S ześć żon króla - PowerPoint PPT Presentation

don
s ze on kr la n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
S ześć żon króla PowerPoint Presentation
Download Presentation
S ześć żon króla

play fullscreen
1 / 11
Download Presentation
S ześć żon króla
123 Views
Download Presentation

S ześć żon króla

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Sześć żon króla Henryka VIII

 2. HENRYK VIII Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 w Greenwich, zm. 28 stycznia 1547 w Londynie) – król Anglii od 22 kwietnia 1509 do końca życia, lord Irlandii w latach 1494-1542, następnie król Irlandii 1542-1547. Drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII). Słynny z powodu swoich sześciu żon.

 3. SZEŚĆ ŻON HENRYKA VIII 1509 - Katarzyna Aragońska (matka jego córki Marii), 1533 - Anna Boleyn (matka jego córki Elżbiety I), 1536 - Jane Seymour (matka jego syna Edwarda VI), 1540 - Anna z Kleve, 1540 - Katarzyna Howard, 1543 - Katarzyna Parr.

 4. KATARZYNA ARAGOŃSKA Katarzyna Aragońska (ur. 16 grudnia 1485 w Alcalá de Henares, Hiszpania, zm. 7 stycznia 1536 w Kimbolton, Cambridgeshire, Anglia) - królowa-małżonka Anglii i Irlandii, najmłodsza córka Izabeli i Ferdynanda II z Kastylii i Aragonii, pierwsza żona Henryka VIII Tudora. Rodzice zadbali, by odebrała solidne wykształcenie. Młoda księżniczka mówiła biegle po hiszpańsku i łacinie, bardzo dobrze znała francuski.1501-1502 Katarzyna była żoną księcia Walii Artura Tudora.Po wielu wspólnych latach,Henryk VIII unieważnił małżeństwo.

 5. ANNA BOLEYN Anna Boleyn(ur. 1501, zm. 19 maja 1536 w Londynie) – druga żona króla Anglii i Irlandii, dama dworu pierwszej żony Henryka VIII, Katarzyny Aragońskiej oraz matka późniejszej panującej królowej Anglii – Elżbiety I. Córka Tomasza Boleyna i Elżbiety Howard.Dzieciństwo i młodość spędziła na dworze królowej francuskiej – Klaudii oraz na dworze królowej Nawarry – Małgorzaty. Annę oskarżono o doprowadzenie czarami do małżeństwa z Henrykiem,o zdradę męża z pięcioma mężczyznami(w tym z własnym bratem). Została ścięta

 6. JANE SEYMOUR Jane Seymour, (ok. 1509 - 24 października 1537), królowa-małżonka Anglii i Irlandii jako trzecia żona króla Anglii Henryka VIII. Jej ojcem był sir John Seymour, matką - Margaret Wentworth. Jej bratem był Edward Seymour, książę Somerset. Henryk VIII poślubił ją 11 dni po straceniu jego poprzedniej żony, Anny Boleyn - 30 maja 1536 roku. Dała,królowi jedynego męskiego potomka, późniejszego króla Anglii i Irlandii, Edwarda VI. Zmarła w wyniku gorączki poporodowej 12 dni po jego urodzeniu, w nocy z 24 na 25 października 1537 roku.

 7. ANNA Z KLEVE Anna Kliwijska (Anna Prinzessin von Jülich-Kleve und Berg, ur. 22 września 1515, zm. 16 lipca 1557) była królową-małżonką Anglii i Irlandii jako czwarta z kolei żona Henryka VIII, od 6 stycznia do 9 lipca 1540 r., i pierwszą z licznych później Niemek na tronie angielskim.Anna urodziła się w Düsseldorfie jako córka Jana III, władcy niemieckiego księstwa Kleve.Anna według Henryka była nieurodziwą kobietą.Mimo to Henryk zawarł z nią małżeństwo w Greenwich,ponieważ król zyskał sobie opinię postępującego niesprawiedliwie i okrutnie rozprawiającego się z żonami. Małżeństwo zostało anulowane powodu jego nieskonsumowania, a Annie zostały przyznane liczne dobra.

 8. KATARZYNA HOWARD Katarzyna Howard (ur. ok. 1520/25, zm. 13 lutego 1542), piąta żona króla Anglii Henryka VIII, królowa-małżonka Anglii i Irlandii. Poślubił ją 28 lipca 1540 roku. Katarzyna Howard.Małżeństwo młodej dziewczyny z odstręczającym, starzejącym się mężczyzną, było dla niej trudne do zniesienia - znalazła sobie przyjemną odmianę w ramionach jednego z ulubionych dworzan Henryka, Thomasa Culpepera.Pierwotnie Henryk miał się z nią rozwieść i oddalić ją, jednak, został przechwycony jej list miłosny do Culpepera. To spowodowało natychmiastowe oskarżenie o niewierność. Zimą 1541 roku Katarzynę uwięziono w jednym z opactw,odbiejarąc jej koronę,gdzie pare dni później została ścięta w londyńskiej twierdzy Tower.

 9. KATARZYNA PARR Katarzyna Parr (ur. ok. 1512, zamek Kendal, zm. 7 września 1548, zamek Sudeley, Gloucestershire), królowa-małżonka Anglii i Irlandii, szósta żona króla Henryka VIII.Katarzyna Parr była czterokrotnie zamężna.Ślub Katarzyny i Henryka odbył się 12 lipca 1543 roku w pałacu Hampton Court. Katarzynie udało się utrzymywać dobre relacje z dziećmi Henryka z poprzednich małżeństw - Marią, Elżbietą i Edwardem. Doprowadziła też, według pewnych źródeł, do pogodzenia się Henryka z córkami. Katarzyna interesowała się nowymi religiami i naukami.Po śmierci Henryka VIII w 1547 roku Katarzyna mogła poślubić swą dawną miłość, Thomasa Seymoura. Po raz pierwszy zaszła wtedy w ciążę - zmarła po porodzie w wyniku gorączki połogowej.

 10. CIEKAWOSTKI

 11. KONIEC Justyna Salamon kl.1A LO