slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
HAVA – KARA RADAR PowerPoint Presentation
Download Presentation
HAVA – KARA RADAR

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

HAVA – KARA RADAR - PowerPoint PPT Presentation


  • 196 Views
  • Uploaded on

HAVA – KARA RADAR.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'HAVA – KARA RADAR' - eden


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
A-G görevlerinde silahlarımızı hedefleri imha edebilmek için görsel atışın yanı sıra, radar destekli atışlar. Silahımızı hedefe yönlendiren veya atışı yapan aslında atış kontrol bilgisayarımız olmaktadır. Görsel atışlarda bile, özellikle hareketli hedefleri bulmada radarımız işimize yaramaktadır.
slide3
A-G radarın da üç farklı mod bulunmaktadır:

Sabit yer hedefleri için GM(Ground Map), hareketli yer hedefleri için GMT (Ground Moving Target) ve denizdeki hedeflerin tespiti için optimize edilmiş bir mod olan SEA modu. Modlar arasında geçiş yapmak için F2 tuşunu kullanınız. Bundan önce radar kullanımı ile ilgili tüm modlarda ortak olan genel bilgiler anlatılacaktır.

slide4
Radar ekranı GM modunda ve üzerinde tespit edilmiş birçok hedef görülmektedir. Kursorumuz yine aktiftir. Ancak bu sefer dikey ve yatay birer çizginin kesiştiği noktadadır. Bir hedefin üzerine kursoru yerleştirip designate(kilit atma) (Klavye: Nümerik 0) ettiğimizde o hedefe kilitlenmiş olunur. Bu durumda radar sadece bu hedefi tarayacaktır.

Radar kursoru

slide5
sağ altta STP seçili durumdadır. Bu, radarın steerpoint tarama modunda çalıştığını gösterir. Radar, seçili steerpoint çevresindeki belli bir alanı tarayacaktır. Kursor sıfır konumunda iken steerpoint üzerine gelecektir. Bu sayede, koordinatları girilen bir hedefe doğrudan kilitlenmek mümkün olmaktadır.
slide6
Bu modda, eğer steerpoint sizden epey uzakta veya çok yakında, ya da arkanızda ise, boş veya kısmen dolu bir radar ekranı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni, radarımızın steerpoint çevresine odaklanmaya çalışmasıdır. Bundan kurtulmak ve önümüzde ne varsa onu taramak istiyorsak, SP OSB düğmesine tıklayarak radarı SnowPlow tarama moduna geçiririz. Bu sefer radar tam önümüzdeki belirlenen menzili 60 derecelik tarama açısı ile tarayacaktır. Hedef araması yaparken kullanışlı bir moddur. Bu modda CZ yaparsak kursor tam ekranın ortasına gider.
slide7
Radar ekranının üst bölümündeki fonksiyonların anlamları şöyledir: GM, radarımızın o anda çalışmakta olduğu modu gösterir. Buna tıklayarak diğer modlara geçebilirsiniz. AUTO, bir hedef seçildiğinde, radarın hedefi otomatik olarak ekranda tutmak için radar menzilini değiştireceğini belirtir. MAN olduğunda bunu kendimiz yaparız.

GMT - SEA

MAN

slide8
NORM, EXP, DSB1 ve DSB2 radar zoom modlarıdır. Farklı modlarda farklı derecelerde zoom yapılabilir. OVRD, radarı stand by konumuna alır. CNTL radar ile ilgili detaylı ayarlar yapılmasını sağlar. BARO kullanılmamaktadır. FZ radar ekranını o anda taramakta olduğu alana kilitler ve dondurur. SP, radarı SnowPlow moduna alır. Radar karşıyı ve belirlenen menzili tarayacaktır.
slide9
Solda 40, radar tarama menzilidir. A6, radar tarama genişliğidir. Özellikle hedef bölgesine yakınlaştırma yapılırken, A3 veya A1 olarak daraltılırsa, daha hızlı tarama yapılır. Aksi takdirde detayların taranması ve ekrana yansıtılması zaman alacaktır.
slide10
Hedef Bölgesini Yaklaştırma

Radar ekranının üst ortasında bulunan NORM değeri, üzerindeki OSB düğmesine tıklanarak EXP, DSB1 ve DSB2 değerlerini alabilir. GMT ve SEA modlarında sadece EXP değerini alır. Yani belli bir miktar yakınlaştırma yapılabilir.

slide11
İlk ekranda STP modunda hedef steerpointte bulunan havaalanı 15 mil civarında görülmekte. Öncelikle tarama genişliği (solda A6), A1 e düşürülerek daha dar bir alanda hızlı tarama yapılması sağlanıyor. Daha sonra kursor bu hedef üzerine götürülerek NORM sırası ile EXP, DSB1 ve DSB2 yapılıyor ve Shift+F3 ile gain azaltılıyor. Böylece sağdaki ekran görüntüsü elde ediliyor. Dikkat edilirse, pisti ve çevresindeki binaların boyutlarını seçmek mümkün. Taxi yolu bile görülmekte.
slide14
Daha önce hedefin keşif resminden çalışılan durumlarda hedefinizi doğru olarak tespit edip erkenden kilitlenmenizi sağlar. Eğer radar 20 veya 10 mil menzilde olsa idi, hedefte daha çok detay seçmek mümkün olacaktı. Yakınlaştırma yapılırken tarama genişliği A3 veya A1 olarak daraltılırsa, daha hızlı tarama yapılır. Aksi takdirde detayların taranması ve ekrana yansıtılması zaman alacaktır
slide15
GAIN (Yeryüzü yansımaları)

Bir diğer önemli konu, radarın gain miktarıdır. Bu, radarın yeryüzü şekillerini ne oranda dikkate alacağı ve ekrana yansıtacağıdır. Gain arttırıldığında, tepeler, çukurluklar gibi yeryüzü şekilleri farklı parlaklıkta gösterilecektir. Hedef seçiminde probleme yol açabilmektedir. Ancak gain, hedef çevresindeki yeryüzü şekillerini tanımak amacı ile kullanılabilir.

slide17
FZ (Freeze, Radar ekranını dondurmak)

FZ, o andaki radar ekranını dondurur. Bu sefer uçağımızı temsil eden bir artı işareti radarın alt orta noktasından hareket edecektir. Bu bizim o anda radardaki hedeflere göre konumumuzu belirtmektedir.

slide18
Yanda SEA modunda hedefler tespit edilmiş. Kursor hedef üzerinde. Freeze tuşuna basılmış (Bunu FZ nin Invert olmasından anlıyoruz). Dolayısı ile radarda o an gösterilen ekran donmuş. Radarın alt ortasında uçağımızı görebilirsiniz. Yavaşça yukarı doğru hareket etmekte.

uçak

slide19
Aradan zaman geçmiş. Uçağımız hedefe yaklaşmış, hatta sola dönüşle hedef üzerine dönülmüş. Radar ekranı hala donuk olduğunda uçağın hareketlerini takip etmek mümkün. Kursor hala aktif olup, istenilen hedefe kilitlenmek için kullanılabilir.

Bu arada radarın SEA modunda olduğunu da görüyoruz. Bu mod denizdeki hedeflerin tespitinde kullanılmaktadır.