Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s
Download
1 / 33

- PowerPoint PPT Presentation


 • 569 Views
 • Uploaded on

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ. Fen Bilimleri Enstitülerinde Akademik ve İdari Süreçler Prof. Dr. Aşır GENÇ Enstitü Müdürü. FENBİLKON5 OGÜ. Selçuk Üniversitesi. TARİHÇE. TARİHÇE.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - erling


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s
SELÇUK ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Fen Bilimleri Enstitülerinde Akademik ve İdari Süreçler

Prof. Dr. Aşır GENÇ

Enstitü Müdürü

FENBİLKON5 OGÜTar h e
TARİHÇE

 • Konya'da üniversite açılması konusu ilk olarak 1955 yılında TBMM'de hazırlanan bir kanun tasarısı ile gündeme gelirken, milletvekillerinin yarısından fazlası tarafından imzalanan tasarı, talihsiz bir şekilde Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçememiştir. 1962'de M.E.B.'e bağlı olarak açılan Selçuk Eğitim Enstitüsü ve Yüksek İslâm Enstitüsü ile üniversiteye sahip olma yolunda ilk ciddi adım atılmıştır. Bu ilk adımın güçlendirilerek geliştirilmesi için 1968’de Konya'da Üniversite'yi Kurma ve Yaşatma Derneği kurulmuş ve nihayet duyulan yakın ilgi, gösterilen üstün gayretler sonucu bugünkü Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin nüvesini teşkil eden Mühendislik-Mimarlık Yüksekokulu kurulmuştur. Binası, dersliği, personeli ve bütçesi olmadığı halde Üniversite'yi Kurma ve Yaşatma Derneği'nin gayretleri ile 1970-1971 eğitim-öğretim yılında Çocuk Esirgeme Kurumuna ait bir binada (Gazi Lisesi yanı) hizmet vermeye başlayan bu yüksekokul, 5 Temmuz 1971 tarih ve 1418 sayılı kanunun 9’uncu maddesine istinaden Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi unvanını almıştır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

Üniversitenin kuruluşuna hazırlık safhası teşkil eden bu üç okuldan daha etkin bir üniversiteye geçiş süreci ise 1975 yılında gerçekleşmiştir. 11 Nisan 1975’te yürürlüğe giren ‘4 Üniversitenin Kurulması ile İlgili 1873 Sayılı Kanunla’ yurdumuzda dört üniversitenin kurulması öngörülmüş ve Selçuk Üniversitesi de bu kanuna istinaden kurulmuştur. 1976-1977 eğitim-öğretim yılında Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olmak üzere 2 fakülte, 7 bölüm, 327 öğrenci ve 2 kadrolu öğretim üyesi ile faaliyete geçen Selçuk Üniversitesi, 1982 yılına kadar kayda değer bir gelişme gösterememiştir


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

Selçuk Üniversitesi için atılım yılı 1982 olmuştur. 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile ilk etapta üniversitenin çekirdeğini oluşturan Fen ve Edebiyat Fakülteleri birleştirilerek Fen-Edebiyat Fakültesi'ne, Selçuk Yüksek Öğretmen Okulu'nun Eğitim Fakültesi'ne, Konya Devlet Mühendislik-Mimarlık Akademisi'nin, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'ne, Konya Yüksek İslam Enstitüsü'nün İlâhiyat Fakültesi'ne dönüştürülmesine karar verilmiştir. Ayrıca Hukuk, Tıp, Ziraat ve Veteriner Fakülteleri ile Sağlık, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüleri'nin kurulmuş, Yabancı Diller Yüksekokulu kaldırılarak Konya Meslek Yüksekokulu'na dönüştürülmüş, Niğde'de Niğde Meslek Yüksekokulu kurulmuş, Kız Sanat Yüksek Öğretmen Okulu, Kız Sanat Eğitim Yüksekokulu'na dönüştürülmüş, Niğde Eğitim Enstitüsü Eğitim Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. Selçuk Üniversitesi, ‘41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’ ile bir anda 8 fakülte, 4 yüksekokul ve 3 enstitü seviyesine ulaşmıştır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

2000’li yılların sonuna kadar bilimsel alan başta olmak üzere fiziki, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda hızlı bir yükseliş yaşayan Selçuk Üniversitesi’nin 2011 yılı itibariyle bünyesindeki fakülte sayısı 24’e yükselmiştir. Ancak 2011 yılı Aralık ayında Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün onayıyla Selçuk Üniversitesi Meram yerleşkelerinde bulunan Meram Tıp Fakültesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi Konya’daki ikinci devlet üniversitesi olan Konya Üniversitesi’ne bağlanmıştır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

Bugün bünyesinde 21 fakülte, 6 enstitü, 6 yüksekokul, 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadır.


Sel uk niversitesi1

Selçuk Üniversitesi 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadır

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ


Fen b l mler enst t s
FEN BİLİMLERİ 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadırENSTİTÜSÜ

 • Enstitüler; öğrencilerin kendi alanlarında bağımsız bilimsel araştırma yaparak, bilgiyi

  değerlendirip, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile inceleyip yorum yaparak yeni ufuklara ulaşmak için gerekli adımların atıldığı kurumlardır.

  Enstitümüz, 2547 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 41 sayılı Kanun Hükmünde

  Kararnamenin 22/5 maddesi gereğince 20.07.1982 tarihinde kurulmuş ve 06.10.1982 tarihinde

  faaliyetlerine başlamıştır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

Enstitümüzde halen 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadır26 Doktora, 30 Yüksek Lisans ve 13 Tezsiz Yüksek Lisans II. Öğretim Programı bulunmaktadır. Bu programlarda 2.737 öğrencimiz ile Enstitümüz Anabilim Dallarında görevlendirilen 155 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır. Enstitümüzden, kuruluşundan bu güne kadar 3.642 Yüksek Lisans 1013 Doktora olmak üzere toplam

4.645 Öğrenci mezun olmuştur.


Fen bilimleri enstit s

Fen Bilimleri 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadırEnstitüsü

Öğrenci Dağılımı


Fen bilimleri enstit s1

Fen Bilimleri 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadırEnstitüsü

Personelin Dile Getirdiği Problemler


Dari problemler
İdari Problemler 23 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı bulunan Selçuk Üniversitesi, yaklaşık 74.000'i aşkın öğrencisi ile Türkiye’nin en büyük eğitim kuruları arasında yer almaktadır


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 6 Ekim 1982 tarihinde kurulmuş olup şuan itibarı ile 30 Anabilim Dalımızda Tezli Yüksek Lisans,26 Anabilim Dalımızda doktora 13 Anabilim Dalımızda Tezsiz Yüksek Lisans Programlarında Lisansüstü eğitimlerimiz devam etmektedir. Ayrıca Disiplinler arası olarak açılan 1 adet programımızda faaliyetine devam etmektedir. 2 Üniversite ile ortak Lisansüstü programımızda devam etmektedir.

 • Bütün bu Anabilim Dallarımızda toplam 2737 öğrenci Lisansüstü eğitimlerine devam etmektedir.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • Anabilim Dallarımızda görevlendirilen 144 tane araştırma görevlisi bulunmaktadır. Başka üniversitelere 2547 sayılı kanunun 35. Maddesi gereğince görevlendirilen 5 araştırma görevlimizde bulunmaktadır.

 • Bu araştırma görevlilerimizden 94 tanesi 2547 sayılı kanunun 50/d maddesi gereğince, 6 tanesi 2547 sayılı kanunun 33/a ve 50/d maddesi gereğince 23 tanesi 2547 sayılı kanunun 35. Maddesi Öyp gereğince Üniversitemizde görevlendirilmiş bulunmaktadır.

 • Bütün bu faaliyetlerimiz 9 İdari personelle yürütülmektedir.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • Enstitüler Üniversitelerin dışarıya açılan kapılarıdır. Akademisyenliğin ilk adımıdır. Enstitülerin öğrencileri elittir. Amacı olan bilgiyi toplayıp bunu değerlendiren ve yeni verilere ulaşmak için gerekli adımları atan kişilerdir.

 • Bu kapsamda Enstitü olarak öğrencilerimize ilmi çalışmalarında yardım ve kolaylığı sağlamakta bizim görevimizdir. Örneğin BAP, SANTEZ,TÜBİTAK vs.

 • Tabi bütün bunlar yerine getirilirken zaman zaman hem mevzuat olarak hem de uygulamalarda sıkıntı yaşanmaktadır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 1- kapılarıdır. Akademisyenliğin ilk adımıdır. Enstitülerin öğrencileri elittir. Amacı olan bilgiyi toplayıp bunu değerlendiren ve yeni verilere ulaşmak için gerekli adımları atan kişilerdir.) 6111 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra sıkıntılar had safhaya uğramıştır. Öğrenci birkaç dönem kayıt yaptırmadığı zaman bu danışmanını da sıkıntıya sokmaktadır. Eğer 3 öğrencinin danışmanlığını yürütüyorsa ve bu 3 öğrencide birkaç dönem , dönem kaydını yaptırmamışsa, danışmanı, hem madden, hem de manen sıkıntıya girmiş demektir. Akademik çalışmaları engellediği gibi öğretim üyesinin şevkini de kırmaktadır.

 • Eğitimde normların olması gerektiğine inanıyoruz ve şartları sağlayamadığı halde kayıt silmenin yönetmeliğe işlenmesini ve verimsiz olan öğrencinin danışmanına vereceği rapor doğrultusunda kaydının silinmesini istemekteyiz.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 2-) Üniversitelerimde halen uygulanmakta olan lisansüstü Eğitim ve Öğretim sistemi gerekli düzenlemeler yapılarak geliştirilmeli ve korunup sürdürülmelidir.

 • 3-) Enstitülerde Lisansüstü ders veren ve aylıklarını Fakültelerden alan ilgili Fakültelerin öğretim üyelerinin, Enstitülerin de aylıklı öğretim üyeleri oldukları gerçeği göz önüne alınarak Enstitü Müdür Yardımcılarına ödenekleri ödenmelidir.

 • 4- ) Enstitüler arasındaki eşgüdüm, işbirliği ve iletişim geliştirilerek sürdürülmelidir.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 5-) Lisansüstü Eğitim ve Öğretim sınav yönetmeliğinde değişiklik yapılması durumunda Enstitülerin görüşleri alınmalıdır.

 • 6-) Enstitülerin Anabilim Dalları, Fakültedeki Bölümlerden oluşmakta iken, Fakülte Bölümlerindeki Bilim Dalları Anabilim Dalı olarak görülmekte, sıkıntıya sebep olmaktadır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 7-) 2547 sayılı Kanunun 35. Maddesi kapsamında, başka bir Üniversiteye Lisansüstü eğitim yapmak üzere görevlendirilen ve eğitim sonrası Dr eğitimine tamamlayarak Dönem araştırma görevlileri ile Enstitüler bünyesinde bulunan Araştırma görevlilerinden Dr programını bitirenlerin kadrolarının Fakültelerinin ilgili Anabilim Dallarına aktarılmalarına veya başka bir akademik kadroda değerlendirilmelerine.

 • 8-) Çeşitli sebeplerle birkaç kez kaydı silinip tekrar kayıt yaptıran araştırma görevlileri en fazla iki kez kaydının silinip tekrar kayıt hakkı verilmesine, diğer durumlarda Enstitüden ilişiğinin kesilmesine.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 9-) Ön başvurularda öğrencilerin birden fazla bölüme başvurmaları karışıklıklara sebep olmaktadır.

 • 10-) Danışmanların Lisansüstü Eğitimin işleyişi hakkında bilgiye sahip olmadıklarından, zaman, zaman öğrencilerin yanlış bilgilendirilmesi söz konusu olmaktadır.

 • 11-) Öğrencilerin ve Danışmanların zamanında Dönem ve ders kayıtlarını yapmaması ve akademik takvimin takip edilmemesi hem öğrenci hemde Enstitü açışından sorun olmaktadır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 12-) Hiç Anabilim Dalından ders almadan dışarıdan ders almak.

 • 13-) Baba oğul/eş/akraba vs Tez danışmanlığı istemek ve ısrarcı olmak

 • 14-) Büyükşehirlerimizdeki Üniversitelerimizde bulunan çok yoğun iş hacmini omuzlarında taşıyan ve adeta Bakanlık Müsteşarı gibi Yüksek öğretim kurumlarının tüm Bürokratik işlemlerini yürüten Enstitü Sekreterlerini ek göstergeleri 2200, özel hizmet tazminatları %130 iken Fakülte Sekreterlerinin ek göstergeleri 3000, özel hizmet tazminatları ise %145dır. Aralarındaki bu farkın giderilmesi gerekmektedir.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • 15-) Türkiye’nin idari yapılandırılmasında bölge ve il müdürleri ile daire Başkanlarına eşit bir statüde olup, bir çok yetki ve sorumluluğu bulunan ( Tüm idari Personelin 1. Sicil ve disiplin amiri, harcamalarda gerçekleştirme görevlisi, Enstitü Kurulu Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulunda Raportör ve diğer tüm idari koordinasyonu sağlamak) Fakülte, Enstitü Yüksek Okul Sekreteri unvan isimlerinden kaynaklanan sorun nedeni ile hak ettiği itibari görememektedir. Kamuoyunda Dekanın ve Müdürün Özel kalem Sekreteri sanılmakta ve diğer kamu kuruluşları ile olan ilişkilerde de hiyerarşi ve protokol sorunu yaşanmaktadır. Bunun için Fakülte-Enstitü ve Yüksek Okul Sekreterliğinin unvanlarının Genel Sekreter olarak düzenlenmesi.


Renci leri problemleri
Öğrenci İşleri Problemleri il müdürleri ile daire Başkanlarına eşit bir statüde olup, bir çok yetki ve sorumluluğu bulunan ( Tüm idari Personelin 1. Sicil ve disiplin amiri, harcamalarda gerçekleştirme görevlisi, Enstitü Kurulu Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulunda Raportör ve diğer tüm idari koordinasyonu sağlamak) Fakülte, Enstitü Yüksek Okul Sekreteri unvan isimlerinden kaynaklanan sorun nedeni ile hak ettiği itibari görememektedir. Kamuoyunda Dekanın ve Müdürün Özel kalem Sekreteri sanılmakta ve diğer kamu kuruluşları ile olan ilişkilerde de hiyerarşi ve protokol sorunu yaşanmaktadır. Bunun için Fakülte-Enstitü ve Yüksek Okul Sekreterliğinin unvanlarının Genel Sekreter olarak düzenlenmesi.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • Ön başvurularda öğrencilerin birden fazla bölüme başvurmaları karışıklıklara sebep olmaktadır

 • Kesin Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin isimleri açıklandıktan hemen sonra kayıt tarihinin başlaması Enstitü ve öğrenciler açısından sorun teşkil etmektedir.

 • Danışmanların Lisansüstü eğitimin işleyişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarından, zaman zaman öğrencilerin yanlış bilgilendirilmesi söz konusu olmaktadır.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • Öğrencilerin ve Danışmanların zamanında dönem ve ders kayıtlarını yapmaması ve Akademik takvimin takip edilmemesi hem öğrenci hem de Enstitü açısından sorun olmaktadır.

 • Bir çok Öğrenci uyarıldığı halde sisteme telefon ve yazışma bilgilerini girmemektedir.

 • Anabilim dallarından istemiş olduğumuz yazıların cevabının zamanında gelmemesi veya eksik gelmesi.


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s


Sel uk n vers tes fen b l mler enst t s

 • Öğretim üyesi ders telafileri tarih belirtilmesi ve bunun ilan edilmesi gerekmektedir.

 • BAP / ÖYP destekli görevlendirilme istekleri

 • Başka üniversitelerden ders alma

 • Özel öğrenci statüsünde ders alma