benzeri bir araç olması halinde, aracınızın çekiş ve gücüne uygun bir sürüş tarzı benimseyiniz.

- Av dönüşünde kullandığınız malzemeleri aynı dikkat ve özenle geri yerleştiriniz.

- Av yorgunluğu ile özensizce yerleştirilmiş kamp malzemelerinin, ani fren ve hareketlerde araç içinde uçuşarak çok ciddi kazalara sebep olacağını unutmayınız.

- Av dönüşünde, yorgun olacağınızdan kendinize dinlenme imkanı tanıyan küçük molalar verin.

arabada k pek ta ma
Köpeklerimiz biz avcıların değerli varlıklarıdır. Onlar sayesinde zevkli avlar ve güvenli kamplar yaparız. Bu değerli varlıkların da araç içindeki emniyetlerini düşünmek gerekir. Köpeğin aracın bagajında ve onun taşınması için yapılmış bir kutuda yatması sağlanmalıdır. Uzun yolculuklarda sık sık mola vererek onu izlemeniz ve ihtiyaçlarını gidermeniz doğru bir harekettir. Aksi takdirde, havasızlıktan, sıcak ya da soğuktan dolayı rahatsızlanabilirler ve bagajı açtığınızda tatsız ve üzücü bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Araç steyşın vagon ya da arazi aracı tipindeyse köpeğin aracın arkasındaki bölümde kafesli özel bir kutuda seyahat etmesi daha sağlıklı olacaktır. Bu imkân yoksa köpeğin ölçülerine uygun, kendinizin bile imal edebileceği bir ahşap kutu da bu işi görecektir. Burada maksat, köpeğin araç içinde yolculara nazaran daha korunmasız bir şekilde seyahat etmesinin engellenmesidir. Ani bir fren ya da savrulmada köpeğin kontrolsüz kalmasının ve yolcuların emniyetini de tehdit etmesinin önüne bu şekilde geçilebilir. Ava gideceğiniz akşam köpeğinizi iyi doyurun. Av dönüşü ilk işiniz köpeğinizin ihtiyaçlarını gidermek olmalıdır. Av dönüşünde köpeğin ayak ve kulaklarını zararlı otlar ve parazitlere karşı kontrol edin ve köpeğiniz için araçta küçük bir su kabı bulundurun.

Arabada Köpek Taşıma :
avlakta davrani lar g venl k nlemler
Avlakta ve doğada davranışlarımız, avcılık etiğine uygun olarak, avın bir araç olduğunu amaç olmadığını kendimize ve çevremize hatırlatır şekilde olmalıdır. Avlakta, silah taşıdığımızı ve bunun her türlü tehlikeye açık olduğunu unutmadan, avcılığın tüm emniyet şartlarını uygulayarak hareket etmek gereklidir. Aşağıda belirtilen emniyet tedbirleri ve tavsiyeler uzun yıllar boyunca elde edilen tecrübeler sayesinde oluşmuştur.

Gideceğiniz av yerini yakınlarınıza mutlaka söyleyin.

Av dönüşü için yakınlarınıza kesin dönüş saati vermeyin.

Avda kullanılacak malzemelerin kaliteli olmasına özen gösterin. Bu sizin emniyet ve rahatınız için gereklidir.

Arkadaşlarınızın sergiledikleri davranış biçimlerini sürekli olarak izleyin ve öğrenin. Bu davranışlar değiştiği zaman (Bilinen hastalıkları, tavırları, alışkanlıkları vb hallerde) olağanüstü bir durum olabilir.

Avlanma eyleminin bir ekip çalışması olduğunu hiç bir zaman göz ardı etmeyin.

AVLAKTA DAVRANIŞLAR, GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
slide35
Av sırasında arkadaşlarınızla ses ve göz irtibatını kaybetmemeye çalışın.

Sürekli olarak aynı arkadaş grupları ile avlanmayı adet edinin.

Arkadaşlarınızla uzak mesafelerden işaret ile anlaşabilmek için yöntemler geliştirin. Muhakkak surette bir acil durum işareti belirleyin. Bu işareti alınca en kısa sürede aracınıza ya da daha önce kararlaştırılan toplanma yerinize dönün. Zor durumda olan avcılara yardımcı olmak sizler için bir öncelik teşkil etmelidir.

Atış esnasında patlama sesinde bir anormallik sezerseniz namlu içi başta olmak üzere tüfeğinizi kontrol ediniz.

• Av sırasında kesinlikle sigara içmeyiniz. Eğer bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız sigaranızı söndüğüne emin olmadan araziye atmayın. Mümkünse toprağa gömün.

• Tüfeğinizi araçta kesinlikle kılıfında taşıyınız.

• Dolu tüfek ile kesinlikle araca binmeyiniz.

• Yemek sırasında mutlaka silahınızı boşaltarak kılıfına koyun.

• Arkadaşlarınızın sizi temizlik konusunda uyarmalarına fırsat bırakmayın.

• Yemeğe arkadaşlarınızla aynı anda oturmaya özen gösterin.

arazide y r y ve t fek ta ma
Arazi şartlarında yürümek ve belirli bir performansı göstermek düz yolda yürümekten çok farklıdır. Arazi şartlarında uzun süreli yürüyüşlerde enerji ve efor harcamak çok yorucu bir iştir.Hazırlıksız ve deneyimsiz kişilerin bu eforu sarf ettikleri anlarda çok ciddi hatalar yaptıkları görülebilir. Arazi koşullarının insan bedenini zorlamasıyla birlikte; terleme, güç kaybı ve oksijen alabilme kapasitesi eksikleri nedeniyle bir takım fiziki oluşumlar meydana gelir.

Fiziki kondüsyonu kuvvetli bir avcıda dahi yorgunluk sebebiyle, hareketlerde kısıtlamalar ve muhakeme yeteneklerinde dengesizlikler gözlenebilmektedir. Bunlar, tüfek taşıma şeklinin değişmesinden, kalkan bir ava şuursuzca bir atış yapmaya kadar değişebilen nitelikler gösterebilir. Bir uçar avında, fişeklikte taşınan bir şevrotin ya da tek kurşunun yorgunluk ya da alınan alkol nedeniyle şuursuzca tüfeğe konulmasının yaratabileceği sonucu tahmin edebilmek imkansızdır. Örneğin; önünde hafif tepelik bir arazi olan bir avlaktan, yanlışlıkla atılan bir şevrotin fişeği saçmalarının, tepenin ardında sürüsünü otlatan bir çobanı ve bir büyükbaş hayvanı yaraladığı görülmüş bir olaydır..Av esnasında, yorgunluğun ve diğer etkenlerin değerlendirmesi çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Av heyecanı ile kişinin kendisini dinlemeyi ve etrafını gözlemlemeyi ihmal etmemesi gerekir.

Arazide Yürüyüş ve Tüfek Taşıma :
a a daki ikazlar akl n zdan hi kartmay n
Ava yalnız başınıza gitmemeye özen gösterin

Tüfeğinizi kayışsız taşımayı ve kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Dolu silahla, asla, hendek, çit ve benzeri yerlerden atlayarak geçmeye çalışmayın.

Hendek, çit ya da benzeri yerlerden geçişlerde tüfeğinizi kırıp içinden fişekleri çıkararak tüfek kırık halde geçmeyi yeğleyin.

Yağışlı havalarda, namlu içine yağmur veya kar girmemesine dikkat ediniz.

Av sırasında, tanımadığınız kişilerden kesinlikle fişek alıp kullanmayınız.

Av sırasında tüfeğinizi doldururken gereken emniyet tertiplerini alın.

Av yürüyüşünüzde silahınızı hiç bir kimsenin bulunmadığı bir istikamete çevirin.

Doldurduktan sonra silahınızı kapatırken boşluğa doğru tutup yavaşça kapatın.

Tüfeğinizi sürekli olarak hangi elinizde taşıma alışkanlığı edindiyseniz av bıçağınızı kemerinizin ters tarafına takmaya özen gösterin.

Uzun süren avlarda omuzlarınızın ağrımaması için yelek yerine bel kütüklüğü kullanın,

Aşağıdaki ikazları aklınızdan hiç çıkartmayın...
slide38
Av bıçağınızı ya da çakınızı av türüne göre seçin. Bıldırcın avına kocaman bir bıçakla çıkmamaya gayret edin.

Bir av gününde üzerinizde taşımayı düşündüğünüz av malzemelerinizi vücut ağırlığınıza göre dengelemeye çalışın.

Arkadaşlarınızın yanına dönerken herhangi bir ikaza gerek kalmaksızın silahınızı boşaltın.

Diğer avcıların yanına silahınız açık ve kırılmış olarak yanaşınız.

Silah otomatik ise boşaltmayı onların görebileceği güvenli bir mesafede yapın. Otomatik tüfeğinizin kurma kolu daima açık kalacak ve görülür şekilde kalmalıdır.

Silahınızı doldururken ve atış sonrası daima namlunun içini kontrol ediniz.

Av yürüyüşü esnasında silahınızın namlusu arkadaşlarınıza dönük konumda olmamalıdır.

Avcı hattında yürürken silahınızın namlusu daima havaya dönük konumda olmalıdır.

Avlanırken avcı hattını kesinlikle ihlal etmemeye özen gösterin.

Kalkışı sırasında tanımadığınız bir av hayvanına asla atış yapmayınız.

Diğer avcılara doğru kalkan ava asla atış yapmayınız.

slide39
Arkasını görmediğiniz yöne kesinlikle atış yapmayınız.
 • Saçmaların ya da merminin sekebileceği su, buz, kaya, taş ve benzeri yüzeylere kesinlikle atış yapmayınız.
 • Silahınızı boş dahi olsa asla dik olarak bir yere dayamayınız.
 • Alkol aldıktan sonra asla atış yapmayınız.
 • Ele geçirdiğiniz av hayvanlarını mevsim şartlarına göre uygun şekilde saklayınız.
 • Sıcak havalarda avladığınız av hayvanlarının iç organlarını çıkarın, mümkünse tuzlayın.
fi ek se imi
Fişek Seçimi...
 • • Gideceğiniz av türüne göre uygun saçma numarası seçmeye özen gösterin.
 • • Değişebilen şoklu tüfekleri kullanırken uygun zaman aralıkları içinde namlu ağzındaki şoku yeniden sıkın.
 • • Eğer fişeğinizi kendiniz dolduruyorsanız boş kovanlarınızın hepsini doldurmadan önce mutlaka doldurduğunuz yeni dolulardan numune alarak deneme atışı yapın.Yapmış olduğunuz deneme atışında (40 m) saçma dağılımını görün ve grupmanlara dikkate edin. Saçmalar arasından avın geçmemesi gerektiğini unutmayın. Yapmış olduğunuz doluları muhafaza ederken kaç gram barut, kaç gr saçma koyduğunuzu ve tapa basıncını, fişeklerin bulunduğu kutu ya da torbaların üzerlerine dolum tarihi de dahil olmak üzere not edin ve dolum yaparken sigara içmeyin.
arazi ve ormanda g venlik in k yafet se imi
Arazi ve Ormanda Güvenlik İçin Kıyafet Seçimi
 • Avda mümkün olduğu kadar yapılacak avın özelliklerine uygun bir kıyafet seçimi yapılmalıdır. İklimsel ve çevresel şartlar burada önem kazanmaktadır. Bir avcının tercih edeceği kıyafetler içinde, mevsimine uygun seçilmiş sağlam bir av botu ya da çizmesi avcının hareket kabiliyeti ve kişisel rahatlığı açısından önceliği alır. Yapılan avların daha ziyade yürüyerek olması bu konunun önemini arttırmaktadır. Bunu sırasıyla diğer avcılar tarafından fark edilmeyi sağlayacak renklerin kıyafetlerde kullanılması ve kamuflaj ile ilgili detaylar takip eder. Avcıların birbirlerini seçebilmeleri için parlak portakal rengi yelek ve şapkaların kullanımı kesinlikle tercih edilmelidir. Bazı ülkelerde av kıyafetlerinin bir bölümünde bu renklerin kullanımı avın cinsi önemli olmaksızın mecburidir.
 • Yeni aldığınız bir bot ya da ayakkabıyı ava gitmeden önce uzun yürüyüşlerle muhakkak deneyiniz.
 • Avda sentetik çoraplar ve kıyafetler giymeyiniz.
 • Askeri kamuflaj kıyafetlerin her avda kullanılamayacağı artık tüm dünyada kabul edilmiş bir gerçektir. Örneğin; Bıldırcın avına koyu yeşil ve alacalı askeri kıyafetle gidilmesi gereksizdir.
slide42
-Yapılacak ava göre diğer insanlar tarafından görülmekle birlikte bazı hallerde avın türüne göre yabani hayvan tarafından görülmemek amacıyla kıyafet seçimi yapılmalıdır.

-Yaz aylarındaki avlarda mevsimsel özelliklerden dolayı açık ve doğal renkli pamuk yada keten elyaflı kıyafetler tercih edilebilir. Burada amaç sıcak aylarda vücudun daha fazla nefes almasını temin etmektir. Koyu renklerin güneş ışınlarını daha fazla emdiğini unutmamak gerekir.

• Bıldırcın ve benzeri avlarda başımızdaki şapkanın veya yeleğimizin doğada az rastlanır kolay görülebilir renklerden olması avda diğer şahıslar tarafından görülmeyi kolaylaştıracaktır.

• Orman avlarında, avın türüne göre kıyafet seçimi yapılmalıdır.

• Çulluk, sülün ve benzeri avlarda kamuflaj kıyafetlere gerek yoktur.

• Domuz yada geyik avı gibi kamuflaj kıyafet gerektiren avlarda ise, az hareket etmek ve yer değişimi yapmamak doğru olacaktır.

• Sürek veya bekleme avlarında av rehberinin yada avcı başının talimatlarına kesinlikle uymak ve kimin nerede oturduğunu bilerek atış yapmak gerekir. Sürek avlarında avın başlangıç ve bitiş zamanları bir işaret ile belirlenmelidir. Bitiş işaretini takiben avcılar diğer avcılar tarafından kolayca görülmek için yanlarında taşıdıkları fosforlu turuncu renkli yelek ya da şapkalarını giymelidirler. Avın bittiğini belirten işaret alındıktan sonra asla atış yapılmamalıdır.

arazide toplumsal ba lamda sosyal ili kiler
Arazide Toplumsal Bağlamda Sosyal ilişkiler :
 • Avlanma eyleminin icra edileceği arazilerin ve ormanların kullanıcıları ve sahipleri avlanma eylemi sırasında orada bulunabilirler. Bu anların her ikisinde de avlaktaki karşılaşmalarda saygı sözcüklerinin kullanılması gerekir. Bu davranış şekli avcıların saygın kişiler olduğu ve emniyet kurallarına uyduklarını ifade etmede yardımcı olacaktır. Bazı arazi sahipleri ya da ormanlarda çalışanlar avcılık eyleminden silah kullanılıyor olması ve vurulma, yaralanma tehlikesi nedeniyle rahatsız olabilirler ve arazilerini terk etmenizi isteyebilirler. Bu durumda ısrarcı olmayarak tartışmalara neden olmadan o araziyi terk etmek en doğru davranış olacaktır. Unutulmamalıdır ki özel arazi sahiplerinin arazilerini terk etmenizi isteme hakkı her zaman bulunmaktadır. Avlanmanın zevkini ve ölçüsünü kaçıracak her türlü davranış ve eylemden uzak durmak bir avcının öncelikle uyması gereken kurallardan bir tanesidir.
 • • Avlaklarda karşılaşacağınız köylü ve yabancılarla selamlaşın. Yapacağınız sohbet sırasında öncelikle onların sorunlarını öğrenmeye çalışın. Onların sorunlarının yoğunluğundan dolayı istediğiniz cevapları alamayabilirsiniz. Bu durumda sükunetinizi ve kibarlığınızı koruyunuz.
 • • Arazide kesinlikle sönmemiş ateş bırakmayın.
slide44
• Koyunların sulanması için hazırlanan düzeneklerde deterjanla temizlik yapmayın.Yaptıysanız sabun ve deterjan artıklarının geride kalmamasına özen gösterin ve koyun sürüleri su içerken kesinlikle atış yapmayın.
 • • Çoban köpeklerine karşı çok zor şartlar altında kalmadığınız sürece asla silah kullanmayın
 • • Köylüye ait, hiç bir yapıyı bozmayın.
 • • Çitlerden ağaç çekip yakacak olarak kullanmayın.
 • • Bedelini hiç bir zaman ödeyemeyeceğiniz bir kazaya sebebiyet vermemek için sizden daha deneyimli avcıların ikazlarını asla göz ardı etmeyin.
 • • Unutmayın ki en ucuza sahip olabileceğiniz en kıymetli şey bir başkasının tecrübesidir.
 • • Avcılık ile ilgili bilgilerinizi genç arkadaşlarınıza içtenlikle aktarın.
 • • Bu davranışlarınız, sizin her zaman saygıyla hatırlanmanızı sağlayacaktır.  
malzeme se imi
Malzeme Seçimi :
 • Avcılık eyleminde kullanılacak olan malzemelerin tamamının kolay taşınabilir ve sağlam olması önemli bir noktadır.
slide46
Kamp :
 • Av eylemi esnasında arazide bir kaç gün kalınması söz konusu olabilir. Bu durumda öncelikle kişisel rahatlık ve güvenlik ön plânda olmalıdır. Araç ve konaklama ile ilgili malzemelerin asgari düzeyde, ama bu bir kaç zevkli günü sıkıntıya sokmayacak şekilde temin edilmesi yerinde olacaktır. Kamp kurulacak yerin önceden biliniyor olması önemli bir avantajdır.
 • • Kamp, dere yatağı gibi sellere ve akıntıya maruz kalabilecek yerlerin dışına kurulmalıdır.
 • • Kamp, kayalık ve taş yuvarlanması muhtemel yere kurulmamalıdır.
 • • Kamp ateşi etrafına asla dere yatağından alınan taşlar konulmamalıdır. Dere yatağı kuru bile olsa taşların içlerindeki nem ısı ile genleşip bomba gibi patlayarak yaralanmalara sebep olabilir.
 • • Kamp, bir akarsu ya da çeşme yakınına kurulursa su temini ve temizlik gibi konularda rahatlık sağlanır.
 • • Kamp çadırları pratik ve hafif malzemelerden temin edilirse kurmak ve toplamak süratli ve kolay olur.
 • • Çevre güvenliği için çadırların daire biçiminde rüzgar almayan bir yerde düzenlenmesi yerinde olur.
 • • Açık arazide kamp kurulacaksa araçların rüzgarın estiği yönde çadırları muhafaza edecek şekilde yerleştirilmelidir.
 • • Kamp için yeni alınan çadır, portatif masa ve benzeri ekipmanın kamp kurulmadan önce bir kaç kez ev ya da boş bir arazide kurulup sökülmesi daha sonra gerçekleştirilecek kamplarda kolaylık sağlar.
ava giderken yan m zda olmas gereken asgari malzemeler araba i inde
Ava giderken yanımızda olması gereken asgari malzemeler Araba içinde:
 • • Çekme halatı
 • • Vinç
 • • Elektrik bandı
 • • Ampul
 • • Sigorta
 • • Uzatma kablosu
 • • Takım çantası
 • • Harita, pusula
 • • El feneri
 • • Testere
 • • Dürbün
 • • Balta
lk yard m antas i inde
İlk yardım çantası içinde:
 • • Tendürdiyot
 • • Aspirin
 • • Gazlıbez
 • • Ağrı kesici
 • • Amonyak
 • • Makas
 • • Cımbız
 • • İğne
 • • Sargı bezi
 • • Antiseptik
 • • Böcek kovucu sprey
 • • Turnike yapabilmek için uygun lastik
 • • El temizliği için antiseptik solüsyon
konaklama s ras nda
Konaklama sırasında :
 • • Çadır
 • • Uyku tulumu
 • • Matara
 • • Battaniye
 • • Portatif masa ve sandalye
konaklama s ras nda kurulacak sofra i in
Konaklama sırasında kurulacak sofra için:
 • • Ocak
 • • Çatal, kaşık, bıçak
 • • Buzluk
 • • Termos
 • • Çelik tencere, tabak, bardak
 • • Tuz ve çeşitli baharatlar
 • • Alüminyum folyo
 • • Kibrit, çakmak
 • • Izgara
genel temizlik i in
Genel temizlik için:
 • • Sabun
 • • Deterjan
 • • El temizleme jeli
 • • Kağıt havlu
 • • Tuvalet kağıdı
 • • Kolonya
 • Avlanma eylemi esnasında, istesek de istemesek de pek çok bakteri ile doğrudan temas sağlarız. Bu durum özellikle ellerimiz ve ağız yoluyla alınabilecek bir bakteri neticesinde av esnasında, ya da avdan günler sonra ortaya çıkabilecek çeşitli rahatsızlıklar meydana getirebilir. Bunu önlemek maksadıyla temizlik kurallarına maksimum düzeyde dikkat etmemiz, sağlığımız için gereklidir. Yemek öncesinde ellerimizi ve yüzümüzü su ve sabun kullanarak temizlemeliyiz. Su ve sabun bulunamıyorsa piyasada satılan su kullanmayı gerektirmeyen bakteri öldürücü maddeler temizlik için kullanılabilir. Avda verilen yemek molaları genellikle yerde kurulan sofralarda gerçekleşmektedir. Bu zeminlerde mutlaka bir naylon örtü kullanılmalıdır. Yani, yemek yenilen zeminin mümkün olduğu kadar toz, toprak ve çamurdan arındırılması sağlanmalıdır. İmkân varsa, portatif masa ve sandalye kullanılması en doğru tercihtir.
k t hava artlar nda dikkat edilmesi gereken nemli hususlar
Kötü hava şartlarında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar...
 • Aşırı sıcak havalarda oluşacak tehlikeler:
 • Aşırı terleme sırasında, çok soğuk su içmemek gerekir.Aşırı terleme ile birlikte tuz ve mineral kaybı olabileceğini göz önünde tutarak su içine eczanelerde satılan toz haldeki glikoz ve mineral karışımları katılabilir. Aşırı sıcak havalarda geniş kenarlı bir şapka ve açık renkli pamuklu kıyafetler giyerek güneş çarpması ve sıcak havanın olumsuz etkilerine karşı hazır olmak gerekir. Aşırı sıcaklarda terleme yoluyla mineral kayıpları olur. Yorgunluk nedeniyle kramplar meydana gelebilir. Aşırı terleme nedeniyle oluşan tuzlanma yanlış elbise seçimi ile birlikte derideki gözeneklerin tıkanmasına ve böylece tahrişlere neden olabilir. Ayrıca, sıcak ve rutubetli ortamlarda çeşitli mikro organizmalar bulunur. Bunlar vücudun aşırı nemli bölgelerinde yoğunlaşıp çeşitli tahrişlere neden olurlar. Özellikle koltuk altı ve ayak parmakları bu nedenle en riskli bölgelerdir. Bu sebeple aşırı sıcaklarda, günlük avlarda dahi mutlaka yedek çamaşır ve çorap bulundurmanız sağlığınız için gereklidir.
a r so uk havalarda olu acak tehlikeler
Aşırı soğuk havalarda oluşacak tehlikeler :
 • Aşırı soğuk havalarda yapılan avlarda ise öncelikle vücut ısısını korumak gereklidir. El ve ayak donmaları, kar körlüğü gibi tehlikeler mevcuttur.Karlı ve buzlu arazilerde yapılacak yürüyüşlerde kişinin kullandığı bot ya da çizmenin kalitesi ve malzeme cinsi önem kazanır. Çamurlu ve buzlu suları içeri almayacak ayağı sıcak tutacak bir bot, bu tür avlarda kişisel rahatınız ve güvenliğiniz için gereklidir. Soğuk havalarda yapılan yürüyüşlerde nefes yolu ile önemli miktarda su kaybı olur.Su kayıplarının büyük bölümü, sentetik kıyafetlerin deriye nefes aldırmaması sebebiyle aşırı terleme ile de olur. Bu kıyafetlerin mümkün olduğu kadar vücuda nefes aldırabilecek ama soğuk havayı içeriye almayacak cinsten olmasına çalışılmalıdır.Kış aylarında kullanılacak kıyafetlerde özellikle, ayak donmalarını önlemek önem kazanmaktadır. Yukarıda belirtilenler evde, avlakta, arabada ve bir avcı ve silah sahibi olarak günlük yaşamımızda uymamız gereken asgari kurallardır. Bu kuralların sayısı ve çeşidi mutlaka arttırılabilir. Her sorumlu avcının, kendi güvenlik kitabını yazacak kadar güvenlik kavramına ilgi göstermesi, her şeyden önce kendi can güvenliği içindir.
avcilikta g venl k nlemler test sorulari
AVCILIKTA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ TEST SORULARI

1- Bir avcının en çok önem vermesi gereken konu nedir?

 • a) Silahı
 • b) Avda ve avlak dışında güvenlik önlemleri
 • c) Kuduz aşısı
 • d) Kıyafet
2 silahlar tercihen nerede saklanmal d r
2-Silahlar tercihen nerede saklanmalıdır.
 • a) yatak altında
 • b) dolapta
 • c) silah dolabında
 • d) banyoda
3 ocuklara silah ve tehlikeleri ne zaman anlat lmal d r
3-Çocuklara silah ve tehlikeleri ne zaman anlatılmalıdır.
 • A) Oynarlarken
 • B) Yemekte
 • C) Silahlarla ilgilendikleri zaman
 • D) Hiçbir zaman
4 bir av t fe i sat n al rken bak lmas gereken en nemli nokta nedir
4-Bir av tüfeği satın alırken bakılması gereken en önemli nokta nedir?
 • A) Beğenilmesi
 • B) Emniyeti
 • C) Rengi
 • D) Ölçüleri
5 eve ilk defa silah geldi inde silah dolab yoksa nas l muhafaza edilir
5-Eve ilk defa silah geldiğinde, silah dolabı yoksa nasıl muhafaza edilir.?
 • A) Hemen duvara asılır.
 • B) Kapı arkasına dayanır.
 • C) Sökülü olarak kutusunda muhafaza edilir.
 • D) Yatak altında saklanır.
6 eve silah geldi inde aile reisinin sorumluluklar ndan en nemlisi nedir
6-Eve silah geldiğinde, aile reisinin sorumluluklarından en önemlisi nedir?
 • A) Ava gitmek
 • B) Hemen atışa gitmek
 • C) Aileyi silahın tehlikeleri hakkında bilgilendirmek.
 • D) Arkadaşlarına silahı göstermek.
7 t fek omuzlan p at a haz rlan rken en ok neye dikkat edilmelidir
7-Tüfek omuzlanıp atışa hazırlanırken en çok neye dikkat edilmelidir?
 • A) Köpeğin havlamasına
 • B) Hedefin nerede ve ne olduğuna
 • C) Hedefin arkasına
 • D) Silahın rengine
8 ara ta t fek nas l ta n r
8-Araçta tüfek nasıl taşınır?
 • A) Kılıfında
 • B) Dolu olarak
 • C) Camdan dışarıda
 • D) Kucakta
9 t fek nas l ta nmal d r
9-Tüfek nasıl taşınmalıdır?
 • A) belde
 • B) kayışsız olarak hep elde
 • C) Omuzda askıyla
 • D) Kucakta
10 orman avlar nda ne renk giyilmelidir
10-Orman avlarında ne renk giyilmelidir?
 • A) Doğanın renklerini taşıyan kıyafetler.
 • B) Çizme
 • C) Doğanın renklerine aykırı turuncu yada kırmızı renkli kıyafetler.
 • D) Kamuflaj desenli kıyafetler
temel har ta b lg s ve kampcilik
TEMEL HARİTA BİLGİSİ ve KAMPCILIK

1- Aşağıdakilerden hangisi yıldırım çarpmasına bir önlem olarak düşünülemez.?

 • A) Zirve gibi yüksek ve açık noktalardan kaçının.
 • B) Üzerinizde bulunan metal malzemelerden arının.
 • C) Hızlı bir biçimde zikzaklar çizerek bölgeden uzaklaşmaya çalışın
 • D) Kar ve su birikintilerinden uzak durun
2 kamp n z kuraca n z yerin g rsel g zelli i yer se iminde en nemli unsurdur c mlesi
2-Kampınızı kuracağınız yerin görsel güzelliği, yer seçiminde en önemli unsurdur cümlesi;
 • A) Doğrudur.
 • B) Yanlıştır.
3 a a dakilerden hangisi v cut s cakl n korumak a s ndan daha iyi bir yal t m maddesidir
3-Aşağıdakilerden hangisi, vücut sıcaklığını korumak açısından daha iyi bir yalıtım maddesidir?
 • A) Yün
 • B) Pamuk
 • C) Keten
 • D) Kanvas
slide67
KAYNAKÇA :
 • NRA - National Rifle AssociationAvcı Eğitimi ve Yaban Hayvanı Üretme Vakfı Yayınları Av Doğa Silah Dergisi A Boy and His Gun (E.C Barnes) The SAS Survival Hand Book (Harper Collins John’ Lofty’ Wiseman)

HADİ RASGELE…