slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
נמל התעופה טבריה

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 31

נמל התעופה טבריה - PowerPoint PPT Presentation


  • 145 Views
  • Uploaded on

נמל התעופה טבריה. 1931-1942. 20 באוקטובר 1931: קהל טברייני גדול צופה בנחיתת מטוס הנוסעים הראשון בכינרת. SHORT S.17 KENT SCIPIO,. מטוס הנוסעים הראשון שנחת בכינרת בטיסה סדירה, מתקרב אל החוף. נציגי השלטונות מובלים בסירה אל המטוס. הנוסעים מובלים אל החוף בסירות משוטים.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'נמל התעופה טבריה' - dixon


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide4
SHORT S.17 KENT SCIPIO,

מטוס הנוסעים הראשון שנחת בכינרת בטיסה סדירה, מתקרב אל החוף

slide8
תידלוק המטוס

KENT SATYRUS

בלב הכינרת

slide11
שיא העיצוב והנוחות נוסח שנות ה-30:

תא הנוסעים של

KENT SATYRUS

על דופן התא מאחור – מפת נתיב הטיסה

slide12
צוות הקרקע מכין את ה-

SATYRUS

לקראת המשך דרכו להודו

slide14
תצלום של ה-SATYRUS עוגן בכינרת נבחר לתמונת הכריכה של ספר תולדות תעשיית המטוסים הבריטית עד 1940 (משמאל).

ברקע – מפת מסלול הטיסה מאנגליה לאוסטרליה, שכלל נחיתה בכינרת.

slide15
נוסעי הטיסות הראשונות שנחתו בכינרת המשיכו את דרכם מטבריה להודו במטוס יבשתי HP42, שכונה HANNO. בתצלום: המטוס חונה בשדה ליד צמח, בהמתנה לנוסעים לקראת הקטע הבא בדרכם: טבריה-בגדאד. בטיסות מאוחרות יותר אוכסנו הנוסעים ללינת לילה במלון טברייני ויצאו לדרכם למחרת. אך היו גם טיסות שנחתו בכינרת רק לתידלוק ויצאו מייד לאחר מכן להמשך דרכן.
slide16
דואר ישראל הוציא ב-1985 סידרת בולים לציון 50 שנות טיסה אזרחית לארץ ישראל. אחד הבולים הוקדש לנחיתת מטוס הנוסעים הראשון בכינרת
slide18
ב-1938 הוכנסו לקו לונדון-בומביי מטוסי ים משוכללים מדגם EMPIRE. איזור הנחיתה שלהם בכינרת הועבר לחזית מלון "לידו" המהודר (למעלה)
slide19
1938: אחד ממטוסי ה-SHORT S-23 C-CLASS EMPIREהחדישים חונה בכינרת מול מלון "לידו". על המזח כמה מקבלי פנים ונוסעים שכבר ירדו מהמטוס
slide21
מטוס EMPIRE שמספרו הרשום G-ADVD וכינויו CHALLENGER, חונה מול ה"לידו", על רקע החרמון המושלג, ב-1939.
slide26
מטוסי ה-EMPIRE הצטיינו בתא נוסעים מרווח מאוד. כנראה שבשנות ה-30 עוד לא חשבו לדחוס מושבים נוספים בכל פינה פנויה, כדי להגדיל את ההכנסות. מספר המושבים במטוסים נע בין 16 ל-24, לפי הקו שבו טסו.

למעלה: תא הנוסעים, כשבחזית נראית המחלקה הראשונה והמחלקות האחרות מאחוריה.

מימין: דייל מגיש לנוסעים ארוחה בצלחות חרסינה – אחד מסממני הפאר של מטוסי ה-EMPIRE.

slide27
מטוסי ה-EMPIRE הצטיינו בפינת נוחות ייחודית, בה יכלו הנוסעים לחלץ את העצמות (מימין: בציור פירסומת. משמאל: בתצלום ארכיון). היתה זו הקלה, כי בגלל נחיתות התידלוק התכופות ומהירות הטיסה הנמוכהיחסית (320 קמ"ש), נמשכו הטיסותמלונדון לבומביי כשבוע
slide30
במשך שנים התנהלו הנחיתות וההמראות בכינרת ללא אירועים יוצאי דופן. היה רק מקרה אחד ראוי לציון: המנוע השמאלי של המטוס G-ADUT שכינויו CENTAURUS, יצא מכלל שימוש לאחר שהמיסב הראשי שלו "נתפס". המטוס נחת בכינרת, אך היה צורך להחליף את המנוע והמקום הקרוב ביותר שבו נמצא מנוע כזה היה באלכסנדריה. הטייס, קפטן ג'.וו.ברג'ס, שאף להגיע בחזרה לבריטניה בהקדם האפשרי ולכן החליט לא להמתין עד שהמנוע החלופי יגיע מאלכסנדריה אלא להמריא עם שלושה מנועים בלבד. למרבה המזל, היה המטוס ריק מנוסעים, מכיוון שהוא הגיע לכינרת לא בטיסה סדירה, אלא מטיסת מיבחן של המסלול לניו זילנד. הנסיון הראשון שלו להמריא נכשל, כי הפעלת המנוע הימני החיצוני במלוא עוצמתו, בעוד שהפרופלר של המנוע השמאלי מושבת וגורם לגרר גדול, גרמה לסיבוב המטוס על צירו. היה צורך לפרקאת הפרופלר של המנוע המושבת, דבר שנעשה במשך הלילה. הפרופלר הוכנס לתוך תא הנוסעים והמטוס היה מוכן לניסיון ההמראה הבא. קפטן ברג'ס הפעיל כאן הליך שלמד מנסיונו במזרח הרחוק: כל הצוות התבקש לעבור לקידמת הסיפון התחתון, וקיבל הוראה

ציור מסוגנן של מטוס EMPIRE בכרזת פרסומת

לרוץ לאחור עם קבלת הפקודה לכך מהטייס. פני הכינרת היו חלקים כראי. הקפטן, שישב לבדו בתא הטייס, פתח לרווחה את משנקי המנועים והמטוס החל בריצת ההמראה. ברגע שהמטוס החל להתרומם, פקד הטייס על הצוות לרוץ לאחור, דבר שגרם להרמת החרטום – והמטוס המריא "כמו ציפור".

הנחיתות בכינרת הופסקו, כאמור, ב-1942, לאחר שסופה פתאומית גרמה להתרסקות אחד המטוסים.

slide31
לטיסות הנוסעים במטוסים הימיים שמורה עד היום פינה חמה בליבם של חובבי הנוסטלגייה במדינות חבר העמים הבריטי. בוודאי מכיוון שהן קשורות קשר אמיץ עם תקופת הזוהר של האימפריה הבריטית, שהייתה בשיא עוצמתה בשנות ה-30 של המאה שעברה. עדות ליחס זה מהווה, בין השאר, הבול הבריטי משמאל, שיצא בשנת 1974 ובו מככבת צללית של מטוס SHORT EMPIRE S-23 C-CLASS, עם תאריך טיסת הבכורה שלו מסאותהאמפטון, נמל הבית של חברתSHORT: 29 ביוני 1937.

סוף

ליקט, ערך ועיצב: בני גבירצמן

ad