slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
?? ??? ???

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

?? ??? ??? - PowerPoint PPT Presentation


 • 161 Views
 • Uploaded on

به نام خدا. موضوع : دستکاری زیستگاه برای حفظ دشمن های طبیعی استاد : جناب دکترارباب سال مقاله : 2008 تهیه کننده : فاطمه السادات منتظری. Habitat Manipulation for the Conservation of Natural Enemies. دستکاری زیستگاه برای حفظ دشمن های طبیعی. چکیده :.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '?? ??? ???' - elpida


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
به نام خدا

موضوع:

دستکاری زیستگاه برای حفظ دشمن های طبیعی

استاد:جناب دکترارباب

سال مقاله:2008

تهیه کننده :فاطمه السادات منتظری

1

habitat manipulation for the conservation of natural enemies
Habitat Manipulation for the Conservation ofNatural Enemies
 • دستکاری زیستگاه برای حفظ دشمن های طبیعی

2

slide3
چکیده:

دستکاری زیستگاه برای حفظ دشمن های طبیعی شامل ارائه و حفاظت از زندگی گیاهی درون و در حاشیه مناطق کشاورزی است تا جانوران مفید بتوانند از آن به عنوان غذا، پناهگاه، یا محل هایی برای طی کردن زمستان گذرانی استفاده کنند. هدف دستکاری زیستگاه حصول اطمینان از این است که دشمن های طبیعی در مقادیر کافی برای مقابله با آفت ها و نگه داشتن آن ها در زیر تراکم های آسیب رسان اقتصادی وجود داشته باشند.

. خاربن ها و پشته های سوسک، مثال هایی برای زیستگاه تدارک یافته طولانی مدت است. پشته های سوسک، مکانی را برای گذاراندن زمستان و پراکندگی شکارگرهای روخاکی مانند سوسک های carabid، سوسک های staphylinid، و عنکبوت ها مهیا می سازند. گیاهان انسکتاریوم، گیاهانی گل دهنده هستند که در کنار یک محصول رشد می یابند تا منابعی گل دار برای حشرات مفید فراهم کنند. شهد و گرده، منابع گل دار اصلی مهیا شده توسط گیاهان انسکتاریوم هستند. شهد و گرده منابع غذایی مهمی برای برخی زنبورهای پارازیتویید، زنبورهای syrphid بالغ، و شکارگر ها می باشند. بعلاوه، زیستگاه تدارک دیده شده می تواند قربانی های جایگزینی را برای شکارگرها و پارازیتویید ها فراهم کند.

3

slide4
مقدمه:

دستکاری زیستگاه شامل فراهم نمودن و حفاظت منابع گیاهی در محل کشاورزی است به طوری که دشمن های طبیعی بتوانند از آن به عنوان غذا و پناهگاه استفاده کنند. هدف دستکاری زیستگاه، تضمین آن است که دشمن های طبیعی به مقادیر کافی برای نگه داشتن آفات زیر حد آسیب رسانی اقتصادی وجود داشته باشند. دستکاری زیستگاه مولفه ای از حفظ کنترل بیولوژیکی است، که بر محدود کردن اثر حشره کش ها بر دشمنان طبیعی تمرکز دارد. می توان این راه را به تنهایی و یا به عنوان راهبردی از یک برنامه جامع مدیریت آفت برای کاهش تراکم های آفات استفاده کرد.

خاربن ها، پشته های علفی، و محیط های رودخانه ای که در حاشیه زمین های کشاورزی هستند، مثال هایی از زیستگاه هایی می باشند که می توانند مکان هایی برای زمستان گذرانی و منابع طولانی مدتی را برای جانوران مفید ارائه کنند .

4

slide6

دستکاری زیستگاه کوتاه مدت معمولا شامل به کارگیری گیاهان گل دهنده در مناطق زیر کشت درمراحل اولیه چرخه محصول وفراهم نمودن منابع گل دارجهت استفاده جانوران مفیدو بهبود فعالیت آن ها برای توسعه محصول می باشد.

زیستگاه تدارک دیده شده می تواند در ایجاد و حفظ جمعیت های دشمن های طبیعی با مهیا کردن شکار و میزبان های جایگزین ، کمک کند. دستکاری زیستگاه به جای تکیه بر معرفی یا آزاد سازی زیاد دشمنان طبیعی ، بر بهبود فعالیت دشمن های طبیعی بومی تمرکز دارد.

مطالعات زیادی، دشمنان طبیعی را به همراه گیاهان انسکتاریوم، پشته های سوسک، و دیگر زیستگاه های تدارک یافته، نشان داده اند. مطالعاتی که نشان دهنده کاهش فشار آفت در محصولات کشاورزی با دشمن های طبیعی بدلیل دستکاری زیستگاه می باشند، که کمتر معمول هستند

5

slide7
خاربن ها، پشته های سوسک، و حاشیه های کشتزار

خاربن ها می توانند منابع قابل توجهی از تنوع جانوران و دشمن های طبیعی باشند و محل های مهمی برای گذران زمستان شکارچی های روخاکی عمومی، مانند سوسک های carabid، سوسک های staphylinid، و عنکبوت ها هستند.

. خاربن ها بنا به نوع گونه، مرحله وراثت و حیات گیاهی که زیرشان است و همچنین کیفیت منابع گلی که ارائه می دهند، متفاوتند.

پشته های سوسک، برآمدگی هایی هستند که روی آن ها گیاهان دائمی ، معمولا از نوع گیاهان زیرلایه خاربن ها، کاشت می شود. چمن های باتلاقی مانند Dactylisglomerata L. و Holcuslanatus L. به نظر بهترین گزینه های زیستگاه زمستان گذران برای شکارگرهای روخاکی همچون سوسک های carabid، سوسک های staphyilinid، و عنکبوت ها می باشند

6

slide8

Holcuslanatus L.

 • Dactylisglomerata L
carabid
carabid

staphyilinid

slide10

. پشته های سوسک در اصل برای رد شدن از میان کشتزارهای بزرگ برای کاهش مسافتی که شکارگرها بایستی پراکنده شوند تا به محصولات غله ای زیر هجوم شته مهاجرت کنند، طراحی شده بودند. کالینز و همکاران نشان دادند که پشته های سوسک می توانند توقف شته را درگندم بهبود دهند.

 • حاشیه های کنترل نشده کشتزار و درخت زار نیز می توانند زیستگاهی برای انواع شکارگرها از جمله سوسک های carabid، staphylinid، و coccinelid، مگس های syrphid،Dermaptera و Anthocoridae و همچنین عنکبوت های harvestman باشند
 • . پلارد به این نتیجه دست یافت که گونه های خاص syrphid را تنها می توان در درخت زار پیدا کرد، و بقیه را بیشتر در محیط های باز.
 • کاجاک و لوکاسیویچ در مطالعه در لهستان یافتند که سوسک های staphylinid کوچک، معمولا شکارگر گشت زن بین مزارع و بخش های جنگلی بودند، در حال که عنکبوت ها و سوسک های زمینی شکارگرهای گشت زن بین مزارع و چمنزارها بودند.

8

slide11

منابع گل دار

 • شهد و گرده، منابع اصلی برای دشمنان طبیعی از طریق دستکاری زیستگاه هستند. شهد، مایعی غنی از قند است که توسط گل های برخی گیاهان تولید می شود. علاوه بر قند، شهد گل دارای پروتئین ها، آمینو اسیدها، لیپیدها، و دیگر مواد است.باقلا (Viciafaba L.)، اعضای مختلفی از خانواده Malvaceae، و دیگر خانواده های گیاهی، دارای شهد های گل زیادی هستند. در چند مطالعه و بررسی نشان داده شده که منابع قند طول عمر، باروری،و قدرت جستجوی پارازیتوییدهارا بالا می برد. گرده برای ایجاد سلول جنسی قابل لقاح در syphrid های بالغ ضروریست. همچنین گرده توسط زنبورهای پارازیتویید، کفشدوزک ها، بالتوری های سبز، و دیگر دشمنان طبیعی مصرف می شود. علاوه بر این، شهدگیاهی ایجاد شده توسط حشرات مکنده مختلف در زیستگاه تدارک یافته، می تواند به عنوان منبع غذای غیرمستقیمی برای حشرات مفید، از جمله خانواده های Coccinelidae، Chrysopidae، و Tachinidae باشد. گیاهان نیز می توانند دانه و شیره را به عنوان منبع غذا برای حشرات مفید فراهم کنند .
 • 9
slide12

گیاهان انسکتاریوم معمولا گیاهانی هستند که در سال یک بار گل می دهند و به همراه محصول رشد می کنند تا فعالیت پارازیتوییدها و شکارگرها را بهبود دهند، اگرچه برخی از مفید ترین گیاهان انسکتاریوم مانند سنبل شیرین [(Lobularia maritime) L.(Desv.)] دائمی هستند. گیاهان انسکتاریوم ای که به طور معمول استفاده می شوند شامل فاسلیا (PhaceliatanecetifoliaBenth.)، سنبل شیرین، اعضای مختلف خانواده Apiceae (معمولی و گشنیز dhani-ya [Coriandrumsativum L.]؛ شوید [Anethumgraveole

 • ns L.]) ، درخت خردل، و شبدر می باشند.
 • «ترکیبات حشره خوب» که در بازار موجود می باشند، دارای مخلوط هایی از گیاهان گل دهنده، چمن، و علف است. در سوئیس دولت استفاده از نوارهای گل وحشی را در حواشی کشتزار ها برای عمل به عنوان انسکتاریوم ، توصیه می کند. علف های هرز نیز می توانند منابع گل دار و قربانی های جایگزینی برای جانواران مفید را فراهم کنند، و به عنوان گیاهان انسکتاریوم انجام وظیفه کنند.

10

slide13

گیاهان انسکتاریوم را می توان در کنار و یا با محصول اصلی ، و یا درحاشیه کشتزار کاشت.گیاهان انسکتاریوم بایستی به راحتی در سیستم های کشت هدف، یکپارچه شده و مشکلات جدیدی را به وجود نیاورد. بایستی به راحتی قابل کشت باشند و تبدیل به علف هرز نشوند، و به عنوان میزبانی برای بیماری ها یا آفات عمل نکنند. معماری گل بایستی با مورفولوژی جانوران مفید موردنظر سازگار باشد تا شهد و گرده برای آن ها قابل دسترسی باشد. گیاهان انسکتاریوم از لحاظ شهد، گرده، و قربانی های جایگزینی که برای جانوران مفید فراهم می کنند، متفاوتند. سودمندی کاشت انسکتاریوم از زمانبندی، مدت زمان، و وفور تولید گل نیز تاثیر می پذ یرد.

11

slide14

برخی مثال ها:

 • مطالعات متعددی اثر گیاهان حشره خانه(انسکتاریوم) را بر زندگی انگلی (پارازیتیسم) و شکار آفات محصولات کلمی با نتایج مختلفی ارزیابی کرده است. برای مثال، ژائو و همکاران، یافتند که کشت مخلوط بروکلی با گیاهان شهدزا، تراکمات شب پره پشت الماسی (Plutellaxylostella [L.]) و لاروکلم را در مقایسه با بروکلی پرورش یافته به تنهایی، افزایش داد. هرچند، شته کلم (Brevicorynebrassicae L.) و شته سبز هلو(Myzuspersicae [Sulzer]) در کلم کاشت شده با فاسلیا، احتمالا با لارو syrphid متوقف شد

شکار توده های تخم سوسک سیب زمینی کلرادو بر بادمجان کاشت شده به همراه گشنیز و شوید ، بیشتر از کاشت تنهای بادمجان، در آزمایشات انجام شده در نیوجرسی بود .در استرالیا، یونجه (Medicago sativa L.) به عنوان راهی برای افزایش شکارگرهای عمومی، و مهار Helicoverpa sp. ارزیابی شده است

12

slide15

دستکاری زیستگاه در تاکستان ها، شامل استفاده از گندم سیاه و گل آفتابگردان (Helianthus annuus) برای بهبود دشمنان طبیعی جیرجیرک غربی انگور، Erythroneuraelegantula (Osborn)، و تریپس گل غربی، Frankliniellaoccidentalis (Pergande) استفاده می شود.

13

slide16

نتیجه گیری:

مزایای و ریسک های همراه با دستکاری زیستگاه برای حفظ دشمنان طبیعی ، در نقاط مختلف دنیا و بنا بر سیستم کشت مورد نظر متفاوت است. خاربن ها و دیگر محیط های تدارک یافته بدلیل آن که می توانند با مشکلات مربوط به فرسایش خاک و کیفیت آب مزارع مقابله کنند، با ارزش هستند. بعلاوه، زیستگاهی هم برای پرندگان و دیگر حیوانات فراهم می کنند، که این منجر به توسعه نگرانی های ایمنی غذایی شده است. اولویت های کنونی در دستکاری زیستگاه، شامل تعیین آرایش فضایی بهینه زیستگاه برای بهبود سکونت جانوران مفید در مناطق زیر کشت ، و ارزیابی مداوم گونه های گیاهی به عنوان منابعی از دشمنان طبیعی می شود. ضربه اقتصادی تعطیل کردن تولید برای فراهم نمودن زیستگاه، نیازمند تحلیل مداوم است

14