slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
"...Przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalnie trwa..."

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 23

"...Przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalnie trwa..." - PowerPoint PPT Presentation


  • 99 Views
  • Uploaded on

"...Przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalnie trwa...". Maria Młot kl.II''c''. Jan Paweł ll. rok 1920 narodziny Karola.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '"...Przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalnie trwa..."' - danielle-garcia


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

"...Przecież nie cały umieram,

to co we mnie niezniszczalnie trwa..."

Maria Młot kl.II''c''

Jan Paweł ll

slide2

rok 1920

narodziny Karola

18 maja 1920 roku na świat przychodzi syn Karola i Emilii Wojtyłów. 20 czerwca 1920 roku odbywa się chrzest małego Karola, chrzestnymi są Józef Kuśnierczyk i Maria Wiadrowska.

slide3

Śmierć bliskich Karola

Gdy Karol miał 9 lat zmarła jego ukochana mama. W 1932 roku zmarł brat Karola który zaraził się od swoich pacjentów szkarlatyną. Karolowi został jedynie jego ojciec, emerytowany porucznik wojskowy.

slide4

rok 1938

Karol studentem

Karol jeden z najlepszych uczniów w klasie, lubił grać w piłkę nożną .Dzięki księdzu Kazimierzowi Figlewiczowi, Karol zostaje ministrantem. Przemawia na akademiach, prowadzi grupę szkolną na defiladach, gdy ta idzie z pocztem sztandarowym.

slide5

rok 1939

Najazd hitlerowski

1 września 1939 roku. Pierwszy dzień wojny. Karol jeszcze o niej nie wie. Jak zawsze idzie na Wawel, by służyć do mszy świętej. Tam zastaje go pierwszy nalot. Słyszy odgłosy detonacji. To już wojna. Pierwsi zabici, ranni. Kraków okupowany.

slide6

rok 1940

Karol robotnikiem

Dyrektor fabryki Solvay pan Kułakowski zatrudnia Karola przy pracy fizycznej – najpierw w kamieniołomie Batki, potem przy kolejce linowej dowożącej kamień do fabryki, a wreszcie przy czyszczeniu wody dostarczanej do kotłów. Karol ubrany w ciemnogranatowy ferszalung, z torbą przewieszoną przez ramię w drewniakach na nogach idzie codziennie do pracy. Wychodząc co rano z domu, nie wie, czy wróci wieczorem.

slide7

rok 1942

Karol klerykiem

Karol zgłasza się do arcybiskupa, ten przyjmuje go do seminarium i uznaje go za swojego kleryka. 7 sierpnia Niemcy, bojąc się, aby nie doszło w Krakowie do podobnej akcji zbrojnej jak powstanie warszawskie, przeprowadzają łapankę. W tym dniu arcybiskup Sapieha wydaje polecenie, aby sprowadzić do pałacu wszystkich, którzy potajemnie zaczęli studiować teologię. Po Karola przychodzi ksiądz Kuczkowski. Idą pustymi ulicami, po których spacerują od czasu do czasu patrole wojskowe. Otrzymują sutanny, aby w razie jakiejkolwiek kontroli niemieckiej na terenie pałacu wyglądało na to, że są już klerykami.

slide8

rok 1946

Święcenia kapłańskie

1 listopada 1946 roku odbyły się święcenia kapłańskie udzielone przez księcia Sapiehę.

slide9

rok 1958

Biskup sufragan

4 lutego 1958 roku umiera zasłużony biskup sufragan pomocniczy, ksiądz Stanisław Rospond współpracownik kardynała Sapiehy. Ksiądz arcybiskup Baziak stoi przed wyborem nowego kandydata. 4 lipca 1958 roku, w sposób nieoczekiwany dla wielu, wybór pada na naukowca: księdza dr Karola Wojtyłę. Wybór ten zastaje go na wycieczce z jego młodzieżą na Mazurach. 28 września 1958 roku odbywa się konsekracja biskupa na Wawelu.

slide10

rok 1964

Metropolita krakowski

18 stycznia 1964 roku,przychodzi z Watykanu nominacja na arcybiskupa metropolitę krakowskiego.

slide11

rok 1967

Karol kardynałem

Końcem maja 1967 roku przychodzi z Rzymu wiadomość: papież Paweł VI ogłosił nominację 27 nowych kardynałów Świętego Kolegium. Wśród nominatów znajduje się ksiądz arcybiskup Karol Wojtyła. 28 czerwca kardynał Wojtyła i inni kardynałowie zbierają się w kaplicy Sykstyńskiej. Wspólnie składają ślubowanie, poczym kolejno podchodzą do Ojca Świętego, a Paweł VI nakłada im na głowę Beretta rossa, czyli czerwony biret.

slide12

rok 1978

Śmierć papieża Jana Pawła I

W nocy z 28 na 29 września 1978 roku umiera nagle papież Jan Paweł I po trzydziestu trzech dniach sprawowania urzędu papieskiego.

Konklawe rozpoczyna się w sobotę 14 października o godzinie17. Do pierwszych głosowań przystępują kardynałowie w niedzielę 15 października.

W sobotę o godzinie 11:58 sto tysięcy zgromadzonych na placu widzi płynący z kominka nad Sykstyną czarny dym. A więc wybór niedokonany. Kolejne głosowania nie przynoszą rezultatu. Wybór został dokonany podczas siódmego głosowania.

slide13

16 pażdziernik 1978 rok

Polak Papieżem

O 18:18 tłumy zgromadzone na jasno oświetlonym placu widzą w świetle reflektorów biały dym unoszący się z kominka. Dochodzi godzina 18:44. W centralnej loggii Bazyliki św. Piotra pojawia się grupa prałatów i biskupów. Napierwszy plan wysuwa się kardynał Felici. Zapada cisza.

Rozlega się głos kardynała: ,,Annuntio vobis gaudiummagnum:habemus Papam’’. Tłum mu przerywa, ale natychmiast zamiera. Kardynał mówi dalej: ,,Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Carolum (…) Sanctae RomanaeEcclesiaeCardinalem Wojtyła.’’

slide15

13 MAJA 1981ROK

ZAMACH NA PAPIEŻA POLAKA

13maja 1981roku,podczas

spotkania Jana Pawla ll

dochodzi do zamachu na

życie Papieża. Winnym tego

haniebnego czynu jest Ali Agcy.

slide16

Podróże Ojca Świętego

Państwa odwiedzone przez Papieża Polaka:

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Turcja, Afryka, Francja, Brazylia, RFN, Japonia, Filipiny, Portugalia, Anglia, Hiszpania, Austria, Szwajcaria, Kanada, Peru, Belgia, Indie, Kolumbia, Australia, Argentyna, Urugwaj, Boliwia, Madagaskar, Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Czechy, Niemcy, Polska…

slide17

Jan Paweł II w Polsce:

I wizyta:

II wizyta:

2-10czerwca 1979rok (Warszawa, Wadowice, Kraków, Gniezno,

Częstochowa, Oświęcim, Kalwaria Zebrzydowska, Nowy Targ)

19-22czerwca 1983 rok (Częstochowa,Kraków,Warszawa, Niepokalanów,

Poznań, Katowice, Wrocław, Góra Św. Anny)

lll wizyta:

lV wizyta:

V wizyta:

Vl wizyta:

Vll wizyta:

Vlll wizyta:

8-14czerwca 1987rok (Warszawa, Lublin, Tarnów,

Kraków,Szczecin,Gdynia, Gdańsk, Częstochwa, Łódż

*1-9czerwca 1991rok (Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce,

Radom, Łomża, Białystok, Olsztyn, Włocławek, Płock, Warzawa)

13-20sierpnia 1991rok (Kraków, Wadowice, Częstochowa)

22maja 1995rok (Skoczów,Bielsko-Biała, Żywiec)

31maja-10czerwca 1997rok (Wrocław, Legnica, Gorzów Wlkp., Gniezno, Poznań,

Kalisz, Częstochowa, Zakopane, Ludżmierz, Dukla, Krosno, Kraków)

5-17 czerwca 1999rok (Kraków, Wadowice, Zakopane,Warszawa, Rzeszów,Częstochowa)

16-19sierpnia 2002rok(Kraków, Wadowice,Zakopane)

slide18

Wypadki i cierpienie Ojca Świętego

Pierwszy poważny wypadek jeszcze jako Karola Wojtyły miał miejsce w 1942roku,gdy na ul.Konopnickiej w Krakowie. Karol odniósł niegroźne obrażenia głowy.

28kwietnia 1994roku Jan Paweł ll miał kolejny tragiczny w skutkach wypadek. Ojciec Święty w trakcie audiencji poślizgnął się na schodach i upadł. Skutkiem tego było zwichnięcie stawu biodrowego. W tym samym dniu Papież upadł w łazience i złamał kość udową. To była KATASTROFA. Od tej pory Papież zaczął utykać…

PAPIEŻ NIE WSTYDZIŁ SIĘ STAROŚCI, KTÓRA SIĘ W TEN SPOSÓB OBJAWIAŁA…

slide19

Odejście

Papieża Jana Pawła ll

do Domu Ojca

2 KWIETNIA 2005 rok,

gdy wybiła godzina 21:37

Papież Jan Paweł ll

został wezwany do Domu Ojca.

Świat pogrążył się w bólu i cierpieniu...

Jego ostatnie słowa do wiernych zostały napisane w nocy z 1 na 2kwietnia:

"Jestem radosny, Wy też bądżcie"

slide20

8 kwietnia 2005 rok

Pogrzeb jakiego nie widział świat

slide21

Piątek,

8 kwietnia…

Na placu Św. Piotra zaczyna się właśnie Msza pogrzebowa. W milionowym tłumie ze wszystkich stron świata są m.in. wyznawcy islamu…

…Przez te kilka dni Rzym był polski, a nie włoski. Ulicami miasta i mostami przerzuconymi nad Tybrem kroczyły setki tysięcy osób dzierżących w dłoniach biało-czerwone flagi i śpiewając ”Pan kiedyś stanął nad brzegiem…”

…Papieża pożegnało 85 zwierzchników lub wysokiej rangi przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i 46 delegatów różnych religii…

slide22

Największy pogrzeb

w historii Świata

Na uroczystość do Rzymu ściągnęło przynajmniej 3 miliony pielgrzymów, z czego około miliona Polaków. Przyjechało 4 królów i 5 królowych, ponad 70 prezydentów i premierów. Miasto patrolowało ponad 15 tys. żołnierzy i policjantów. Uroczystości relacjonowało 3,5 tys. dziennikarzy. Pogrzeb transmitowały nawet telewizje krajów arabskich, w tym katarska al Dżazira i saudyjska al Arabija, a także stacje z Izraela i Autonomii Palestyńskiej.

slide23

Myśli Papieża

to dla nas niezawodne drogowskazy

,,Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę! I dziś powtarzam to wezwanie: Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Pozwólcie mu się prowadzić. Zaufajcie Jego miłości!’’

,,Jak łatwo zapominamy, że wszystko jest darem. Nawet cierpienie – gdy spojrzeć na nie przez pryzmat Chrystusowej tajemnicy: Odkupienia przez Krzyż – nawet cierpienie nabiera wartości daru.’’

,,Człowiek jest powołany do zwycięstwa nad sobą. Do zwycięstwa nad tym, co krepuje naszą wole i czyni ją poddaną złu. Zwycięstwo takie oznacza życie w prawdzie, prawość sumienia, miłość bliźniego, zdolność przebaczania, rozwój duchowy naszego człowieczeństwa.’’

,,Jeśli jesteś chrześcijaninem, niech to nie będzie wzywanie Imienia Pańskiego nadaremno. Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy, nie bądź chrześcijaninem byle jakim.’’