slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Chojnik PowerPoint Presentation
Download Presentation
Chojnik

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Chojnik - PowerPoint PPT Presentation


  • 447 Views
  • Uploaded on

Zamek

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Chojnik' - etwinningsp1


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
troch historii
TROCHĘ HISTORII

Zamek Chojnik usytuowany jest niedaleko Sobieszowa na szczycie góry Chojnik. Ta wznosi się 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. W drugiej połowie XIII wieku książę legnicki Bolesław Rogatka wzniósł na szczycie góry Chojnik dwór myśliwski. Rozbudował go zamieniając w zamek jego syn Bolko I Surowy książę jaworski na rubieżach którego znajdowały się Karkonosze.

cennik
CENNIK

ZAMEK CHOJNIK:

Wstęp:bilet normalny - 3zł.bilet ulgowy - 1.50zł.Czynne:od 9 do 16nieczynne w poniedziałki i dni poświąteczne

zakwaterowanie
ZAKWATEROWANIE

Apartament pod Chojnikiem :

Adres: 58-570 Sobieszów Żabia 5

WWW: www.podchojnikiem.wkarkonoszach.pl

legendy
LEGENDY

Najsłynniejszą legendą, związaną z twierdzą Chojnik, jest historia o pięknej księżniczce Kunegundzie, córce zamożnego właściciela zamku. O jej rękę starało się wielu zacnych rycerzy przybywających na zamek, jednakże księżniczka postawiła śmiałkom jeden warunek. Zostanie żoną tego, kto w pełnej zbroi objedzie na swoim wierzchowcu wokół murów zamkowych. Wszyscy wiedzieli, że zadanie to było niemalże niewykonalne z powodu stromych zboczy góry, jednak niejeden rycerz próbował swych sił. Wszyscy ginęli spadając w przepaść, a co mądrzejsi rezygnowali zawczasu. Wiele lat upłynęło i wielu młodzieńców straciło życie, aż na zamku pojawił się rycerz z Krakowa, który od razu spodobał się Kunegundzie. Chciała nawet dla niego zrezygnować ze śmiertelnej próby, ale dumny śmiałek siedząc w siodle podjął wyzwanie. Objechał zamek, a jego koń utrzymał się na urwistym szlaku. Rozległy się fanfary, a księżniczka wybiegła rzucić mu się na szyję. Ten jednak ani drgnął i odrzekł, iż nie chce wiązać się z Kunegundą, gdyż przez jej okrutny pomysł zginęło tylu niewinnych ludzi. Chciał tylko pokazać, na co stać polskie rycerstwo. Następnie odjechał, a księżniczka, nie mogąc znieść upokorzenia, jakiego doznała od dzielnego rycerza (według innej wersji – wyrzutów sumienia), sama rzuciła się w górską przepaść.

autor prezetacji
AUTOR PREZETACJI

Prezentację wykonał Bartosz Gajda kl. 6”c”

Źródło: http://www.karkonosze.pl/