slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Anne - Babalar SBS ve ÖSS Sınavı Öncesi ve Sonrası Ne Yapmalı? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Anne - Babalar SBS ve ÖSS Sınavı Öncesi ve Sonrası Ne Yapmalı?

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 14
Download Presentation

Anne - Babalar SBS ve ÖSS Sınavı Öncesi ve Sonrası Ne Yapmalı? - PowerPoint PPT Presentation

clancy
275 Views
Download Presentation

Anne - Babalar SBS ve ÖSS Sınavı Öncesi ve Sonrası Ne Yapmalı?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Anne - Babalar SBS ve ÖSS Sınavı Öncesi ve Sonrası Ne Yapmalı?

 2. SINAV ZİLLERİ ÇALMAYA BAŞLADI NE YAPMALI? NE YAPMAMALI? ÇOCUKLARIN NE HİSSETTİĞİNE KULAK VERMEYİ UNUTMAYIN!

 3. ÇOCUKLAR NELER HİSSEDİYORLAR “Üç soruyu peş peşe yapamayınca, yüzüme ateş basıyor, yanaklarım, kulaklarım alev alev yanıyor, terliyorum. Bu zor bir sınav yapamayacağım, diyorum kendi kendime...” “Daha önceki başarısız geçen sınavları düşünüp, heyecanlanıyorum, ellerim titriyor ve ilk soruda takılınca diğer sorular da zor geliyor. Yapamayacağım, başarısız olacağım diyorum ve gerçekten de başarısız oluyorum...” “Bu sınavda yüksek bir puan almalıyım, yoksa ailem mahvolur.Onların yüzüne nasıl bakarım, öğretmenim benden çok şey bekliyor, kazanamazsam bana kızar. Bu sefer de olmazsa rezil olurum.”

 4. Örneklere baktığımızda görüyoruz ki öğrenciler, sınavda başarısız olmak ve kaygı duymak için ne gerekiyorsa yapıyorlar!Geçmiş kötü deneyimlere takılmak ve sürekli zihinde bu başarısızlıkları canlandırmak ya da böyle bir kötü deneyim yoksa bile, “başaramazsam ne olur?” diye olumsuz sonuçları düşünmek otomatik olarak öğrencide olumsuz duyguları çağrıştıracak ve bunlarda refleks halinde olumsuz davranışlara neden olacaktır. Karamsar Hayaller Kaygı ve Sıkıntı Yaratır! Sınav kaygısını oluşturan sebeplerden biri, kişinin kendini sınav sırasında zorlanırken hayal etmesidir. Zihninde, sınavda ne kadar sıkıntı çekeceğini ve ne derece başarısız olacağını canlandırmasıdır. Bir diğer sebep ise, sınavda “başarısız” olduğu taktirde ne tür sonuçlara ulaşacağını düşünmesidir. “Eğer başarısız olursam beni neler bekliyor?” diye kendini başkalarının nasıl algıladığını ve nasıl davrandığını zihninde görmesi, aşağılayıcı ve sitemkar sözlerini duyması ve bütün bunlar karşısında kendisinin yaşadığı sıkıntıve ezikliği hissetmesidir.

 5. Neden Tam Tersi Olmasın..... Bütün bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki,insanlar bir tek “sınav” sözcüğü ile kendinde bunca kaygıyı yaratabiliyorsa, bunun tam tersini de yapabilirler.Sınava bir şölene gider gibi gidebilirler. Çünkü kişiler ihtiyaç duydukları kaynaklara sahiptirler. Nedir bu kaynaklar? Kendi iç sesimiz ve iç görüntümüz. Eğer kendimizi zihnimizde sınavı başarırken görebilirsek;kendi kendimize “bu sefer olacak, çok iyi çalıştım, her şeyi biliyorum ve iyi bir sonucu hak ediyorum” diyebiliyorsak; kendimizi rahat, emin ve huzurlu hissedebiliyorsak, çok daha rahat bir sınav yaşayabiliriz. Böyle bir motivasyon için çocuğunuza yardımcı olursanız sınavı gerçekten bir şölene dönüşecektir.

 6. Geçmişteki Başarılarını Hatırlatın..... Çoğu kişinin geçmişinde kendini rahat hissettiği, yaparken mutlu ve başarılı olduğu, kendini sakin bulduğu durumlar vardır. Ya da ufak bir kaygı duysa da, kendini yatıştırabildiği ve sakinleştirebildiği anlar... Bu durumlar, basket maçında faul atışı öncesi olabilir, bir penaltı atışı, voleybolda maçın kaderini belirleyecek bir servis atışı yada okul tiyatrosunda sahnelenen bir performans olabilir. Böyle bir durumda öğrenci kendini daha iyi ve daha sakin hissetmek için ne gibi iç konuşmalar yapıyor, kendini nasıl sakinleştiriyor, ona bakılır. Örneğin:“Ben bu rolü ezberlemek için çok çalıştım, ayna karşısında defalarca prova yaptım ve ne kadar iyi olduğumu biliyorum. Beni seyredenler de arkadaşlarım ve tanıdıklarım. Prova yaparken ne kadar rahatsam, oyun gecesi de aynı rahatlıkla oynayabilirim çünkü çok çalıştım ve alkışı hak ediyorum.” diyebiliyorsa, bu düşünce ve inanç sistemini model alarak, sınav süresince de uygulayabilir. “Çalıştığım zaman yapabiliyorum. Uzun zamandır bu sınava hazırlandım ve çok tekrar yaptım, başaracağım!” diyor ve başardığında nelere ulaşacağını zihninde canlandırabiliyorsa, sınav gerçekten de şölene dönüşecektir. Bunu sağlamak için destek olun ve daha önceki başarılarını hatırlatın ona.

 7. Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur. Zihin ve beden bir bütündür.Sınavda ürettiği olumlu düşünce ve inançlar sayesinde bedeni de olumlu tepkiler verecek ve çok daha sakin, rahat ve huzurlu bir sınav yaşamasına neden olacaktır.

 8. ÇOCUĞUN SINAVDA RAHAT OLMASI İÇİN • Kendini yeterli hissetmesini sağlayın. Çocukla sürekli konuşun, kendini yetersiz hissediyorsa bunun nedenleri üzerinde beraberce tartışın. Bunları beraberce aşmanın yollarını yine beraber belirleyin. • Başaracağına inanmasını sağlayın. Başaracağına dair inancını destekleyin. Ama öyle yarım ağız değil. Siz de onun coşkusuna eşlik edin.Sınava girmesine haftalar kala ağzınızdan olumsuz bir söz çıkmamasına dikkat edin. Özellikle de başkalarıyla konuşurken....

 9. Başarıyı hayal etmesini sağlayın. Hayal dünyasında yakacağınız küçük bir ateş sınavda daha rahat ve korkusuz olmasını sağlayacaktır. Sınavı kazandıktan sonra yaşayacağınız süreç üzerine konuşabilirsiniz mesela.Sınavda alacağı iyi sonucun ona yaşatacaklarını zihninde canlandırmasını sağlayın.Bu canlandırmaya tüm aile katılabilirsiniz. Sınavı kazandığı gün yaşayacaklarınızdan bahsedin. Küçük ödüller koymanız da yardımcıolabilir...

 10. Sınav Öncesi şu davranışlarda bulunmayın • Çocuklarınızı, “Başarısız olursan sonucuna katlanırsın.”, “Sınavı kazanamazsan mahvoluruz.” gibi sözlerle korkutmayın. Bu sözler öğrencileri korkutmakla kalmaz, öğrencinin stresini artırır. Artan streste öğrencinin sağlıklı düşünmesini engeller. Öğrenci sınav öncesinde ve sınavda dikkatini toplama güçlüğü çeker • Sınav salonunu önceden görmesini sağlayın. • Sınava giriş belgelerinin ve sınavda gerekli olabilecek diğer eşyalarının tam olup olmadığını bir kez de siz kontrol edin. • Sınava birkaç gün kala ve sınav günü SBS veya ÖSS ile ilgili konuşmaktan uzak durun. Eğer çocuğunuz bu konuyu açtıysa, sınavın çok rahat geçeceğini, sınava iyi hazırlandığını ve başarılı olacağını belirtin. Böylece onun stresini artırmamış olursunuz. • Çocuklarınızın olumsuz davranışlarına karşı daha anlayışlı olun. • Sınava giren her genç sınav heyecanını az veya çok yaşar. Onu rahatlatacak konuşmalar yapın. Neşeli olun, onu da neşelendirmeye çalışın • Ona karşı beslediğiniz sevginin sınav başarısıyla ilgili olmadığını, başarısız da olsa sevginizin devam edeceğini söz ve davranışlarınızla ona hissettirin. • Sınav öncesinde onun mutlu olmasını sağlamak için gence küçük bir hediye alabilirsiniz. Anne-babasının sevgisini hisseden genç psikolojik olarak rahatlayacaktır. Bu rahatlama onun başarısını artırır. 

 11. SINAV ÖNCESİ SAKIN YAPMAYIN • Sınav sabahı kahvaltıyı ağır olmayan yiyeceklerle yaptırın. Eğer istemiyorsa yemesi için zorlamayın. Sınavda mide ağrısı yüzünden başarısız olan bir çok çocuk biliyoruz. Hepsi de şimdi ailelerine kızgın. Tabi sadece bir dilim ekmek yüzünden sınav öncesi moralinizin ve aranızın bozulma ihtimalini de unutmayın. • Gece erken yat diye baskı yapmayın. Zaten stresli olan çocuğunuzun daha da strese girmesine neden olabilirsiniz. Belki baskı yapmadan uyumasına yardımcı olacak bir bardak ılık süt ikram edebilirsiniz. • Günler öncesinden “ne hissediyorsun, heyecanlı mısın?” gibi sorular sormaya başlamayın. Bu tip sorula hiç heyecanlı olmayan bir çocuğu bile heyecanlandırabilir. • O sınava girerken sakın ağlamayın! Buna benzer duygu taşkınlıklarında bulunmayın.

 12. Kaydırmaması gerektiğini bilmediği soruları boş bırakmasını ve buna benzer daha önce üzerinden defalarca geçtiğiniz şeyleri giderayak tekrarlamayın . • Eve gelen telefon sayısını mümkün olduğu kadar aza indirin. Tanıdıklarınıza “başarılar” dileklerini sizin ileteceğinizi söyleyin. Çocuklar yatmadan önce ve sabah kalktıklarında “büyüklerle” bu tip konuşmalar yapmayı genel olarak sevmezler.

 13. Sınav Günü • Sınav sabahı çocuğunuzu vaktinde uyandırın. Kahvaltı yapmasını sağlayın. • Büyük şehirlerde meydana gelebilecek ulaşım aksaklıklarını düşünerek çocuğunuzun sınav salonuna zamanında ulaşmasını sağlayın. Eğer çocuğunuzun hoşuna gidecekse ve başarısını artıracaksa sınav salonunun bulunduğu okula birlikte gidin. • Çocuğunuza karşı beslediğiniz sevginin sınavla ilgi olmadığını göstermek için sınav sonrası birlikte eğleneceği şeyler yapın. 

 14. Sınavdan Sonra • Çocuğunuzu ve kendinizi her türlü sınav sonucuna hazırlayın. • Sınav sonucu ne olursa olsun siz hala anne ve babasınız, çocuğunuz da sizin evladınız. Bu nedenle sınav sonucunun çocuğunuzla olan ilişkinizi belirlemesine müsaade etmeyin.Sınavda kaybedenlerin çoğunlukta olduğunu düşünerek çocuğunuzun başarısız olabileceğini kabullenin. Her insanın hayatında çeşitli başarısızlıklar yaşayacağını unutmayın. • Hayat ve sınav birbirinden çok farklı şeyleri içermektedir. Sınavda başarısız olan çocuğun hayatında hep başarısızlar yaşayacağını sanmayın. • Çocuğunuz başarılı bir sonuç almışsa doğru meslek seçimi yapmasında ona yardımcı olun ancak ona asla baskı yapmayın. • Genç, sınavda beklenen başarıyı gösterememişse çalışma isteği varsa ve başarılı olacağına inanıyorsa tekrar hazırlanmasını önerin. Genç, tekrar sınava hazırlanmayı düşünmüyorsa bir an önce hayata atılmasını sağlayın. • Uzun hayat yolcuğunda başarılı ve mutlu olmanın tek koşulu SBS veya ÖSS değildir. Bugün üniversite okumadığı halde hayatında çok mutlu olan ve başarının zirvesinde bulunan insanlar olduğu gibi çok iyi üniversitelerde okuyup iş sahibi olamayan, mutsuz bir hayat yaşayan insanların da olduğunu bilmelisiniz