nikola kopia n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Nikola Kopia PowerPoint Presentation
Download Presentation
Nikola Kopia

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17
colt-hewitt

Nikola Kopia - PowerPoint PPT Presentation

144 Views
Download Presentation
Nikola Kopia
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Chorwacja Nikola Kopia

 2. Niezwykły kolor Adriatyku Latem adriatyckie kurorty oferują turystom czyste morze, urocze plaże, ciepły klimat. Można tutaj zwiedzić zabytki architektury wpisane na Listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 3. Stolica- Dubrownik Unikalne w skali światowej miasto z zachowanym w całości pierścieniem murów obronnych. Znajdują się tutaj liczne zabytki architektury.

 4. Mury obronne Obecne mury obronne Dubrownika pochodzą z XV i XVI w. Ich wysokość dochodzi do 22 m, szerokość od strony lądu sięga 4-6 m, zaś od morza wynosi 1,5-3 m. Turyści mają do pokonania trasę długości prawie 2 kilometrów.

 5. Wielka Fontanna św. Onufrego w Dubrowniku Krany, z których wypływa woda, to usta kamiennych masek. Ten, kto napije się wody z każdego z nich, a potem wypowie życzenie, powinien mieć pewność, że prośba się spełni.

 6. Pałac cesarza Dioklecjana w Splicie W obrębie pałacowych murów stoi dziś 220 budynków. Rezydencję Dioklecjana wznoszono 10 lat. Sprowadzono tu marmury z Włoch, Grecji oraz stare kolumny i sfinksy z Egiptu. Do pałacu wchodziło się przez 4 bramy. Mury miały 2 m grubości.

 7. Pomnik Grgura Ninskiego Znajduje się niedaleko Bramy Złotej w Splicie. Był to biskup, który zasłynął wprowadzeniem odprawiania nabożeństw w języku ojczystym. Jeżeli dotkniesz wielkiego palucha u stopy pomnika, podobno przyniesie ci to szczęście.

 8. Promenada morska w Splicie Jest wysadzana palmami. Stąd można ogarnąć wzrokiem cały pałac oraz dostrzec jego piękno. To ulubione miejsce spacerów turystów.

 9. Salona Pozostały tu obecnie mury starożytnego miasta. Była to najważniejsza osada rzymska w tej okolicy licząca wiele świątyń, 7 term, amfiteatr mieszczący około 20 tysięcy ludzi. Obecnie to miejsce badań archeologicznych.

 10. Muzeum Muszli na Makarskiej W klasztorze Franciszkanów znajduje się muzeum z ciekawymi zbiorami muszli, ślimaków i małży ze wszystkich mórz świata. Niektóre służyły niegdyś jako biżuteria lub środek płatniczy.

 11. Wodospady rzeki Krka Rzeka Krka - słynie z piękna swoich wodospadów. Nad rzeką położonych jest tzw. siedem twierdz. Wśród nich takie perły jak Trogirczy Szybenik.

 12. Park Narodowy Plitvickie Jeziora Znajduje się tam 16 turkusowych jezior połączonych ze sobą 92 wodospadami oraz kaskadami i strumykami. W parku zobaczymy jeziora bogate w ryby, las porośnięty paprociami, purpurowymi cyklamenami.

 13. Katedra św. Wawrzyńca w Trogirze Zachwyca portalem, który pochodzi z 1240 roku. Po obu stronach wejścia stoją postacie Adama i Ewy w grzbietach lwów, a łuk portalu ozdabiają epizody z życia Chrystusa.

 14. Bol na wyspie Brač Tutaj można wygrzewać się na sławnej plaży Zlatni Rat. Piaszczysty cypel mierzy ponad 630 m długości. Plaża zmienia swój kształt pod wpływem prądów morskich i wiatru. Uznawana jest za najpiękniejszą plażę w Chorwacji.

 15. Pula – amfiteatr rzymski Został zbudowany prawdopodobnie przez cesarza rzymskiego Wespazjana. Mógł pomieścić 23 tys. ludzi. Tutaj organizowane były walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Obecnie jest jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów Starożytnego Rzymu.

 16. Kaštela Obszar o powierzchni blisko 60 km 2 między Splitem a Trogirem. Na długości kilkunastu kilometrów znajduje się siedem podobnych do siebie zabytkowych miasteczek, które powstały przeważnie w XV i XVI w. wokół małych twierdz-zamków (stąd nazwa).

 17. Delta rzeki Neretwy Utworzona jest z 12 odnóg. Jest to najdłuższa rzeka wpadająca do chorwackiej części Adriatyku. Na południe od delty przebiega granica państwowa z Bośnią – Hercegowiną. W delcie uprawia się warzywa.