Pi ka r czna
Download
1 / 20

PI?KA R?CZNA - PowerPoint PPT Presentation


 • 227 Views
 • Uploaded on

PIŁKA RĘCZNA. Ewa Proczkowska 3b.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PI?KA R?CZNA' - fadhila


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Pi ka r czna

PIŁKA RĘCZNA

Ewa Proczkowska 3b


Pi ka r czna

Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.


Pi ka r czna

W grze biorą udział dwie drużyny po 14 zawodników (7 na boisku i 7 rezerwowych). Zawodnicy występują na pozycjach:

 • bramkarz

 • obrotowy (koło)

 • rozgrywający: lewe pół, prawe pół, środek (przed obrotowym)

 • skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło


Pi ka r czna

Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gol jest zdobyty, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym obwodem i znajdzie się wewnątrz bramki. Mecz dzieli się na dwie połowy po 30 minut z 10-minutową przerwą. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana, zatrzymywana. Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała oprócz podudzia i stóp. Jeżeli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać jedynie 3 sekundy. Tylko bramkarz znajdujący się w polu bramkowym (w obrębie linii 6 metrów) jest zwolniony z przestrzegania tych zasad.Pi ka r czna

Karol Bielecki (ur. 23 stycznia 1982 w Sandomierzu) – polski piłkarz ręczny, grający na pozycji lewego rozgrywającego, reprezentant Polski, uczestnik igrzysk olimpijskich (Pekin 2008), wicemistrz świata z 2007, brązowy medalista Mistrzostw Świata 2009. Od 1 lipca 2012 reprezentuje ponownie barwy Vive Targi Kielce.


Pi ka r czna

 • Pseudonim Kola

 • Pozycja lewy rozgrywający

 • Wzrost 202 cm

 • Masa ciała 100 kg

 • Obecny klub ViveTargi Kielce

 • Numer: klub 14 reprezentacja 8


Osi gni cia
OSIĄGNIĘCIA

Z Vive Kielce:

 •  Mistrzostwo Polski juniorów (2001)

 •  Mistrzostwo Polski seniorów(2003, 2013)

 •  Puchar Polski (2003), (2013)

 •  brązowy medal Ligi Mistrzów (2013)

  Z SC Magdeburg:

 •  Puchar EHF (2007)

  Z Rhein-NeckarLöwen:

 •  brązowy medal Bundesligi (2009)

Reprezentacyjne

 •  Młodzieżowe Mistrzostwo Europy (2002)

 •  2 miejsce Mistrzostw Świata (2007)

 •  3 miejsce Mistrzostw Świata (2009)

 • Superpuchar Europy (2008)

  Indywidualne

 • Król strzelców Młodzieżowych

 • Mistrzostw Europy (2002)

 • Król strzelców Młodzieżowych

 • Mistrzostw Świata (2003)

 • MVP meczu o 3 miejsce Mistrzostwa Świata (2009)


Pocz tki
POCZĄTKI

Swą przygodę ze sportem Karol rozpoczął w sandomierskiej szkole podstawowej od gry w piłkę nożną. Ponadto, w wieku 11 lat zapisał się do sekcji futbolowej Wisły Sandomierz, uczęszczając na zajęcia drużyn dziecięcych i juniorskich. Dość wcześnie jego talent dostrzegli szkoleniowcy grup juniorskich – wówczas pierwszoligowej – Siarki Tarnobrzeg. Mały Karol zaliczył tam jednak wyłącznie epizod, bowiem w międzyczasie do podjęcia treningów piłki ręcznej nakłonił go nauczyciel wychowania fizycznego i trener tej dyscypliny z rodzinnego miasta Ryszard Kiljański, który wraz z Mieczysławem Gospodarczykiem uczył Karola podstaw szczypiorniaka.


Pierwsze sukcesy
PIERWSZE SUKCESY

W sezonie 1997/1998 został przez Mieczysława Gospodarczyka włączony do kadry drużyny seniorskiej Wisły Sandomierz i zgłoszony do rozgrywek II ligi, jako najmłodszyzawodnik w Polsce. dzięki staraniom Marka Adamczaka, trafił do Iskry Kielce. W barwach tego klubu został mistrzem Polski juniorów, zadebiutował w Ekstraklasie, europejskich pucharach – w tym Lidze Mistrzów– wywalczając mistrzostwo kraju i Puchar Polski. Będąc zawodnikiem Iskry (wówczas Vive), w wieku 20 lat zadebiutował w reprezentacji narodowej.


Bundesliga
BUNDESLIGA

W2004 został wykupiony z kieleckiego klubu przez SC Magdeburg za sumę 200 000euro (wówczas równowartość 1 000 000 złotych), która do dziś pozostaje najwyższą kwotą transferu polskiego piłkarza ręcznego w historii, a w grudniu 2007 – wspólnie z Grzegorzem Tkaczykiem – trafił do Rhein-NeckarLöwen.


Reprezentacja
REPREZENTACJA

W sierpniu 2002 wraz z polską reprezentacją do lat 20 brał udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy, rozgrywanych w Trójmieście. Młodzi "Biało-czerwoni" – z Bieleckim, jako liderem – wywalczyli pierwszy złoty medal w historii polskiej piłki ręcznej, a Karol indywidualnie tytuł króla strzelców turnieju finałowego. Rok później w młodzieżowych mistrzostwach świata zajął siódme miejsce i został królem strzelców turnieju. Należy do tzw. "złotego pokolenia", czyli grupy młodych zawodników, którzy kilka lat po wywalczeniu na tej imprezie stali się liderami kadry seniorów (wraz z nim również Krzysztof Lijewski, Patryk Kuchczyński i Mariusz Jurkiewicz.


Kontuzja oka
KONTUZJA OKA

11 czerwca 2010, podczas towarzyskiego meczu z Chorwacją w Kielcach Bielecki doznał poważnego urazu oka. W 9. minucie spotkania został bowiem przypadkowo trafiony kciukiem w lewe oko przez Josipa Valčicia, wskutek czego doszło u niego do pęknięcia gałki ocznej. Bielecki został niezwłocznie przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, gdzie przeprowadzono tomografię komputerową. Następnie sportowca przetransportowano do kliniki okulistycznej w Lublinie. Tam wykonano doraźny zabieg operacyjny, po którym oko reagowało na bodźce świetlne. 13 czerwca szczypiornista trafił do niemieckiej kliniki w Tybindze, gdzie 2 dni później przeszedł drugą operację, mającą na celu dalszą korektę oka. Mimo starań lekarzy oka nie udało się uratować. 18 czerwca 2010 Bielecki ogłosił

zakończenie kariery sportowej.


Pi ka r czna

Jednak kilka dni później oświadczył, że po przejściu rehabilitacji, mimo negatywnych opinii lekarzy, zamierza podjąć próbę powrotu do gry w piłkę ręczną!:))))))))))))))


Pi ka r czna

26 lipca wystąpił w meczu charytatywnym na rzecz rodziny zmarłego Olega Velyky pomiędzy Rhein-NeckarLöwen, a Resztą Świata, w którym zanotował 3 trafienia. W celu ochrony zdrowego oka występował w specjalnych okularach ochronnych. 31 sierpnia rozegrał swoje pierwsze po przerwie spotkanie w Bundeslidze zdobywając11bramek i zostając najlepszym zawodnikiem na boisku!Powr t do reprezentacji
POWRÓT DO REPREZENTACJI

28 października 2010 zagrał pierwszy mecz w reprezentacji od czasu utraty oka. Polski zespół wygrał spotkanie 23:15, a Karol rzucił jedną bramkę.


ad