slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
健康飲食與營養 PowerPoint Presentation
Download Presentation
健康飲食與營養

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 6

健康飲食與營養 - PowerPoint PPT Presentation


  • 79 Views
  • Uploaded on

健康飲食與營養. 49927052 學生 : 黃琮男 醫電四甲 指導老師 : 侯春茹. 健康飲食與營養. 測試者 : 黃琮男 身高 171CM 體重 65KG 理想體重 = 62 +(171-170)*0.6 = 62.6 KG 理想 BMI = 21.8 現在 BMI= 22. 健康飲食與營養. 1. 基礎消耗熱量 (BEE) : 1*65*24= 1560 睡眠減少熱量 : 1560*10%*(8/24)= 52

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '健康飲食與營養' - colby-freeman


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

健康飲食與營養

49927052 學生: 黃琮男

醫電四甲

指導老師:侯春茹

slide2
健康飲食與營養
  • 測試者:黃琮男 身高 171CM 體重65KG
  • 理想體重 = 62 +(171-170)*0.6 = 62.6 KG
  • 理想BMI = 21.8 現在BMI= 22
slide3
健康飲食與營養
  • 1.基礎消耗熱量(BEE) : 1*65*24= 1560 睡眠減少熱量 : 1560*10%*(8/24)= 52

BEE : 1560-52 = 1508

2.身體活動消耗的熱量 : BEE*75% = 1508*0.75 = 1131

  • 3.攝食生熱效應 : 10%*(BEE+身體活動消耗熱量)
  • : 0.1*(1508+1131) = 263.9

4. 黃琮男所需總熱量 : 1508+1131+263.9 = 2902.9

slide4
健康飲食與營養
  • 測試者總需熱量 :2902.9
  • 蛋白質總量 = (2902.9*15%)/4 = 108.85(g)
  • 脂肪總量 = (2902.9*25%)/9 = 80.63(g)
  • 醣類總量 = (2902.9*60%)/4 = 435.4(g)
slide5
健康飲食與營養
  • 測試者所需份數
  • 主食份數 : (435.4-12*3-5*7-15*3)/15 = 21.3= 22 份
  • 肉魚蛋類份數 : (108.85-8*3-2*24-1*7)/7 = 4.26 = 5份
  • 油脂份數 : (80.63-4*3-6*5)/5 = 6.72 = 7份