slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Yahoo’nun Doğuşu

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

Yahoo’nun Doğuşu - PowerPoint PPT Presentation


  • 199 Views
  • Uploaded on

Yahoo’nun Doğuşu. Yahoo , Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından Ocak 1994 tarihinde kurulmuş bir portaldır . Dünyanın ilk 500 sitesinden birisidir. Genel merkez : Sunnyvale , Kanada, Amerika Birleşik Devletleri. Jerry Yang.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Yahoo’nun Doğuşu' - dixie


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
yahoo nun do u u
Yahoo’nun Doğuşu

Yahoo, Stanford Üniversitesi öğrencileri JerryYang ve David Filo tarafından Ocak 1994 tarihinde kurulmuş bir portaldır.

Dünyanın ilk 500 sitesinden birisidir.

Genel merkez : Sunnyvale, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri.

slide3

JerryYang

JerryYang (YángZhìyuǎn, 楊致遠), Yahoo'nun kurucularındandır. 1968 Tayvan doğumlu olan Yang, Stanford Üniversitesi'nde eğitim almıştır.

slide4

David Filo

David Filo, Yahoo'nun kurucularındandır. 1966 Louisiana doğumlu olan Filo, TulaneÜniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi görmüş; daha sonra Stanford Üniversitesi'nde tanıştığı JerryYang ile birlikte Yahoo'yu kurmuştur.

yahoo nun do u u1
Yahoo’nun Doğuşu

David Filo ve JerryYang'inWeb'de ilgi duydukları şeylerin kaydını tutacak bir yol aramaya koyulmalarıyla başlıyor. İkilinin geliştirdiği bu kategori listeleri arkadaş kesiminden ve üniversiteden yüzlerce kişinin ilgisiyle beraber farklı bir boyut kazandı. Filo ve Yang'i bu noktadan sonra fikirlerinde iş potansiyeli görmeleri ise fazla uzun sürmedi ve böylece ikili Yahoo'nun ilk temellerini atmaya koyuldular.

yahoo nun do u u2
Yahoo’nun Doğuşu

İlk başta "Jerry'nin Web Rehberi" olan firmanın ismi daha

sonra Yahoo olarak değiştirildi. Bunun sebebi ikilinin Yahoo'nun

'kaba, cahil, terbiyesiz' olan sözlük anlamını sevmelerinden

kaynaklanıyor. Yahoo kelimesi 18. yüzyıl hicivcilerinden Jonathan

Swift'in ünlü romanı Gulliver'inMaceraları'ndan geliyor.

yahoo nun do u u3
Yahoo’nun Doğuşu

1994’ün sonunda Yahoo! çoktan bir milyondan fazla ziyaret almıştı. Yang ve Filo sitelerinin müthiş bir iş potansiyeli taşıdığını fark ettiler ve 2 Mart 1995’de Yahoo! anonim şirket olarak kuruldu,

ve 12 Nisan 1996’da Yahoo! ilk halka açılmasını gerçekleştirerek

tanesi 13$’dan 2.6 milyon hisse satarak 33.8 milyon dolar topladı.

slide8

Yangyaptığı röportajda "Kesinlikle eğitimli ve aydın kişiler değildik" diyor. Fakat şu da su götürmez bir gerçektir ki Filo ve Yang ikilisinde iş aklı vardı!.

Nisan 1995'te, Apple Computer ve Cisco Systems gibi dev firmalarda da yatırım yapan girişimci kapitalistlerin oluşturduğu SequoiaCapital isimli oluşum Yahoo'ya 2 milyon dolarlık bir kaynak sağladı. İkinci bir kaynak da sonbaharda geldi.

slide9

Nisan 1996'da işleri yoluna girmeye başlayan firmanın 50 civarında çalışanı bulunuyordu. Kampüsten, Silikon Vadisi'ne Şimdilerde ise firmanın 7600 çalışanı bulunuyor ve hala "sıkı çalış, sıkı oyna" kültüründen ödün vermiyor.

Firma her ne kadar 2000-2002 yılları arasında ortalığı kasıp kavurmuş tarihin en büyük piyasa çöküşlerinden 'dot-com krizini' atlatmış olsa da, şu an Google, AOL ve MSN gibi dev firmaların yoğun rekabetiyle yüzleşmek zorunda.

slide10

JerryYang, kendisiyle yapılan bir röportajda söyle konuşuyor: "Sadece bir 10 yıl içinde, İnternet tüketicilerin yaşam biçimlerini çok önemli bir şekilde değiştirdi. …ve bu tam anlamıyla dikkate değer ve mükemmel bir deneyimdi. Tüm bu süre boyunca kullanıcılarımızın isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler geliştirmeye çalıştık. Fakat daha da önemlisi, her birimize keşfetmede, daha fazlasını başarmada, paylaşmada ve etkileşimde bulunmada yardım etmekti."

slide11

Yahoo! Hizmetleri

1. Yahoo size, şu an bilinen ya da daha sonra geliştirilecek olan çeşitli medya ve cihaz yoluyla ulaşılabilecek özellikteki şebekesi ile, çeşitli iletişim, arama ve bilgi araçları, topluluk forumları ve sosyal ağ oluşturma hizmetleri, içerik, medya ve eğlence hizmetleri de dahil olmak üzere zengin bir çevrimiçi kaynak derlemesi sunmaktadır.

yahoo hizmetleri
Yahoo! Hizmetleri

2. Yahoo! Hizmetleri, Yahoo’nunYahoo Hizmetleri’ni sağlaması için gerekli olan reklamlar içerebilir.

3 . Yahoo! Hizmetleri, hizmet duyuruları ve idari mesajlar gibi Yahoo’dan önemli bildirimleri kapsayabilir. Bu bildirimler Yahoo! Üyeliğinin bir bölümü olarak algılanmakta ve bunları almaktan vazgeçme hakkınız bulunmamaktadır.

slide14

Neden Ünlem İşareti ?

1 mart 1994 tarihinde JerryYang ve David Filo tarafından kurulan Yahoo! ‘nun adı “Yet AnotherHierarchicalOfficiousOracle” ın kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise “Henüz başka bir tane hiyerarşik işgüzar kahin” şeklindedir. ... Anlamsız bir cümle gibi görünse de Yahoo! kelimesi kulağa oldukça hoş geldiği için Yahoo! İsmi kullanılmaya devam edildi ve kelimenin sonuna ise telaffuzundaki heyecanı göstermesi için ünlem işareti konuldu.

yahoo nun kurucusu jerry yang yahoo dan istifa etti
Yahoo’nun kurucusu JerryYang, Yahoo’danistifa etti

AMERİKA BÜLTENİ (17 Ocak 2012)

İnternet devi Yahoo’nun iki kurucusundan biri olan JerryYang, şirketten istifa etti. Yang, Yahoo yönetim kuruluna gönderdiği mektupta, ‘hayatının en heyecan verici yıllarını yaşadığı Yahoo’dan ayrılıp, yeni hedeflerin arayışının vaktinin geldiğini’ söyledi.

slide17

Yahoo!’nun Şuan ki Durumu

Geçtiğimiz ayın başında logo değiştirme kararı alan ve bugün yeni logosunu tüm sitelerinde yayına koyan Yahoo , daha öncede belirttiğimiz gibi eski logosunu 1995 yılından bu yana kullanmaktaydı. Şirketin yeni logosunun , Yahoo’nun değişen yüzünü ifade ettiği açıklandı. Ayrıca logonun sonunda bulunan ünlem işareti ile de şirketin geçmişine bağlılığı simgelenmiş. İşte Yahoo ve yeni logosu :

slide18

Yahoo!’nun Şuan ki Durumu

Arama motoru rekabetinde liderliği Google şirketine kaptıran Yahoo! , eski günlerine dönmek için elinden geleni yapıyor. Yakın zamanda CEO koltuğuna oturan MarissaMayer , şirkette köklü değişiklikler yapmaya devam ediyor.

Yahoo1995 yılından bu yana kullandığı logosunu değiştirme kararı aldı. Eski Google yöneticisi olan ve şimdi Yahoo şirketinin yeni CEO’su olan MarissaMayer , şirketin imajında büyük değişiklikler yaparak eski günlere dönmeyi hedefliyor. Tumblrmicro-blog sitesini satın alarak adından fazlasıyla söz ettiren Yahoo , geçtiğimiz Ağustos ayında ABD ülkesinde Google şirketini sollamayı başarmıştı.