d vid p avlovi n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Žilina PowerPoint Presentation
Download Presentation
Žilina

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

Žilina - PowerPoint PPT Presentation


  • 141 Views
  • Uploaded on

D ávid P avlovič. Žilina.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Žilina' - elom


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

futbal – v Žiline sa hrá najvyššia futbalová liga, ktorej zástupcom je mestský klub MŠK Žilina. Klub sa v roku 2002 po prvý krát stal majstrom Slovenska. Odvtedy získal tento titul ešte v rokoch 2003, 2004, 2007 a 2010.Hrali aj v Lige majstrov v sezóne 2010-11.Tímové farby sú zelená a žltá podla mestského erbu.

hokej – v Žiline sa hrá slovenská hokejová extraliga,ktorej zástupcom je klub MsHK Žilina. V roku 2006 sa klub po prvýkrát stal majstrom Slovenska.

Šport
sport

Football (soccer) club MŠK Žilina plays in the top Slovak division Corgoňliga and is one of the most successful teams in recent years, having won five domestic titles and three runner-ups in the period between 2001-2010. The team's colors are the yellow and green from the city's flag. Home games are played at the Stadium Pod Dubňom which is situated at the edge of city center in the neighborhood of the ice hockey stadium. They played in the 2010-11 UEFA Champions League in the group stage for the first time in their history.

Ice hockey club MsHKŽilina plays in the Slovak Extraliga. They have won one domestic title so far.

SPORT
budat nsky z mok budat n castle

hrad na sútoku

riek Váh a Kysuca

v správe

Považského múzea

Budatínsky zámokBudatíncastle
kostol sv tefana kr a curch of st king tefan

v časti Rudiny na

Závodskej ulici.

Najstaršia

architektonická

pamiatka v Žiline.

Kostol sv. Štefana Kráľacurchof st. kingštefan
hist ria

Prvá písomná zmienka o Žiline je z r. 1208. V tom čase už Žilina bola osídlená na viacerých miestach, ale dnešné mesto sa vyvinulo z pôvodnej osady, ktorá vznikla ako podhradie v blízkosti Žilinského hradu. Tento hrad existoval do 15. storočia a bol objavený v roku 2008. Žilina dostala prvé mestské práva okolo r. 1290 od poľského mesta Tešín. Už v 13. st. tu boli vybudované dva kostoly, ktoré existujú i v súčasnosti – starší Kostol sv. Štefana a farský kostol v blízkosti mesta. Prvé existujúce mestské privilégium je z r. 1321 od kráľa Karola Róberta. V r. 1378 vznikla Žilinská kniha – súbor právnych predpisov mesta Magdeburg, ktorými sa Žilina riadila. Je to významná kultúrna pamiatka Slovenska, podobne ako listina kráľa Ľudovíta Veľkého z r. 1381, ktorou zrovnoprávnil žilinských Nemcov a Slovákov.

História
history

Since the early Middle Ages, Žilina had all conditions to become a centre of north-west Slovakia. It had a favourable location, lying on intersection of important roads and three rivers. The first written reference to Žilina is dated of 1208. The area around the today’s square, with a guard castle and with a Slavic village and the Church of the Holy Trinity existing there as an extramural settlement at least since the 13th century, constituted the centre of the future town. In the town surrounding, there were 6 smaller villages, with the Church of St. Stephen the King built around 1230 as their religious centre. With a development of crafts and trade in this area, the assumptions were created for genesis of a town establishment. The town was established at the end of the 13th century, after the arrival of German visitors from the Polish town Těšín (Cieszyn).

history
symboly symbols

Pečať/Signet

Vlajka/Flag

Erb/Crest

Symboly Symbols