WEGANIZM Zapraszam do Oglądania. Autor : Dominik Borguś - PowerPoint PPT Presentation

emmanuel-hansen
weganizm zapraszam do ogl dania autor dominik borgu n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
WEGANIZM Zapraszam do Oglądania. Autor : Dominik Borguś PowerPoint Presentation
Download Presentation
WEGANIZM Zapraszam do Oglądania. Autor : Dominik Borguś

play fullscreen
1 / 11
Download Presentation
WEGANIZM Zapraszam do Oglądania. Autor : Dominik Borguś
117 Views
Download Presentation

WEGANIZM Zapraszam do Oglądania. Autor : Dominik Borguś

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. WEGANIZM Zapraszam do Oglądania. Autor : Dominik Borguś

  2. Weganizm Historia Weganizmu Filozofia i prawa zwierząt Prawa Zwierząt Weganizm Żywieniowy Piramida Żywieniowa Weganie Wśród Nas

  3. Weganizm – styl życia, którego zwolennicy dążą do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety ale również ze wszystkich innych aspektów życia. • Weganie unikają nie tylko mięsa, ale także żywności pochodzenia zwierzęcego, przy produkcji której nie zostało zabite zwierzę, tzn. nabiał (w tym jajka). Pragną nie kupować kosmetyków i ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab), nie korzystać z rozrywek, w których wykorzystuje się zwierzęta (polowania, zoo, rodeo, cyrk), oraz z produktów, które co prawda nie zawierają składników odzwierzęcych, ale były na nich testowane. • Ludzie decydują się na weganizm ze względów etycznych, zdrowotnych, ekologicznych, duchowych lub religijnych.

  4. Towarzystwo Wegańskie zostało założone w 1944 przez Donalda Watsona oraz Elsie Shrigley w celu zorganizowania wegetarian, którzy nie spożywali nabiału czy innych produktów odzwierzęcych. • Pierwsze stowarzyszenie wegańskie w USA zostało założone w Kalifornii w 1948 przez Dr Catherine Nimmo i Rubin Abramowitz i następnie w 1960 włączone do Amerykańskiego Towarzystwa Wegańskiego założonego przez Jaya Dinshaha.

  5. Weganizm jako styl życia wynika najczęściej z pobudek etycznych. Zgodnie z filozofią praw zwierząt zwierzętom, tak jak ludziom, przysługuje ochrona ich podstawowych interesów, w tym prawa do życia i prawa do wolności od cierpienia. Skoro niemożliwe jest korzystanie z produktów zwierzęcych bez naruszania tych praw, należy zrezygnować z wykorzystywania zwierząt. • Prawa zwierząt – idea, zgodnie z którą zwierzęta mają fundamentalne interesy lub prawa, które powinny być uszanowane tak samo, jak to się dzieje w przypadku podstawowych, analogicznych interesów ludzi. Według Encyklopedii Britannica, prawa zwierząt to moralne lub legalne prawa przypisywane zwierzętom, zazwyczaj ze względu na złożoność ich życia w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej oraz ich zdolności do odczuwania fizycznego bądź emocjonalnego bólu. Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i prawo do wolności od cierpienia.

  6. Weganie żywieniowi stosują wyłącznie roślinną dietę – z powodów zdrowotnych lub etycznych – ale wciąż korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego z innych powodów. Zgodnie z doniesieniami agencji Associated Press, ponad połowa z 1,5 tys. szefów kuchni ankietowanych w USA powiedziała, że przygotowuje dania wegańskie, a w restauracjach na całym świecie coraz częściej pojawiają się oznaczenia wegańskich potraw w menu.

  7. www.pl.wikipedia.org