slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
BURSA PowerPoint Presentation
Download Presentation
BURSA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

BURSA - PowerPoint PPT Presentation


  • 264 Views
  • Uploaded on

BURSA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BURSA' - dick


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Bursa, 2007 ve 2000 resmi nüfus sayımına göre Türkiye'nin 4. büyük ili ve 4. Büyükşehir nüfusuna sahip şehri olup, Marmara Bölgesi`nin Güney Marmara bölümünde yer almaktadır. Ekonomik açıdan Türkiye'nin en gelişmiş illerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Ayrıca Türkiye'nin en önemli sanayi kenti olduğu söylenebilir. Yüzölçümü 10.891 km2 olan Bursa ili kuzeyde Marmara Denizi ve Yalova ili, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve Balıkesir illeri, batıda yine Balıkesir iliyle çevrilidir.

slide4

Marmara Bölgesini İç Anadolu'ya ve Ege'ye bağlayan bir kavşak noktası halindedir. İnegöl, Mudanya, Gemlik, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, Gürsü, Kestel, Karacabey, Yenişehir ve İznik Bursa’nın ilçeleridir.

slide5

Bursa genel olarak ılıman iklime hakimdir. Bölgelere göre değişiklik gösteren iklim, kuzeyde Marmara denizinin yumuşak ve ılık iklime hakim olmasına karşın, güneyde Uludağ’ın sert iklimi görülmektedir. Bursa’nın bitki örtüsü; arazi yapısı ve iklim özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dağların alt kısımları maki bitki örtüsüne sahiptir.

slide6

Ormanlıkalanlarda, karaçam, kızılçam, sarıçam, köknar, ardıç, meşe, kayın,gürgen, kestaneveçınarağaçlarıbulunmaktadır. Fundalıklarındaiseyabanizeytin, incir, kızılcık, böğürtlen, defnevebenzeribitkilerbulunmaktadır. Uludağ’ın 1200 m.denyükseklerindeköknar, karaçam, ardıçağaçlarıvardır.

slide8

Uludağ: 2543 m yüksekliğindedir ve Marmara bölgesinin en yüksek dağıdır.Uludağ kış sporlarının yapıldığı önemli bir kayak merkezi haline gelmiştir.

slide9

Doğal mekanları, kale ve surları, kiliseleri, mescit ve camileri, hanları, müzeleri, medreseleri, kaplıcaları, türbeleri görülmesi değer yerleri arasındadır. Kaplıcaları ise sağlık için idealdir.

slide10

Türbeler: Yeşil türbe, Orhangazi türbesi, Osman Gazi türbesi…Mescitler: Acem Reis Mescidi, Hacı Özbek Mescidi, Çukur Mahalle Mescidi, Yeni Kaplıca Mescidi… Medreseler: Yeşil medresesi, Muradiye medresesi, Gökdere medresesi… Müzeler:İznik müzesi, Bursa Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Bursa Kent müzesi…

padi ah mustafa elebi nin bal mumundan yap lm heykeli bursa kent m zes i n d e sergilenmektedir
Padişah Mustafa Çelebi`nin bal mumundan yapılmış heykeli Bursa Kent Müzesinde sergilenmektedir.
slide12

Kaplıcalar: Ilıcaksukaplıcası, Gemlikkaplıcası, Armutlukaplıcası, BademliBahçekaplıcası, Akarcamadensuyu… Hanlar:Kapanhanı, Tuzhanı, Emir han, Eskişehir hanı, Kozahan…Köprüler:Tatarlarköprüsü, Meydancıkköprüsü, Demirtaşköprüsü, Abdalköprüsü…

slide13

Uludağ Üniversitesi, 1982 yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa'nın ilk ve tek üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumlarından biri.

slide15

Doğal Mekanlar Aras ŞelalesiSuuçtu ŞelalesiAyvaini MağarasıGörecik YaylasıKocayaylaSadağ KanyonuSansarak kanyonuCumalıkızıkGölyazı, NilüferUludağ Milli Parkıİznik Gölü

slide16

Kale ve surlar Bursa Kalesiİznik KalesiKestel KalesiKite KalesiUlubat KalesiYer KapıPınarbaşı KapısıZindan KapıKaplıcalar Kapısıİstanbul KapısıLefke KapısıYenişehir KapısıGazi Akdemir HisarıBalabanbey Hisarı

parklar bursa botanik park bursa hayvanat bah esi havuzlu park re at oyal k lt r park merinos park
Parklar Bursa Botanik Parkı Bursa Hayvanat Bahçesi Havuzlu ParkReşat Oyal Kültür ParkıMerinos Parkı