slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Co przedstawiają te zdjęcia? Co mają ze sobą wspólnego? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Co przedstawiają te zdjęcia? Co mają ze sobą wspólnego?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Co przedstawiają te zdjęcia? Co mają ze sobą wspólnego? - PowerPoint PPT Presentation


 • 126 Views
 • Uploaded on

Co przedstawiają te zdjęcia? Co mają ze sobą wspólnego? Jaka jest przyczyna cierpienia, bólu, smutku osób w niej występujących?. Temat: Natura i źródła zła. Z Księgi Rodzaju (3,1-6):

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Co przedstawiają te zdjęcia? Co mają ze sobą wspólnego?' - cutter


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide4

Co przedstawiają te zdjęcia?

 • Co mają ze sobą wspólnego?
 • Jaka jest przyczyna cierpienia, bólu, smutku osób w niej występujących?
slide6

Z Księgi Rodzaju (3,1-6):

„Wąż rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» 2 Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». 4 Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło». 6 Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł.”

slide7

Co przedstawia ta scena?

 • Czym wąż skusił Ewę?
 • Jaki był skutek zjedzenia owocu?
slide8

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

„Dlaczego jednak Bóg nie stworzył świata tak doskonałego, by żadne złonie mogło w nim istnieć? W swojej nieskończonej mocy Bóg zawsze mógłby stworzyć coś lepszego. W swojej nieskończonej mądrości i dobroci Bóg chciał jednak w sposób wolny stworzyć świat "w drodze" do jego ostatecznej doskonałości. To stawanie się dopuszcza w zamyśle Bożym pojawianie siępewnych bytów, a zanikanie innych. Obok dobra fizycznego istnieje zatem także zło fizyczne...”

„Aniołowie i ludzie – stworzenia rozumne i wolne – muszą zdążać do swego ostatecznego przeznaczenia przez wolny wybór, a przede wszystkim przezmiłość. Mogą więc błądzić. Istotnie, popełnili oni grzech. W ten właśnie sposób zło moralne weszło w świat; jest ono nieporównanie większe od zła fizycznego. Bóg w żaden sposób, ani bezpośrednio, ani pośrednio, nie jest przyczyną zła moralnego. Potrafi jednak wyprowadzić z niego dobro.”

slide9

Co to jest zło fizyczne, a co nazywamy złem moralnym?

 • Co można zrobić ze złem, by nie miało ono ostatniego słowa?
slide10

Notatka:

 • Bóg stworzył świat, który w Jego zamyśle miał dążyć do ostatecznej doskonałości. Jednak nie wszystko podąża w tym celu. Bóg dopuszcza, by istniały rzeczy mniej doskonałe i dopuszcza również zniszczenie. To nazywamy złem fizycznym.
 • Zło moralne jest wtedy, gdy człowiek w swojej wolności błądzi, popełnia grzech, kieruje się złem. Jest to największe zagrożenie dla człowieka i jego życia wiecznego. Bóg w żaden sposób nie jest przyczyną zła moralnego.
slide11

Praca domowa (do wyboru):

 • Odnajdź na stronie www.katolik.pl życiorys ks. Jerzego Popiełuszki. Przeczytaj go i napisz streszczenie do zeszytu.
 • Odnajdź w książeczce do nabożeństw uczynki miłosierne co do ciała i uczynki miłosierne co do duszy. Wypisz je do zeszytu.
 • Napisz czym się ludzie kierują popełniając zło we współczesnym świecie?
slide12

Autor: Mateusz Januszewski

Prezentacja dla Gimnazjum kl. 2