slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Witamy na pierwszym workshopie I.C.E Dieta i Indoor Cycling w walce ze zbędnymi kilogramami PowerPoint Presentation
Download Presentation
Witamy na pierwszym workshopie I.C.E Dieta i Indoor Cycling w walce ze zbędnymi kilogramami

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 59

Witamy na pierwszym workshopie I.C.E Dieta i Indoor Cycling w walce ze zbędnymi kilogramami - PowerPoint PPT Presentation


 • 139 Views
 • Uploaded on

Witamy na pierwszym workshopie I.C.E Dieta i Indoor Cycling w walce ze zbędnymi kilogramami część pierwsza Iwona Wierzbicka. Ćwiczenie praktyczne: Dzielimy się na grupy – każda z grup otrzyma „dietę cud” czy ta dieta jest dietą cud? co z nią jest nie tak, a może jest całkiem na TAK ?

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Witamy na pierwszym workshopie I.C.E Dieta i Indoor Cycling w walce ze zbędnymi kilogramami


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript
  1. Witamy na pierwszym workshopie I.C.E • Dieta i Indoor Cycling w walce ze zbędnymi kilogramami • część pierwsza • Iwona Wierzbicka

  2. Ćwiczenie praktyczne: • Dzielimy się na grupy – każda z grup otrzyma „dietę cud” • czy ta dieta jest dietą cud? • co z nią jest nie tak, a może jest całkiem na TAK ? • uwagi? Co należy zmienić?

  3. Diety cud często są: • monotonne • mało urozmaicone • nie zgodne z naszymi upodobaniami • składniki są bardo drogie lub ciężko je kupić • jedno lub kilku-składnikowe - niedobory i spustoszenie w organizmie • niskokaloryczne – 1000, 1200, 1500kcal. PPM?!?

  4. Podstawowa przemiana materii (PPM) - definicja Najmniejsza ilość energii jaką potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania bez wykonywania żadnych dodatkowych czynności ruchowych. Potocznie: leżę, nic nie robię i dobrze funkcjonuję. Pomiar wykonywany jest w warunkach zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego, na czczo oraz w odpowiednim mikroklimacie (temperatura 20-220C, odpowiednia wilgotność powietrza).

  5. Podstawowa przemiana materii (PPM) – co określa? • Ilość kalorii niezbędną do utrzymania prawidłowej pracy organów wewnętrznych na odpowiednim poziomie: • płuca – oddychanie • praca serca – krążenie • praca nerek • wątroba • praca układu nerwowego • czynności wydzielnicze i wydalnicze • utrzymanie prawidłowej temperatury ciała • utrzymanie prawidłowego napięcie mięśniowe.

  6. Dlaczego nie wolno obniżać wartości energetycznej diety poniżej zapotrzebowania na poziomie PPM? • Instynkt samozachowawczy!!! • Jeżeli radykalnie ograniczymy kaloryczność naszego menu, organizm broniąc się będzie spowalniał przemianę materii. • Kto z Was jeździ samochodem?

  7. Jak obliczyć PPM – podstawową przemianę materii? dla kobiet 0,95 kcal/kg mc/h dla mężczyzn 1 kcal/kg mc/h dieta 1000kcal? dieta 1200kcal? Ćwiczenie praktyczne: każdy oblicza swoje PPM

  8. Otyłość jest chorobą wieloczynnikową, przewlekłą, rozwijającą się zwykle powoli. Powstaje często w wyniku połączenia czynników zarówno środowiskowych jak i genetycznych. W prostszym ujęciu jest to nagromadzony nadmiar tkanki tłuszczowej ponad 35% masy ciała u kobiet i ponad 25% masy ciała u mężczyzn.

  9. Sposób określania otyłości • BMI • wskaźnik WHR • wskaźnik obwodu talii • metoda BIA

  10. BMI - wskaźnik masy ciała – Body Mass Index masa ciała w kg BMI = ------------------------ wzrost do kwadratu (m2) Ćwiczenie praktyczne: oblicz swoje BMI

  11. BMI - wskaźnik masy ciała – Body Mass Index

  12. Ćwiczenie praktyczne: • Dzielimy się na grupy – każda z grup otrzyma wydruk z analizatora • analiza wydruku • zalecenia – co należy zmienić

  13. Proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów (BTW) w diecie • 12-14% energii z białka • 25-30% energii z tłuszczu • 55-60% energii z węglowodanów • -dopełniają resztę Prawidłowo zaplanowana dzienna racja pokarmowa powinna dostarczać:

  14. Ćwiczenie praktyczne: • Oblicz – dla swojej CPM: • niezbędną ilość gramów białka, tłuszczów, węglowodanów

  15. Zapotrzebowanie na wodę Przeciętne dobowe zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2,5 litra. Zmienia się ono w zależności od płci, wieku, klimatu, temperatury otoczenia, wysiłku fizycznego oraz stanu fizjologicznego.

  16. Zapotrzebowanie na wodę, a wysiłek fizyczny W przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego (długotrwałego) zmniejsza się wydalanie wody z moczem (nawet trzykrotnie) natomiast zwiększa się wydalanie wody z potem (nawet pięćdziesięciokrotnie) i w mniejszym stopniu z powietrzem wydychanym. Zapotrzebowanie na wodę może wzrosnąć powyżej 7l/dobę.

  17. Cukry złożone – co z nimi jest nie tak? Do czego można je wykorzystać?

  18. Rola węglowodanów przyswajalnych Są głównym źródłem energii dla organizmu. W organizmie są rozkładane i wchłaniają się do tkanek w formie glukozy. W diecie powinny mieć udział na poziomie 50-60% energii. Minimalna ilość węglowodanów przyswajalnych gwarantująca ochronę białek ustrojowych to 100g/dobę. Nasz organizm ma niewielkie możliwości magazynowania węglowodanów bo zaledwie 350-450g. Wystarcza to na 12 godzin przy zapotrzebowaniu 2800kcal. Zapasy magazynowane są w postaci glikogenu w wątrobie, mięśniach, nerkach oraz w postaci glukozy we krwi.

  19. Ile powinno być błonnika w diecie? 20-40g lub więcej W Polsce spożycie błonnika kształtuje się na poziomie 15 g dziennie. W społeczeństwach nieuprzemysłowonych, np. w Afryce spożycie błonnika wynosi około 60 gram na dobę. Efektem tego jest niska i bardzo niska zachorowalność na choroby nowotworowe jelita grubego i odbytu.

  20. CIEKAWOSTKA - oznaczenia mąki: typ 450: tortowa, krupczatka, "pięćsetka" typ 550: luksusowa typ 650 typ 750: chlebowa typ 1050 typ 1400: sitkowa typ 1850: graham typ 2000: razowa, śruta chlebowa.

  21. Produkty zbożowe z pełnego przemiału a przetworzone - białe Produkty zbożowe z pełnego przemiału (grubego) są cenniejsze od produktów zbożowych przetworzonych (białej mąki). Zawierają więcej błonnika, magnezu (70% więcej), żelaza, witamin z grupy B, niacyny, cynku. Mają niższy indeks glikemiczny przez co stabilizują gospodarkę cukrową. Dostarczają mniej energii (kalorii).

  22. Cukier poza czystą energią nie dostarcza żadnych wartości odżywczych!!!

  23. Tłuszcze Które tłuszcze są złe a które dobre?

  24. Jeszcze słów kilka o białku Wszystkich procesy życiowe w naszym organizmie potrzebują energii, której głównym źródłem jest glukoza oraz wolne kwasy tłuszczowe (czyli te, które znajdują się aktualnie w krwioobiegu, a nie zmagazynowane w komórkach tłuszczowych). Gdy w krwioobiegu zabraknie „paliwa” nasze komórki dokonają rozpadu białek ustrojowych. Będą one pochodziły głównie z mięśni szkieletowych. Jeżeli stosujemy dietę z dużą ilością białek, których nasz organizm nie jest w stanie wykorzystać do celów budulcowych – wątroba zamieni je w kwasy tłuszczowe a następnie zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej.

  25. DIETA UBOGOENERGETYCZNA

  26. INDEKS GLIKEMICZNY

  27. Co to takiego – indeks glikemiczny? Wg definicji FAO/WHO 1998r to proporcja pola pod krzywą odpowiedzi glikemicznej po spożyciu 50g przyswajalnych węglowodanów zawartych w badanym produkcie spożywczym i odpowiedzi glikemicznej na taką samą ilość węglowodanów pochodzącą ze standardowego produktu (glukoza lub białe pieczywo) spożytego przez tę samą osobę. Im wyższa jest zatem wartość indeksu glikemicznego danego produktu czy posiłku, tym wyższe będzie stężenie glukozy we krwi po jego spożyciu.

  28. Ładunek glikemiczny Naukowcy zauważyli, że niektóre produkty o wysokim indeksie glikemicznym w zwyczajowo spożywanej porcji zawierają niewielką ilość przyswajalnych węglowodanów, dlatego obok indeksu glikemicznego zaproponowano pojęcie ładunku glikemicznego(glicaemic load – GL). Wartość ładunku glikemicznego określa odpowiedź glikemiczną po spożyciu określonej porcji produktu spożywczego. Im wyższa jest wartość GL tym wyższy będzie wzrost stężenia glukozy we krwi i silniejsza odpowiedź insulinowa (wyrzut insuliny). Produkty o podobnych ładunkach glikemicznych pomimo różnego indeksu glikemicznego spowodują podobny wzrost poziomu glukozy we krwi.

  29. Do czego można wykorzystać wiedzę nt Indeksu Glikemicznego?

  30. Indeks Glikemiczny - ważne Indeks i ładunek glikemiczny produktów żywnościowych spożywanych w ich naturalnej postaci jest znacznie niższy niż gotowanych lub przetworzonych w inny sposób.

  31. SUPERKOMPENSACJA

  32. Organizm zachowuje się podobnie jak chomik, który w policzkach odkłada zapasy na później, na tzw. „czarną godzinę”. Naszymi „policzkami” będą mięśnie, a zapasami – zgromadzony w nich glikogen.

  33. Z pojęciem superkompensacji związana jest poprawa możliwości wysiłkowych dzięki optymalnie zaplanowanej i wykonanej serii jednostek treningowych. Do zjawiska tego dochodzi po odpoczynku poprzedzonym treningiem.

  34. Po wysiłkach intensywnych, ale krótkotrwałych odbudowa następuje szybko. Może to być kwestia kilku godzin. Natomiast po wysiłkach długotrwałych faza superkompensacji występuje później, np. po kilkunastu godzinach, ale może też trwać przez kilka dni.

  35. WYSIŁEK FIZYCZNY W WALCE Z NIECHCIANYMI KILOGRAMAMI

  36. Skąd wiem kiedy ćwiczę tlenowo (spalam tkankę tłuszczową), a kiedy beztlenowo (robię sobie „zakwasy”)?

  37. Jak należy ustalić tętno maksymalne dla klienta?

  38. Metoda testu swoich możliwości Kilka minut wysiłku na bieżni czy rowerze stacjonarnym do granic swoich możliwości może dać obraz maksymalnego tętna. W tym czasie klient lub instruktor powinien stale obserwować pulsometr – najwyższa osiągnięta wartość będzie tętnem maksymalnym. Tętno maksymalne możemy podstawić do formuły wieku lub do formuły Karvonena. Plusy metody: obrazuje faktycznie możliwości osiągnięcia danego poziomu tętna, dość łatwe do wykonania. Minusy metody: po pierwsze należy dysponować pulsometrem, co nie zawsze jest na wyposażeniu klubu, czasami klient nie ma ochoty dać z siebie wszystkiego stąd nie wiemy czy osiągnięta wartość jest faktycznie wartością maksymalną. Metoda nie jest polecana dla osób otyłych, z nadciśnieniem czy innymi chorobami, o których istnieniu może nie wiedzieć sam klient – zbyt duże ryzyko związane z uzyskaniem wysokiego tętna.

  39. Formuła wieku 220 – wiek = tętno maksymalne – dla mężczyzn 226 – wiek = tętno maksymalne – dla kobiet Tętno maksymalne x strefa tętna Plusy metody: szybka, prosta – wystarczy kalkulator. Minusy metody: bardzo niedokładna.

  40. EPOC • (Excess post-exercise oxygen consumption) • – potreningowe zwiększone zapotrzebowanie na tlen

  41. Zjawisko bardzo dla nas korzystne występuje po wysiłku fizycznym i jest tym większe im intensywniejszy był wysiłek fizyczny i im więcej przemian następowało na drodze beztlenowej. To jest tak jakby spłacić dług, który się zaciągnęło podczas ćwiczeń. Można to np. przyrównać do zakupów płacąc kartą kredytową – fizycznie nie mamy środków na koncie bankowym a robimy zakupy, po czym musimy spłacić nasze zobowiązania. EPOC wiąże się nie tylko z samym spłacaniem ale przede wszystkim ze wzrostem zapotrzebowania energetycznego.

  42. EPOC sprzymierzeńcem w walce z nadmiarem kilogramów Znając zależność między intensywnością treningu a EPOC należy się zastanowić czy przedział 65-75% HRmax czy nawet 65-85% HRmax są jedynymi słusznymi zakresami treningu cardio.

  43. Badania pokazują, że efekt EPOC zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu w przedziale 51-127 kcal i może się utrzymywać od kilku do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu godzin po treningu. W pierwszych trzech godzinach po treningu podnosi Podstawową Przemianę Materii o około 10-15%, po czym zaczyna stopniowo spadać. Oznacza to w praktyce, iż możemy leżeć, nic nie robić a nasz organizm spala więcej kalorii niż normalnie.

  44. Wnioski – podsumowanie – EPOC: • Warto oprócz typowych „aerobów „zastosować treningi interwałowe, gdzie tętno będzie wzrastało powyżej 75 a nawet 85% HRmax. • W procesie odchudzania warto włączyć ćwiczenia siłowe – intensywne. W przeprowadzanych doświadczeniach najlepiej sprawdzały się treningi z wykorzystaniem mięśni antagonistycznych, mniejszą ilością powtórzeń, większą ilością serii. • Łącząc zasadę EPOC i superkompensacji wydaje się bezzasadne ćwiczenie codziennie. Ważne jest szczególnie w treningu amatorskim uświadomienie klientom, iż warto zrobić dzień przerwy. Trening co drugi dzień ale o odpowiedniej intensywności. W fazach odpoczynku – organizm się regeneruje, nadbudowuje zapasy glikogenu, a kalorie mimo wszystko są spalane – działa EPOC. • Biorąc pod uwagę, że największy efekt EPOC osiągamy przez pierwsze trzy godziny po wysiłku warto tak zaplanować trening aby czerpać z tego korzyści. Sen – zmniejszy zdecydowanie efekt. Warto zatem ćwiczyć w godzinach porannych, popołudniowych lub nie później niż trzy godziny przed snem.

  45. PODSUMOWANIE tematu wysiłek fizyczny, a odchudzanie: • Bez względu na wszelkie korzyści jakie niesie ze sobą trening w wyższych przedziałach tętna, metoda interwałowa oraz efekt EPOC należy pamiętać o odpowiednim zaadaptowaniu klienta do aktywności fizycznej. • Osoby rozpoczynające aktywność fizyczną, osoby otyłe oraz z problemami ze strony układu krążenia powinny rozpoczynać treningi w grupach P1 (początkujące – tętno do 65% - więcej na szkoleniu I.C.E. Basic). • Po zaadoptowaniu się do wysiłku (czas ten zależy indywidualnie od każdej osoby, od jej tolerancji na wysiłek fizyczny oraz częstotliwości uczęszczania na zajęcia I.C.) można zaproponować grupy P2 (początkujące – tętno do 75% - więcej na szkoleniu I.C.E. Basic).

  46. Osoby dobrze tolerujące wysiłek, po jakimś czasie uczęszczania na zajęcia P2 mogą i powinny przejść do grup średniozaawansowanych i zaawansowanych gdzie przedziały tętna mogą być na poziomie 75-85%, jak również wyższe w metodach interwałowych (więcej na szkoleniu I.C.E. Licencja B). • Pomimo istnienia różnego rodzaju tabel i wytycznych, należy pamiętać że każdy jest indywidualną jednostką i do instruktora należy ocena czy dana osoba poradzi sobie w takiej grupie zaawansowania. Należy zwracać uwagę na sygnały świadczące o zmęczeniu czy przetrenowaniu. • Osobom dobrze tolerującym wysiłek należy sugerować wysiłek w wyższych przedziałach tętna aniżeli powszechnie uznanych za „aerobowe” – efekt EPOC.