slepice n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
SLEPICE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

SLEPICE - PowerPoint PPT Presentation


  • 391 Views
  • Uploaded on

SLEPICE. Adam Azzani Václav Lexman. Všechna plemena kura domácího pochází pravděpodobně z kura bankivského, lesního kurovitého ptáka žijícího v jihovýchodní Asii.První domestikovaní kurové se však pravděpodobně chovali hlavně pro kohoutí zápasy. Historie

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'SLEPICE' - ezhno


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slepice

SLEPICE

Adam Azzani

Václav Lexman

slide2

Všechna plemena kura domácího pochází pravděpodobně z kura bankivského, lesního kurovitého ptáka žijícího v jihovýchodní Asii.První domestikovaní kurové se však pravděpodobně chovali hlavně pro kohoutí zápasy.

Historie

Kur domácí (Gallus gallus f. domestika),

- hovorově označován jako slepice nebo slípka, moravskoslovenským nářečím slépka, obecně moravsky slepica, oblastně též kura, kůra, koura je domestikovaný pták.

slide3

Výstava První výstava, stejně jako první intenzivní chovy, začínají od konce 19. století. Na světě bylo chováno přes 24 miliard domácích kurů.

chov slepic

Chov slepic

1. pro maso

Slepice chované pro produkci masa se označují jako brojleři, kvůli nízkému věku při porážce (cca 30-50 dní) jako brojlerová kuřata. Odhaduje se, že na světě je chováno 20 miliard brojlerů .

2.pro vejce

Slepice chované za účelem produkce vajec se nazývají nosnice. Dnešní průmyslově chované nosnice vznikly cíleným šlechtitelským procesem křížením různých linií. Nepočítají se k žádnému určitému plemeni. Dokážou dobře zhodnocovat krmivo a snesou v prvním snáškovém cyklu téměř každý den jedno vejce. Ten začíná ve 20-30 týdnu věku. Nosnice tohoto stáří se označují jako kuřice.

dom c chov

Domácí chov

Do této skupiny je také možno zařadit tradiční chov slepic na dvorku. Běžný domácí chov slepic spolu s ekologickým chovem je z pohledu slepic ten nejpříjemnější. Slepice žijí také v halách stejně jako u podestýlkového chovu, ale musí mít volný přístup na přilehlý terén, částečně pokrytý vegetací.

klecov chov

Klecový chov

V EU jsou v klecích chovány dvě třetiny slepic, v ČR přes 90 % slepic. Tento způsob chovu je nejlevnější, ale pro slepice zcela neuspokojivý. Vejce z těchto chovů bývají označena jako "vejce nosnic v klecích". Rozlišují se klecové systémy neobohacené a obohacené.

slide7

Nosná plemena:

andaluska, ankona, araukana, ardeňanka, assendelftka, augsburčanka, australka, bergský kokrháč, berneveldka, brabantská selská slepice, brakelka, cemanská slepice, česká slepice zlatá kropenatá, drentská slepice, fríská slepice, groningenský racek, hamburčanka, hempšírka, isa brown, lakenfeldka,leghornka, maranska, minorka, německá krahujcovitá slepice, norská hnědožlutá slepice, orpingtonka, plymutka, rodajlendka, rýnská slepice, šumavanka, velsumka, vestfálska vysokonosná slepice, vlaška, vranohlávka, vyandotka, východofríský racek

masn plemena

Masná plemena:

breda, dolnorýnská slepice, dorkinka, faverolka, hudánka, krevkérka, sasexka, severoholandská slepice, žerzejský obr

Plemena s kombinovanou užitkovostí:

amrokska, bielefeldka, dominikánka, drážďanka, forverka, kosovský kokrháč, langšanka, lafleška, německá říšska slepice, orlovka, starozagorská červená slepice, sulmtálka, šumenská černá slepice

slide9

Bojová plemena:

asilka, indická bojovnice, ko šamo (ko gunkei), malajka, novoanglická bojovnice, staroanglická zdrobnělá bojovnice, šamo

Okrasná plemena:

antverpský vousáč, bantamka, brabantka, brahmánka, dornikská zakrslá, grubský vousáč, hedvábnička, holanďanka, holandská zakrslá, holokrčka, kočinka, rousné zakrslé, sebritka, soví vousáč, sultánka, sumatranka, šabo (japonky), španělky zdrobnělé, watermalská vousáč, yokohama, zdrobnělá fénixka, zdrobnělá paduánka

slepi trus

Slepičí trus

Označuje se jako kuřinec, kuřina,slepičinec, nebo jako slepičák, je to jedno z nejkvalitnějších

vzhled kohouti jsou hez a v ce zabarven j ne slepice maj kr tk zob k uzp soben k zob n potravy

VzhledKohouti jsou hezčí a více zabarvenější než slepice, Mají krátký zobák uzpůsobený k zobání potravy.

hlava slo en kr n lalok h eben obli ej zob k o i u n z v sy tato st b v v t inou neope en
HlavaSložení: krční lalok, hřeben, obličej-zobák,oči,ušní závěsy, tato část bývá většinou neopeřená
slide13

Nohy

Spodní část dolních končetin mezi patním kloubem a prsty nazýváme běháky. Většina slepic má čtyři prsty, tři směřují dopředu a jsou doširoka rozevřené, jeden směřuje dozadu, zajišťuje slepici jistotu během stání.

slide14

Potrava - slepice je všežravec - dává se ji zrní, zelené krmení a bobuloviny - hledá si také žížaly, slimáky a ostatní hmyz.

Uchopení slepice

1.Položít ruku slepici na záda – slepice obvykle zůstane v klidu stát

2. Mírně zatlačit – slepice se položí a lze ji snáze uchopit

3. Druhou ruku podsunout pod slepici zepředu dozadu tak, aby se mezi roztaženými prsty ruky nacházely oba její běháky, dva prsty jsou tedy mezi jejíma nohama. První ruka přitom zůstává ležet na hřbetu zvířete azabraňuje slepici mávání křídly.

paraziti
Paraziti

Blechy a vši Čmelík

Perožrouti Vápenka

peříši

zápeřníci