1 / 14

„Wiem co jem”

„Wiem co jem”. Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska. Majonez.

dalton
Download Presentation

„Wiem co jem”

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. „Wiem co jem” Aleksandra Mazur Marta Musioł Julia Niesłuchowska

 2. Majonez Przeciętny Polak zjada go 1,5 kg rocznie. Statystycznie 9/10 z nas jako dodatek do sałatki lub innej potrawy wybrałoby właśnie majonez, ale czy wiemy z czego tak naprawdę się składa ? Prawdziwy majonez powinien składać się z żółtek, oleju i soku z cytryny, dla urozmaicenia smaku możemy dodać również odrobinę cukru lub miodu. A co dodają do majonezów producenci?

 3. Składniki majonezu Lista składników majonezu jest naprawdę szokująca, zamiast prawdziwych jaj producenci dodają spasteryzowane jaja w proszku, ażeby zagęścić tę wodę, która jest podstawowym składnikiem używa się rozmaitych zagęstników i spulchniaczy. Z całą pewnością nikt z nas kupując majonez nie wie, że w środku znajduje się kawałek drzewa egzotycznego. Najczęstszym zagęstnikiem jest guma guar wytwarzana z nasion azjatyckiego drzewa, guma ta w nadmiarze może wywołać wzdęcia oraz mdłości.

 4. Stemple na jajkach: Cyfra na stemplu mówi o tym w jakich warunkach żyje kura. • 3- chów klatkowy • 2- chów ściółkowy • 1- hodowla wolno wybiegowa • 0- chów ekologiczny

 5. Banan Jest najlepszy z owoców , ponieważ kupuje go aż 80 % Polaków. Rocznie zjadamy go aż 5 kg na osobę. Jest też dodatkiem do wielu produktów spożywczych np. do deserów. Banany trafiają do nas z Kolumbii, Ekwadoru i Kostaryki. Mają mało tłuszczu, 10 witamin, 18 minerałów i błonnik. Polecane są sportowcom, pracującym umysłowo i studentom podczas sesji. Ważny jest też kształt bananów, idealny banan powinien być okrągły. Jeden średni banan zawiera 120 kcal.

 6. Rodzaje bananów Banan zielony: • jest twardy • niedojrzały • ma mało cukru Całkowicie żółty: • jest miękki • słodki • utrzymuje się przez 2-3 dni

 7. Banan Brązowe plamki na bananie świadczą o tym, że banan jest w najlepszym okresie do spożycia, dlatego, że w zielonym bananie stosunek skrobi do cukru wynosi 20:1, a w bananie z brązowymi kropkami wynosi 1:20, taki banan to sama słodycz. Niedobry jest banan z białymi końcówkami, oznacza to, że do ich zakonserwowania użyto dużo środków chemicznych, żeby przeżyły w transporcie.

 8. Sałata Statystycznie jeden Polak zjada jej rocznie 15 główek rocznie. Jedni ją lubią inni znów nie. Może być na kanapce lub jako dodatek do dania głównego. Sałata jest w Polsce bardzo często badana. Posiada: • witaminę C • witaminę E • składniki mineralne • wapń • kwas foliowy, który korzystnie wpływa na układ nerwowy • błonnik, regulujący pracę jelit

 9. Rodzaje sałaty głowiasta rzymska lodowa karbowana

 10. Masło Badanie pokazują, ze w Polsce jemy coraz mniej masła. W tej chwili ok. 4 kg na głowę. A wiec to dobrze ponieważ masło to tłuszcz zwierzęcy a więc mniej zdrowy niż roślinny. Prawdziwe masło powstaje z śmietany, 3/4 z tłuszczu a pozostałe składniki to woda oraz witaminy a, e, i d.

 11. Masło W sklepach możemy kupić: MASŁO EXTRA, które powstaje z ukwaszonej śmietanki i musi mieć co najmniej 82% tłuszczu, ma 6 razy mniej laktozy niż masło śmietankowe.

 12. Masło MASŁO ŚMIETANKOWE, w przeciwieństwie do masła extra powstaje z nieukwaszonej śmietanki i może mieć nawet 10% mniej tłuszczu.

 13. Przechowywanie masła Ponieważ masło bardzo łatwo chłonie inne zapachy warto je włożyć do szklanego pojemnika. Powinniśmy je przechowywać w lodówce w temperaturze 5 stopni. Pod wpływem światła i wysokiej temperatury masło jełczeje i powstają w nim substancje toksyczne.

 14. DZIĘKUJEMY ZA WYSŁUCHANIE

More Related