370 likes | 580 Views
Підсумковий урок на тему:. «Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини».
E N D
Підсумковий урок на тему: «Значення покритонасінних рослин у природі й житті людини»
Мета: узагальнитизнанняучнів про різноманітність квіткових рослин як найбільш високоорганізовану та широко розповсюджену групу рослинного світу,показати місце квіткових рослин у флорі України та світу, їх екологічне і практичне значення. Виховувати екологічне мислення, естетичний смак та любов до природи. Обладнання: гербарії, виставка косметики, ліків, круп, макороннихвиробів, лікарськірослини, декоративнірослин, пряні, малюнкирослин, дерев, квітів, слайди, мультимедійнадошка. Епіграф уроку: слова Ганса Христіана Андерсена «Щоб жити, потрібне сонце, свобода і поляна квіток».
Хід уроку • Зверніть увагу на епіграф уроку. Справді без квітів, ми певно перетворилися на бездушних роботів. Саме квіти дарують нам аромат осявають життя. Наша природа – книга. Цікава на всіх її сторінках. Читайте сторінки обережно, уважно, бо саме природа наймудріший з учителів. Серед присутніх сьогодні не знайдеться жодної людини,чиє життя не пов’язане з темою нашого уроку. Адже дійсно, рослини годують, одягають, лікують, і зігрівають тіло, і душу. • Зараз слово богиням Фауні і Флорі.
Були у Матері – Природи • Дві донечки такої вроди: • Хто їх побачив хоч на мить • Не міг забудь і розлюбить • Флора.Голубооку звали Флора, • У неї очі, наче зорі. • Фауна. А Фауна – швидка, як вітер, • могла за птахами летіти, • І за оленями стрибати, • Та з білочками пустувати. • Флора. Обидві світ живий любили, • Відтак його боготворили. • То ж вирішили мудра мати • В придане їм дарунки дати: • Фауна. Мрійливій Флорі – світ рослинний • А жвавій Фауні – тваринний, • Щоб берегли і доглядали • Від всього злого захищали. • Живуть в легендах і понині • Живого світу дві богині.
Ми з вами вивчили голонасінні рослини. Зараз згадаємо в чому перевага покритонасінних над голонасінними ? • Найрізноманітніший відділ – Покритонасінні, чим зумовлена це різноманітність ? • Учитель. В підготовці до уроку брали участь дослідницькі групи. Зараз вони ознайомлять нас зі своїми назвами,девізом і напрямком досліджень. • Команда«Зелений родовід» • Девіз «Хліб – всьому голова» • Капітан. Ми вивчили найважливіші харчові рослини, а також технічні.
Команда « Беладона» • Девіз «В семье не без урода». • Капітан.Ми досліджували отруйні рослини. • Команда «Екзоти» • Девіз «На світі є багато різних див і з ними познайомимо вас ми». • Капітан. Ми познайомимо вас із екзотичними рослинами нашої планети. • Команда «Троянда» • Девіз «Краса врятує світ». • Капітан. Не хлібом єдиним жили наші пращури. Вони прикрашали своє життя і свої оселі, беручи наснагу від краси природи, що оточувала їх. І як би людина не здобувала собі хліб насушний, вона знайде хвилинку, щоб зайнятися улюбленою справою. • Команда«Медуниця» • Девіз «Хто шукає, той завжди знаходить…аптеку в лісі, на городі, у всій навколишній природі ». • Капітан.Вивчаючи цю тему, ми впевнилися у вірності слів Гіппократа: «Ліки мають бути їжею, а їжа має стати ліками».
Команда «Партія зелених» • Девіз «Збережемо нашу планету зеленого і квітучою». • Капітан.Ми намагалися знайти відповідь на питання «Чому при панівному положенні Квіткових рослин на планеті земля вони займають найбільшу кількість сторінок в « Червоній книзі». • Учитель. - А зараз кожна команда відповість на питання, що підготували колеги з інших груп. • «Партія зелених» до команди «Зелений родовід»: • - Яка кількість видів покритонасінних рослин відома на планеті Земля? • В. – 300 тисяч. • - а в Україні ? • В. – 5 тисяч. • - Які життєві форми притаманні представникам покритонасінних ? • В. – Дерева, кущі, трави. «Зелений родовід» до «Беладони»: - Назвіть негативне значення рослин. В. – Викликають отруєння, засмічують городи, поля, квітники; середовище існування для шкідників; викликають алергію у людей рослини – паразити та комахоїдні.
«Беладона» до «Екзотів»: • - Коли виникли покритонасінні рослини на землі? • В. – Приблизно 195 тисяч років тому. • - Які рослини потрібні, щоб зварити борщ український? • В. – Картопля, капуста, морква, цибуля, буряк, перець, петрушка, кріп, помідор, лавровий лист. • «Екзоти» до «Троянди»: • - Відгадайте загадки: • 1.Живе один батько і 1000 синів має. • Всім шапки справляє, а собі – немає.
2. Біле – не сніг, зелене - не луг, • Кучеряве – не людина.
3. І не дівка, а червоні стрічки носить.
4. Цвіте синьо, лист зелений • Квітник прикрашає, • Хоч мороз усе побив – його не займає.
5. Червоний колір і винний смак, • Кам’яне серце, чому то так?
«Троянда» до «Медуниці»: • - Яка рослина є чемпіоном за вмістом: • 1.Вітаміну С ?(Шипшина) • 2.Білків ?(Бобові) • 3.Жирів ?(Соняшник, арахіс, грецький горіх) • 4.Листок якої рослини прикладають, щоб спинити кровотечу та вгамувати біль ?(Подорожник) • «Медуниця» до «Партії зелених»: • - Скільки видів покритонасінних рослин потребують охорони: • 1)…на Земній кулі ? (25 тисяч видів) • 2)….вУкраїні ? (понад 400 видів) • - В чому полягає світове ( планетарне) значення фотосинтезу ? (Виділяється кисень і поглинається вуглекислий газ) • - Що називають легенями планети і чому ? (Ліси, бо вони очищають повітря)
Вчитель. Зараз проведемо вікторину «Живі смарагди України». Кожна команда слухає опис дерева і відповість на питання, про яке дерево йде мова. • 1. Сік цього дерева – один з «рекордсменів» за кількістю цукру. У Канаді вироблення з цього цукру має промислове значення. Попіл дерева містить багато калію. Виготовляють добрива, скло, мило. Виготовляють найкращі карети. З нього роблять найкращі флейти, кларнети. Один з видів «барометра» – перед дощем з черешків листків капає вода. В народі називають явором. З 1 га насаджень беруть до 1000 кг меду. Листок виду цукрового займає центральне місце на державному прапорі Канади.
2.Це дерево – цілитель. В природі воно стає будь-якої пори року. • Взимку лікує простуди бруньками, сечові шляхи, нірки. 9 речовин, які містить прополіс, бджоли беруть саме з цих бруньок. З кори одержують дьоготь. Ним мастять осі, чоботи, вози. Використовують дерево при грибкових та паразитних захворюваннях шкіри. Дьоготь увійшов до складу мазі Вишневського. П’ють сік дерева, який оздоровлює кров. Кажуть в народі: «Білокура красуня»
3. Ще в сиву давнину люди шанували це дерево. Її оспівували в піснях і легендах. Це символ родинного вогнища. Археологи в гробниці Тутанхамона поряд з маслиновим гілками, лотосом, волошками побачили гірлянди з листків цього дерева. Настойкою з кори лікують застуду, лихоманку, жар, очищають рани, нариви, опіки. Тарас Шевченко на заслання взяв гілочку, яка нагадувала йому милу Україну. З деревини роблять музичні інструменти. Росте усюди, крім Австралії та Нової Гвінеї. Вона символ України.
4. Цедовговічне дерево. 300-500 років для нього є далеко не межа. На Запоріжжі є могутнійвелетень, вікякого 800 років. Віддавна люди користувалися плодами. У наших предків слов’ян вони були першим хлібом. В голодні роки ці плоди спасали від голоду. Їх сушили, мололи і пекли млинці. Ласує ними лісова звірина й птахи. Це важливий корм для свиней. Плоди – жолуді.
5. Дерево стійко витримує загазованість, запиленість, задимленість повітря. Про нього пишуть пісні, складають легенди. «Бачу вас за селом край дороги». Співається у пісні. Високе – до 50 метрів. Корою лікують свіжі порізи, рани. В Англії недостиглі плоди дерева маринують. Листки і плоди – корм для с/г тварин. З сухої деревини виробляють ліки, стріли, лижі, весла, ракетки.
6. Дерево має чудову деревину. Деревина біла, легко обробляється. З неї виготовляють посуд, ложки, діжки. В Кореї з листків готують салати. В плодах близько 60% жирної олії. Головне призначення дерева – медичне. Готують чай. Лікують нежиті, хвороби нирок, шлунку, печінки. З кори виготовляють мочалку, плетуть рогожі, кошики, постоли. ЇЇ мед високо ціниться. Від назви цього дерева пішла назва місця, в якому вона цвіте.
Вчитель. Молодці! Всі ви добре впоралися зі своїм завданнями, а зараз переходимо до роботи в групах. • Виступ групи «Зелений родовід» • Легенда про: • - Пшеницю; • - про жито; • - соняшник; • - ячмінь, просо.
Виступ групи «Беладона» • - блекота; • - дурман; • - красавка; • - тютюн.
Виступ групи «Екзоти». • - рослини-рекордсмени; • - бамбук, мана, евкаліпт, секвоя; • - унікуми серед рослин; • - скажений огірок; • - квітка Рафлезія Арнольді.
Виступ групи «Троянди». - троянда; - бузок, хризантема, ромашка; - суниця; - лілія.
Виступ групи «Медуниця» • - лікарські рослини; • - капуста; • - часник; • - липа; • - морква.
Ботанічне лото. • Впізнай рослину родини бобових: • - розоцвітних; • - хрестоцвітних; • - астрових; • - злакових; • - лілійних. • Виступ групи «Партія зелених» - виступкапітана; - охорона природи; - навіщо в Україні існує «Червона книга»; - які природоохоронні території є в Україні.
Вчитель. Зараз ми згадаємо кімнатні рослини. Три учні вдома, в бібліотеці приготували інформацію про деякі кімнатні рослини: • - хлорофітум; • - цеперус; • - сансель.
Вікторина лото-ерудит «Квіти». • 1. Цю рослину люблять в Японії, вона росте на Далекому Сході і Франції. Коли розгромив наполеонівську імперію Людовик XVIII ця квітка стала зіркою Бурбонів. • а) ірис; • б) лілія; • в) первоцвіт.
2. Ця квітка – останні літа. ЇЇ люблять геологи, де вона росте багато нікелю, лікують цими квітами шлунково-кишкові хвороби. • а)астра; • б) вероніка; • в) чина.
3. Ця квітка є в Європі і в Північній Америці і, навіть, в далекій Австралії. Її вирощують в різних країнах. Використовують для боротьби з шкідниками с/г культур, роблять відвар від кашлю, є навіть машина, яка збирає квітки цієї рослини. • а) піон; • б) медуниця; • в) ромашка.
4.Квітка Юпітера і Валентинового дня. • а) фіалка трьохколірна; • б) підсніжник; • в) кактус.
5. Радість Афродіти, бажана квітка. • а) бузок; • б) троянда; • в) гладіолус.
6. Сама краща квітка Магомета і емблема законах. • а) барвінок; • б) нарцис; • в) тюльпан.
Підведемо підсумки і зробимо висновки. • I Покритонасінні – найчисельніший і найдосконаліший відділ наземних рослин. • IIШкодять людині злісні бур’яни (осот, пирій, щириця, берізка) та отруйні (блекота, дурман, болиголов). • IIIЕкзотичні рослини здавна служать людині як пряно-смакові, прядильні, вітамінозні, горіхоплідні. • IVВони прикрашають наше життя, формують естетичні смаки, роблять повноцінним наше дозвілля. • VБільшість речовин для лікування захворювань людини одержують тільки з покритонасінних рослин. • VIРослини накопичують основну масу органічної речовини в біосфері, підтримують вологість і постійність складу повітря. Рослини потребують бережливого ставлення і охорони.
Люди Землі рятуйте планету Природа нам як рідний дім Вона усім – як мати. Щоб лад завжди був в домі тім Про це нам треба дбати. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти ? Конвалія й фіалки ніжні І вісник березня – підсніжник ? Невже ми більше не побачим Як сон-трава росою плаче. Ми бажаємо вам завжди Чистого повітря і води. І сонця промені Хай завжди ідуть сюди Ми бажаємо щастя Вам І воно повинно прийти Тож рук ви докладіть І природу збережіть.
Конкурс «Загадки про рослинний світ» 1. Одне кинув – цілу жменю зібрав.( Зерно) 2.Загадаю загадку, закину за грядку: Нехай моя загадка до літа лежить.(Озимина) 3.Ноги на полі, середина надворі, голова на столі. (Пшениця) 4.Що то за твір, що ні чоловік, ні звір, а має вуса.(Ячмінь) 5.Ми збираємо його пашею, а воно нам платить кашею. (Просо) 6.Без ніг, без рук, а вилізе на дрюк.(Квасоля) 7.Лежить під хворостом дороги хвостом і солі просить.(Огірок) 8.Без болі, без печалі заставляє плакати.(Цибуля) 9.Сидить дівчина в траві,лице її у крові.(Суниця, полуниця) 10.За лісом – лісом синенький огонь горить.(Льон цвіте) 11.Сини в шапках, а батько – ні.(Жолуді і дуб) 12.Заблудилась в верболозі, Дні і ночі ронить сльози.(Плакуча верба) 13.Все мороз поглушив, а мого цвіту й не зайняв.(Троянда) 14.Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло, згодом стало біле – біле, за вітром полетіло.(Кульбаба)
Домашнє завдання: Венгерський кросворд «Покритонасінні» Відповіді: 1.рапс 2.горох 3.вишня 4.хрестоцвіті 5.лілійні 6.просо 7.жито 8.груша 9.суниця 10.абрикос