Download
1 / 12

E ŞİL ÇA Y - PowerPoint PPT Presentation


  • 213 Views
  • Uploaded on

E ŞİL ÇA Y. Yeşil çayın değişik kanser risklerini azalttığı kan kolesterol seviyesini düşürdüğü, yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Yeşil çayın özellikle yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'E ŞİL ÇA Y' - fadey


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

EŞİLÇAY

Yeşil çayın değişik kanser risklerini

azalttığı kan kolesterol seviyesini düşürdüğü, yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Yeşil çayın özellikle yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.

Bu etki yeşil çayın bünyesindeki C ve E vitaminleri, selenyum ve magnezyum mineralleri ile kateşin maddesi sayesindedir.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


Yeşil çayın değişik bakterilerin gelişmesini engellediği, gastrit hastalığında etkili olan Helicobacter pylori'ye karşı güçlü bir antibakteriyel etki gösteriği bilinmektedir.

Yeşil çaytüketen kisilerde hipertansiyon riskinin önemli derecede azalmaktadır.

Çay tüketimi arttıkça, ortalama serum kolesterol düzeyinin düşmekte ve koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki artmaktadır.

Sistolik kan basıncı ile çay arasında negatif bir korelasyon vardır.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


L- engellediği, gastrit hastalığında etkili olan Helicobacter pylori'ye karşı güçlü bir antibakteriyel etki gösteriği bilinmektedir.Theanine

Yeşil çaya nörolojik aktiviteyi

kazandıran madde L-Theanine amino asididir.

L-Theanine, kuru çay yapraklarında %1-2 oranında bulunan serbest bir amino asitdir ve çaya karakteristik tadını vermektedir.Yeşil çayın sakinleştirici etkisinin çaydaki uyarıcı kafein içeriği ile çeliştiği düşünülebilir fakat bu durum yine L-Theanine’in aktivitesi ile açıklanmaktadır. Bu amino asit, sinir sisteminde kafeinin stimüle edici etkilerine karşı antagonist etkinlik göstermektedir.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


Yapılan araştırmalarda L-Theanine’in rahatlatıcı etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor.

Birincisi; bu amino asit direk olarak alfa beyin dalgalarının üretimini stimüle ediyor, bu şekilde ancak meditasyonla başarılabilen derin bir rahatlama hissi ve mental uyanıklığın oluşmasını sağlıyor.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


İkincisi; etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor. L-Theanine inhibitör nörotransmitter olan GABA’nın oluşumuna katılarak etkisini gösteriyor. GABA dopamin, serotonin ve triptofan seviyelerini etkileyerek rahatlama etkisi gösterir.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


Beyin dalgaları dört kategoriye ayrılabilir. etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor.

1-Delta, sadece derin uyku aşamasında

2-Theta, genelde hafif uykuda ve uyuklama halinde

3-Alfa, rahatlamanın ve eforsuz uyanık olma halinin eşlik ettiği uyanıklık durumlarında

4-Beta ise genelde stresli durumlarda, odaklanmanın ve mental konsantrasyonun zor sağlandığı durumlarda ortaya çıkarıyor.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


L-Theanine’ne karşı verilen mental cevaplar, beynin etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor. de L-Theanine alımından yaklaşık 40 dk sonra gözlendi ve alfa dalgalarının(stresin zararlı etkilerini hafifletir)arttığıkaydedildi.L-Theanine, nörotransmitterlerin salınımını ve azalmasını etkilediği için hafıza ve öğrenme kabiliyetinin gelişimini sağlayabilecek özellikler gösterebilir.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


YAŞLILARDA etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor.

ÇAYIN ETKİSİ

1-Yeşil çay beynin yaşlanmasını önleyebilir.

Araştırmalar, günde 2 fincan ya da daha fazla yeşil çay içen yaşlılarda,daha az içenlerden yaklaşık yüzde 50 daha az kavrama zayıflığına rastlandığını gösterdi. Günde ortalama bir fincan yeşil çay içenlerin ise bu iki grubun arasında yer aldığı kaydedildi.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


2-Ç etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor. ayın ayrıca yaşlanmayı geciktiriciözelligi olduğu, bu özelliğininin içeriğindekiflavonid bileşenininden kaynaklandığıbilinmektedir.

3-Alzheimer,Parkinson ve Amyotropik Lateral Skleroz hastalıklarınıntedavisi için çoklu antioksidanların tüketimi önerilmektedir.Meyve, sebzeve içeceklerden özellikle kırmızı şarap ve yesilçayın çoklu antioksidan içermesi nedeniyle,nörodejeneretif hastalıkların tedavisinde kullanılmapotansiyeline sahiptirler.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


YE etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor. ŞİL ÇAY VE SİYAH ÇAY ARASINDAKİFARKLAR

  • Yapılan değişik çalışmalar sonucunda ,

  • Tüketilen yeşil ve siyah çayın plazma düzeyindeki antioksidan kapasite değerleri birbirinden farklı bulunmuştur. Yesil çay tüketildikten sonra plazmada antioksidan kapasite oranı %50, siyah çay için ise bu oran %40 olarak belirtilmiştir.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


YE etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor. ŞİL ÇAY VE SİYAH ÇAY ARASINDAKİFARKLAR

  • Siyah çay tüketiminden sonra plazma antioksidan kapasitesinin %76 oranına kadar yükseldiği iddia edilmektedir.Yesil çayın tüketiminden sonra plazma antioksidan kapasitesinin ancak %12 oranında yükseldiği ifade edilmektedir.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


Sonuç olarak etkisinin tüketiminden yaklaşık 30-40dk sonra iki farklı mekanizma ile ortaya çıktığı görülüyor.

Çay saglıklıbeslenmenin bir parçası

olan antioksidan kaynaklardanbiridir. Yetiskinleringünde 2-3 litre sıvıtüketmeleri gereklidir. Su, günlük sıvı tüketimininönemli bir parçasıdır. Bilimsel arastırma sonuçlarına göre günlük gerekli sıvı miktarının bir bölümünü çay karşılamaktadır.

Prof.Dr.Semih ÖTLEŞ


ad