atlas jednych z najciekawszych mi czak w wiata n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Atlas jednych z najciekawszych mięczaków świata.

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 31

Atlas jednych z najciekawszych mięczaków świata. - PowerPoint PPT Presentation


  • 285 Views
  • Uploaded on

Atlas jednych z najciekawszych mięczaków świata. Chromodoris reticulata.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Atlas jednych z najciekawszych mięczaków świata.' - elda


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3
Niepozorne morskie ślimaki zadziwiły japońskich badaczy. Chociaż po kopulacji pozbywają się prącia, już po upływie doby odtwarzają swoje męskie narządy i są gotowe do kolejnego aktu seksualnego. Zdaniem naukowców, dzięki korzystaniu z "jednorazowych" penisów ślimaki zwiększają szanse na przekazanie swojego materiału genetycznego.
slide5
Gatunek głowonoga z rzędu ośmiornic, pierwszy z żeglarków (Argonauta) opisanych naukowo, gatunek typowy i zarazem największy z rodziny Argonautidae, znanej ze specyficznej strategii rozrodczej.Gatunek kosmopolityczny, pływający zazwyczaj na głębokościach mniejszych niż 100 m p.p.m., występujący w tropikalnych i subtropikalnych wodach oceanicznych.
slide7
Gatunek małża z rodziny przydaczniowatych (Tridacnidae) występujący w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku od Morza Czerwonego i wschodnich wybrzeży Afryki po wyspy Pitcairn. Żyje na rafach koralowych, na głębokości 1–15 m.

Małż mierzy 35–40 cm. Jego ubarwienie zależy od gatunku żyjących na nim zooksanteli. Najczęściej spotykane są małże kolorów zielonego, niebieskiego, brązowego i czarnego, nieco rzadziej pomarańczowe i fioletowe. Występują także osobniki wielobarwne.

slide9
Rodzina morskich mięczaków o bardzo okazałej muszli, osiągającej do 30cm długości.Stożki są drapieżnikami, a ich jad jest tak silny, że zabija człowieka w ciągu kilku sekund (co dość często zdarza się w azjatyckich nadmorskich miejscowościach, gdzie zbieranie i handel muszlami stanowi sporą część dochodów tubylców). Posiadają strzałkę jadową, przez którą wstrzykują do ciała ofiary truciznę, a każda strzałka jadowa może być użyta tylko raz.
slide11
Podrząd ośmiornic obejmujący gatunki charakteryzujące się ramionami uzbrojonymi w przyssawki i wyrostki (cirri) zwane frędzlikami, oraz obecnością 2 płetw na worku trzewiowym.

Średnie i duże ośmiornice osiągające do 1,5 m długości. Ciało galaretowate. Płetwy stanowią główny narząd ruchu.

slide13
Rodzaj ośmiornic zamieszkujących Ocean Spokojny. Podczas zagrożenia ciemne obwódki na ich ramionach i płaszczu nabierają jaskrawoniebieskiej, ostrzegawczej barwy. Hapalochlaena są śmiertelnie niebezpieczne dla życia człowieka. Ośmiornice te wytwarzają jad zawierający między innymi tetrodotoksynę, która do ciała ofiary dostaje się po niebolesnym ukłuciu.
slide15
Zwierzątko jest pięknie ubarwione ma srebrzysto błękitne kolory na stronie grzbietowej oraz ciemne blado niebieskie na podbrzuszu , posiada sześć kosmato wyglądających kończyn. Ślimak żyje w wodach strefy umiarkowanej i tropikalnej u wybrzeży Republiki Południowej Afryki , Mozambiku i wschodnim wybrzeżu Australii.Ich wielkość nie przekracza 5-8cm.Jest toksycznym zwierzęciem o czym ostrzegają jego barwy, zawiera w sobie truciznę, więc nie należy do rybiego menu i raczej jako przekąskę ryby omijają go. Ślimak pływa i porusza się do góry nogami
slide18
Zazwyczaj są schowane w mule przy plaży. Pobierają z otoczenia wodę morską do wnętrza swoich muszli i w ten sposób filtrują z niej cząsteczki pożywienia. Dzięki silnej, mięsistej nodze i nietypowym kształtom muszli potrafią zagrzebać się w piasku bardzo szybko.

W niektórych państwach, zwierze to uważane jest za smaczny przysmak – na przykład w Irlandii.

slide20
Jadalny gatunek małża nitkoskrzelnego z rodziny przegrzebkowatych.Wysoko ceniony pod względem kulinarnym (mięso zawiera wiele żelaza), zaliczany do owoców morza. W niektórych krajach (m.in. Hiszpania, Francja, Wielka Brytania i Irlandia) ma duże znaczenie ekonomiczne.

Występuje w północno-wschodnim Atlantyku – od północnej Norwegii, wzdłuż wybrzeży Europy po Afrykę Północną. Żyje w piaszczystym, żwirowym lub mulistym dnie na różnych głębokościach – od wód bardzo płytkich po głębokie do 250 m.

slide22
Gatunek kałamarnicy z rodziny strzalikowatych, od wielu lat poławiany przez rybaków, głównie japońskich.

Powierzchniowe warstwy wód (zwykle do 200 m p.p.m.) zachodniego Pacyfiku wzdłuż wybrzeży Azji i wokół Japonii, oraz północnego i wschodniego Pacyfiku – po wybrzeża Kanady.

Strzaliki japońskie żyją w stadach prowadzących wędrowny tryb życia (regularne wędrówki sezonowe). Wiosną płyną w poszukiwaniu pokarmu do wód północnych, a jesienią kierują się na południe, do strefy cieplejszych wód.

slide24
Gatunek osiadłego małża nitkoskrzelnego z rodziny ostrygowatych. Najcenniejszy mięczak jadalny, obecny w diecie człowieka co najmniej od starożytności. Stanowi wartościowy i zdrowy pokarm.

Występuje w północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego – wzdłuż wybrzeży Europy (stąd spotykana czasem nazwa ostryga europejska), od Norwegii po okolice Maroko – oraz w całym basenie Morza Śródziemnego, aż po Morze Czarne.

Muszla ostrygi jadalnej jest owalna lub ma kształt gruszki, może osiągać długość ponad 20 cm. Mięso ostrygi jadalnej jest kremowo-beżowe lub jasnoszare. W rozwoju ostrygi jadalnej występuje larwa typu weliger. Ostreaedulis żyje ponad 20 lat.

slide26
Podrząd mięczaków zaliczanych do rzędu dziesięciornic z gromady głowonogów.

Kalmary są znakomitymi pływakami, poruszają się ruchem odrzutowym. Potrafią dokonywać skoków ponad powierzchnią wody na odległość kilkunastu metrów. Pożywieniem ich są ryby.

Mięso kalmarów stanowi ceniony przysmak na całym świecie.

slide29
Perły to wytwory małży.Zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli.Perły powstają najczęściej w wyniku reakcji organizmu na ciało obce, które przedostało się do muszli. Perła naturalna rośnie średnio 0,05   mm rocznie. Perły  słodkowodne  rosną szybciej od morskich.

Ilość pereł znajdowanych w jednym perłopławie jest różna. Najczęściej nie ma ich wcale.

Przy afrykańskim wybrzeżu tylko jedna na tysiąc wyłowionych ostryg ma perłę. Jednak w oceanie najczęściej wystarcza kilkadziesiąt muszli by znaleźć perłę. Zdarza się jednak większa ich ilość nawet kilkadziesiąt.

bibliografia

Bibliografia

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/pozbywaja-sie-penisow-a-te-im-odrastaja,76367,1,0.html

http://atlas-zwierzat.pl/1/tag/mieczaki

http://zwierzosfera.pl/ciekawe-zwierzeta-malze-ensis-ensis-okladniczki/

http://portalwiedzy.onet.pl/49159,,,,perloplaw,haslo.html

http://www.jubilerskie.info/perly-opis.htm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%82amarnice

dzi kujemy za uwag

Dziękujemy za uwagę

Aleksandra FlaszaiPaulina Kruckekl. IV d