Erdem Aksoy
Download
1 / 30

Erdem Aksoy - PowerPoint PPT Presentation


  • 213 Views
  • Uploaded on

Erdem Aksoy. Yönetim Bilgi Sistemleri Hizmet Yönetimi Şefi. ÇİMTAŞ’ta IT Hizmet Yönetimi. ÇİMTAŞ

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Erdem Aksoy' - daryl


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Erdem Aksoy

Yönetim Bilgi Sistemleri Hizmet Yönetimi Şefi

ÇİMTAŞ’ta IT Hizmet Yönetimi


ÇİMTAŞ

1973 yılında ENKA’nın yapı çeliği imalatı ve montajı şirketi olarak kurulan ÇİMTAŞ, günümüzde dünya çapında 14 grup şirketi ve 2500’ün üzerinde çalışanıyla dünya standartlarında bir mühendislik, fabrikasyon, montaj ve mekanik-elektrik müteahhit firma haline gelmiştir.

Türkiye’de 4, Çin’de ise 1 fabrika ile üretimlerini gerçekleştiren ÇİMTAŞ, uluslararası pazarlarda geniş ürün yelpazesiyle boy göstermekte olan, Türkiye'nin alanında en büyük imalatçı konumunda bulunan teknoloji lideri bir firmadır.


ÇİMTAŞ ürün yelpazesi, dünyanın 50’den fazla noktasına gönderilen basınç kazanları, reaktörler ve ısı dönüştürücüleri, gökdelenler, köprüler, çelik rüzgar kuleleri, depolama tankları, ısı geri kazanımlı buhar jeneratörleri, proses kızakları, gemiler ile güç santralleri, boru hatları, rafineriler, petrokimyasal ve kimyasal fabrikaları kapsayan yapı çeliği, mekanik ve elektrik montaj işleri şeklindedir.


ÇİMTAŞ ve Bilgi Teknolojileri

ÇİMTAŞ’ta 90’lı yılların sonundan bu yana ERP geliştirmeleri ile başlayan yazılım geliştirme hizmetleri bugün ERP’nin yanısıra sayıları 70’e varan müşteri ve departman portalları, HR ve CRM uygulamaları, web siteleri ile rutin yazılım ve donanım desteklerinin verildiği, başlı başına yönetilmesi gereken bir yapıya dönüşmüştür.

ISO 27001, COBIT ve ITIL tabanlı yapılan süreç çalışmaları ile prosedürel anlamda belli bir noktaya gelinse de işlerin takibinde süreçleri besleyen ve paralelinde yürüten bir platform eksikliği baş göstermiştir.


ÇİMTAŞ ve Manage Engine

Piyasadaki emsalleri içerisinden seçilip bir süreliğine kiralanan ManageEngine ürünleri donanım varlıkları ile ağın izlenmesinde iyi sonuçlar verse de hizmet yönetimi kısmında çok verimli sonuçlar vermemiş ve kiralama süresi sonunda içinde ManageEngine’in de bulunduğu piyasa lideri firmalarla en son teknolojilerilerinin satın alınıp süreçlerle entegre edilmesi konusunda bir çalışma başlatılmıştır.

Bu süreçte farklı firmaların dünya çapında kullanılan hizmet ve IT kaynakları izleme/yönetim araçları incelenmiş ve sonuçta ManageEngine ürün ailesinin yeni versiyonlarının satın alınmasına karar verilmiştir.


Neden ManageEngine?

Diğer ürünlerle yaptığımız demo çalışmaları ve ürünleri kullanan firmalara yaptığımız ziyaretler ürünlerin kötü olmadığını, buna rağmen kurulum ve süreç entegrasyonu sürecinin uzun ve sancılı geçtiğini, hatta ihtiyaca özel kod geliştirme ve destek hizmeti alındığını gösterdi.

Yeni başlayan büyük ölçekli projeleri de göz önüne aldığımızda en kısa zamanda devreye alacağımız ürünü seçmemiz kaçınılmazdı. Temel ITIL süreçlerini ihtiyacımıza en uygun şekilde karşılayan ve en kısa kurulum ve devreye alma zamanını taahhüt eden ManageEngine ve Vitel ile çalışma kararı aldık.


Avantajlı gördüğümüz yönler:

  • Hızlı kurulum

  • Süreçlerin ITIL uyumlu olması sebebiyle kullanıma geçişin küçük ayarlar sonucunda hızla yapılabilmesi

  • Fiyat/Performans oranı

  • Farklı ManageEngine ürünlerinin entegre çalışması ile daha kontrollü bir IT yönetimi sağlaması

  • Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması


ADManager Dashboard -  Domain ile ilgili işlemleri her an ve herhangi bir yerden yapabilme esnekliği tercih sebebi


Son 30 gün login olmayan bilgisayarların listesi, Domain Computers temizliği için rahat erişim raporu.


Üyesi kalmamış grupların tespiti ve silinmesi Computers temizliği için rahat erişim raporu.


AppManager Dashboard Computers temizliği için rahat erişim raporu.


AppManager – Oracle DB erişilebilirlik Computers temizliği için rahat erişim raporu.


Oracle standart versiyonunu Computers temizliği için rahat erişim raporu.kullanmamıza rağmen Enterprise versiyonunda bulunan Performans kriterlerini AppManager Oracle DB Monitöründen takip edebiliyoruz.


Business Computers temizliği için rahat erişim raporu.View ile DB lerimizin sorunsuz çalışıp çalışmadıklarını tek bir bakış ile anlayabiliyoruz.


AppManager ile SLA takibi Computers temizliği için rahat erişim raporu.


SLA takip ettiğimiz ERP Monitör grubunun ayrıntı ekranı Computers temizliği için rahat erişim raporu.


DesktopCentral – Uzaktan bağlantı Computers temizliği için rahat erişim raporu.


DesktopCentral – Uzaktan yazılım yükleme Computers temizliği için rahat erişim raporu.


DesktopCentral – Yama/Eklenti Yönetimi Computers temizliği için rahat erişim raporu.


DesktopCentral – Envanter takibinde kullanılabilir Computers temizliği için rahat erişim raporu.


DesktopCentral – Computers temizliği için rahat erişim raporu.izinsiz donanım ve yazılım ekleme/çıkartma işlemleri kontrol edilebilir (kullanıcılara bu hakkı vermiyoruz)


OpManager - Computers temizliği için rahat erişim raporu.Donanım performansı ve işletim sistemi göstergeleri bazında sistem takibi


OpManager - Computers temizliği için rahat erişim raporu.Active Directory göstergeleri takibi, threshold aşımlarında uyarı mailleri


OpManager – Network cihazları kontrolü (Firewall) Computers temizliği için rahat erişim raporu.


OpManager – Network cihazları kontrolü (Switch) Computers temizliği için rahat erişim raporu.


Teşekkürler... Computers temizliği için rahat erişim raporu.

Erdem Aksoy

ÇİMTAŞ


ad