Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Wielka Brytania PowerPoint Presentation
Download Presentation
Wielka Brytania

Wielka Brytania

404 Views Download Presentation
Download Presentation

Wielka Brytania

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Wielka Brytania • Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Mimo że regiony te składają się na jeden kraj, każdy z nich jest kulturowo odrębny, z bogatymi tradycjami i miejscami wartymi zobaczenia.

 2. Gibraltar Gibraltar jest podległy Wielkiej Brytanii i leży na południowo-zachodnim końcu Europy, tam gdzie Atlantyk styka się z Morzem Śródziemnym. Jest zamieszkany od czasów neolitu i jest prawdziwą mieszaniną kultur i ras. Gibraltar ma 6,5 km2i jest połączony ze stałym lądem piaszczystym przesmykiem. • Brytyjska Kolonia Nazwa Gibraltaru pochodzi od imienia przywódcy armii arabskiej, która najechała na Hiszpanię w VIII wieku. Przez wieki nazwa zmieniła się z Gibel Tarik w Gibraltar. Po odejściu Arabów, powrócił on do Hiszpanii, a od 1704 roku jest własnością brytyjską. Między tymi dwoma krajami toczy się dyskusja na temat przynależności Gibraltaru, ale jak dotąd nie osiągnięto żadnej ugody. • Małpy W Gibraltarze znajduje się wiele unikalnych roślin i gatunków zwierząt. W rzeczywistości, duża część skały gibraltarskiej jest rezerwatem przyrody. Można tam zobaczyć małpy Barbary – jedyne dzikie zwierzęta z grupy naczelnych w całej Europie. Żyją tam od wieków, a legenda mówi, że kiedy małpy odejdą, Gibraltar przestanie należeć do Wielkiej Brytanii.

 3. Anglia • Anglia to największa i najważniejsza część Wielkiej Brytanii. Tu znajduje się stolica – Londyn, który jest centrum rządowym. Anglia została zasiedlona przez ludy celtyckie 3000lat temu, potem podbita przez Saksonów i Anglów skolonizowana przez wikingów, a następnie podbita przez Normanów. Z powodu jej długiej historii jest tam wiele starożytnych pozostałości, a wśród nich słynny wał Hadriana, zbudowany przez Rzymian w 122 . n.e., który znajduje się w północnej Anglii, pomiędzy dzisiejszymi Newcastle i Carlisle.

 4. Londyn Londyn to wspaniałe miejsce. Są tu znakomite muzea z bezcennymi eksponatami, targi staroci, zadbane zielone parki oraz najlepsze sklepy i kluby nocne w Europie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Londyn leży nad Tamizą, około 40 mil od morza. Miasto zostało założone przez Rzymian w 43 roku n.e. i od razu stało się ważnym i świetnie prosperującym centrum. Tower- twierdza będąca jednym z najbardziej znanych symboli miasta- została wzniesiona przez Wilhelma I Zdobywcę po jego koronacji w 1066 roku. W 1500 roku miasto zamieszkiwało około 50 tysięcy ludzi, co znacznie powiększyło jego pierwotne średniowieczne granice. Teatr założony przez Williama Szekspira został wzniesiony już w ramach nowo ustalonych granic. W 1666roku wielki pożar Londynu strawił w ogniu prawie całe miasto. Zostało ono ponownie zniszczone podczas drugiej wojny światowej, kiedy to naloty bombowe zrównały z ziemią dzielnicę doków. Obecnie w samym Londynie oraz na jego obrzeżach mieszka około 7milionów ludzi. Jest centrum finansowym i kulturalnym, ale chyba najbardziej znany jest jako siedziba brytyjskiej monarchii. Codziennie możesz obejrzeć uroczystą zmianę wart przed pałacem Buckingham. Londyn Posiada również jedne z najlepszych domów towarowych, w tym Harrods. Jednak najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest British Museum, które przechowuje eksponaty z całego świata. Wieczorem możesz się wybrać do jednego z teatrów, by zobaczyć na przykład któryś z licznych musicali

 5. Birmingham Birmingham jest jednym z najstarszych i największych miast Wielkiej Brytanii. Znajduje się w regionie West Midlands i dawniej było anglosaską osadą. W XIII wieku zostało miastem targowym, a w XVI wieku znanym ośrodkiem metalurgicznym. W 1775 roku zbudowano tam pierwszą fabrykę maszyn parowych: XVIII wiek był czasem największego rozwoju miasta i przyrostu liczby mieszkańców. Dziś Birmingham jest głównym miastem przemysłowym Wielkiej Brytanii. • Czarny Kraj Birmingham jest częścią regionu przemysłowego zwanego Czarnym Krajem. Nazwa nie jest przypadkowa, a wiąże się z dużą liczbą kopalń, które są głównym źródłem zatrudnienia dla mieszkających tam ludzi. A co za tym idzie, to nie najbardziej przyjazny krajobraz, ale raczej taki, który wydaje się nudny i bezbarwny.

 6. Irlandia Północna • Irlandia Północna składa się z sześciu irlandzkich hrabstw, które zdecydowały się pozostać w unii z Wielką Brytanią, podczas gdy pozostałych 26 wybrało autonomię. Stolicą Irlandii Północnej jest Belfast i ma ona swój własny parlament, jednocześnie jej przedstawiciele zasiadają w parlamencie brytyjskim. Irlandia Północna jest chyba najbardziej znana z ciągłego konfliktu pomiędzy protestantami i katolikami, i z ataków bombowych IRA, które zdarzały się często w obu krajach. Rozmowy pokojowe zostały ponownie podjęte nie tak dawno temu, i jak wszyscy mają nadzieję, przyniosą koniec temu konfliktowi.

 7. Walia Walia, położona w zachodniej części Wielkiej Brytanii, jest krajem zielonych lasów i średniowiecznych wiosek. Walijczycy są bardzo dumni ze swej bogatej tradycji, którą kultywują w piosenkach i tańcach. Walia to głównie wioski, ale jest też kilka większych miast, takich jak Swansea czy stolica Cardiff. • Historia Celtyckie plemiona, które zamieszkiwały tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, zostały wypędzone przez pierwszych anglosaskich najeźdźców w góry Walii. Nazwano je Waelise, co oznaczało ,,obcy”. Na przestrzeni lat plemiona te stworzyły własną narodowość i kulturę. W XIII wieku walczyły z angielskimi królami, ale ostatecznie zostały pokonane. W 1301 roku Edward z Caernarvon, syn króla Anglii Edwarda I, został księciem Walii, co doprowadziło do angielskich rządów w Walii. • Przyroda w Walii Walia jest pełna uroczych, zielonych zakątków, gdzie można podziwiać cuda natury i odprężyć się. Jednym z takich miejsc jest rezerwat przyrody Gilfach, który znajduje się w dolinie Marten, w Górach Kambryjskich w środkowej Walii. Oferuje różnorodność krajobrazową, począwszy od wrzosowisk i łąk, do lasów i kamiennych rzek. Oprócz niezwykłego piękna rezerwatu można też podziwiać różne rodzaje ptaków, zwierząt i roślin. To miejsce, jak cała Walia, jest naprawdę warte zobaczenia.

 8. Szkocja • Kiedy myślimy o Szkocji, mamy przed oczami piękny krajobraz wzgórz i wrzosowisk otoczonych przez Morze Północne i Ocean Atlantycki. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie panowie noszą spódnicę w kratkę i grają na kobzach. Od czasu do czasu można zobaczyć potwora o imieniu Nessie. Szkocja słynie również ze swojej szkockiej whisky ,, Johnie Walkera” i pysznego łososia, typowej szkockiej ryby.

 9. Orkady • Orkady są grupą około 70 wysp i wysepek, usytuowanych na północ od szkockiego wybrzeża. Oddziela je od Szkocji zatoka Pentland Fith. Najważniejszą wyspą jest Mainland, a stolicą tego regionu jest Kirkwall. Całkowita powierzchnia wysp wynosi 975 km2, a tylko jedna trzecia z nich jest zamieszkana. Gospodarka wysp opiera się głównie na rybach: śledziach i dorszach, oraz homarach. Poza wspaniałymi warunkami do łowienia ryb wyspy obfitują w zielone łąki, doskonałe do hodowli owiec i bydła.

 10. Aberdeen Aberdeen to miasto w regionie Grampian, w północnej Szkocji. Położone jest na Morzem Północnym, tak więc przemysł stoczniowy jest tam dobrze rozwinięty. W 1972 roku na Morzu Północnym została odkryta ropa naftowa, co wpłynęło na znaczny rozwój miasta. Aberdeen uzyskało pełne prawa miejskie w 1179 roku, a do XIV wieku było rezydencją szkockich królów. Często nazywane jest ,, Granitowym Miastem”, jako że większość tamtejszych budynków zbudowana jest z granitu z pobliskiego kamieniołomu. • Historia Aberdeen to wspaniałe miejsce dla miłośników sztuki i historii, gdyż jest miastem pięknych starych domów i wielu muzeów. Najstarszym domem w mieście jest Provost Skene’s House. Został zbudowany w 1545 roku, a w XVII wieku był to dom Sir George’a Skene’a, burmistrza Aberdeen

 11. Glasgow Glasgow jest miastem w południowo-zachodniej Szkocji. Położone jest na obydwu brzegach rzeki Clyde. Glasgow jest głównym centrum przemysłowym i stoczniowym Szkocji i trzecim co do wielkości miastem w Zjednoczonym Królestwie. • Historia W 543 roku n.e. w Glasgow osiedlił się św. Kentigern, uciekając od braci zakonnych, którzy byli zazdrośni o jego cuda. Założył on kościół w Glasgow i był to początek Glasgow jako miasta. Przez wiele lat było ono głównie miastem kościelnym, ale w XII wieku otrzymało pełne prawa miejskie, co przyciągnęło kupców i nadało miastu znaczenie