Free Powerpoint Templates - PowerPoint PPT Presentation

daria
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Free Powerpoint Templates PowerPoint Presentation
Download Presentation
Free Powerpoint Templates

play fullscreen
1 / 6
Download Presentation
Free Powerpoint Templates
104 Views
Download Presentation

Free Powerpoint Templates

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. 7.4 Word ProblemsUsingSystems of Equations Free Powerpoint Templates

  2. Step 1 Defineyour variables Question 1: Darryl and Sarawong each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies from the same store. Darryl spent $44 on 2 rose bushes and 6 pots of ivy. Sarawong spent $60 on 2 rose bushes and 10 pots of ivy. What is the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy? Ask yourself: What two things am I trying to find in the problem? cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy Let the first one be x and the second one be y R= cost of one rose bush V= cost of one pot of ivy

  3. Step 2: Writeyourequations Question 1: Darryl and Sarawong each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies from the same store. Darryl spent $44 on 2 rose bushes and 6 pots of ivy. Sarawong spent $60 on 2 rose bushes and 10 pots of ivy. What is the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy? Find the 2 statements that describe the amounts and quantities. Darryl spent $44 on 2 rose bushes and 6 pots of ivy. Translated - 2R + 6V = 44 Sarawong spent $60 on 2 rose bushes and 10 pots of ivy. Translated - 2R + 10V = 60

  4. Step 3 : Solveyour system 2R + 6V = 44 2R + 10V = 60

  5. Step 4 : Answer the original question R = 10 means… Each rose bush cost $10 V = 4 means… Each pot of ivycost $4

  6. You try question #2 Aliyah and Sumalee each improved their yards by planting daylilies and geraniums.They bought their supplies from the same store. Aliyah spent $42 on 9 daylilies and 2 geraniums. Sumalee spent $38 on 8 daylilies and 2 geraniums. What is the cost of one daylily and the cost of one geranium? Go thru all 4 steps…… Correct answer: Geraniums cost $4 each and daylilies cost $3 each