230 likes | 348 Views
Explore the practical applications of mathematics through the scenario of junk selling, focusing on calculating costs using Jinu's and Dinu's price lists. This chapter emphasizes competences in problem-solving and multiplication, guiding learners in computing the total cost for 63 kg of plastic. Learn how to break down numbers for easier multiplication, understand who pays more, and practice with various multiplication exercises. Engage with thought-provoking questions that enhance critical thinking and mathematical skills.
E N D
MATHEMATICS CHAPTER:-THE JUNK SELLER TOPIC:-PRICE LIST COMPETENCY:-ABILITY TO COMPUTE SUB COMPENTENCY:-PROBLEM SOLVING ABILITY
WE CAN WRITE …... • 63=60+3 • 12=10+2
COST OF 1KG PLASTIC= RS.18 HOW MUCH WILL JINU PAY FOR 63 KG PLASTIC? COST OF 63 KG PLASTIC=63X18
QUESTIONS:- • TO WHOME SHOULD KIRAN SELL PLASTIC? ANS:-_______________________________ • WHY? ANS:-__________________________________ • WHO WILL PAY LESS FOR PLASTIC? ANS:-______________________________________
QUESTIONS:- • TO WHOME SHOULD KIRAN SELL PLASTIC? ANS:-JINU. • WHY? ANS:-BECAUSE, JINU IS PAYING MORE FOR PLASTIC. • WHO WILL PAY LESS FOR PLASTIC? ANS:-DINU.
FIND:- • 65X45=____________ • 78X34=____________ • 54X29=____________ • 45X7 =____________ • 34X23=____________ • 15X92=____________ • 24X41=____________ • 12X19=____________
FIND:- • 65X45=____________ • 78X34=____________ • 54X29=____________ • 45X7 =____________ • 34X23=____________ • 15X92=____________ • 24X41=____________ • 12X19=____________