Download
1 / 15

Wenecja - PowerPoint PPT Presentation


  • 136 Views
  • Uploaded on

to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). Wenecja.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Wenecja' - dory


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - nie ma w nim samochodów, autobusów, a cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny).

Wenecja


Wielka Wenecja jest rozrzucona na 118 maleńkich, płaskich wysepkach, zaledwie 1 metr nad poziomem morza a jej budynki są wsparte na milionach modrzewiowych pali wbitych w muliste podłoże. Miasto połączone jest z leżącym na stałym lądzie dzielnicą – miastem Mestre za pomocą biegnącej po grobli drogi i kolei. Wokół Wenecji wije się najdłuższy ze wszystkich 160-u kanałów – Grand Canal .


Kanał Grande wysepkach, zaledwie 1 metr nad poziomem morza a jej budynki są wsparte na milionach modrzewiowych pali wbitych w muliste podłoże. Miasto połączone jest z leżącym na stałym lądzie dzielnicą – miastem Mestre za pomocą biegnącej po grobli drogi i kolei. Wokół Wenecji wije się najdłuższy ze wszystkich 160-u kanałów – Grand Canal .– długa (3,8 km) arteria wodna Wenecji. Kanał ma kształt odwróconej litery "S" i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice: Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro.Szerokość kanału waha się od 30 do 60 m osiągając głębokość nawet do 6,0 m. Brzegi łączą trzy mosty.


Patronem miasta jest święty Marek. wysepkach, zaledwie 1 metr nad poziomem morza a jej budynki są wsparte na milionach modrzewiowych pali wbitych w muliste podłoże. Miasto połączone jest z leżącym na stałym lądzie dzielnicą – miastem Mestre za pomocą biegnącej po grobli drogi i kolei. Wokół Wenecji wije się najdłuższy ze wszystkich 160-u kanałów – Grand Canal .

Od strony Placu św. Marka kościół zdobi szeroka (52,0 m) fasada z pięcioma portalami zwieńczonymi półkolistymi tympanonami ozdobionymi barwnymi mozaikami.

Plac św. Marka– znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Przez teren obecnego placu przepływał jeden z kanałów weneckich, dzieląc go na dwie części, z których jedną zajmował sad klasztoru św. Zachariasza.


  • Dzwonnica św. Marka to najwyższa budowla Wenecji, wysoka na 99 metrów. Początkowo była to wieża obserwacyjna i latarnia morska. Później pełniła funkcję dzwonnicy, latarni, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. Wieża jest dostępna dla zwiedzających, wjazd umożliwia zainstalowana winda. Z platformy widokowej doskonale jest widoczny plac św. Marka, kopuły bazyliki św. Marka, pałac Dożów i wiele innych budowli. Widoczne są dachy domów, ale nie widać żadnego z kanałów.


Bazylika Św. Marka na 99 metrów. Początkowo była to wieża obserwacyjna i latarnia morska. Później pełniła funkcję dzwonnicy, latarni, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. Wieża jest dostępna dla zwiedzających, wjazd umożliwia zainstalowana winda. Z platformy widokowej doskonale jest widoczny plac św. Marka, kopuły bazyliki św. Marka, pałac Dożów i wiele innych budowli. Widoczne są dachy domów, ale nie widać żadnego z kanałów - najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji. Arcydzieło architektury późno bizantyńskiej, romańskiej i gotyckiej. Doskonała w harmonii architektura świątyni i wnętrza, sprawia, że kościół Św. Marka jest dziełem jedynym w swoim rodzaju w Europie łacińskiej.


Wnętrze bazyliki prezentuje się bardziej jednolicie. Wnętrze jest podzielone rzędami marmurowych kolumn o złoconych korynckich głowicach. Nad nawami bocznymi umieszczono empory otwarte do wnętrza kościoła. Dolne partie ścian i filarów pokrywają płyty marmuru a powyżej nich oraz na powierzchniach posadzki, kopuł i sklepień umieszczono bogate mozaiki ze złotych i szklanych tesser.


  • Pałac Dożów Wnętrze jest podzielone rzędami marmurowych kolumn o złoconych korynckich głowicach. Nad nawami bocznymi umieszczono empory otwarte do wnętrza kościoła. Dolne partie ścian i filarów pokrywają płyty marmuru a powyżej nich oraz na powierzchniach posadzki, kopuł i sklepień umieszczono bogate mozaiki ze złotych i szklanych tesser. – gotycka siedziba władców i rządu Wenecji. Główne wejście do pałacu Porta della Carta znajduje się przy budynku bazyliki św. Marka. Nad wejściem umieszczono postać doży klęczącego przed lwem (na stronach księgi są widoczne słowa: Pax tibi, Marce evangelista meus Pokój tobie Marku, Ewangelisto mój... tutaj spocznie twoje ciało). Obecnie w portalu znajdują się tylko kopie rzeźb, oryginały zostały zniszczone przez mistrza kamieniarskiego na polecenie Napoleona (ocalała tylko głowa doży, która obecnie znajduje się w muzeum).


  • Most Westchnień Wnętrze jest podzielone rzędami marmurowych kolumn o złoconych korynckich głowicach. Nad nawami bocznymi umieszczono empory otwarte do wnętrza kościoła. Dolne partie ścian i filarów pokrywają płyty marmuru a powyżej nich oraz na powierzchniach posadzki, kopuł i sklepień umieszczono bogate mozaiki ze złotych i szklanych tesser. - najbardziej znany most Wenecji, także jeden z najbardziej znanych na świecie. Most łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze. Wnętrze mostu jest udostępnione dla zwiedzających muzealne wnętrza Pałacu Dożów. Z zewnątrz można go oglądać m.in. płynąc gondolą.


Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu.

Historyczna część Wenecji pełni głównie funkcje turystyczne.


Większość mieszkańców Wenecji (ponad 200 000) zamieszkuje w położonym na stałym lądzie Mestre, które formalnie jest dzielnicą Wenecji, w samej Wenecji zamieszkuje zaledwie około 50 000 ludzi, liczba Wenecjan spada ponieważ ceny mieszkań rosną i wielu mieszkańców nie stać na opłaty co zmusza ich do przeprowadzki.


ad