İDA DAĞI YÜZYILLARDIR DOĞAYA HAYAT VEREN PINARLARI VE ESKİ ÇAĞLARDA DÜNYAYI MESKEN TUTAN TANRILARIN DİYARI YENİ ADIYLA - PowerPoint PPT Presentation

daniel_millan
slide1 l.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
İDA DAĞI YÜZYILLARDIR DOĞAYA HAYAT VEREN PINARLARI VE ESKİ ÇAĞLARDA DÜNYAYI MESKEN TUTAN TANRILARIN DİYARI YENİ ADIYLA PowerPoint Presentation
Download Presentation
İDA DAĞI YÜZYILLARDIR DOĞAYA HAYAT VEREN PINARLARI VE ESKİ ÇAĞLARDA DÜNYAYI MESKEN TUTAN TANRILARIN DİYARI YENİ ADIYLA

play fullscreen
1 / 35
Download Presentation
İDA DAĞI YÜZYILLARDIR DOĞAYA HAYAT VEREN PINARLARI VE ESKİ ÇAĞLARDA DÜNYAYI MESKEN TUTAN TANRILARIN DİYARI YENİ ADIYLA
398 Views
Download Presentation

İDA DAĞI YÜZYILLARDIR DOĞAYA HAYAT VEREN PINARLARI VE ESKİ ÇAĞLARDA DÜNYAYI MESKEN TUTAN TANRILARIN DİYARI YENİ ADIYLA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. İDA DAĞI YÜZYILLARDIR DOĞAYA HAYAT VEREN PINARLARI VE ESKİ ÇAĞLARDA DÜNYAYI MESKEN TUTAN TANRILARIN DİYARI YENİ ADIYLA KAZ DAĞLARI

 2. Kaz Dağı eski çağlarda dünyayı mesken tutan tanrıların diyarıydı ve o zamanki adı İda’ydı • Troya Kralı’nın oğlu Paris sürülerini İda Dağı’nın kekik kokan çayırlarında otlatmış aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit tacını burada giymişti. İlyada ve Odyssea burada yazılmıştı. Homeros coşkun pınarları ve zengin faunasıyla kaydetmişti İda Dağı’nı, İlyada’ya…Strabon da buralardan geçmiş. Coğrafyasında İda Dağı’nın kırkayağa benzeyen bin gözlü pınarlı, çok tepeli yamaçlarını anlatmıştı.

 3. Efsanelerin Gerçekleştiği Yer İda • Ünlü Troya Atı, İda Dağı’na özgü köknar ağaçlarıyla inşa edilmişti. • İda Dağı yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa, bir çok topluluğa kucak açtı. Zengin doğası, yeşilden yeşile zenginliğiyle insanlığın çekim merkezi oldu.

 4. Sarıkız Efsanesiyle Değişti İda • Adı zirvesinde babasıyla dolaşan Sarıkız’ı beslemek için gelen kazlarla değişti İda Dağı’nın… O gün bu gündür Kaz Dağı olarak anılır oldu.

 5. BAŞDEĞİRMEN ŞELALESİ • Çanakkale, Ayvacık Küçükkuyu’da Homeros’un İlyada’sında ismi geçen Mıhlı Çayı üzerindeki şelale bir doğa harikası olarak nitelendirilmektedir. • Mıhlı Çayı Ceneviz KöprüsüCenevizliler tarafın dan yapıldığı sanılan köprü, yüzyıllar boyunca insanlığa hizmet vermiştir. "Yağcı Yolu" olarak adlandırılan tarihi yolun en önemli geçidi olmuştur. Mıhlı Vadisi'ndeki bu köprü Ege Denizi ile Kaz Dağları'nı ve insanlarını birbirine bağlamıştır.

 6. Adatepe Koyu • Arazi yolumuz üzerinde Küçükkuyu’nun 3 km yakının da bulunan bir tepe üzerine kurulmuş olan Adatepe köyü, bölgenin en eski köyüdür. Kuruluşu antik dönemlere kadar uzanmaktadır. • Eski taş evleri,konakları, camisi, mezarlığı ve Zeus Altarı’yla bir açık hava müzesi oluşturarak bizlere tarih şöleni yaşatmaktadır.Zeus Altarı’na yakın olması ve taş mimarînin güzel bir örneğini oluşturması, köye olan ilgiyi artırmıştır.

 7. ve Yeşilyurt Köyü • Doğu-batı yönünde 40 km boyunca uzanan Kaz dağlarının en batı kısmındadır.Bu dağda mitolojiye göre dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmıştır.Kral Priamos'un oğlu Paris;Helen , Athena,ve Afrodit arasından kraliçe olarak güzelliğin ve sevginin simgesi Afrodit'i seçti .Likya'lılar, Persler ve Romalılara zaman zaman yurt olan bu topraklar, antik İyonya bölgesinin önemli geçiş bölgesini oluşturmuştur .

 8. DOĞADAKİ KOMŞULARIMIZ • Kızılçam, karaçam, kayın, meşe, kazdağı göknarı, çınar, kestane, kızılağaç, fındık, kızılcık, porsuk, sandal, pırnal meşesi, karaçalı, armut, yabani erik, yabani elma, böğürtlen, kuşburnu, sumak, funda sarmaşık. • Laden, sabun otu, saparna, süsen, karanfil, adaçayı, lale, çilek, menekşe, peygamber çiçeği, karahindiba • Karaca, ayı, yaban kedisi, yaban domuzu, ağaç sansarı, tilki, tavşan, kartal, doğan, şahin, keklik, tahtalı ve çulluk

 9. İda da yaşamak • Büyük kentlerin hava kirliliğinden, trafik ve gürültüsünden uzaklaşacağınız, yaz-kış ayrılmak istemeyeceğiniz, sessizliğin sadece rüzgarla ve kuş sesleriyle bozulduğu, yemyeşil, tertemiz bir yaşam ortamı İda Dağı’nda sizi bekliyor. • Üç köşesi ormanla çevrili ağaçlar, çiçekler içinde yemyeşil bir tepeden Edremit Körfezine ve Zeus Altar’ına bakıyor. Afrodit kaplıcalarına yalnızca 10 km. mesafede; Assos’a 30 km uzaklıkta… • Avcılık, trekking, dağ bisikleti ve her türlü doğa sporu için de ideal…

 10. Arsamızdan Görünüm • Havadaki oksijen oranının yüksekliği, nem oranın düşüklüğü bakımından Dünya’nın önemli iki bölgesinden biri olan, doğal oksijen çadırı İda Dağı’nda orman, deniz ve gökyüzünün buluştuğu nokta.

 11. Dört mevsim doğanın içinde, renkli ve sağlıklı bir yaşama “merhaba” deyin.

 12. Alternatif truzim sektörünün sunduğu yeni seçenekler ülkelere mevcut doğal ve kültürel zenginliklerin korunması gibi kalıcı karlar getiriyor. Dünya Truzim örgütüne göre truzimde en hızlı büyüyen sektör doğa truzim ve onun bir alt bölümünü oluşturan eko truzim, yılda 10 – 50 oranında gelişme gösteriyor • Havadaki oksijenin tazeliği ve nem oranın düşük olması, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi nedeniyle hastane yapımı veya bakım evi gibi projelere müsait olması ve ülkemizde açık hava hastanesi olarak sağlık hizmeti verebilecek bir konumda olması nedeniyle birçok rahatsızlığın tedavisinde insanlara yardım edebilecek bir konuma sahiptir.

 13. Balıkesir, Altınoluk Beldesi ile Çanakkale, Küçükkuyu Beldesi sınırlarının Kesiştiği noktadan, denizden dağa doğru 9 km uzaklıkta, tarihi Adatepe Köyü ve Yeşilyurt köylerini kucaklayan en yüksek tepe üzerinde bulunan 30 dönüm tapulu imarlı arsa üzerinde; konuta, eko turizme, dinlenme ve hastane tesislerine uygun arsamız için ortak kişi veya kurumlarla işbirliği yapmak istiyoruz. G E L İ Ş İ M İ N Ş A A T S.S. Gökyüzü Koop. Başkan: Hamit DIŞKAYA Adres: İskele Mah. Ptt. Binası Arkası No: E / 4 Altınoluk / BALIKESİR Tel: 0266 396 1661 Gsm: 0532 206 5970

 14. Kaz Dağı eski çağlarda dünyayı mesken tutan tanrıların diyarıydı ve o zamanki adı İda’ydı • Troya Kralı’nın oğlu Paris sürülerini İda Dağı’nın kekik kokan çayırlarında otlatmış aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit tacını burada giymişti. İlyada ve Odyssea burada yazılmıştı. Homeros coşkun pınarları ve zengin faunasıyla kaydetmişti İda Dağı’nı, İlyada’ya…Strabon da buralardan geçmiş. Coğrafyasında İda Dağı’nın kırkayağa benzeyen bin gözlü pınarlı, çok tepeli yamaçlarını anlatmıştı.

 15. Efsanelerin Gerçekleştiği Yer İda • Ünlü Troya Atı, İda Dağı’na özgü köknar ağaçlarıyla inşa edilmişti. • İda Dağı yüzyıllar boyunca birçok uygarlığa, bir çok topluluğa kucak açtı. Zengin doğası, yeşilden yeşile zenginliğiyle insanlığın çekim merkezi oldu.

 16. Sarıkız Efsanesiyle Değişti İda • Adı zirvesinde babasıyla dolaşan Sarıkız’ı beslemek için gelen kazlarla değişti İda Dağı’nın… O gün bu gündür Kaz Dağı olarak anılır oldu.

 17. BAŞDEĞİRMEN ŞELALESİ • Çanakkale, Ayvacık Küçükkuyu’da Homeros’un İlyada’sında ismi geçen Mıhlı Çayı üzerindeki şelale bir doğa harikası olarak nitelendirilmektedir. • Mıhlı Çayı Ceneviz KöprüsüCenevizliler tarafın dan yapıldığı sanılan köprü, yüzyıllar boyunca insanlığa hizmet vermiştir. "Yağcı Yolu" olarak adlandırılan tarihi yolun en önemli geçidi olmuştur. Mıhlı Vadisi'ndeki bu köprü Ege Denizi ile Kaz Dağları'nı ve insanlarını birbirine bağlamıştır.

 18. Adatepe Koyu • Arazi yolumuz üzerinde Küçükkuyu’nun 3 km yakının da bulunan bir tepe üzerine kurulmuş olan Adatepe köyü, bölgenin en eski köyüdür. Kuruluşu antik dönemlere kadar uzanmaktadır. • Eski taş evleri,konakları, camisi, mezarlığı ve Zeus Altarı’yla bir açık hava müzesi oluşturarak bizlere tarih şöleni yaşatmaktadır.Zeus Altarı’na yakın olması ve taş mimarînin güzel bir örneğini oluşturması, köye olan ilgiyi artırmıştır.

 19. ve Yeşilyurt Köyü • Doğu-batı yönünde 40 km boyunca uzanan Kaz dağlarının en batı kısmındadır.Bu dağda mitolojiye göre dünyanın ilk güzellik yarışması yapılmıştır.Kral Priamos'un oğlu Paris;Helen , Athena,ve Afrodit arasından kraliçe olarak güzelliğin ve sevginin simgesi Afrodit'i seçti .Likya'lılar, Persler ve Romalılara zaman zaman yurt olan bu topraklar, antik İyonya bölgesinin önemli geçiş bölgesini oluşturmuştur .

 20. DOĞADAKİ KOMŞULARIMIZ • Kızılçam, karaçam, kayın, meşe, kazdağı göknarı, çınar, kestane, kızılağaç, fındık, kızılcık, porsuk, sandal, pırnal meşesi, karaçalı, armut, yabani erik, yabani elma, böğürtlen, kuşburnu, sumak, funda sarmaşık. • Laden, sabun otu, saparna, süsen, karanfil, adaçayı, lale, çilek, menekşe, peygamber çiçeği, karahindiba • Karaca, ayı, yaban kedisi, yaban domuzu, ağaç sansarı, tilki, tavşan, kartal, doğan, şahin, keklik, tahtalı ve çulluk

 21. İda da yaşamak • Büyük kentlerin hava kirliliğinden, trafik ve gürültüsünden uzaklaşacağınız, yaz-kış ayrılmak istemeyeceğiniz, sessizliğin sadece rüzgarla ve kuş sesleriyle bozulduğu, yemyeşil, tertemiz bir yaşam ortamı İda Dağı’nda sizi bekliyor. • Üç köşesi ormanla çevrili ağaçlar, çiçekler içinde yemyeşil bir tepeden Edremit Körfezine ve Zeus Altar’ına bakıyor. Afrodit kaplıcalarına yalnızca 10 km. mesafede; Assos’a 30 km uzaklıkta… • Avcılık, trekking, dağ bisikleti ve her türlü doğa sporu için de ideal…

 22. Arsamızdan Görünüm • Havadaki oksijen oranının yüksekliği, nem oranın düşüklüğü bakımından Dünya’nın önemli iki bölgesinden biri olan, doğal oksijen çadırı İda Dağı’nda orman, deniz ve gökyüzünün buluştuğu nokta.

 23. Dört mevsim doğanın içinde, renkli ve sağlıklı bir yaşama “merhaba” deyin.

 24. Alternatif truzim sektörünün sunduğu yeni seçenekler ülkelere mevcut doğal ve kültürel zenginliklerin korunması gibi kalıcı karlar getiriyor. Dünya Truzim örgütüne göre truzimde en hızlı büyüyen sektör doğa truzim ve onun bir alt bölümünü oluşturan eko truzim, yılda 10 – 50 oranında gelişme gösteriyor • Havadaki oksijenin tazeliği ve nem oranın düşük olması, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi nedeniyle hastane yapımı veya bakım evi gibi projelere müsait olması ve ülkemizde açık hava hastanesi olarak sağlık hizmeti verebilecek bir konumda olması nedeniyle birçok rahatsızlığın tedavisinde insanlara yardım edebilecek bir konuma sahiptir.

 25. Balıkesir, Altınoluk Beldesi ile Çanakkale, Küçükkuyu Beldesi sınırlarının Kesiştiği noktadan, denizden dağa doğru 9 km uzaklıkta, tarihi Adatepe Köyü ve Yeşilyurt köylerini kucaklayan en yüksek tepe üzerinde bulunan 30 dönüm tapulu imarlı arsa üzerinde; konuta, eko turizme, dinlenme ve hastane tesislerine uygun arsamız için ortak kişi veya kurumlarla işbirliği yapmak istiyoruz. G E L İ Ş İ M İ N Ş A A T S.S. Gökyüzü Koop. Başkan: Hamit DIŞKAYA Adres: İskele Mah. Ptt. Binası Arkası No: E / 4 Altınoluk / BALIKESİR Tel: 0266 396 1661 Gsm: 0532 206 5970