slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ERGUVANLAR SOLMADAN GEL PowerPoint Presentation
Download Presentation
ERGUVANLAR SOLMADAN GEL

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

ERGUVANLAR SOLMADAN GEL - PowerPoint PPT Presentation


  • 384 Views
  • Uploaded on

ERGUVANLAR SOLMADAN GEL.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ERGUVANLAR SOLMADAN GEL' - ethanael


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

ERGUVANLAR

SOLMADAN GEL

slide5

Erguvan ağacı İstanbul’un bir simgesidir. En azından geçmişte öyleydi. Beton yığınlarının çoğalmadığı dönemleri yaşayanlar, baharın İstanbul’a erguvan ağaçlarının çiçek açmasıyla geldiğini anımsayacaklardır. Gerçi artık bu ağaç İstanbul’un gürültüsü ve kalabalığından usanmış olacak ki, İstanbul’u terk etti ve baharda da uğramaz oldu. Bugün erguvan ağacını az da olsa yine İstanbul’un bazı köşelerinde görmemiz mümkündür.Bu ağaç Baharın gelişiyle kısa bir an için çiçeklenir, çiçeklerinin görüntüsü narin ve utangaçtır. Sanki ağaç yüzünü gizlemek istemektedir. Çiçeklerin dallarda çok kısa bir süre kalması sanki ağacın çiçeklerini insanlardan kıskandığı duygusunu verir gibidir.İngilizce adı “ Redbud” veya “Judas Tree” olarak bilinen bu ağacın ana vatanı Filistin’dir. Erguvani dediğimiz renk, efsanelere göre utancın rengiymiş. Bu ağaç İstanbul’da tanınmaya başlayınca, neşenin, aşkın, coşkunun rengi olmuş. Eskilerin anlattığına göre önceleri bu ağacın çiçeği beyazmış. Filistin de İsa’nın ortaya çıkması ve havarilerinden Yahuda’nın İsa'yı otuz gümüş karşılığı ihbar etmesi, daha sonra da bu yaptığından pişman olup, kendini bir erguvan ağacının dalına asması üzerine, Erguvan ağacıda , bu utancı kaldıramamış ve bu ihanet yükünü dallarında taşıdığı için bembeyaz çiçekleri utancından kızarmış.

slide8

Bu nedenle Erguvan ağacının artık Filistin diyarının kavruk topraklarına tahammülü kalmamış ve ancak İstanbul’un eşsiz mavisi ve yeşili ile avunabileceğini anlamış. Böylece İstanbul’a gelerek yerleşmiş. Kendine yeni bir yurt edinmiş. Erguvani renk mavi ve yeşilin arasında baharın ve yeniden dirilişin bir müjdecisi olarak kabul görmüş.Erguvan ağacının çiçekleri birden belirir ve birden kaybolur. Bu insanı hüzünlendirir. Varolmak ve yok olmak, Kavuşmak ve ayrılmak gibi karşıtlıkları çağrıştırır. Çiçekler, sevgili gibi narindir, elde edilmesi, elde tutulması zordur. Sevgili gibi sahip olunamayacak kadar güzeldir. Erguvanın bir anlık çiçek açıp, solması üzerine bu ülkenin duygusal insanlarını etkilemiş ve şairler erguvan üzerine şiirler yazmışlardır. Erguvan ağacının yaprakları ve çiçeği üzerine düşen çiğ damlaları bu çiçekleri bir mücevher gibi gösterir. Şairlerimizden Baki iki mısra ile bu olağanüstü durumu şöyle anlatmıştır. Dürr ü yakut ile nahl-i murassa sandım Erguvan üzre dökülmüş katarat-ı emtâr BakiErguvan ağacını çok seven bir mail dostuma karşı kendimi borçlu hissettiğim için bu sunumu hazırlayarak sizlerle paylaşmak istedim.

slide12

ERGUVANLAR SOLMADAN GELYıllar yıllar önceBizim sokağın sonundaErguvan ağaçlı bir bahçeAğacın ardındaBir pencere Geçerdim kapınızın önündenSessizce Kızarırdı erguvanlarSanki beni görünceBir siluet görünürdü penceredenHeyecanlanırdımYağmur yağardı ince ince IslanırdımTitrerdimŞimdi nerede o renklerO hevesler, o yüreklerSolunan hava bile değiştiAma umut tükenmediErguvanlar pembeleştiZaman artık hedeflere engelHer nerdeysenBir an evvelErguvanlar solmadan gel.