Szkocja
Download
1 / 13

Szkocja - PowerPoint PPT Presentation


 • 176 Views
 • Uploaded on

Szkocja. Kraj marzeń. Szkocja.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Szkocja' - danika


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Szkocja

Szkocja

Kraj marzeń


Szkocja1
Szkocja

 • Szkocja (ang. Scotland, gael. Alba) - dawniej niezależne królestwo, obecnie część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka.


Wa ne informacje o szkocji
Ważne informacje o Szkocji

 • Główne rzeki: Clyde, Tweed, Tay, Forth, SpeyWażniejsze jeziora: Loch Lomond, Loch Ness, Loch Lochy, Loch Maree, Loch TayGłówne miasta: Edynburg (stolica), Glasgow, Aberdeen, Dundee, Inverness, Stirling Bogactwa naturalne: węgiel, żelazo Przemysł: wydobywczy, hutnictwo, stoczniowy, elektronika Uczelnie: University of Edinburgh, University of Aberdeen, University of Glasgow, University of Dundee, University of Abertay Dundee, University of St. Andrews, The Robert Gordon University. 


Patron szkocji
Patron Szkocji

 • Patronem Szkocji jest święty Andrzej. Kwiatem charakteryzującym Szkocję, jako region zaliczany do Wielkiej Brytanii, jest oset. W 2005 r. 42% ludności Szkocji należało do kalwińskiego Kościoła Szkockiego, który jest od 1560 r. Kościołem narodowym. Kościół Szkocki nie jest kościołem państwowym (od 1921 roku), a „narodowym” (national church), a zatem Szkocja ma formę pośrednią między rozdziałem kościoła od państwa (Walia, Irlandia Północna), a kościołem ustanowionym jak w Anglii.


Co to jest haggis
Co to jest haggis?

 • „Haggis” jest typowym tradycyjnym daniem szkockim. Jest to mieszanka wielu składników, którą napełniane są żołądki owcze. W skład mieszanki wchodzą gotowane wnętrzności takie jak wątróbka, serca i płuca przyrządzone z owsianką, z dodatkiem soli i przypraw. Po napełnieniu żołądków potrawa jest gotowana do zgęstnienia owsianki i wytworzenia gęstego puddingu. 


Szkocki str j
Szkocki strój

 • Kilt jest narodowym strojem szkockim wykonanym z tartanu czyli materiału w szkocka kratę - szeroki kawałek tego materiał zostaje poddany plisowaniu poczym składa sie go tworząc fason plisowanej spódnicy. Pierwszym znanym plisowanym kiltem szytym jest strój pochodzący z 1792 roku -jego styl i sposób uszycia rożni sie jednak od dzisiejszych kiltów.Często również można spotkać sie ze sporranem - czyli niewielka torebka zawieszona na biodrach, na pasku. Do czego służy taka torebka i skąd sie ona wzięła? Jedna z opowieści na ten temat mówi, ze podczas walk miedzy Szkotami i Anglikami potrzebna była Szkotom jakaś ochrona ciała, jednak byli oni przeważnie zwykłymi farmerami i nie mieli wystarczająco dużopieniędzy na zbroje zawodowych żołnierzy.  Wybrali wiec sporran - niewielka torebkę ze skory, specjalnie usztywniona by chronić jedna z najcenniejszych części ich ciała. Warto dodać, ze mężczyźni pod kiltem nie noszą bielizny - materiał ,z którego uszyty jest kilt jest wystarczy ciepły, by ich ogrzewać.


Dudy instrument narodowy
Dudy – instrument narodowy

 • Dudy mają w Szkocji olbrzymią tradycję, niespotykaną w innych krajach. Tradycja ta oddziaływała silnie na inne kraje anglosaskie, dlatego też w każdym z nich istnieją dziesiątki kapel dudziarskich. Często możemy je zobaczyć na różnego rodzaju paradach na przykład w dzień Świętego Patryka. W krajach anglosaskich popularne jest też wynajęcie dudziarza w tradycyjnym stroju szkockim, by swą grą uświetnił uroczystość ślubu czy pogrzebu.Mimo iż obecnie nie można sobie wyobrazić brytyjskich szkockich regimentów bez dziarskiej kapeli, po upadku powstania szkockiego księcia Karola Stuarta w 1745 granie na dudach zostało zakazane. Anglicy pozwolili grać na nich, kiedy przekonali się, że szkockie regimenty w brytyjskiej armii walczą dużo gorzej bez wspomożenia narodowego instrumentu.


Stolica szkocji
Stolica Szkocji

 • Stolica Szkocji - Edynburg to miasto podzielona na starówkę, z wieloma bogactwami narodowymi i bardzo nowoczesną częścią miasta. Edynburg jest kwintesencją wszystkiego, co ze szkockie: pięknej wiktoriańskiej zabudowy, górskich krajobrazów i starych szkockich pubów.


Pi kne miejsca loch ness
Piękne miejsca – Loch Ness

 • Jest to drugie, co do wielkości jezioro w Szkocji, jednak bez wątpliwości to właśnie to szkockie jezioro jest najbardziej znane. Loch Ness zyskało sławę dzięki legendzie o potworze, znanym jako Nessie. 

 • Loch Ness to jezioro polodowcowe, które powstało z połączenia ze sobą wielu mniejszych zbiorników pochodzących z epoki lodowcowej. Dno jeziora pokrywa torf i muł, przez co woda nie jest tu tak przejrzysta, jak w wielu innych jeziorach na terenie Szkocji. Na południowo – zachodniej stronie Loch Ness znajduje się Cherry Island, to jedyna wyspa zlokalizowana na zbiorniku. Wyspa jest sztuczna i stworzona została w epoce żelaza. 


Pi kne miesjsca wyspa skye
Piękne miesjsca – Wyspa Skye

 • Wyspa Skye to bardzo popularny cel turystów szukających ciszy i spokoju, chcących napawać się malowniczym krajobrazem zdominowanym przez łańcuch górski Cullin. Wyspa uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji i UK. 


Szkocka muzyka
Szkocka muzyka

 • Szkocję reprezentują zespoły takie jak:

  • Red Hot ChilliPeppers,

  • Clanadonia

  • Capercaillie

  • Saor Patrol


Szkocja kraj marze
Szkocja – kraj marzeń

 • Szkocja to z jednej strony duże, nowoczesne miasta takie jak, stolica kraju - Edynburg, czy Glasgow, a z drugiej Szkocja to tereny, w których czas stanął w miejscu, które stanową spokoju, dziewiczej przyrody i czystego środowiska. Z tego powodu uznawana jest za kraj marzeń.


Bibliografia
Bibliografia

 • www.polemi.co.uk

 • http://www.mojaszkocja.com/

 • http://info.podroze.gazeta.pl/temat/podroze/szkocja

 • http://muzyka-historia.blogspot.com/

 • www.google.com