1 / 7

Sweet Shop Mathematical Problem Solving

In this problem-solving scenario, five children visit a sweet shop with £1 each to spend on items under 50p. By analyzing the purchases made by each child, such as Nathan, Kenny, Johnny, Liam, and Manny, the cost of individual items like choco bars, chews, mini eggs, and lollypops can be deduced. The children's spending patterns and change received from their £1 coins provide clues to calculate the price of each item and explore different ways to spend exactly £1.

enabulele
Download Presentation

Sweet Shop Mathematical Problem Solving

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. Sweet Shop NRICH LO: Use mathematical reasoning to find unknown values Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. Nathan Kenny Manny Johnny Liam Each of the children had a £1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it!. Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan could spend all his money. Make sure you show your working out on the answer sheet EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1

  2. Sweet Shop NRICH LO: Use mathematical reasoning to find unknown values Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. Each of the children had a £1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it!. Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan could spend all his money. Make sure you show your working out on the answer sheet EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1

  3. Sweet Shop NRICH LO: Use mathematical reasoning to find unknown values Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. Each of the children had a £1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it! Johnny bought a choco bar, a mini egg and a chew. She spent 61p. Kenny bought a choco bar, a mini egg and a lollypop. He had 46p change from his £1. Leah bought 3 lollypops. They cost 84p. Manny bought a mini egg, a lollypop and a chew. She had 20p change from her £1. Questions Nathan bought one of each - a choco bar, a mini egg, a lollypop and a chew. How much change did he get from his £1? Suggest a way in which Nathan could spend all his money. Make sure you show your working out on the answer sheet EXTENSION: How many different ways can Nathan spend exactly £1

  4. Support questions: How much does 1 lollypop cost? Show your working out. How much money did Kenny Spend? Show your working out. Would it be a good idea to see what Kenny bought? Why? Can you compare what Kenny bought to what Johnny bought? How? How could you work out how much a chew cost? Show your working out. Can you use the information you have found so far to work out the cost of a mini egg? Support questions: How much does 1 lollypop cost? Show your working out. How much money did Kenny Spend? Show your working out. Would it be a good idea to see what Kenny bought? Why? Can you compare what Kenny bought to what Johnny bought? How? How could you work out how much a chew cost? Show your working out. Can you use the information you have found so far to work out the cost of a mini egg?

  5. Name___________ Name___________ Date___________ Date___________

  6. Sweet Shop Stage: 3 Answers Five children went into the sweet shop after school. They looked at the things that cost under 50p. There were choco bars, chews, mini eggs and lollypops. Each of the children had a £1 coin they could spend, but they didn't necessarily want to spend all of it! Judy bought a choco bar, a mini egg and a chew. She spent 61p. Kenny bought a choco bar, a mini egg and a lollypop. He had 46p change from his £1. Kenny spent 54p and Chews are 7p more than lolly Liam bought 3 lollypops. They cost 84p. One lollipop is 28p, so chews are 35p Mandy bought a mini egg, a lollypop and a chew. She had 20p change from her £1. Mandy spent 80p, 80p –28p - 35p = 17p ( price of mini eggs) lolly So if Judy bought a choco bar, a mini egg (17p) and a chew (35p). She spent 61p. Choco bar must be 61p – 17p – 35p = 9p

  7. The cartoon strip was created on www.pixton.com

More Related