1 / 11

Wielka Brytania

Wielka Brytania. Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Mimo że regiony te składają się na jeden kraj, każdy z nich jest kulturowo odrębny, z bogatymi tradycjami i miejscami wartymi zobaczenia. Gibraltar.

coralia
Download Presentation

Wielka Brytania

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. Wielka Brytania • Wielka Brytania składa się z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Mimo że regiony te składają się na jeden kraj, każdy z nich jest kulturowo odrębny, z bogatymi tradycjami i miejscami wartymi zobaczenia.

 2. Gibraltar Gibraltar jest podległy Wielkiej Brytanii i leży na południowo-zachodnim końcu Europy, tam gdzie Atlantyk styka się z Morzem Śródziemnym. Jest zamieszkany od czasów neolitu i jest prawdziwą mieszaniną kultur i ras. Gibraltar ma 6,5 km2i jest połączony ze stałym lądem piaszczystym przesmykiem. • Brytyjska Kolonia Nazwa Gibraltaru pochodzi od imienia przywódcy armii arabskiej, która najechała na Hiszpanię w VIII wieku. Przez wieki nazwa zmieniła się z Gibel Tarik w Gibraltar. Po odejściu Arabów, powrócił on do Hiszpanii, a od 1704 roku jest własnością brytyjską. Między tymi dwoma krajami toczy się dyskusja na temat przynależności Gibraltaru, ale jak dotąd nie osiągnięto żadnej ugody. • Małpy W Gibraltarze znajduje się wiele unikalnych roślin i gatunków zwierząt. W rzeczywistości, duża część skały gibraltarskiej jest rezerwatem przyrody. Można tam zobaczyć małpy Barbary – jedyne dzikie zwierzęta z grupy naczelnych w całej Europie. Żyją tam od wieków, a legenda mówi, że kiedy małpy odejdą, Gibraltar przestanie należeć do Wielkiej Brytanii.

 3. Anglia • Anglia to największa i najważniejsza część Wielkiej Brytanii. Tu znajduje się stolica – Londyn, który jest centrum rządowym. Anglia została zasiedlona przez ludy celtyckie 3000lat temu, potem podbita przez Saksonów i Anglów skolonizowana przez wikingów, a następnie podbita przez Normanów. Z powodu jej długiej historii jest tam wiele starożytnych pozostałości, a wśród nich słynny wał Hadriana, zbudowany przez Rzymian w 122 . n.e., który znajduje się w północnej Anglii, pomiędzy dzisiejszymi Newcastle i Carlisle.

 4. Londyn Londyn to wspaniałe miejsce. Są tu znakomite muzea z bezcennymi eksponatami, targi staroci, zadbane zielone parki oraz najlepsze sklepy i kluby nocne w Europie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Londyn leży nad Tamizą, około 40 mil od morza. Miasto zostało założone przez Rzymian w 43 roku n.e. i od razu stało się ważnym i świetnie prosperującym centrum. Tower- twierdza będąca jednym z najbardziej znanych symboli miasta- została wzniesiona przez Wilhelma I Zdobywcę po jego koronacji w 1066 roku. W 1500 roku miasto zamieszkiwało około 50 tysięcy ludzi, co znacznie powiększyło jego pierwotne średniowieczne granice. Teatr założony przez Williama Szekspira został wzniesiony już w ramach nowo ustalonych granic. W 1666roku wielki pożar Londynu strawił w ogniu prawie całe miasto. Zostało ono ponownie zniszczone podczas drugiej wojny światowej, kiedy to naloty bombowe zrównały z ziemią dzielnicę doków. Obecnie w samym Londynie oraz na jego obrzeżach mieszka około 7milionów ludzi. Jest centrum finansowym i kulturalnym, ale chyba najbardziej znany jest jako siedziba brytyjskiej monarchii. Codziennie możesz obejrzeć uroczystą zmianę wart przed pałacem Buckingham. Londyn Posiada również jedne z najlepszych domów towarowych, w tym Harrods. Jednak najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest British Museum, które przechowuje eksponaty z całego świata. Wieczorem możesz się wybrać do jednego z teatrów, by zobaczyć na przykład któryś z licznych musicali

 5. Birmingham Birmingham jest jednym z najstarszych i największych miast Wielkiej Brytanii. Znajduje się w regionie West Midlands i dawniej było anglosaską osadą. W XIII wieku zostało miastem targowym, a w XVI wieku znanym ośrodkiem metalurgicznym. W 1775 roku zbudowano tam pierwszą fabrykę maszyn parowych: XVIII wiek był czasem największego rozwoju miasta i przyrostu liczby mieszkańców. Dziś Birmingham jest głównym miastem przemysłowym Wielkiej Brytanii. • Czarny Kraj Birmingham jest częścią regionu przemysłowego zwanego Czarnym Krajem. Nazwa nie jest przypadkowa, a wiąże się z dużą liczbą kopalń, które są głównym źródłem zatrudnienia dla mieszkających tam ludzi. A co za tym idzie, to nie najbardziej przyjazny krajobraz, ale raczej taki, który wydaje się nudny i bezbarwny.

 6. Irlandia Północna • Irlandia Północna składa się z sześciu irlandzkich hrabstw, które zdecydowały się pozostać w unii z Wielką Brytanią, podczas gdy pozostałych 26 wybrało autonomię. Stolicą Irlandii Północnej jest Belfast i ma ona swój własny parlament, jednocześnie jej przedstawiciele zasiadają w parlamencie brytyjskim. Irlandia Północna jest chyba najbardziej znana z ciągłego konfliktu pomiędzy protestantami i katolikami, i z ataków bombowych IRA, które zdarzały się często w obu krajach. Rozmowy pokojowe zostały ponownie podjęte nie tak dawno temu, i jak wszyscy mają nadzieję, przyniosą koniec temu konfliktowi.

 7. Walia Walia, położona w zachodniej części Wielkiej Brytanii, jest krajem zielonych lasów i średniowiecznych wiosek. Walijczycy są bardzo dumni ze swej bogatej tradycji, którą kultywują w piosenkach i tańcach. Walia to głównie wioski, ale jest też kilka większych miast, takich jak Swansea czy stolica Cardiff. • Historia Celtyckie plemiona, które zamieszkiwały tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, zostały wypędzone przez pierwszych anglosaskich najeźdźców w góry Walii. Nazwano je Waelise, co oznaczało ,,obcy”. Na przestrzeni lat plemiona te stworzyły własną narodowość i kulturę. W XIII wieku walczyły z angielskimi królami, ale ostatecznie zostały pokonane. W 1301 roku Edward z Caernarvon, syn króla Anglii Edwarda I, został księciem Walii, co doprowadziło do angielskich rządów w Walii. • Przyroda w Walii Walia jest pełna uroczych, zielonych zakątków, gdzie można podziwiać cuda natury i odprężyć się. Jednym z takich miejsc jest rezerwat przyrody Gilfach, który znajduje się w dolinie Marten, w Górach Kambryjskich w środkowej Walii. Oferuje różnorodność krajobrazową, począwszy od wrzosowisk i łąk, do lasów i kamiennych rzek. Oprócz niezwykłego piękna rezerwatu można też podziwiać różne rodzaje ptaków, zwierząt i roślin. To miejsce, jak cała Walia, jest naprawdę warte zobaczenia.

 8. Szkocja • Kiedy myślimy o Szkocji, mamy przed oczami piękny krajobraz wzgórz i wrzosowisk otoczonych przez Morze Północne i Ocean Atlantycki. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie panowie noszą spódnicę w kratkę i grają na kobzach. Od czasu do czasu można zobaczyć potwora o imieniu Nessie. Szkocja słynie również ze swojej szkockiej whisky ,, Johnie Walkera” i pysznego łososia, typowej szkockiej ryby.

 9. Orkady • Orkady są grupą około 70 wysp i wysepek, usytuowanych na północ od szkockiego wybrzeża. Oddziela je od Szkocji zatoka Pentland Fith. Najważniejszą wyspą jest Mainland, a stolicą tego regionu jest Kirkwall. Całkowita powierzchnia wysp wynosi 975 km2, a tylko jedna trzecia z nich jest zamieszkana. Gospodarka wysp opiera się głównie na rybach: śledziach i dorszach, oraz homarach. Poza wspaniałymi warunkami do łowienia ryb wyspy obfitują w zielone łąki, doskonałe do hodowli owiec i bydła.

 10. Aberdeen Aberdeen to miasto w regionie Grampian, w północnej Szkocji. Położone jest na Morzem Północnym, tak więc przemysł stoczniowy jest tam dobrze rozwinięty. W 1972 roku na Morzu Północnym została odkryta ropa naftowa, co wpłynęło na znaczny rozwój miasta. Aberdeen uzyskało pełne prawa miejskie w 1179 roku, a do XIV wieku było rezydencją szkockich królów. Często nazywane jest ,, Granitowym Miastem”, jako że większość tamtejszych budynków zbudowana jest z granitu z pobliskiego kamieniołomu. • Historia Aberdeen to wspaniałe miejsce dla miłośników sztuki i historii, gdyż jest miastem pięknych starych domów i wielu muzeów. Najstarszym domem w mieście jest Provost Skene’s House. Został zbudowany w 1545 roku, a w XVII wieku był to dom Sir George’a Skene’a, burmistrza Aberdeen

 11. Glasgow Glasgow jest miastem w południowo-zachodniej Szkocji. Położone jest na obydwu brzegach rzeki Clyde. Glasgow jest głównym centrum przemysłowym i stoczniowym Szkocji i trzecim co do wielkości miastem w Zjednoczonym Królestwie. • Historia W 543 roku n.e. w Glasgow osiedlił się św. Kentigern, uciekając od braci zakonnych, którzy byli zazdrośni o jego cuda. Założył on kościół w Glasgow i był to początek Glasgow jako miasta. Przez wiele lat było ono głównie miastem kościelnym, ale w XII wieku otrzymało pełne prawa miejskie, co przyciągnęło kupców i nadało miastu znaczenie

More Related