slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Wrzesień - Grudzień 201 3 PowerPoint Presentation
Download Presentation
Wrzesień - Grudzień 201 3

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Wrzesień - Grudzień 201 3 - PowerPoint PPT Presentation


 • 118 Views
 • Uploaded on

n r 24. W gospodarstwie agroturystycznym w Dąbrowie i Gruszowie Poranek Patriotyczny z okazji Dnia Niepodległości Tradycje w „Dębince” – Szopka Krakowska II Konkurs Plastyczny „Ozdoba choinkowa” i inne.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Wrzesień - Grudzień 201 3' - damisi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

nr 24

 • W gospodarstwie agroturystycznym w Dąbrowie i Gruszowie
 • Poranek Patriotyczny z okazji Dnia Niepodległości
 • Tradycje w „Dębince” – Szopka Krakowska
 • II Konkurs Plastyczny „Ozdoba choinkowa”
 • i inne

Wrzesień - Grudzień 2013

slide2

„List na Boże Narodzenie”

Po raz kolejny…

Naszą zimną planetę

I dłonie ogrzeje

Cicho przebijająca się Miłość

Po raz kolejny…

Spłyną z gór potoki nadziei

I utworzą rzekę

Przedziwnych światełek

Po raz kolejny…

Usłyszymy płacz Dziecka

Śpiew kolęd, podmuch wiary

I kruchość opłatka…

Niech Święta Bożego Narodzenia

i Wigilijny wieczór,

tak jak cały nadchodzący

Nowy Rok 2014

upłyną Wam w szczęściu i radości

życzą

Dyrektor Małgorzata Jankowska i cały personel Samorządowego Przedszkola nr 124 „Dębinka” w Krakowie

strona 1

slide3

Spis treści

 • Tematy nr 24:
 • Od redakcji
 • Spis treści ………………………………………. 2
 • W gospodarstwie agroturystycznym ……………… 3
 • Jesienny bal w „Dębince” ………………………... 5
 • Dzień Niepodległości w „Dębince” ………………. 6
 • ABC pierwszej pomocy w Dębince ……………….. 8
 • Pasowanie na Przedszkolaka …………..………... 9
 • Tradycje w „Dębince” – Szopka Krakowska ...……..10
 • II Konkurs Plastyczny „Ozdoba choinkowa” …….... 11
 • Świat kolorowanek ……………………………... 12

strona 2

slide4

Wycieczka ekologiczna-plenerowa do gospodarstwa agroturystycznego

w DĄBROWIE I GRUSZOWIE

07.10.2013 r. dzieci z grup ,,Misie’’ i ,,Motylki’’ wyjechały na wycieczkę autokarową do gospodarstwa agroturystycznego do Dąbrowy koło Dobczyc. Dla naszych ,,Misiów’’ był to pierwszy wspólny wyjazd, były więc tym faktem bardzo podekscytowane. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Na początku bardzo sympatyczna pani gospodyni zaprezentowała dzieciom sposób przygotowania ciasta, z którego wypieka się chleb i bułki.

Dzieci obejrzały kłosy i ziarna zbóż, następnie obserwowały sposób wyrabiania ciasta z mąki i zaczynu. Gdy po jakimś czasie ciasto ,,urosło’’ – samodzielnie wykonywały z niego małe chlebki o ciekawych kształtach. Następnie chlebki zostały upieczone, a przedszkolaki mogły zabrać je ze sobą, by wspólnie z rodzicami cieszyć się ich pysznym smakiem już w domu.

Inne atrakcje to także: zabawy ruchowe w ogrodzie i na mini placu zabaw, oglądanie zwierząt gospodarskich ( różne gatunki drobiu, króliki, krowy, owce, a także kot i pies ). Ogromną frajdą była dla dzieci także przejażdżka specjalnym wozem ciągniętym przez traktor, ponieważ pogoda była piękna – dostarczyła wszystkim wspaniałych wrażeń.

Strona 3

slide5

Nie możemy pominąć również wspaniałych doznań smakowych – wiejski chleb z prawdziwym masłem ( które dzieci pomagały wykonać ) , powidłami czy wiejskim białym serem smakował przepysznie. Na obiad zaserwowano nam naleśniczki z bitą śmietaną – po prostu palce lizać.

Zachwycone przedszkolaki wracały do domu szczęśliwe i pełne wrażeń. Wycieczka była super udana !

Wrażenia spisała: Urszula Proniewicz, nauczycielka grupy „Misie”

Strona 4

slide6

Do Gruszowa pojechały „Słoneczka”, „Biedronki” i „Smoczki”. Na miejscu przywitała nas przemiła gospodyni, pani Zosia, która nie mogła się nas doczekać, ponieważ już urosło ciasto na pyszne bułeczki, piec chlebowy rozgrzany do czerwoności, a przed nami sporo pracy. Pełni zapału formowaliśmy zgrabne bułeczki i chlebki. Pan gospodarz włożył je do pieca i cierpliwie pilnował, aby się nie spaliły.

Pani Zosia oprowadziła nas po gospodarstwie. Zobaczyliśmy ogromne pole, na którym rosły ziemniaki. Pan gospodarz zrobił nam niespodziankę i przekopał kawałek pola, a potem mogliśmy zbierać sami ziemniaki. Każdy chciał nazbierać jak najwięcej. Nasze trofea trafiły do żaru nad piecem chlebowym.

Wielką atrakcją była przejażdżka wozem do tartaku. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak dużo drzewa i desek w jednym miejscu. A ten zapach, tam można było swobodnie pooddychać.

Po powrocie czekały na nas przepyszne naleśniki z serem, dżemem i cukrem pudrem. Bardzo smakował nam kompot z owoców z liśćmi mięty.

Szkoda, że czas tak szybko minął. Z pełnymi brzuszkami i ciepłymi wspomnieniami wróciliśmy do przedszkola.

Wrażenia spisała Anna Dudka, nauczycielka „Słoneczek”

Strona 5

slide7

Poranek patriotyczny

z okazji 11 listopada 1918 r.

- ODZYSKANIE PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

8 listopada 2013 r.

„Dzisiaj wielka jest rocznica –

Jedenasty listopada!

Tym, co padli za Ojczyznę

hołd wdzięczności Polska składa.

I my przedszkolaki o tym pamiętamy

i dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy...”

8 listopada 2013 roku o godzinie 10.00 w sali grupy „Biedronki” zgromadziły się odświętnie ubrane przedszkolaki.

Stosownie do okoliczności, każda z pięciu grup, prezentowała odmienne elementy w biało – czerwonych barwach. W rękach powiewały chorągiewki, na głowach widniały biało – czerwone opaski, zaś bluzki i koszule zdobiły wspaniałe kotyliony.

„Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie…” – brzmiały dźwięki znanej wszystkim piosenki, a „Biedronki” korowodem symbolizującym naszą największą rzekę, rozpoczęły swój występ z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Strona 6

slide8

Starszaki recytowały wiersze o tematyce patriotycznej, z właściwą sobie werwą zaśpiewały słynną „Kadrówkę”, a na zakończenie uroczystości zatańczyły mazura.

Koleżanki i koledzy z innych grup dzielnie wspierali małych aktorów w ich poczynaniach poprzez włączenie się w śpiewanie hymnu narodowego oraz hymnu naszego przedszkola.

Zaprezentowany przez „Biedronki” występ był kolejną w dziejach naszej przedszkolnej wspólnoty lekcją patriotyzmu.

Wrażenia spisała: Bożena Młynarczyk, nauczycielka grupy „Biedronki”

Strona 7

slide9

ABC pierwszej pomocy w Dębince

Pewnego dnia w naszej sali pojawili się dziwnie ubrani goście. Mieli czerwone kombinezony, na rękach, nogach i plecach świeciły odblaskowe paski i napisy. W rękach trzymali wielkie walizki z naklejonym krzyżem. Okazało się, że przyjechali pod przedszkole karetką pogotowia, ale przecież dobrze się czuli. To byli ratownicy medyczni, którzy ratują życie ludzi, udzielają natychmiastowej pomocy, podają potrzebne dla życia płyny i leki, aby chory mógł bezpiecznie dojechać do szpitala, gdzie zajmą się nim lekarze specjaliści.

Pani ratownik otworzyła swoją walizkę, a w niej same cuda: gazy, waciki, bandaże, igły, strzykawki i wiele innych rzeczy.

Pan ratownik wyciągnął taką wielką błyszczącą folię. Okazało się, że jest to koc ratowniczy. Jedna strona służy do ogrzania chorego, a druga do chłodzenia. Mieliśmy okazję dotknąć go i się pod nim schować.

Potem pani ratownik zaprezentowała nam, jak wykonać masaż serca, gdy ono się zatrzyma. Jest to bardzo trudne i wymaga dużo siły i odwagi. Każdy z nas mógł spróbować na manekinie pomasować serduszko, ale nikomu się nie udało, tylko pani Ani. Musimy trochę podrosnąć. Czas szybko minął i goście musieli odwiedzić inne grupy w przedszkolu. Dziękujemy za cenne wskazówki, POWODZENIA!

Na podstawie wypowiedzi dzieci wrażenia spisała: Anna Dudka.

Strona 8

slide10

Pasowanie na Przedszkolaka

W nowym roku szkolnym 2013/2014 powitaliśmy w naszej ,,Dębince’’ nowe przedszkolaczki : 25- cioro ,,Misiów’’ oraz 8 – mioro ,,Słoneczek’’. Uroczyste ,,Pasowanie na przedszkolaka’’ odbyło się 22.11.2013 r. Nasze maluszki po raz pierwszy zaprezentowały przed licznie zgromadzoną publicznością swój program artystyczny w postaci wierszyków i piosenek.

Po złożonym przez dzieci symbolicznym ślubowaniu pani dyrektor Małgorzata Jankowska przyjęła do grona społeczności przedszkolnej w ,,Dębince’’ każde z trzylatków, poprzez dotknięcie jego ramienia dębowym liściem. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy nowy przedszkolak otrzymał dyplom oraz pluszową przytulankę.

Dzieciaczki były bardzo przejęte całą uroczystością, a rodzice niewątpliwie wzruszeni i dumni ze swoich pociech.

Tak więc: ,,Witajcie przedszkolaki !’’.

Wrażenia spisała: Urszula Proniewicz, nauczycielka grupy „Misie”

Strona 9

slide11

Tradycje w „Dębince” – Szopka Krakowska

Tradycyjnie 71 – tykonkurs Szopek Krakowskichrozpoczął się w pierwszy czwartek grudnia u stóp pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku. Do rywalizacji o nagrody przystąpili doświadczeni szopkarze, a także dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych. W południe wszyscy wzięli udział w Krakowskim Korowodzie Szopek. Po hejnale z wieżyMariackiej, szopkarze sformowali uroczysty korowód i podążali za krakowiakiem zkolędniczą gwiazdą. Po prezentacji szopki zostały przeniesione do sal wystawowych Pałacu Krzysztofory, gdzie kilka godzin później rozpoczęły się obrady jury konkursu. Autorom najpiękniejszych szopek zostaną przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Nasze przedszkole reprezentowałJasiu G.,który z panią Bożenką i panią Anią udał się na Rynek ze swoją szopką.Dzielnie kroczył do muzeum. W lutym wybieramy się na wystawę i wszystkie dzieci z przedszkola zobaczą te piękne i kolorowe dzieła.

SZOPKI OLI I JASIA

JASIU G.

Spisały: Anna Dudka i Bożena Młynarczyk

NASZ REPREZENTANT

Strona 10

slide12

KONKURS NA NAJPIEKNIEJSZĄ OZDOBĘ CHOINKOWĄ ROZTRZYGNIĘTY !

Pewnego dnia grudnia pojawiło się ogłoszenie o organizowanym konkursie plastycznym „Ozdoba choinkowa”. Konkurs organizowały nauczycielki: Joanna Gacek i Anna Dudka i była to już II edycja. Pamiętam, gdy rok temu brakowało miejsca na choince z pracami konkursowymi. W tegorocznej edycji dzieci i rodzice również dopisali, było równie ciasno i pięknie.

Pokonkursowe jury oceniało pomysłowość, dekoracyjność, różnorodność technik plastycznych, oraz samodzielność wykonania pracy na miarę swoich możliwości.

Obok jedna z laureatek, która zajęła III miejsce w kategorii dzieci 3,4 – letnich, Zosia K. z grupy „Słoneczka”

Wrażenia spisała: Anna Dudka, nauczycielka grupy „Słoneczka”

Strona 11

slide16

“Nowinki z Dębinki”

Redakcja:

Anna Dudka (nauczycielka grupy „Słoneczka”)

Opracowanie graficzne:

Anna Dudka (nauczycielka grupy „Słoneczka”)

Adres redakcji:

Samorządowe Przedszkole nr 12431-563 Kraków, ul. Zwycięstwa 22

tel./fax (0)12-414 37 42

www.p124.przedszkola.net.pl