slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
ZARFLAR

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

ZARFLAR - PowerPoint PPT Presentation


  • 550 Views
  • Uploaded on

ZARFLAR. ZARF Fiilleri, fiilimsileri, sıfatları veya zarfları yer.yön, zaman, miktar, durum ve soru yoluyla belirten, niteleyen, tamamlayan kelimelere zarf denir. Zarflar isim soylu kelimeler olmalarına rağmen çekim eki almazlar.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ZARFLAR' - eris


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

ZARFFiilleri, fiilimsileri, sıfatları veya zarfları yer.yön, zaman, miktar, durum ve soru yoluyla belirten, niteleyen, tamamlayan kelimelere zarf denir. Zarflar isim soylu kelimeler olmalarına rağmen çekim eki almazlar.

slide3

Zarf Çeşitleri1. Yer - Yön Zarfları: Fiilin veya fiilimsinin yönünü belirten zarflardır. Yer - yön zarfını bulmak için fiile "nereye, hangi yöne, ne tarafa..." gibi sorular sorulur.Zil çalınca aşağı inmişler. Biraz ileri gider misiniz? Onu görünce içeri girmedi. Kağıdını verenler dışarı çıksın.

slide4

2. Zaman Zarfları: Fiillerin olma, yapılma zamanlarını belirten zarflardır.Zaman zarflarını bulmak için fiile " ne zaman, ne zamana kadar, ne kadar zaman..." gibi sorular sorulur.Sinemaya daha geçen hafta gitmiştik.Yola sabah çıkarsak Malatya'ya akşam olmadan önce varırız.Akşam size geleceklermiş.Sınavımız dün yapılmıştı.Onu tanıdığımdan beri başım dertten kurtulmuyor.Büyüklerimizi sadece bayramlarda değil her zaman hatırlamalıyız.Bir ilkbahar sabahı güneşle uyandın mı hiç?Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak!

slide5

3. Durum (Nitelik) Zarfları: Fiillerin oluş, meydana geliş biçimini belirten zarflardır. Durum zarfını bulmak için fiile " nasıl, niçin, neden, ne türlü, ne gibi..." soruları sorularak bulunur.Kalemi şöyle tutacaksın. Bunları boşuna anlatıyorsun.Gönüllü asker gibi davranıyordu. Uzaklardan sadece seni görmek için geldim. Bıkmadan usanmadan yazıları inceledi. Yanıma usulca yaklaştı. Kapıyı açarak dışarıya çıktı.

slide6

4. Miktar (Nicelik, Azlık - Çokluk) Zarfları: Fiilleri, sıfatları, zarfları miktar ve sayı bakımından belirten zarflardır. Miktar zarfını bulmak için fiile, sıfata, zarfa " ne kadar" sorusu sorulur.Hastanın yanında az oturulur.Çok güzel bir akşam geçirdik.Her zaman fazla konuşur.Pek yavaş yürüyorsun.Buradan daha rahat bir yer düşünemiyorum.

slide7

Miktar Zarflarında Anlam Dereceleri1. Eşitlik Derecesi: iki kavramın herhangi bir özellik bakımından eş değerde olduğunu belirten miktar zarfıdır. Eşitlik derecesi kadar ve gibi kelimesiyle sağlanır. Sıfatların önünde bulunur.Senin bugün cennet kadar güzel vatanın var.İpek kadar yumuşak saçlara sahip.Onun kadar alçak gönüllü biri görülmemiştir.2. Üstünlük Derecesi: Karşılaştırılan iki kavramdan birinin daha üstün olduğunu belirten miktar zarfıdır. Üstünlük derecesi daha kelimesiyle sağlanır.Bizden daha yorgun görünüyorlar. Kardeşimden daha uslu bir çocuk yoktur. Bunlardan daha anlaşılmaz şeylerdi.

slide8

3. En Üstünlük Derecesi: Benzerleri arasında en iyi, en üstün olanı belirtmeye yarayan miktar zarfıdır. En üstünlük derecesi en kelimesiyle sağlanır.En yüksek dağa tırmanmaya hazırlanıyor. En sorumsuz kişi, sen olmalısın. En zorlu yolculuğumuz buydu.5. Soru Zarfları: Fiilin olma, meydana gelme sebebini soran zarflara denir. Okulundan nasıl ayrıldın? Asansöre neden binmiyorsun? Bu çiçekleri niçin sulamadın? Bizim sokakta ne yapıyorlar?

slide9

Yapılarına Göre Zarflar1. Basit Zarf: Hiçbir yapım eki almamış, hiçbirisim veya fiilden türetilmemiş, kök hâlindeki zarf-lardır.az dünakşam zorhenüz hiççok şimdipek yukarı

slide10

2. Türemiş Zarf: İsim, sıfat ve zarflara yapım eki eklenerek oluşturulan zarflardır.yavaş-çausul-ca-cıkakşam-leyinsu-suzdur-gunkorku-suzön-ceerken-den

slide11

3. Birleşik Zarf: İki veya daha fazla kelimenin bir araya gelerek oluşturdukları zarflara denir.akşam + üstü başı + boş birden + bire öyle D o+ile böyle Q bu + ile nasıl D ne + asıl niçin D ne + için bu + gün

slide12

4. Kelime Öbeği Hâlinde Zarflar: İki veya daha fazla kelimenin öbek (grup) hâlinde yazılmasıy-la oluşan zarflardır.bir gecebir yaz akşamıbu öğlenbol bolağır ağırara sıraçok iyipek fazlaarada sıradaçocuklar gibibiraz dahaer geç

slide13

1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "güzel" kelimesi, kelime çeşidi yönüyle diğerlerinden farklıdır?

A) Güzel bir ev yaptırmışlar.

B) Güzel söz söyleme sanatını çok iyi bilirdi.

C) Ne güzel olmuş eviniz, böyle!

D) Güzel bir anlayışa sahipti o.

2.    "Dünyanın en iyi annesi benim annemdir." cümlesinde "en" kelimesi, niteleme sıfatlarının kullanılışı yönünden hangisine girer?

A) En üstünlük derecesi

B) Üstünlük derecesi

C) Aşırılık derecesi

D) Eşitlik derecesi

slide14

3.    Aşağıdaki altıçizili sözcüklerden hangisi görevce diğerlerinden farklıdır?

A) Ne yaramaz bir çocuk bu, değil mi?

B)Hangi istasyonda binmiş trene?

C) Neredeki kitaplar senin?

D) Kaç kişiyle gittiniz pikniğe?

 4.    Tekrar yaşayacağız ümitli sabahları,

Bulacağız dünyanın o en güzel yerini.

Ebedî bir sahilde yeniden tadacağız,

Kol kola sükûn dolu akşam gezmelerini...

Dörtlükteki altıçizili sözcüklerden hangisi diğerlerinden farklı türdedir?

A) tekrar       B) yeniden       C) en        D) akşam

slide15

5.    Aşağıdakilerin hangisinde ikileme, ne zarf ne de sıfat olarak kullanılmıştır?

A) Pilini pırtını toplayıp burdan gitmelisin.

B) Zavallı kadın yolda ağır aksak yürüyordu.

C) Doğru dürüst konuşamadan vakit bitti.

D) Çeşit çeşit meyvelerden biraz yedik.

6.    Aşağıdaki altıçizili sözcüklerden hangisi görevce diğerlerinden farklıdır?

A) Dün sizi okulda göremedik.

B) Bazı konularda anlaşamıyoruz.

C) Eve yeni gelmiştim ki telefon çaldı.

D) Böyle tatlı su hiç içmemiştim.