Suu ne ja hammaste tervishoid
Download
1 / 9

Suuõõne ja hammaste tervishoid - PowerPoint PPT Presentation


 • 304 Views
 • Uploaded on

Suuõõne ja hammaste tervishoid . Annely Sõster .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Suuõõne ja hammaste tervishoid' - denna


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 • Suutervis on osa inimese üldtervisest, mis olulise osana lisab heaolu ja elamisvõimekust. Terve suuõõne tunnused on terved hambad, terved hammaste kinnituskoed ja limaskestad ning küllaldane süljeeritus. Kui kinnituskoed on terved, hambad on tihedasti kinni lõualuus ja igemed on roosad, tihedalt hammast ümbritsevad, ei veritse hambaid harjates. Terve suu limaskest on pinnalt defektideta, roosa ja niiske.


 • Katt ei eemaldu ilma mehaanilise puhastamiseta. See tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt. Osavus ja motivatsioon on otseselt seotud, et eemaldada bakterite massi e. plakk efektiivselt.

 • Hambahari on üks peamisi leiutisi mehaanilisel plaki eemaldamisel. Õige harjamise tehnika on, et plakki eemaldatakse ilma pehmete- ja kõvakudede kahjustamiseta.


Igap evaseks hammaste pesemiseks on vajalikud
Igapäevaseks hammaste pesemiseks tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt. Osavus ja motivatsioon on otseselt seotud, et eemaldada bakterite massi e. plakk efektiivselt. on vajalikud

 • sobiv hambahari ja pasta,

 • hammaste vahede puhastamiseks kasutatakse vastavalt vajadusele kas hambaniiti, tikku või vaheharja.

 • Laste hammaste pesemist hambaharjaga (hambapasta võetakse kasutusele siis, kui laps oskab sülitada) alustatakse juba esimese hamba (suhu) lõikudes.

 • Korraliku harjamise järel tunduvad hambapinnad keelega katsudes siledad. Siledus on märgiks, et oleme edukalt eemaldanud hammaste pinnalt katu.

 • Apteegist ja hambaarstilt saadavate hambakatu värvimise tablettidega võib kontrollida, milliseid kohti tuleks veelgi hoolikamalt puhastada.


Hammaste harjamine
Hammaste harjamine tähendab, et nätsu närimine ja õuna söömine ei puhasta hambaid katust küllaldaselt. Hambahaiguste ärahoidmiseks on tähtis, et hamba igalt pinnalt eemaldataks katt hoolsalt ja korrapäraselt. Osavus ja motivatsioon on otseselt seotud, et eemaldada bakterite massi e. plakk efektiivselt.

 • Hambaharjad jaotatakse kõvadeks, pehmeteks ja poolpehmeteks.

 • Hea hambahari on tihedate pehmete harjastega(soft) ja lühikese peaga. Hambaharja pea võiks olla pikkusega 30–35mm, mis võimaldab juurdepääsu ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse nt purihammaste tagumised küljed.

 • Kõva hambahari vigastab igemeid ja hambaid. Hammaste kaeladele liigse surve avaldamise vältimiseks hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit.

 • Hammaste pesemiseks soovitatakse Bass tehnikat st hambaharja liigutatakse lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi 2–3 hambal korraga. Harjased on suunatud 45º nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu. Samaaegselt puhastavad harjased hästi hambapinda ja masseerivad igemeid.

 • Harjamist on soovitav alustada purihammaste keelepoolsest küljest ja jätkata purihammaste põsepoolsest küljest ning lõpetada hambumispinna harjamisega.

 • Kui alustada kergemini ligipääsetavatest kohtadest, võib tagahammaste puhastamine sootuks ununeda. Esihammaste tagant harjates võib harja pöörata püstiasendisse. Hammaste kulumise vältimiseks oleks soovitav iga kord alustada pesemist erinevast purihammaste keelepoolsest küljest.


 • Hambaharja tuleb regulaarselt uuendada. Tavaliselt on hamba­harja kasutamise aeg umbes 2–3 kuud. Selle aja jooksul kaotab hari elastsuse, harjased deformeeruvad, muutuvad ebaühtlaseks ning hamba­pind jääb puhastamata.

 • Hambapastat pannakse harjale hernetera suuruses koguses, mis sülitatakse suust välja alles hammaste pesemise lõppedes. Fluorivaeses piirkonnas on soovitav kasutada profü­laktilise toimega fluoriide sisaldavaid hambapastasid ja hammaste harjamise lõpus mitte loputada suud veega, vaid piirduda pasta väljasülitamisega. Sellega tagame hambapinna ja fluorisisaldava hambapasta kontakti pikemaks ajaks.

 • Hambaid pestakse hommikul ja õhtul, kusjuures õhtust pesemist ei tohiks kunagi unustada. Hambaid ei ole soovitav pesta kohe peale söömist ega ka peale oksendamist, kuna hambaemail on pehme ja hambaharjaga pesemine võib kahjustada seljuhul hambaemaili põhjustades abrasiooni.

 • Ainult harjamisest piisab vaid piimahammaste puhastamiseks. Püsivate hammaste harjamisega saab ainult pooled hammastest puhtaks. Teine pool ehk hammaste vahed vajavad abivahendeid nagu hambaniit, tikk või vahehari.


Hambaniit
Hambaniit hamba­harja kasutamise aeg umbes 2–3 kuud. Selle aja jooksul kaotab hari elastsuse, harjased deformeeruvad, muutuvad ebaühtlaseks ning hamba­pind jääb puhastamata.

 • Hambaharja ja hambaniidi paralleelne kasutamine on suur samm paremuse poole. Hambaniidil on üks eesmärk: eemaldada efektiivselt hambakattu hammaste vahelt ja igemete piirilt. Nende gingiviidi ja veritsusi vähendavat toimet tõestavad kliinilised testid.

 • Hambaniidi kasutamine aitab hoida hambaid tervetena... kuid ka sellest ei piisa.


Erihooldus
Erihooldus hamba­harja kasutamise aeg umbes 2–3 kuud. Selle aja jooksul kaotab hari elastsuse, harjased deformeeruvad, muutuvad ebaühtlaseks ning hamba­pind jääb puhastamata.

 • Täiuslikuks suu hügieeniks ei piisa ka vaid harja ja hambaniidi kasutamisest. Nagu juuksed ja nahk on inimestel erinevad, on ka iga inimese suuõõs eriline ja vajab individuaalset hooldust. Igemete optimaalseks hooldamiseks küsige nõu oma hambaarstilt, kes oskab soovitada suuloputusvedelikke ja hambavahesid hooldavaid tooteid, mis sobivad just Teile ja täiustavad Teie igapäevaseid suu hügieeni protseduure.ad