tajga l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Tajga PowerPoint Presentation
Download Presentation
Tajga

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Tajga - PowerPoint PPT Presentation


  • 292 Views
  • Uploaded on

Tajga. Wykonał: Marcin Dudała. Następny. Spis Treści. Co to jest tajga Występowanie tajgi Cechy krajobrazu Rodzaje tajgi Fauna Flora Galeria zdjęć. Co to jest tajga. Tajga to najbardziej wysunięte na północ lasy porastające olbrzymie przestrzenie „wiecznej zmarzliny”. Następny.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Tajga' - colum


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
tajga

Tajga

Wykonał:

Marcin Dudała

Następny

spis tre ci
Spis Treści

Co to jest tajga

Występowanie tajgi

Cechy krajobrazu

Rodzaje tajgi

Fauna

Flora

Galeria zdjęć

co to jest tajga
Co to jest tajga

Tajga to najbardziej wysunięte na północ lasy porastające olbrzymie przestrzenie „wiecznej zmarzliny”.

Następny

Spis treści

wyst powanie tajgi
Występowanie tajgi

Występuje ona w części Ameryki Północnej (Alaski i Kanady), Europy (Półwysep Skandynawski, części Niziny Wschodnioeuropejskiej) oraz Azji (Syberia, Sachalin, Kamczatka), w obrębie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej.

Następny

Spis treści

Pokażmapę

cechy krajobrazu
Cechy krajobrazu

Tajgę w większości porastają lasy iglaste oraz, w niewielkim stopniu, lasy liściaste. Gatunki liściaste są częstsze na obrzeżach lasów, pożarzyskach, nad brzegami rzek i na bagnach.

Następny

Spis treści

rodzaje tajgi
Rodzaje tajgi

Tajgę dzielimy na:

  • tajgę ciemną – występuje głównie w Europie i Zachodniej Syberii. Budowana jest przez gatunki wyższe, rosnące gęściej (świerk syberyjski, jodła syberyjska, limba syberyjska).
  • tajgę jasną – występuje we Wschodniej Syberii i północnej Europie. Budowana jest przez gatunki niższe, rosnące rzadziej (modrzew dahurski, sosna zwyczajna).

Następny

Spis treści

fauna
Fauna

W ciągu krótkiego lata w lasach tajgi pojawia się dużo komarów, żyją tam także liczne ptaki: sikory, jemiołuszki, głuszce, krogulce i jastrzębie. Niektóre z nich, np. jemiołuszki, uciekają przed zimą, odlatując na południe. Na obszarze tajgi spotyka się wędrujące stada reniferów. Występuje tam także wiele innych gatunków ssaków, takich jak łosie, łasice, gronostaje, wiewiórki, rosomaki, borsuki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie i kuny. Niektóre z nich, np. rosomaki i niedźwiedzie brunatne, na okres zimy zapadają w stan odrętwienia

Następny

Spis treści

flora
Flora

Na obszarach tajgi rosną głównie drzewa iglaste: świerki, sosny, sosny limby, jodły syberyjskie, modrzewie, lecz także drzewa liściaste takie jak: brzozy, osiki, olsze, jarzęby. Warstwa krzewów w tajdze jest bardzo słabo wykształcona. Składają się na nią przeważnie pojedyncze egzemplarze młodych drzewek, ale najczęściej reprezentowany jest jałowiec. W runie występują liczne gatunki grzybów, mszaków, mchów oraz rośliny z rodziny wrzosowatych: borówka, żurawina błotna, gruszyczka.

Następny

Spis treści

galeria zdj
Galeria zdjęć

Zakończ pokaz

Spis treści